دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 94302
تعداد نوشته ها : 1051
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، سیزدهم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عدم شرکت در بحث‌های عقیدتی، بدون دارا بودن آمادگی های لازم  )

سوره یونس، آیات 39 تا 41

بَلْ کَذَّبُوا بِمَا لَمْ یُحِیطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا یَأْتِهِمْ تَأْوِیلُهُ کَذَٰلِکَ کَذَّبَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَانظُرْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِینَ ﴿٣٩ وَمِنْهُم مَّن یُؤْمِنُ بِهِ وَمِنْهُم مَّن لَّا یُؤْمِنُ بِهِ وَرَبُّکَ أَعْلَمُ بِالْمُفْسِدِینَ ﴿٤٠ وَإِن کَذَّبُوکَ فَقُل لِّی عَمَلِی وَلَکُمْ عَمَلُکُمْ أَنتُم بَرِیئُونَ مِمَّا أَعْمَلُ وَأَنَا بَرِیءٌ مِّمَّا تَعْمَلُونَ ﴿٤١

* سوگرایی و تعصب چه در رابطه با دین باوری و چه بی اعتقادی، مانع تحقیق و درک واقعی حقایق می‌شود و بحث در مورد مسائل و یا در زمینه دانش‌هایی که انسان، احاطه و تسلطی بر تعاریف فنی، مبانی و محتوای  آن ندارد نیز انسان را نه تنها به حقیقت، نزدیک نمی‌کند بلکه از آن دور می‌نماید و به گمراهی می‌کشاند. خداوند منان در این سه آیه چنین موضوع مهمی را مطرح فرموده و ضمن انتقاد از افراد ضد مذهبی که ضدیت آنها پایه و اساسی ندارد و صرفا ناشی از بی اطلاعی آنان است به پیامبر اکرم، دلداری میدهد و می‌فرماید آنان که با اطلاعات و دانسته های ناکافی به آستانه درک دین باوری نرسیده اند، همان راهی را می‌پیمایند که پیشینیان در زمان سایر پیامبران نیز پیموده و بدینوسیله با دور شدن از مسیر حق، در حق خود ظلم کرده اند.

* و سپس ادامه میدهد؛ از آنجا که دین باوری، امری اختیاری است، برخی از انسان‌ها ایمان می آورند و برخی خود را از چنین توفیقی محروم  می‌کنند و سرانجام به فساد کشیده می‌شوند.

* و در آیه 41 نیز صراحتا بر آزادی فکر و اندیشه و اختیار در پذیرش یا عدم پذیرش دین باوری، تاکید کرده خطاب به پیامبر می‌فرماید به آنان که توفیق درک توحید و نبوت را کسب نکرده و تو را باور ندارند بگو؛ من  نتیجه اعمال خودم را خواهم دید و شما نیز به نتایج اعمال خودتان دست خواهید یافت ولی قدر مسلم این است که از کردار یکدیگر که برگرفته از اندیشه های متفاوت ماها است هر دو طرف، بیزاریم ولی این بیزاری فقط از نظر اختلاف عقیدتی است (لکم دینُکُم و لِیَ دین = شما به دین خود و من نیز به دین خودم) و به این معنی نیست که بدون عقاید مشترک‌، نمیتوانیم یک جامعه مشترک را تشکیل دهیم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! به ما چنان تواضع و درکی مرحمت فرما تا بدون احاطه کامل بر موضوعات اجتماعی و اعتقادی، هرگز وارد بحث نشویم و بدینوسیله در  حق خود و دیگران، ظلم نکنیم.

* آفریدگارا! به ما توفیق دین باوری آگاهانه و محققانه را مرحمت فرما تا آموزه های الهی را در سبک زندگی معنویمان به کار بندیم و معنویت را در کالبد فعالیت‌های گوناگونمان بدمیم و خود و  جامعه را به فساد نکشانیم.

