دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18184
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، سی و یکم خردادماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( خداوند، بهترین داور است و آیات کتاب خود، قرآن را براساس صداقت و عدالت، استوار نموده است )

سوره انعام، آیات 114 و 115

أَفَغَیْرَ اللَّهِ أَبْتَغِی حَکَمًا وَ هُوَ الَّذِی أَنزَلَ إِلَیْکُمُ الْکِتَابَ مُفَصَّلًا وَالَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَعْلَمُونَ أَنَّهُ مُنَزَّلٌ مِّن رَّبِّکَ بِالْحَقِّ فَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُمْتَرِینَ ﴿١١٤ وَ تَمَّتْ کَلِمَتُ رَبِّکَ صِدْقًا وَ عَدْلًا لَّامُبَدِّلَ لِکَلِمَاتِهِ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿١١٥

آیا در مورد تشخیص حق از باطل و یافتن راه سعادت و کمال، راهنما و داور دیگری غیر از خداوند قادر متعال را برمی‌گزینید و حال آن که او خود، نقشه راه را در کتابی که بر شما نازل کرده است ترسیم نموده و اهل کتاب نیز اگر منصفانه قضاوت کنند خوب می‌دانند که این کتاب از جانب حقتعالی، نازل گردیده است و دیگر جایی برای شک در این موضوع، باقی نمی‌ماند.  قابل تاکید است که کلام آفریدگار یگانه بر اساس صدق، عدل، حساب و میزان، شکل گرفته و تکمیل شده است و لذا با توجه به حاضر و ناظر بودن و شنوا و آگاه بودن خداوند بی‌همتا، کسی قادر به دگرگونسازی کلام الهی نخواهد بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آن که قضاوت و داوریت براساس عدل و داد و رحمت و مغفرت، استوار است! به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا خود را همواره در محضر مبارکت احساس کنیم و احکام و رهنمودهای قرآنیت را به عنوان نقشه راه زندگی و سبک زندگی معنویمان در نظر گرفته توان مطالعه، تحقیق و درک این آیات و توفیق التزام عملی به آن ها را داشته باشیم و در این خصوص به درجه ای از باور و یقین، دست یابیم که با قدم های محکم و استوار و بدون شک و تردید، راه انسانیت را طی کنیم و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خود و جامعه را ارتقاء دهیم.

بارالها! ای شنواترین شنوایان! در بیست و ششمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم و استعانت می طلبیم تا فعالیت‌هایمان آنقدر خالصانه و با کیفیت باشد که مثبت ارزیابی شود و موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم نماید. ضمنا به خاطر خطاهایی که جنبه حق الناس نداشته است نیز مستقیما از پیشگاه خودت طلب بخشش و آمرزش می‌کنیم و از تو می‌خواهیم که همچنان از دریچه عیب‌پوشی به رفتارمان نگاه کنی و فرصت اصلاح و جبران، مرحمت فرمایی ... یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، سی ام خردادماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (نه تنها قرآن بلکه سایر کتب آسمانی هم منبع نور و هدایتند و نباید مورد تحریف و پنهان کاری کارگزاران ادیان، قرار گیرند. قرآن نه  تنها ناسخ تورات و انجیل نیست! بلکه تایید کننده آسمانی بودن این کتب و هدایتگری آن‌ها است)

سوره انعام، آیات 91 تا 92

وَ مَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إِذْ قَالُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ عَلَىٰ بَشَرٍ مِّن شَیْءٍ قُلْ مَنْ أَنزَلَ الْکِتَابَ الَّذِی جَاءَ بِهِ مُوسَىٰ نُورًا وَهُدًى لِّلنَّاسِ تَجْعَلُونَهُ قَرَاطِیسَ تُبْدُونَهَا وَتُخْفُونَ کَثِیرًا وَعُلِّمْتُم مَّا لَمْ تَعْلَمُوا أَنتُمْ وَلَا آبَاؤُکُمْ قُلِ اللَّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِی خَوْضِهِمْ یَلْعَبُونَ ﴿٩١ وَهَـٰذَا کِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ مُبَارَکٌ مُّصَدِّقُ الَّذِی بَیْنَ یَدَیْهِ وَلِتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَىٰ وَمَنْ حَوْلَهَا وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَهُمْ عَلَىٰ صَلَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ ﴿٩٢

بعضی از اهل کتاب به علت عدم مطالعه و تحقیق کافی و براساس علم و آگاهی محدود نسبت به توحید و نبوت و رسالت اصلی پیامبران و یا اغراض دیگر در حالی که ظاهرا به وجود خدا اعتراف می‌کنند ولی در مورد وحی الهی و ارتباط خداوند با انسان از طریق وحی، بر این باور هستند که وحی الهی و گفت و گوی خدا با انسان، امری منطقی به نظر نمی رسد.

