دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 93357
تعداد نوشته ها : 1048
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، بیستم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مُخبِتین، کسانی هستند که با شنیدن نام زیبای خالق منان، عاشقانه به وجد می‌ آیند، شکیبا هستند، به وسیله نماز دستی در ”دست خدا“ و توسط انفاق، دستی در ”دست مردم“ دارند)

سوره حج، آیات 34 و 35

... وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِینَ ﴿٣٤ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِرِینَ عَلَىٰ مَا أَصَابَهُمْ وَالْمُقِیمِی الصَّلَاةِ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿٣٥

* ای پیامبر! ”مُخبِتین“ را بشارت بده! زیرا اینان، همان مومنینی هستند (انفال ـ 2 ) که وقتی نام مبارک خدا برده می‌شود ضمن احساس آرامش و امنیت (اَلا بِذِکرِاللهِ تَطمَئِنُ القَلوب = دل آرام گیرد به یاد خدای) به واسطه شدّت و عمق باور و یقینی که دارند همچون قطره ای که به هنگام پیوستن به اقیانوس، با موجی مواجه می‌شود و برخود می‌لرزد، آنان نیز در مقابل عظمت و بزرگی آفریدگار قادر متعال، به وجد می آیند و بر خود می‌لرزند و در راه معبود خود، هر مصیبتی ببینند صبور می‌باشند و نماز را بر پا می‌دارند و  بدینوسیله با خالق خود به گفت و گو می‌پردازند و توسط نماز، همچون قطره ای به اقیانوس بی‌کران رحمت الهی می‌پیوندند و از آنچه روزیشان کردیم انفاق می‌کنند و  بدینوسیله با انسان‌های نیازمند، ارتباط برقرار می‌کنند تا موجبات بی‌نیازی آنان و پیوستن آنها به جوار رحمت حق را نیز قراهم کنند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! ای خالق یکتا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ فرصت و توفیق درک اصل توحید را به گونه ای مرحمت فرمایی که ضمن اطاعت از رهنمودها و احکام الهی با شنیدن نام معبودمان، پاک‌ترین احساساتمان را در طبق اخلاص بگذاریم و  به وجد آئیم.

* خداوندا! به منظور مقاومت در مقابل ناملایمات، افزون طلبی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و سایر مظالم اجتماعی ای که واکنش‌های فوری و ناگهانی ما کمکی به رفع آنها نمی‌کند و حتی نتیجه معکوسی به بار می آورد صبر و تاملی مرحمت فرما تا در سایه آن به چاره اندیشی بپردازیم و خودت در رفع آنها در سطح جهان و منطقه، ما را یاری فرما.

* ای معبود مهربان ما! توفیق ارتباط و گفت و گوی با خودت از طریق نماز و دستگیری از نیازمندان از طریق اصل انفاق را بیش از پیش به ما مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

با عرض سلام  

صبح بسیار زیبای روز شنبه، نوزدهم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت 

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان: 

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (در شیوه زندگی اسلامی، انتخاب دوست، زعیم، مدیر، نماینده و رئیس نیز باید با دید توحیدی، صورت گیرد و مومنین همواره باید پرهیزگار باشند ) 

سوره مائده، آیه 57 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الَّذِینَ اتَّخَذُوا دِینَکُمْ هُزُوًا وَلَعِبًا مِّنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلِکُمْ وَالْکُفَّارَ أَوْلِیَاءَ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿٥٧ 

* ای مومنین؛ به هنگام برگزیدن دوست، یارگیری (مدیر مافوق، رئیس انتخابی، زعیم = ولی)، کسانی را که آئین مقدس شما را به شکل‌های مختلفی به تمسخر می‌گیرند، اعم از برخی اقلیت‌های مذهبی تا کسانی که هیچیک از ادیان توحیدی را درک نکرده و اعتقادی به دین و دین باوری ندارند، به هیچ وجه انتخاب نکنید و اگر مومن واقعی هستید همواره پرهیزگار باشید. 