* خداوندا! طاقت و توان تحمل عقاید مخالف را به ما مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح روز پنج‌شنبه، دوازدهم اسفندماه 1395 شما به خیر. شهادت حضرت زهرا (ع) بر پیروان آن حضرت تسلیت باد

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هرچند پیمودن سبک زندگی معنوی، از پندار نیک آغاز می‌شود ولی تا نمود عینی و عملی نداشته باشد منظور اصلی، حاصل نمی‌گردد و قابل ارزیابی نمی‌باشد و لازم است آموزه ها به عمل، تبدیل شده و خود را به صورت گفتار و کردار نیک، نشان دهد )

 سوره انفال، آیات 20 تا 22

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَأَنتُمْ تَسْمَعُونَ ﴿٢٠ وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ قَالُوا سَمِعْنَا وَهُمْ لَا یَسْمَعُونَ ﴿٢١﴾ إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذِینَ لَا یَعْقِلُونَ ﴿٢٢

* از آنجا که موثرترین آموزش‌ها آنهایی هستند که باعث تغییر رفتار و ایجاد واکنش سازنده ای در فراگیران می‌شوند، قرآن مجید، کسانی را که تظاهر به فراگیری پیام‌ها و احکام الهی می‌کنند ولی هیچگونه  اصلاح و تغییری در آنها یافت نمی‌گردد، شدیدا به باد انتقاد سازنده ای گرفته و می‌فرماید:

* ای کسانی که ایمان آورده‌اید، با توجه به این که اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و نقشه راه را در قالب پیام الهی و توسط پیامبر اعظم (ص) دریافت کرده اید، لازم است رهنمودها و احکامی که به شما تعلیم  داده شده است را به عمل تبدیل کنید و راه کسانی را نپیمایید که دین باوری را اجباری و الزامی، پنداشته و بدون این که آموزه های اولیه را فرا گرفته و در خصوص آن‌ها به تحقیق، پرداخته باشند با زبان خود اقرار می‌کنند که پیام‌ها را شنیده و آموزش‌های لازم را دیده و فراگرفته ایم و حال آنکه اینگونه نبوده و فراگیری ای در کار نبوده است! و چون این گونه افراد، عدم شایستگی پندپذیری و فراگیری را با تظاهر و اقرار نادرستی همراه کرده اند به موجوداتی می‌مانند که چون توان تعقل، تفکر و تدبر را ندارند هرچه در گوش آنها خوانده شود را درک نمی‌کنند و قادر به پاسخگویی متناسب نیز نمی باشند و این صفتی است که از شان و مقام انسان‌های ساخته شده، به دور است و مخصوص بدترین موجودات می‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! چنان توفیقی مرحمت فرما تا کلیه آموزش‌ها و بویژه آموزش‌های معنوی را به درستی دریافت کرده، در مغز خود بپروریم، در خصوص آنها تحقیق کنیم و به گونه ای درک نماییم که موجبات اصلاح و تغییر رفتار را در ما فراهم کنند و حرکت آفرین باشند تا بدینوسیله به  صیرورت الی الله بپردازیم و موجبات رضایتمندی ذات اقدست را فراهم نماییم.

* آفریدگارا! شهادت زهرای اطهر (ع) را مایه رحمت، مغفرت و اتحاد و اتفاق انسان‌های موحد، قرار بده ... آمین یا رب العالمین ...(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، یازدهم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دین باوری، امر مهمی است که صرفا از طریق تحقیق و نه تقلید و تبعیت کورکورانه از سایر اعضای خانواده، حاصل می‌شود )

 سوره بقره، آیه 170

وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَیْنَا عَلَیْهِ آبَاءَنَا أَوَلَوْ کَانَ آبَاؤُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ شَیْئًا وَلَا یَهْتَدُونَ ﴿١٧٠

* وقتی از برخی از انسان‌ها خواسته می‌شود از وحی الهی تبعیت کنند و به مطالعه قرآن و تحقیق و تعقل و تدبر در آن بپردازند و دین باوری را نه از راه تقلید بلکه براساس جُست و جو و پژوهش و درک نهایی معانی، بپذیرند جواب متعصبانه و ناآگاهانه آنان این است که ما از دین آباء و اجدادی خودمان تبعیت می‌کنیم و پیرو آئیین خانوادگی خود می‌باشیم و این در حالیست که پدران آن‌ها نیز مسیر اشتباه و متعصبانه ای را پیموده و راه نادرستی را طی ‌کرده و در مسیر هدایت، نبوده اند.