ای محمد (ص) به آنان بگو مگر تورات همان کتابی نیست که چراغ هدایت انسان ها از تاریکی جهل به سوی روشنایی هدایت است و شما و اجدادتان تا قبل از نزول آن به موسی (ع) و ابلاغ آن توسط آن پیامبر عالیقدر به شماها، در ظلمات جهل و نادانی به سر می‌بردید؟ این کتاب هدایتگر را چه کسی و چگونه ابداع و ایجاد کرده است؟ آیا جز وحی الهی منبع و منشاء دیگری داشته است؟ چرا کل واقعیت را با مردم در میان نمی‌گذارید و کل محتوای کتاب را در اختیار آنان قرار نمی‌دهید؟ بلکه اوراق آن را از هم گسیخته و صرفا آن چه را که به نفع خودتان است به آنان عرضه می‌نمایید!؟

ای پیامبر! پس از بیان آشکار واقعیت ها آنان را به خودشان واگذار تا در این ملعبه ای که به راه انداخته اند غوطه ور باشند. ولی در عین حال این واقعیت را هم یادآور شو که قرآن کتاب پُربرکتی است که از سوی خداوند قادر متعال نازل شده است و نه تنها ناسخ کتب آسمانی پیشین، نمی باشد بلکه آنها را تصدیق و تایید می‌کند و محوری است که به منظور تذکر به انسان ها از دور و نزدیک، نازل گردیده است و آنان که دین باوری را از طریق مطالعه و تحقیق، کسب کرده اند و به مبداء و معاد،‌ ایمان دارند به این منبع وحی نیز معتقدند و ارتباط خود را با خداوند از طریق برپاداشتن مرتب و منظم نماز، حفظ می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگاری که نه تنها از طریق الهام بخشی طبیعت و موجودات غیرانسانی، بلکه از طریق وحی و ارسال آن به پیامبران نیز ما انسان‌ها را راهنمایی می‌فرمایی! به ما همت،‌ توفیق و توان لازم جهت مطالعه و تحقیق در منابع وحی الهی را مرحمت فرما تا دین باوریمان حاصل دین پژوهی و نه ارثی و روبنائی باشد.

آفریدگارا! اگر دست اندرکار بازگو کردن و ابلاغ پیام ها و احکام قرآنی هستیم این جرات و شهامت و توان را به ما مرحمت کن تا بازگو کننده تمامی واقعیت های قرآنی و نه بعضی از آنها باشیم.

بارالها! ای زلال کننده قلوب پیامبران! در بیست و پنجمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و شفافیت پیامبرانت سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، از نظر عاطفی ما را دلبسته اولیاء و از نظر منطقی، پیرو راه آنان قرار بده و ضدیت و عدم موافقت با آراء دشمنانت را نصیب ما گردان و موفق به شناخت کافی و پیمودن راه و روش خاتم پیامبرانت بنما ...  یَا عَاصِمَ قُلُوبِ النَّبِیِّینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و نهم خردادماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عدالت پیشگی، شهادت درست در پیشگاه الهی، پرهیز از جایگزینی احساسات به جای عدل و داد و سعی در تجدید و کوشش در تقویت اعتقادات و پویایی آن)

سوره نساء، آیات 135 تا 136

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَىٰ أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا وَإِن تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا ﴿١٣٥ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن یَکْفُرْ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِیدًا ﴿١٣٦

ای کسانی که ایمان آورده اید، عدالت اجتماعی را پاس دارید و نسبت به اجرای آن در پیشگاه الهی، التزام عملی داشته باشید و مثلا به هنگام شهادت دادن و قضاوت کردن، به هیچ سمتی منحرف نگردید و حتی اگر به زیان و بر علیه خودتان، پدر و مادرتان و آشنایانتان هم باشد آن را اجرا کنید! چرا که اگر تحت تاثیر احساسات و مصلحت اندیشی ها از زاویه فقر یا غنای حاکم بر نزدیکان خود، قرار گیرید و حق را با ناحق جایگزین کنید، از آن جا که ذات اقدس الهی از هر کس دیگری به شماها نزدیکتر و از هر آشنایی آشناتر است در نثار احساسات پاک نیز بر دیگران اولویت دارد! پس این احساس پاک برخاسته از عشق و ایمان به مبداء را با خواسته های نفسانی خود نسبت به خویشاوندان، جایگزین ننمایید و این را بدانید که اگر مانع رسیدن حق به حق دار بشوید و یا حقیقتی را تحریف نمایید و یا پس از آشکار شدن حق، از آن اعراض کنید همه این کنش ها و واکنش ها را در پیشگاه الهی که بر همه اعمال شما ها نظارت دارد، انجام خواهید داد و انحراف شما از جاده عدالت، از علم و آگاهی او پنهان نخواهد ماند.