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم: 

* پروردگارا! به ما آنگونه توفیق و شهامتی مرحمت فرما تا بتوانیم در انتخاب دوست، نماینده، رئیس جمهور و هر مورد مشابه دیگر همواره دستور صریح خداوندی را مبنی بر شایسته گزینی اسلامی، اجرا  کنیم و به گونه ای پرهیزگار باشیم که موجبات رضایت ذات اقدست را  فراهم نماییم.

* پروردگارا! در این دوره حسّاس که انتخاب رئیس جمهور، می‌تواند سرنوشت میهن اسلامی را رقم بزند و موجبات تقویت قانون‌گرایی، عدالت محوری و صلح و صفا و یا خدای ناکرده، اضمحلال میهن را فراهم کند؛ در شناسایی و انتخاب فردی، اسلام شناس،‌ جامعه شناس، آشنای به سیاست‌های جهانی و راستگو و درستکار، ما را یاری فرما.

* خداوندا! بیش از پیش کمکمان کن تا اینک که در آستانه مهم‌ترین و سرنوشت سازترین انتخابات میهن عزیزمان قرار گرفته ایم از وسوسه های مخرّب و افزون طلبانه سیاست‌بازان، نیرنگ‌بازان و خائنین به ملک  و ملّت، در امان بوده و با پاکترین نیّات خود، به فردی رای بدهیم که بدون سوگرایی مخربی از تخصّص، تعهّد و تبحُّر کافی برخوردار باشد و زندگی خود را وقف اهداف اصلی انقلاب اسلامی و مجلسین و ساماندهی امور کشور و نه حزب و گروه خاصی نمایند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، هیجدهم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( آیات قرآنی، دلیل و برهان اصل توحید و نقشه راهِ درست زیستن و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی هستند و راه رسیدن به مقام رحمت و فضلِ الهی و صراط مستقیم انسانِ کامل را ترسیم نموده اند)

سوره نساء، آیه 174 و 175

   یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَکُم بُرْهَانٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَأَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ نُورًا مُّبِینًا ﴿١٧٤ فَأَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَاعْتَصَمُوا بِهِ فَسَیُدْخِلُهُمْ فِی رَحْمَةٍ مِّنْهُ وَفَضْلٍ وَیَهْدِیهِمْ إِلَیْهِ صِرَاطًا مُّسْتَقِیمًا ﴿١٧٥

ای مردم، برای هدایت شما از جانب خدا نقشه راه معنویت را همچون برهانی محکم و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را همانند نوری تابان و هدایتگر، توسط پیامبری عالیقدر، ارسال نمودیم و این برهان قاطع و نور روشنگر، چیزی جز قرآن نیست! و لذا کسانی که حول محور توحید، جمع شده به ذات اقدس الهی ایمان آورده و به این کتاب آسمانی، استناد نموده در خصوص احکام و رهنمودهای آن تفکّر، تعقّل و تدبّر و تحقیق نمایند و آن را به گونه ای بیاموزند که رفتارهای آنان تغییر یافته و اصلاح گردد؛ مورد فضل و رحمت الهی قرار می‌گیرند و به راه راستی که رو به سوی خالق منان دارد رهنمون می‌گردند. 

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که قرآن را با شواهد و دلایلی محکم بر ما نازل فرموده ای و آن را به چراغ روشنگری، تشبیه فرموده ای! تو را سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ ما را بیش از پیش یاری کنی تا راه انسانیت،  عدالت، جدّیت، پویایی و رشد و ترقیِ مملو از معنویت را در پرتو انوار آن با شفافیت  هرچه تمام‌تر بیابیم و با قلبی مطمئن، بپیماییم و بدینوسیله با صیرورت الی الله، به سرمنزل مقصود برسیم.

* خداوندا! به ما توفیق خداشناسی و تجمیع حول محور توحید که شرط ورود به جوار رحمت و فضل و مغفرت الهی و پا گذاشتن به صراط مستقیم  است را مرحمت فرما.