 با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که در خانواده های مومن و دین باوری متولّد شده ایم تو را سپاس می‌گوییم و به پاس مهرورزیها و زحماتی که والدینمان برای تربیت ما متحمل شده اند قدردان زحمات و  پاسخگوی محبت های آنان هستیم.

* بارالها! از آن جا که دین باوری، موهبتی بسیار باعظمت و مسئولیت سرنوشت ساز و بسیار سنگینی است و خودت بارها در کتاب آسمانیت قرآن، گوشزد فرموده ای که بایستی از طریق تفکر و تعقل و تدبر و پژوهش‌های لازم به آن بپردازیم، از پیشگاه کبریائیت مسئلت می‌نماییم چنین توفیقی را به ما نیز مرحمت کنی تا وجود مقدست و رسالت پیامبرانت و اهمیت نقش امامانت و احکام و پیام‌های قرآنیت را از راه مطالعه و پژوهش و نه به صورت تقلیدی و خانوادگی، درک کنیم و چنین شیوه هایی را در سبک زندگی معنویمان به کار ببریم و به نسل بعد از خودمان نیز بیاموزیم.

* پروردگارا! در این ایّام که متعلق به زهرای مرضیّه (ع) است از پیشگاهت درخواست می‌کنیم ما را جزو پیروان راستین مکتب آن حضرت قرار دهی تا تمامی حرکات و سکناتمان خدایی و مردمی باشد ...(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، دهم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (برای حفاظت و حِراست از دین‌باوری، حق نداریم با پیروان سایر ادیان و یا کسانی که به موهبت دین‌باوری دست نیافته اند، با چهره نفاق، وارد مباحثه شویم و برداشتهای شخصی و بعضا بی اساس خودمان از مذهب را به نام دین، بیان کرده و سعی در تحمیل آن داشته باشیم )

سوره بقره، آیات 76 تا 79

وَإِذَا لَقُوا الَّذِینَ آمَنُوا قَالُوا آمَنَّا وَإِذَا خَلَا بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ قَالُوا أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللَّهُ عَلَیْکُمْ لِیُحَاجُّوکُم بِهِ عِندَ رَبِّکُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿٧٦﴾ أَوَلَا یَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا یُسِرُّونَ وَمَا یُعْلِنُونَ ﴿٧٧ وَمِنْهُمْ أُمِّیُّونَ لَا یَعْلَمُونَ الْکِتَابَ إِلَّا أَمَانِیَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا یَظُنُّونَ ﴿٧٨ فَوَیْلٌ لِّلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَـٰذَا مِنْ عِندِ اللَّهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا یَکْسِبُونَ ﴿٧٩

* قرآن در این چند آیه به انتقاد از علمای یکی از ادیان توحیدی صدر اسلام، پرداخته و در این خصوص که دین‌باوران واقعی و بخصوص علما و متولیان ادیان، حق ندارند برای حفظ باورهای مذهبی خود و دیگران از هر وسیله ای استفاده یا سوء  استفاده کنند و مثلا آنچه را که ارتباطی به خدا و پیامبر او ندارد به آنها نسبت دهند و همچنین لزومی ندارد با چهره دوگانه و منافقانه ای با مخالفین دین خود، وارد مذاکره گردند، تذکراتی داده و می‌فرماید: این افراد وقتی با مسلمانان، روبرو می‌شوند، می‌گویند: ما نیز ایمان آورده‌ایم؛ و چون با یکدیگر خلوت می‌کنند می‌گویند: چرا اطلاعات و اندوخته های علمی خود را در اختیار مسلمانان قرار میدهیم تا پس از فراگیری، از آن به عنوان حربه ای علیه خودمان استفاده کنند!؟ و سپس ادامه میدهد؛ آیا اینها نمی‌دانند که خدا بر تمامی کُنش‌ها و واکُنشهای آشکار و پنهان آنان آگاه است؟ و هرچند واکنش علمای آناناینگونه است، پیروان غیر آگاه آنان که بهره ای از مطالعه و درک کتاب آسمانیشان ندارند و تنها هنر آنان دین باوری ارثی و  خانوادگی و نه براساس تحقیق و انتخاب آگاهانه است، تنها پایبند ذهنیات باطل خود هستند.

