دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18191
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و هفتم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

 آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مومنین، پشتیبان حتمی و قطعی پیامبرند)

سوره انفال، آیه 64

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ حَسْبُکَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٦٤

ای پیامبر، خداوند منان و بندگان مومنی که پیرو دین تو اند، پشتیبان و مدافع حریم عقیدتی و ملتزمین عملی نسبت به احکام و رهنمودهای ابلاغ شده تو هستند.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! توفیق بندگی خالصانه ات را مرحمت فرما تا طبق قولی که در این آیه شریفه به پیامبر عالیقدرت داده ای ما نیز با درک و به کارگیری ابلاغیه های مکتوب آن بزرگوار در قرآن کریم و التزام عملی نسبت به سیره آن حضرت،  عملا جزو مومنینی باشیم که پشتیبان او به حساب می آییم.

خداوندا! بر محمّد (ص) و خاندان پاک ‌نهاد او درود فرست و شفاعت او را روزیمان فرما و از همنشینى با او محروممان مکن.

* آفریدگارا! در این روز، نیرویمان را در طاعت خود و نشاطمان را در بندگى خویش و رغبتمان را در رضایت ذات اقدست و بی رغبتیمان را در آنچه که موجب نارضایتی وجود شریفت می‌شود، قرار بده.

* خداوندا! اگر زبانم از درخواست ناتوان است و اگر نمی‌دانم چه باید بخواهم، خودت به آنچه مصلحت من است راهنمایی ام کن و دلم را به سمت و سوی آنچه مایۀ رشد و هدایت من است متوجه فرما (امام علی) (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و ششم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

 آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ولایت خدا و پیامبر و امام و مومنین، در مجموع، حزب خدا را تشکیل میدهند! همان حزبی که همواره پیروز است)

سوره مائده آیات 55 و 56

إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُمْ رَاکِعُونَ ﴿٥٥ وَ مَن یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ ﴿٥٦

* بدون شک، خداوند و پیامبر و مومنینی که در حالت رکوع، زکات می پردازند ولایت و زعامت شما را بر عهده دارند و کسی که خدا و پیامبر و مومنین را ولیّ و زعیم خود قرار دهد در حزب خداوند، عضویت  خواهد داشت و این در حالی است که حزب خدا پیروز است و این پیروزی به واسطه آن است که مومنینی عضو آن هستند که ” با پیوستگی به ولایت خدا و رسول و مؤمنان، بر همه موانع و تضادها غلبه می‌کنند “.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! تو خود آگاهی که آنچه که محمد (ص) آورد؛ نامی جز ”اسلام“ نداشته و ندارد و تشیع و تسنن، زاییده فکر ما بندگان متفرّق و جدایی طلب است ولی از آنجا که در آیه 55 ولایت و زعامت انسان‌ها را مختص خدا، پیامبر، امام علی (بنا به روایات مختلف) دانسته و در تداوم  آن، مومنین را معرفی فرموده و مجموعه خدا، پیامبر و مومنین را ”حزب خدا“ نامیده ای (آیه 56) به ما نیز لیاقت و توفیق عضویت در این حزب که نامی جز ”اسلام“ ندارد و قطعا شامل نورانی ترین اشعه های خورشید فروزان این دین مبین است را مرحمت فرما. عضویت در ”حزب خدا“ را. تا همواره جهت محول نمودن مسئولیت ولایت و زعامت امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و برگزیدن نمایندگانی که در اینگونه امور فعالیت خواهند داشت، کسانی را برگزینیم که جزو مومنین و در مسیر خدا و پیامبر اعظم و در التزام عملی نسبت به سبک زندگی اسلامی، سرآمد دیگران باشند.

* خداوندا! دورى هر ناخوشایندى را که آغازش، خشم تو است و نیل به هر محبوبى که آغازش رضاى تو است را از پیشگاه مقدست خواستاریم، پس سرانجام ما را به آمرزش پایان ده. اى سرچشمه نیکى‌ها (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و پنجم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (واکنش درونی در مقابل شنیدن نام خدا، تقویت و ارتقاء ایمان با شنیدن قرآن، ادای نماز و انفاق در راه خداوند )

سوره انفال، آیات 2 تا 4

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ ﴿٢ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿٣﴾ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُمْ دَرَجَاتٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ ﴿٤