* پروردگارا! مدیران عادل و شایسته ای که می‌توانند سرنوشت میهن اسلامی را رقم بزنند و موجبات تقویت قانون‌گرایی، عدالت محوری و صلح و صفا را فراهم کنند را یاری فرما و به مدیران ناتوان و نالایقی که محرم نظام نیستند نیز چنان تواضعی مرحمت فرما تا کار  شرافتمندانه ای را پیشه خود کنند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، هفدهم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

دعاهای قرآنی:   

سوره قصص، بخش پایانی آیه 47

رَبَّنَا لَوْلَا أَرْسَلْتَ إِلَیْنَا رَسُولًا فَنَتَّبِعَ آیَاتِکَ وَنَکُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٤٧﴾

* پروردگارا! همانگونه که فرموده ای؛ یکی از دلایل بعثت پیامبران، اتمام حجت بر انسان ها است که مبادا خطاهای خود را به حساب عدم بعثت پیامبران بگذارند و بگویند چرا پیامبرانی نفرستادی تا ما را آگاه کنند و ما نیز از آیاتت تبعیت کنیم و در زمره مومنین قرار گیریم.

* آفریدگارا! تو خود می دانی که ما به لطف خودت به دنبال چنین بهانه هایی نیستیم و به قول معصوم (ع) تو را نه از ترس دوزخ و نه به طمع بهشت، عبادت می کنیم و به ساحت مقدست عشق و علاقه می ورزیم بلکه به خاطر آن است که وجود و حضور همیشگیت را شایسته عبادتت تشخیص داده ایم (پروردگارا مارا به این مرحله از شناخت نائل گردان)

سوره مومن (غافر)، آیه 7

الَّذِینَ یَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَ مَنْ حَوْلَهُ یُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَّحْمَةً وَ عِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِینَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِیلَکَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِیمِ ﴿٧﴾

* ملائک مقرّب الهی در حالیکه دایما به ستایش معبود، مشغولند و به ذات پاکش ایمان و اعتقاد و اعتماد کاملی دارند و هیچ شک و شبهه ای در این خصوص ندارند، برای مومنین دعا می کنند و میگویند: ای پروردگار قادر متعالی که عظمت علم و رحمتت بر همه اشیاء سایه افکنده است توبهه کسانی که به سویت بازگشته اند و رهرو راهت هستند را بپذیر و آنان را از آتش دوزخ، حفظ فرما.

* پروردگارا! ای خالق مهربانی که فرموده ای به ما نزدیکی و درخواست های ما را می بینی و می شنوی و اجابت می فرمایی، به دعای قرآنی ملائک مقربت آمین می گوییم ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).
دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، شانزدهم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( عبادت فقط به رکوع وسجود نیست، بلکه کردار نیک و فعالیت در مسیر رضایت حقتعالی نیز در همان راستا می‌باشد و خداوند، بهترین یار و یاور و پشتیبان مومنین است )

سوره حج، آیات 77 و 78

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ارْکَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٧٧ وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِن قَبْلُ وَفِی هَـٰذَا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیدًا عَلَیْکُمْ وَتَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّکَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَىٰ وَنِعْمَ النَّصِیرُ ﴿٧٨

* ای اهل ایمان! اگر می‌خواهید راه رستگاری را طی کنید در برنامه سبک زندگی مادی و معنویتان فقط بنده خالق خود باشید و هیچ پدیده و موجود دیگری را بندگی نکنید و رکوع و سجود خود را صرفا به پیشگاه  اقدس او اختصاص دهید.

طبق نقشه راهی که او مقدر و مقرر فرموده و آنگونه که شایسته رهنمودها و احکام او است در پیشگاه کسی که شما را خلق کرده و به عنوان جانشین خود در زمین برگزیده و با دین مبین خود، سرافراز کرده است سعی و کوشش نمایید. همان دینی که هیچ الزام و اجباری در پذیرش آن نداشته و نخواهید داشت! ولی بدانید که این دین مبین،‌ همان آئین یکتاپرستی ای است که پدرتان ابراهیم خلیل (ع)، بشارت آن را داده و هم او شما را مسلمان نامیده است و رهنمودها و احکام آن توسط پیامبر عالیقدرتان به شما ابلاغ گردیده و خود او نیز الگوی عملی این آئین است تا شما نیز تحت تاثیر آموزه های الهی و شیوه های عملی پیامبر عالیقدر، وحی الهی را دریافت کنید و آنگونه در خصوص آن مطالعه و تحقیق و ممارست نمایید که شما هم الگوی عملی سایر انسان‌ها باشید!