* سرانجام، پس ارائه رهنمودهای لازم،‌ قرآن به آنان اخطار می‌کند و آشکارا می‌گوید: وای بر آن کسانی که نوشته های متعصبانه و همراه با سوگرایی‌های باطل خود را به خدا نسبت میدهند و بدینوسیله دین  خدا را به بهای اندکی می‌فروشند! اینها نه تنها خدمتی به آن دین مقدس نمی‌کنند بلکه بدینوسیله ایمان خود را نیز از دست می‌دهند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! کمکمان کن تا ما نیز مبادا همچون علمای آن اقلیت مذهبی صدر اسلام، دین باوری را براساس برداشت‌های بی اساس خودمان به  نام خدا و پیامبر او به دیگران تحمیل کنیم.

* خداوندا! کمکمان کن تا اگر در جایگاهی قرار گرفتیم که باید از کیان توحید، نبوت و امامت، ‌دفاع کنیم در درجه اول خودمان در سایه مطالعه و پژوهش، به مرحله بالایی از یقین، دست یابیم و آنگاه با آمادگی لازم، یقینی کامل و استدلال های منطقی در مقام بیان حقایق و نه  تحمیل عقاید، به این امر مهم،‌ اقدام نماییم.

* پروردگارا! در ایام فاطمیه، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم درجاتی از شفافیت، دین باوری و یقین زهرای اطهر (ع) را نصیب ما نیز بگردانی ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، نهم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( هرچند تا قبل از بعثت حضرت محمد – ص - که به مقتضای زمان، فکر انسان‌ها از تکامل یافتگی کمتری برخوردار بود پیامبران برای ابلاغ پیامهای الهی  باید با انجام کارهای خارق العاده ای به اسم معجزه، افکار متفرّق آنها را متمرکز می‌کردند و سپس پیام را ابلاغ می نمودند ولی در شیوه آموزش قرآنی که انتخاب راه و بی راهه بر عهده خود انسان‌ها گذاشته شده است پیام‌ها و رهنمودها در نهایت صداقت، ابلاغ ‌گردیده و از ما انسان‌ها خواسته شده است برای درک آنها از معجزات جاویدی به نام تفکّر، تعقّل و تدبّر که در درونمان نهفته است بهره بگیریم )

 سوره نساء، آیه 82

أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَلَوْ کَانَ مِنْ عِندِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلَافًا کَثِیرًا ﴿٨٢

خداوند منان، هرچند نقشه راه هدایت انسان ها و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را در قالب رهنمودها و پیام‌های خود از طریق پیامبران الهی به انسان‌ها ابلاغ فرموده است ولی بدون هیچگونه الزام و اجباری انتخاب راه و تحقیق در مورد رهنمودهای مورد اشاره را با دعوت به تفکر، تعقل و تدبر، بر عهده خردمندان جامعه و بعضا بر عهده تمامی انسان‌ها گذاشته است تا دین باوری را نه از راه تقلید و ارثیه خانوادگی، بلکه با بهره گیری از پژوهش عمیق در این آیات و در تمامی کائنات، کسب کنند و به یقین برسند و در این آیه شریفه نیز موضوع پژوهش در آیات و احکام و حکایت‌های قرآنی را به صورت یک سوال پژوهشی شفاف، مطرح فرموده و می‌پرسد:

آیا برای درک آیات الهی در موضوعات قرآنی، تفکر و تعقل و تامل نمی‌نمایند؟ کتابی که آنقدر شفاف و مشخص است که هیچ اختلافی بین هیچیک از کلمات و جملات آن یافت نمیشود و همگی با یکدیگر، هماهنگ و مکمل همدیگر می‌باشند! و حال آن که اگر زائیده فکر مخلوق بود و از جانب پروردگار یکتا نازل نشده بود، اختلاف بسیار زیادی بین آیات، در سوره‌ها و صفحات آن یافت می شد! در حالی که اینگونه نیست و تمامی آیات این کتاب دارای یک ”ارتباط موضعی“ و یک ”ارتباط عمومی“ با یکدیگر هستند و بعضی از آیات، در واقع تفسیر آیات دیگر،  می‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای آفریدگاری که خود، مدبّر امور و تفصیل کننده آیاتی و ما را نیز به آن مسیر، امر فرموده ای، راه تدبّر را برای ما نیز هموار گردان تا اصول اساسی دین باوری را از راه تحقیق، بیاموزیم. چرا که از طریق پیامبرانت به ما آموخته ای که تقلید در اصول دین، در هیچ  آئینی جایز نیست و باید از راه تحقیق، به این مرحله از شناخت، دست یابیم.

* آفریدگارا! به کسانی که ندانسته و بدون مطالعه و تحقیق عمیق در فطری بودن دین، دین باوری را مورد انتقاد قرار میدهند، توفیق آزاد شدن از قید و بند افکار بی اساس ضد اعتقادی و مطالعه و پرداختن به تفکر و تدبر در دین باوری را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، هشتم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (توجه به مثال‌های تفکّرآفرین قرآنی، اعتقاد به برخی از صفات الهی نظیر؛ وحدانیت، آگاهی، بخشندگی، مهربانی، اقتدار، عزتمندی، آفرینندگی،‌ اسامی نیکو و عزّتمندی و درست کرداری)

 سوره حشر، آیات 21 تا 24

لَوْ أَنزَلْنَا هَـٰذَا الْقُرْآنَ عَلَىٰ جَبَلٍ لَّرَأَیْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْیَةِ اللَّهِ وَتِلْکَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١ هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَـٰنُ الرَّحِیمُ ﴿٢٢ هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَکَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِکُونَ ﴿٢٣ هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَىٰ یُسَبِّحُ لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ﴿٢٤

* قرآن، کتاب توانبخش، نیروآفرین، امیدبخش و در عین حال آرامبخش و حرکت آفرینی است که حتی اگر بر کوه نیز نازل می‌شد کوه به واسطه جلوه ابهت خالق منان، با خضوع و خشوع از شدت فروتنی، از هم می‌پاشید و متلاشی می‌شد و حال آن که  بر قلب‌های ظاهرا نرم انسان‌هایی که حقیقت جو نیستند تاثیری ندارد. ضمنا در بطن اینگونه مثالها پیام‌هایی نهفته است که صرفا در سایه تفکّر و تعقّل انسان‌ها  تفهیم می‌گردد.

* این کتاب را خدای یکتایی به سوی شما فرستاده است که دانای نهان و آشکار و بخشنده و مهربان است و در عین حال، سلطه او در تمام جهان گسترده، از هر عیب و نقصی منزه و ایمنی بخش دلهای هراسان، نگهبان  جهان و جهانیان، غالب و قاهر بر همه موجودات، با عظمت و جبروت، بزرگوار و برتر از حدّ فکرت است و از هرگونه شرک و شک و شبهه ای مبرا است.  

* اوست خدای آفریننده و تکامل دهنده عالم امکان و پدید آورنده جهان و جهانیان و نقش آفرین همه زیبایی ‌ها و مالک تمامی اسم‌ های نیکو و لذا تمامی اجزاء عالم و آنچه در آسمان‌ها و زمین وجود دارد هریک در  مدار خود و با نظم موجود در عمل خود، همواره به ستایش او مشغول می‌باشد. هم او که مقتدر، یکتا و حکیم است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! از آستانه پندپذیری ما به گونه ای بکاه که پس از تفکّر و تدّبر در پیامهای قرآنی، نکات مرتبط با سبک زندگی معنوی را بیاموزیم و درک نماییم و آموزه های ما به قدری اثربخش باشد  که موجبات تغییر رفتار و ایجاد تحرّک و پویایی ما را فراهم نماید.