* مومنین کسانی هستند که وقتی نام خدا برده می‌شود ضمن احساس آرامش و امنیت (اَلا بِذِکرِاللهِ تَطمَئِنُ القَلوب = دل آرام گیرد به یاد خدای) به واسطه شدت و عمق باور و یقینی که دارند همچون قطره ای که به هنگام پیوستن به اقیانوس، با موجی مواجه می‌شود و برخود می‌لرزد،  آنان نیز در مقابل عظمت و بزرگی آفریدگار قادر متعال، بر خود می‌لرزند و زمانی که آیات خداوند برای آنان تلاوت می‌شود چنان تا عمق وجودشان اثر می‌کند که باعث تغییر و تعالی رفتار آنان می‌گردد و بر ایمانشان افزوده می‌شود و به منظور ارتقاء کمیّت و کیفیّت فعالیت‌های مثبت، روح توکّل را در کالبد فعالیت‌های خود می‌ دمند.

* و از ویژگی‌های دیگر مومنین، این است که با برپا داشتن نمازهای یومیه، اتصال و ارتباط دایمی خود را با صاحب گیتی حفظ می‌نمایند و به منظور کم کردن فاصله های طبقاتی، از آنچه که خداوند به آنان مرحمت کرده است  انفاق می‌کنند و بدینوسیله نماز را واسطه ارتباط با خالق و انفاق را وسیله ارتباط با خلق، قرار می‌دهند.

* بنابراین کسانی که دارای این مجموعه صفات، رفتار و ویژگی‌های خداپسندانه ای باشند مومنین واقعی ای هستند که در پیشگاه الهی دارای ارج  و قُرب و درجات عالی، بخشش و روزی وسیعی می باشند.

باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! قلب حساسی مرحمت فرما تا با شنیدن نام مبارکت همچون قطره ای که به اقیانوسی می‌پیوندد، برخود بلرزد و آماده اتصال شود.

* پروردگارا! توفیق ویژه ای مرحمت فرما تا با شنیدن ندای قرآن و تفکر و تعمق در آن و به کارگیری‌ احکام و رهنمودهای عادلانه مندرج در آن  فلسفه زیستنمان و سبک زندگیمان را تغییر دهیم.

* بارالها! سعادتی عنایت کن تا جزو نمازگذاران واقعی و نه عادتی باشیم و از آنچه که داریم در راهت انفاق کنیم.

ای معبود مهربان! توفیق بندگی خالصانه ات را مرحمت کن تا جزو مومنین واقعی باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، بیست و چهارم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قانع بودن به حق خود، پرهیزگاری و اطاعت از خدا و پیامبر )

سوره انفال، آیه 1

یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَنفَالِ قُلِ الْأَنفَالُ لِلَّهِ وَالرَّسُولِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَصْلِحُوا ذَاتَ بَیْنِکُمْ وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿١

ای پیامبر آنگاه که در مورد ره آوردها و دست آوردهای پیروزی مسلمانان از تو می‌پرسند، به آنها بگو؛ اینها متعلق به خدا و پیامبر است و در واقع جزو ثروت‌های عمومی و موجودی بیت المال می‌باشد تا طبق نیازهای جامعه و مصلحت نظام الهی، صرف گردد و لذا اگر مومن واقعی هستید در این خصوص شک نکنید و دست از اختلاف بردارید و پرهیزگار باشید و از خدا و پیامبر او اطاعت کنید.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا توفیق خودداری از افزون طلبی و قانع بودن به حق خودمان و چشم پوشی از طمع به ثروت‌های عمومی را به ما مرحمت فرما تا در سبک زندگی معنویمان هرگز گناه کبیره تضییع حق الناس را مرتکب نشویم و همواره در مسیر خودت حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

آفریدگارا عباداتمان را پذیرا باش و فردا و روزهاى پس از آنِ ما را بهتر از این ساعت و امروزمان قرار بده و ما را در بین خویشاوندان و بستگانمان عزیز گردان و در بیدارى و خواب نگهدارمان باش، ای آن که بهترین نگهدار و مهربان‏ترین مهربانانی  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و سوّم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت 

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان: 

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از کم فروشی، کم کاری، حق الناس و ایجاد فساد در زمین ) 

سوره اعراف، بخش پایانی آیه 85 

أَوْفُوا الْکَیْلَ وَالْمِیزَانَ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿٨٥ 