* پس برای احراز چنین جایگاه رفیع و کسب لیاقت کافی؛ با برپاداشتن نماز، ارتباط دایمی خود را باخالق و با پرداخت زکات، پیوندتان را با انسان‌های نیازمند، برقرار و حفظ نمایید و محکم و استوار، حول محور توحید، قرار گیرید! محور خدای قادری که یار و یاور و سرور شما  است و به عنوان بهترین و قدرتمندترین مولی، همواره شما را یاری می‌نماید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* ای خدایی که رستگاری را محدود به رکوع و سجود نکرده و کردار نیک و انجام فعالیت‌های زیربنایی را نیز در کنار عباداتی همچون سجود و رکوع و از جنس آنها قرار داده ای! به ما توفیق درک فرهنگ قرآنی را بیش از پیش مرحمت فرما تا به  فعالیت‌های مولّد و مفید و با کیفیت نیز به عنوان عبادت،‌ نگاه کنیم و در ارتقاء‌کیفیت کلیه فعالیت‌هایمان بیفزاییم.

* ای آفریدگار توانایی که ما را در زمین به عنوان جانشین خود برگزیده ولی مجبور به دین باوری نکرده! و ابراهیم خلیل را پدر توحیدیمان نامیده ای! به حرمت آن پرچمدار توحید، توفیق درک آموزه های دینی و التزام عملی به آنها را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا آنگونه که از ما  انتظار داری به خودسازی بپردازیم و بتوانیم الگوی عملی سایر انسان‌ها نیز باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، پانزدهم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( یادآوری و شکر نعمت ایمان و تجدید عهد و پیمان الهی و رعایت تقوی و عدالت در قضاوت‌ها و شهادت‌ها و به تبع آن قضاوت صحیح و شهادت عادلانه در فعالیت‌های اجتماعی)

سوره مائده، آیات 7 و 8

وَاذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَمِیثَاقَهُ الَّذِی وَاثَقَکُم بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ ﴿٧ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿٨

* همواره نعمت ایمان و هدایت و گرایش به معنویات را که خداوند منان به شما ارزانی داشته است و نیز پیمان محکمی را که به صورت تکوینی و یا تشریعی با او بسته اید بیاد آورید! همان پیمانی که حاکی از  دریافت وحی الهی و التزام عملی در مقابل احکام و رهنمودهای پروردگار متعال است (امر تو را شنیدیم و اطاعت کردیم). ضمنا پرهیزگار باشید و همواره خود را در پیشگاه الهی و در محضر مبارک او احساس کنید! زیرا او به نیّات قلبی شما آگاه است.

* ... و به عنوان کسانی که به خدا ایمان آورده اید؛ همواره برای خدا قیام و اقدام نمایید و آنگاه که در جایگاه شاهد و گواه، قرار می‌گیرید به حق و عدالت، گواهی دهید و مبادا عداوت‌های گروهی و جناحی و  تعصبات غیرموجه و اختلافات عقیدتی و سلیقه ای، شما را دچار سوگرایی نموده و مانع اجرای عدالت و موجب تجاوز به حقوق دیگران گردد! زیرا این عدالت محوری و ”اجرای عدالت“ است که به تقوی، نزدیک تر است و این را نیز بدانید که خداوند منان،  نسبت به تمامی حرکات و سکنات شما آگاه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! ای خداوند ایمان و تقوی! و ای پروردگار قضاوت‌های درست و شهادت‌های راستین! توفیق درک خداباوری را به گونه ای و به درجاتی مرحمت فرما تا با بهره گیری از اثرگذاری‌های آموزه های قرآنی، همواره به خاطر تمامی نعمت‌ها و بویژه نعمت سلامتی و امنیت و  سرآمد تمامی نعمت‌ها یعنی نعمت ایمان به ذات اقدست، سپاسگزار الطافت باشیم.