و هنگامی که به درجه ای از دین باوری رسیدید که حضور خداوند را در تمامی حرکات و سکنات خودتان احساس کردید در این مرحله از شناخت هم پویایی را پیشه خود کنید و از ایستایی بپرهیزید و با تحقیق و مطالعه بیشتر (آمَنوا، آمِنوا) بر میزان باورتان نسبت به توحید،  نبوت و احکام مندرج در کتاب سبک زندگی معنوی ای که به محمد (ص) نازل گردیده و به  کتبی که بر پیامبران قبل از او نازل شده است بیفزایید و همچون کسانی نباشید که سعی نکرده اند به این مرحله از شناخت نسبت به خدا و کارگزاران و پیامبران و کتب آسمانی و مبداء و معاد برسند و از حقیقت، منحرف شده و بی راهه را بر راه ترجیح داده و گمراه شده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! به ما کمک کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق بپرهیزیم و به درجاتی از شناخت مبداء و معاد و نبوت و امامت و سبک زندگی معنوی ای که دست یافته ایم قناعت نکرده بلکه با مطالعه و تحقیق بیشتر، همواره بر پویایی اعتقادات و التزام عملیمان بیفزاییم و از ایستایی و رکود عقیدتی بپرهیزیم.

بارالها! ای بخشنده نیازمندان! و ای برآورنده حاجت‌ها! در بیست و چهارمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، توفیق انجام هرآنچه موجبات خوشنودی ذات اقدست را فراهم می‌کند را مرحمت فرمایی و ما را از ارتکاب هر گونه تفکّر و رفتاری که تو را  ناخشنود می‌کند بازداری و در پناه خودت حفظ نمایی و همواره توفیق اطاعت و ترک نافرمانی از رهنمودهایت را عنایت فرمایی ... یَا جَوَادَ السَّائِلِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، بیست و هشتم خردادماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها را به صورت مکتوب، ابلاغ فرموده و محوریت حق و عدالت را ملاک عملکرد آنان قرار داده  است تا مبادا به نیّت ایجاد جاذبه عمومی از جاده عدالت، منحرف گردند )

سوره نساء، آیه 105 و 106

إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاکَ اللَّهُ وَ لَا تَکُن لِّلْخَائِنِینَ خَصِیمًا ﴿١٠٥﴾ وَاسْتَغْفِرِ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا﴿١٠٦

ای پیامبر! ما قرآنی را به راستی و درستی به سوی تو فرستادیم تا به وسیله آن کتاب و آنچه خدا تو را با آن آشنا گردانیده است بین مردم، داوری کنی و مبادا از حقیقت حق فاصله بگیری و به بهانه مصلحت اندیشی و ایجاد جاذبه عمومی، به نفع خیانت پیشگان، با اهل ایمان، به خصومت بپردازی و این را نیز بدان که ذات اقدس الهی مرجع، میزان و ملاک اصلاح هر انحرافی است و لذا همواره در کرنش ها و پوزش‌هایتان خدا را هدف قرار دهید و شکی به دل راه ندهید که با بخشش و مهربانی بی نظیری از شما استقبال خواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای معبود توانا! در حقانیّت توحید و فلسفه نبوّت، شکی نداریم و به منظور جلوگیری از هر انحرافی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش با نقشه های مکتوب راه معنویت، آشنا نموده توفیق التزام عملی به احکام الهی را به ما مرحمت فرمایی تا با اصلاح خود و جامعه، همواره در امنیّت، پویایی و عدالت پیشگی، انجام وظیفه نماییم.

بارالها! ای نادیده گیرنده لغزشهای خطاکاران! و ای منتظر پشیمانی و بازگشت گناهکاران! در بیست و سوّمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیّت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، توفیق اصلاح و جبران خطاهایی که به حق الناس، منجر شده است را مرحمت فرمایی و سایر انحرافاتی که ارتباطی به حق الناس ندارد را با آب رحمت و مغفرتت شستشو دهی و اشکالات و معایبمان را رفع کرده و تطهیر نمایی و دلمان را با پرهیزگاریهای عمیق، بیازمایی ... یَا مُقِیلَ عَثَرَاتِ الْمُذْنِبِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
X