فروشنده هر کالایی که هستید، طرف مقابل هر قرارداد و پیمان مولّدی که می‌باشید، اگر معلم مدرسه یا دانشگاه یا هر آموزشگاهی که هستید. اگر کارمندی، نماینده ای یا دولت‌مردی می‌باشید. اگر پزشک، پرستار، مهندس یا محقّقید و حتی اگر مومنی هستید که جان و مال بر کف و در پیشگاه الهی ایستاده اید بدانید که شما فروشنده و خداوند منان، خریدار کالای شما است (اِنَّ اللهَ اشتَری مِنَ المومِنینَ مِن اَموالِهِم وَ اَنفُسِهِم  ...)؛ و لذا از کمّیت و کیفیّت کار و کالای خود نکاهید، بلکه به سنگ تمام، عرضه کنید و از کم فروشی و کم کاری، بپرهیزید و حق مردم را پایمال نکنید و تمام و کمال به صاحبانش بازگردانید و آرامش زمینِ رام و آرام را بر هم نزنید و در زمینِ پاک، فساد به پا نکنید و اگر مومن واقعی هستید این را بدانید که به جا آوردن احکام الهی به خیر و صلاح شما است. 

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم: 

* پروردگارا در سبک زندگی معنویمان به ما توفیق امانت داری صادقانه، ادای حق الناس، پرهیز از فساد اخلاقی، مالی، اجتماعی، کم کاری، کم فروشی، گرانفروشی و اجتناب از سایر موارد فساد را مرحمت فرما تا آن « خیری » که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای نصیب ما و  جامعه توحیدیمان گردد.

* خداوندا از تو میخواهیم که بر تمامی پیامبران و بویژه پیامبر اعظمت محمد (ص) درود فرستى و سپاس نعمت‌هایت را چنان قسمتمان کنی که ما را به کمال خشنودیت نایل گرداند و به برکت عنایت خویش بر طاعت و مداومت عبادت خود و شایستگى رفتار،‏ یارى نمایى و تا زنده‏ ایم به بازداشتن از اشتباهات و خطاهای فردی و اجتماعی به ما کمک کنی و تا پایان عمر بر انجام آنچه برای جامعه، سودمند است توفیقمان دهى و جهت پذیرش حق و اعتقاد و عمل به قرآن، سعه صدر لازم را مرحمت نمایی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز جمعه، بیست و دوّم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

فرخنده میلاد باسعادت دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت و منجی عالم بشریّت، حضرت ولی عصر، برشما و خانواده معظمتان مبارک باد.

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت شعیب ع): (ماموریت ویژه حضرت شعیب، دعوت به عدل و داد ـ قسط ـ رعایت موازین عدل و انصاف در انجام امور، احترام به مالکیت فرد و جامعه، خودداری از ایجاد فساد و ناامن کردن محیط امن اجتماعی و تاکید بر لزوم موازین و معیارهای اقتصاد سالم بوده است )

 سوره هود، آیات 85 و 86

وَ یَا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیَالَ وَالْمِیزَانَ بِالْقِسْطِ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ ﴿٨٥ بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ وَ مَا أَنَا عَلَیْکُم بِحَفِیظٍ ﴿٨٦﴾ (ترجمه آیات: http://tanzil.net/?locale=fa_IR#11:85)

* ”قسط“ عبارت است از؛ عدالت عملی و توزیع عادلانه و رساندن حق به صاحبان آن. اصل مهمی که زیربنای اقتصاد سالم و امنیت اجتماعی و زمینه ساز اجرای احکام و تحکیم نظام و رشد ایمان و اخلاق و وسیله کمال است و اگر نبود هیچ اصلی از اصول شریعت، استوار نمی‌شد  و به همین دلیل است که یکی از دلایل بعثت و قیام پیامبران الهی، اقامه “ قسط “ بوده است ( لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ) و به عنوان یکی از رهنمودهای سبک زندگی معنوی، جزو ماموریت‌های ویژه حضرت شعیب (ع) بوده و اینگونه ابلاغ گردیده است:

* از کم کاری، کم فروشی، کاهش کیفیت کار و امثال این ها بپرهیزید و فعالیت‌های موظف خود را با ترازوی عدل و انصاف، اندازه گیری نمایید و حقوق و مالکیت شخصی و عمومی افراد را محترم شمرده و بدون هیچ کم و کاستی به آنها بپردازید و محیط امن جامعه را به فساد  نکشانده و ناامن نکنید و این را بدانید که؛ اگر در سبک زندگی معنویتان ضمن تلاش و کوشش، به ذات اقدس و قدرت لایزال خداوند، اعتقاد و ایمان داشته باشید، این طرز تفکر و التزام عملی به احکام الهی، همچون ذخیره و توشه ای خواهد بود که برای شما از هرچیز دیگری بهتر است. ضمنا این را بدانید که من (حضرت شعیب) نیز همچون سایر پیامبران الهی، مامور حفاظت و حِراست از شما در مقابل انحرافات نیستم، بلکه صرفا مامور به ابلاغ نقشه راه درست و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی می‌باشم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! چنان تقوایی مرحمت فرما تا به حق خودمان قانع باشیم و حقوق دیگران را نیز حق خود آنها دانسته، در مراودات و ارتباطات اجتماعی همواره راه عدالت را در پیش بگیریم و  از تضییع حقوق سایر افراد جامعه خودداری نماییم.

* خداوندا! همانگونه که توفیق دریافت رهنمودهای پیامبر عالیقدرمان حضرت شعیب را نصیب ما کردی، توفیق التزام عملی به آن ها را نیز مرحمت فرما تا از برکات آن برخوردار شده شاهد پیاده شدن اقتصاد پویای اسلامی باشیم و عدل و داد را در زندگی فردی، اجتماعی و  اقتصادیمان جاری سازیم.

* بارالها! میلاد مسعود حضرت بقیه الله الاعظم (ع) را بر ما مبارک گردان و به برکت قدوم مبارکش؛ عدالت، آرامش و امنیت را به جهان، باز گردان  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، بیست و یکم اردیبهشت ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از کم فروشی، کم کاری، حق الناس و ایجاد فساد در زمین )

سوره اعراف، بخش پایانی آیه 85

 أَوْفُوا الْکَیْلَ وَالْمِیزَانَ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿٨٥ (دستیابی به ترجمه ساده آیه با کلیک بر روی شماره آیه یا لمس آن امکانپذیر است)

 * فروشنده هر کالایی که هستید، طرف مقابل هر قرارداد و پیمان مولّدی که می‌باشید، اگر معلم مدرسه یا دانشگاه یا هر آموزشگاهی که هستید. اگر کارمند، نماینده یا دولت‌مردی می‌باشید. اگر پزشک، پرستار، مهندس یا محقّقید و  حتی اگر مومنی هستید که جان و مال بر کف و در پیشگاه الهی ایستاده اید بدانید که شما فروشنده و خداوند منان، خریدار کالای شما است (اِنَّ اللهَ اشتَری مِنَ المومِنینَ مِن اَموالِهِم وَ اَنفُسِهِم  ...)؛ و لذا از کمّیت و کیفیّت کار و کالای خود نکاهید، بلکه به سنگ تمام، عرضه کنید و از کم فروشی و کم کاری، بپرهیزید و حق مردم را پایمال نکنید و تمام و کمال به صاحبانش بازگردانید و آرامش زمینِ رام و آرام را بر هم نزنید و در زمینِ پاک، فساد به پا نکنید و اگر مومن واقعی هستید این را بدانید که به جا آوردن احکام الهی به خیر و صلاح شما است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا در سبک زندگی معنویمان به ما توفیق امانت داری صادقانه، ادای حق الناس، پرهیز از فساد اخلاقی، مالی، اجتماعی، کم کاری، کم فروشی، گرانفروشی و اجتناب از سایر موارد فساد را مرحمت فرما تا آن «خیری» که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای نصیب ما و جامعه توحیدیمان گردد.

* خداوندا از تو میخواهیم که بر تمامی پیامبران و بویژه پیامبر اعظمت محمد (ص) درود فرستى و سپاس نعمت‌هایت را چنان قسمتمان کنی که ما را به کمال خشنودیت نایل گرداند و به برکت عنایت خویش بر طاعت و مداومت عبادت خود و شایستگى رفتار،‏ یارى نمایى و تا زنده‏ ایم به بازداشتن از اشتباهات و خطاهای فردی و اجتماعی به ما کمک کنی و تا پایان عمر بر انجام آنچه سودمند است توفیقمان دهى و جهت پذیرش حق و اعتقاد و عمل به قرآن، سعه صدر مرحمت نمایی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X