* پروردگارا! بر همدلی و همزبانی ما انسان‌ها بیفزا تا به برکت خِرَد جمعی و اتحاد و اتفاق حاصله با خاطری آسوده به ساختن خود و جامعه بپردازیم و همواره در مسیر عدالتخواهی و عدالت گستری،  قدم برداریم.

* آفریدگارا! چنان توفیقی نصیب ما کن تا همواره و در تمامی امور فردی و اجتماعی، ورود و خروجمان از دروازه صداقت و درستی و هدف و سمت و سوی حرکتمان به سوی عدالتخواهی و عدالت پیشگی باشد (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، هفتم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اعتقاد به: تفویض اختیار خداوند به انسان به منظور برخورداری از مواهب هستی، یادآوری و تاکید بر وظیفه متفکّرین در رمزگشایی از این مواهب و تاکید بر این که تمامی لحظات زندگی ما جزو موهبت‌های الهی است که باید قدر آن را بدانیم و از اتلاف آن بپرهیزیم)

سوره جاثیه، آیات 13 تا 15

وَ سَخَّرَ لَکُم مَّا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الْأَرْضِ جَمِیعًا مِّنْهُ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿١٣﴾ قُل لِّلَّذِینَ آمَنُوا یَغْفِرُوا لِلَّذِینَ لَا یَرْجُونَ أَیَّامَ اللَّهِ لِیَجْزِیَ قَوْمًا بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ ﴿١٤ مَنْ عَمِلَ صَالِحًا فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ أَسَاءَ فَعَلَیْهَا ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ ﴿١٥

* انسان، جانشین خدا بر روی زمین است و از آن جا که خداوند،‌ مالک مطلق تمامی کائنات است کلّیه اختیارات خود در خصوص بهره برداری صحیح و عادلانه از مواهب هستی را به جانشین خود، تفویض کرده و می‌فرماید؛ آنچه در آسمان‌ها و زمین است همه را مسخّر شما گردانیده و به شما عطا کرده است! البته باید این واقعیت را بدانید که کشف اسرار آفرینش و اکتشاف و استخراج معادن علم و معرفت و معنویت و کسب روزی مناسب، جز در سایه تفکّر، تعقل و تدبّر، حاصل نمیشود و لازم است کار رمزگشایی را از تفکّر، آغاز کنید.

* ای پیامبر! به آنان که ایمان آورده ‌اند بگو با کسانی که توفیق درک اهمیت لحظه به لحظه زندگی خود را کسب نکرده و حداکثر استفاده را از این موهبت الهی نمی‌نمایند، به دیده بخشش و مغفرت نگاه کنید تا اگر جذب کردار نیک شما شدند و در زمان  دیگری مسیر شما را برگزیدند، رستگار گردند و اگر شایستگی پندپذیری را ندارند حجت بر آنان تمام شود و به جزای اعمالشان برسند.

* براساس سنّت‌های عادلانه و بسیار جدّی الهی همه انسان‌ها مالک دسترنج خود هستند و متناسب با فعالیتشان از مواهب هستی، بهره مند می‌شوند! به گونه ای که اگر نیکی کنید جوابی جز نیکی انتظار نداشته باشید و اگر بدی کنید در انتظار  پاسخ نیک نباشید و این را نیز بدانید که بازگشت شما جهت آغاز زندگی جاوید، به سوی خداوند منان است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! ای یگانه بی همتا! که تمامی مواهب هستی را مسخّر انسان کرده و تفکّر و تعقل را شرط رمزگشایی و استفاده صحیح از این مواهب قرار داده ای! از پیشگاه کبریائیت کمک می‌خواهیم تا تفکّر و تدبّر را در سبک زندگی معنویمان  همواره به کار بندیم و از مزایای دنیوی و اخروی آن بهره مند گردیم و به صیرورت الی الله، بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، ششم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبران الهی، در مورد هدایت ناپذیری انسان‌ها مسئولیتی ندارند. انفکاک روح از جسم، در حین خواب نیز به عنوان یک پدیده برگشت پذیر، رخ میدهد! و تحقیق در این خصوص بر عهده متفکّران است )