* خداوندا! بیش از پیش کمکمان کن تا از وسوسه های مخرّب و افزون طلبانه سیاست‌بازان، نیرنگ‌بازان و خائنین به ملک و ملت، در امان باشیم و صفات ناپسندمان  را به قربانگاه ببریم.

* بارالها! کمکمان کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق و ترور شخصیتی دیگران بپرهیزیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک )


دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

 صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، چهاردهم فروردین ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (کردار نیک، صرفا برگزیدن سمت و سوی خاصی به نام قبله نیست! بلکه التزام عملی و کنشهایی نظیر ایمان به خدا، اعتقاد به زندگی جاوید و پیامبران الهی و کتب آنان و انفاق و برپاداشتن نماز و پرداخت وجوهات در صورت تموّل و وفای به عهد ... و صبر در سختی ها است)

سوره بقره، آیه 177

لَّیْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـٰکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَالْمَلَائِکَةِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیِّینَ وَآتَى الْمَالَ عَلَىٰ حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَىٰ وَالْیَتَامَىٰ وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّائِلِینَ وَفِی الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّکَاةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا وَالصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِینَ الْبَأْسِ أُولَـٰئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ ﴿١٧٧

* بدون شک، سمت و سویی به نام قبله در ادیان الهی، صرفا بهانه ای است برای نشان دادن اتحاد و اتفاق هرچه بیشتر و به معنی جهتگیری ثابت و لایتغیّر و انحصاری ای در قالب زمان و مکان، نمیباشد! و اگر گاهی هدف مفروض را بیت المقدس، گاهی کعبه و گاهی آتش  و روشنایی و امثال اینها تشکیل میدهد به این مفهوم نیست که یکی از این جهت‌های شرقی، غربی، شمالی یا جنوبی، سمت و سوی انحصاری خداوندی است! به گونه ای که در قرآن مجید به وضوع آمده است که حضور جامع و کامل الهی و عظمت ذات اقدس خداوندی، در هیچ سمت و جهت و زمان و مکان خاصی نمیگنجد و لذا به هر سمت و سویی که بچرخید چهره در چهره مبارک و منوّر او خواهید داشت و در محضر مبارک او خواهید بود (فَاَینَما تُوَلّوا فَثَمَّ وَجهُ الله ـ بقره 115 ـ) لذا در این آیه شریفه رفتار نیک را نه در قرار گرفتن در جهت خاصی بلکه در کنشهای دیگری دانسته و میفرماید:

* نیکوکاری، آن نیست که رو به جانب مشرق یا مغرب، بگردانید! بلکه این است که به خدای عالَم و زندگی جاوید و عالَم غیب و کتب آسمانی و پیامبران الهی ایمان داشته باشید، بخشی از دارایی خود را در راه دوستی خدا به خویشان و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان و  نیازمندان دیگر انفاق کنید و تا زمانی که پدیده برده داری، جاری است در آزاد کردن بردگان، صرف نمایید و نماز را بر پا دارید و وجوهات درآمدهای خود را در صورت تموّل، بپردازید و به عهد و پیمانهایتان وفا کنید و در حال تنگدستی و سختی و هنگام کارزار، صبور و شکیبا باشید. بدیهی است؛ کسانی که بدین اوصاف آراسته باشند، راستگویان واقعی هستند و جزو پرهیزکاران، میباشند و اینگونه صفات، معیار مناسبی برای ”راستی آزمایی“ و سنجش تقوا و التزام عملی انسان‌ها می‌باشند (أُولَـٰئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ).  

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم: 

خداوندا! ای آفریدگار توانایی که فرموده ای: دین باوری را در اصلِ انفاق، برپا داشتن نماز، وفای به عهد و شکیبایی به هنگام سختیها جُست و جو کنیم به ما توفیق روز افزونی مرحمت فرما تا هدف نهایی ما در سبک زندگی معنویمان چنین ویژگی های خداپسندانه ای باشد و همواره خود را در پیشگاه کبریائیت و متکی به الطاف بیکرانت، احساس نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک )

دسته ها :
X