 سوره زمر، آیه 41 تا 42

إِنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ لِلنَّاسِ بِالْحَقِّ فَمَنِ اهْتَدَىٰ فَلِنَفْسِهِ وَمَن ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیْهَا وَمَا أَنتَ عَلَیْهِم بِوَکِیلٍ ﴿٤١ اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَىٰ عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَىٰ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٤٢

* ای پیامبر! این کتاب الهی را به منظور هدایت انسان‌ها به حقّ، نازل کردیم و پذیرش یا عدم پذیرش رهنمودها و پیام‌های مندرج در آن و اَصل دین باوری را بر عهده خود آنها گذاشتیم تا به اختیار خود، بپذیرند و یا پذیرا نباشند! و اینک تاکید  می‌کنیم که: هر که هدایت یافت نفع آن و هرکس به گمراهی، گرایید زیان آن بر عهده شخص اوست و تو به عنوان پیامبر خدا پس از تبلیغ رسالت و اتمام حجّت، دیگر وکیل خلق و نگهبان امّت در خصوص عدم پذیرش دین باوری و عواقب آن نیستی.

* خداوند منان به هنگام مرگ، ارواح خلق را فرامی‌خواند و این امر، شامل حال افرادی که خوابیده اند نیز میشود و سپس آن را که زمان مرگش فرا نرسیده است روح او را به هنگام بیداری، تا وقت معینی به کالبد وی باز می‌گرداند! و در این کار  نیز ادلّه ‌ای از قدرت الهی برای متفکّران، نهفته است که مکتوم نخواهد ماند. زیرا رمزگشایی آن بر عهده آنان است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! هرچند هدایت پذیری و ناپذیری ما انسان‌ها سود و زیانی برای ذات اقدست ندارد ولی بدون شک، مهرورزی و رحمانیتت اینگونه ایجاب می‌کند که توفیق هدایت پذیری ما‌ها بر هدایت‌ناپذیریمان چیره شود و بر تعداد انسان‌های راه یافته،  افزوده گردد و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر میزان هدایت‌پذیری ما به گونه ای بیفزایی تا در سبک زندگی معنویمان نقشه راه و رهنمودهای پیامبرانت را درک کرده و به کار بندیم.

* آفریدگارا! ما را نیز جزو متفکّرانی قرار بده که در این آیات شریفه پژوهش و رمزگشایی از پدیده روح انسان را بر عهده آنان گذاشته ای (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، پنجم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عشق‌های واقعی ای که موجبات زندگی مشترک سالمی را فراهم می‌کنند جزو آیات الهی هستند و در پیشگاه خداوند منان از تقدّس خاصی برخوردارند و لذا موجبات آرامش طرفین را فراهم می‌کنند. ضمنا تحقیق در این خصوص و سایر آیات الهی را از طریق تفکّر و تعقّل باید ساماندهی کرد )

 سوره روم، آیه 21 تا 23

وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١ وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ ﴿٢٢

* یکی از آیات بسیار مهم الهی این است که همسرانی را برای شماها خلق کرده است تا در کنار همدیگر بیارامید و بین شماها جاذبه محبّت و مهرورزی متقابل را مقدّر فرموده است و شکّی نیست که در اهمیّت این جاذبه متقابل، نشانه هایی نهفته است که در نوع خود سوژه پژوهشی جالب توجهی را برای اهل تحقیق و تفکّر و تدبّر، تشکیل میدهد.

* یکی دیگر از نشانه‌ های قدرت او که در علم نجوم باید به آن پرداخته شود، خلقت آسمان‌ها و زمین است و موضوعات دیگری که از طریق علوم انسانی، باید در مورد آنها تحقیق شود؛ اختلاف زبان‌ها و رنگ‌های شما انسان‌ها است، که در این امور نیز ادله‌ ای از صُنع و حکمت حقتعالی برای دانشمندانِ متفکّر و محقق، نهفته است و رمزگشایی جزئیات آن بر عهده این گروه می‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم: 

* آفریدگارا! ای خدایی که شریک زندگی هر انسانی را جزو آیات خودت به حساب آورده و مهرورزی و محبت متقابل را مایه آرامش بین زن و مرد، مقدّر فرموده ای! به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا در سایه  تفکّر و تعقل و تدبّری که در این آیات شریفه بر آن تاکید فرموده ای، عظمت این عشق پاک را بیش از پیش درک کنیم و در سبک زندگی معنوی خود، همراه با همسرمان همواره قدردان آفرینش عشق‌های پاک باشیم و با پاکی و مهرورزی و وفاداری متقابل، بهترین قدردانی های خود را به پیشگاهت عرضه نماییم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، چهارم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (از دیدگاه قرآن، غریزه ای که در نهاد موجودات مختلف، به ودیعه گذاشته شده است نیز به منزله وحی الهی است که راهنمای نحوه زندگی موجودات، خدمت رسانی آنها به انسان و الهامبخش بعضی از کنش‌ها و واکنش‌های انسانی است )

 سوره نحل، آیات 68 و 69

وَأَوْحَىٰ رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ ﴿٦٨ ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاءٌ لِّلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَةً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٦٩

* وحی الهی گاهی مستقیم است و با واسطه پیامبران توحیدی، به انسان‌ها ابلاغ می‌گردد و گاهی غیر مستقیم است و در قالب عادات غریزی سایر موجودات، جلوه گر می‌شود و هدایتگر بعضی از عادات آنها و گاهی  الهامبخش برخی از آموزه های انسانی می‌باشد. به طوری که خداوند منان در این آیه صراحتا به موضوع لانه سازی زنبورهای عسل و گرایش آن‌ها به گلهای خاص و تولید عسل که همگی جزو عادات غریزی این موجودات است به عنوان وحی الهی اشاره کرده و  می‌فرماید:

* پروردگارت به زنبور عسل، وحی کرده که از کوه‌ها و درختان و سقف‌های رفیع، با هندسه دقیق و مشخصی جایگاه استقرار خود را بسازد و سپس از انواع میوه‌های شیرین و از حلاوت و شهد گل‌های خوشبو تغذیه کند و با  این کنش‌ها و واکنش‌ها راه پروردگارش را بپوید تا این شهدها تبدیل به عسل شود و به رنگ‌های مختلفی به بیرون بتراود. در حالی که علاوه بر خاصیت غذایی، در آن شفای بعضی از بیماری‌ها به ودیعه گذاشته شده است. بدیهی است آن چه که در مورد رفتارهای غریزی زنبور عسل، در قالب وحی الهی، ذکر شد چیزی جز جلوه های جمال حقتعالی نیست و تفکر و پژوهش در ساز و کار و چگونگی آن بهترین دستمایه پژوهش در امر خلقت موجودات و بهره مندی آنان از وحی الهی در قالب غریزه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعالی که جلوه جمالت و علم و کمالت را در قالب وحی و به صورت عادات غریزی در موجودات زنده به ودیعه نهاده ای و آنان را در خدمت نیازمندی‌های انسان، قرار داده ای! به خاطر تمامی نعمت‌هایت تورا سپاس می‌گوییم و از پیشگاهت مسئلت می‌کنیم ما را  جزو متفکرینی که در این آیات شریفه به آن اشاره فرموده ای قرار دهی تا در این پدیده ها که دنیایی از حساب و هندسه و علوم طبیعی نهفته است به تفکر و تعقل و تدبر بپردازیم و نظم موجود در پدیده های مختلف را الگوی سبک زندگی معنوی و نقشه راه زندگیمان قرار دهیم.

* آفریدگارا! در این ایام که متعلق به زهرای اطهر (ع) است، ساده زیستی و سازگاری او را الگوی زندگی همسران و دخترانمان و شفاعت او را نصیب ملّت شریفمان بنما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X