دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18157
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیستم تیرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، آینه تمام نمای وحی الهی است که درک آن ارتباط مستقیمی با میزان پاکی و برقراری ارتباط خالصانه مطالعه کنندگان آن دارد)

سوره واقعه، آیات 77 تا 81

إِنَّهُ لَقُرْآنٌ کَرِیمٌ ﴿٧٧ فِی کِتَابٍ مَّکْنُونٍ ﴿٧٨﴾ لَّا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ ﴿٧٩﴾ تَنزِیلٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِینَ ﴿٨٠﴾ أَفَبِهَـٰذَا الْحَدِیثِ أَنتُم مُّدْهِنُونَ﴿٨١

قرآن، آینه تمام نمای وحی الهی است که آثار عظمت و اصالت آن آشکار و نمایان است و محتوای آن حاکی از مبداء نزول آن می‌باشد. اصل این آیات در کتابی جای دارد تا از هرگونه خطا، تغییر و تبدیلی محفوظ بماند و جز پاکان، نمی‌توانند بر آن دست یابند و حقایق و مفاهیم عالی آن را درک نمایند و دارا بودن انگیزه و استعداد حقیقت جویی، برای درک حداقل مفاهیم آن لازم است و هرچه پاکی و خلوص انسان، بیشتر شود تمرکز و نهایتا درک او از مفاهیم قرآن نیز افزون‌تر خواهد شد. بدیهی است که این کتاب به صورت وحی از جانب پروردگار جهانیان نازل گردیده است. حال با توجه به ویژگی‌هایی که برای آن برشمرده شد، آیا باز هم این سند پُرمحتوای سبک زندگی معنوی و این نقشه راه انسانیت و رستگاری را سبک و سست می‌شمارید؟

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای فرستنده پیامبران و ای ارسال کننده قرآن! پیام قاطع و بیان نافذ کبریائیت را در خصوص معرفی قرآن، شنیدیم و بر آسمانی بودن آن شهادت می‌دهیم و از محضر مبارکت درخواست پاکی، طهارت، استعداد و تمرکز بیشتری که لازمه فهم و درک هرچه کاملتر و رمزگشایی از احکام و دستورالعمل‌های مندرج در آن است را مسئلت می‌نماییم.

آفریدگارا! توفیق مطالعه و تحقیق هرچه کامل‌تر در محتوای قرآن را به گونه ای مرحمت فرما تا با درک هرچه کامل‌تر پیام‌هایت و به کار بردن آگاهانه دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی مندرج در آن روح معنویت را در کالبد تمامی فعالیت‌های فردی و اجتماعیمان بدمیم و در راستای اهداف عالی انسانی، قدم برداریم و به صیرورت الی الله، بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، نوزدهم تیرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( قرآن از طرف کسی نازل شده است که تمامی کائنات را براساس حکمت بالغه و هدف مشخص و مدّت زمان معینی آفریده است و نظم و دقت و عظمت حاکم بر جهان هستی، جلوه های جمال او هستند)

سوره احقاف، آیات 4-2

تَنزِیلُ الْکِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ ﴿٢ مَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَ مَا بَیْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِ وَ أَجَلٍ مُّسَمًّى وَالَّذِینَ کَفَرُوا عَمَّا أُنذِرُوا مُعْرِضُونَ﴿٣ قُلْ أَرَأَیْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَرُونِی مَاذَا خَلَقُوا مِنَ الْأَرْضِ أَمْ لَهُمْ شِرْکٌ فِی السَّمَاوَاتِ ائْتُونِی بِکِتَابٍ مِن قَبْلِ هَـٰذَا أَوْ أَثَارَةٍ مِنْ عِلْمٍ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ ﴿٤

این کتاب از جانب خداى ارجمند و حکیم نازل شده است. خدایی که آسمانها و زمین و آنچه که میان آن دو است را جز براساس هدف مشخص و حکمت بالغه و در زمان معیّنی نیافریده است ولی افراد پندناپذیری هستند که به جلوه های جمال حق در خلقت آسمان‌ها و موجودات، توجهی ندارند و راه های انحرافی و بیراهه ها را بر راه رستگاری، ترجیح می‌دهند. ای پیامبر؛ خطاب به اینگونه افراد بگو:

در این که این همه نظم و عظمت موجود در کائنات، دارای خالقی است شکی وجود ندارد ولی اگر خالق آگاه و توانایی جز خدا را می شناسید معرفی نمایید و یا اگر به موجود خیالی ای معتقدید که دست اندر کار امور گیتی است! جهت اثبات ادعای خود، آثار و مصنوعات آن موجود را معرفی نمایید و مستندات مکتوب  و آثار علم و قدرت او را به نمایش بگذارید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای خدای عزیز و حکیمی که با عزّت و حکمتت قرآن را به عنوان منبع درسی و نقشه راه زندگی معنوی برای ما انسان‌ها نازل فرموده ای! ای آفریدگاری که تمامی کائنات را براساس قوانین حاکم بر موجودیت تمامی موجودات و پدیده های هستی، خلق نموده ای! با تمامی وجودمان به موجودیّتت و به حضور دایمیت گواهی میدهیم و عالَم را محضر تو و خود را همواره در پیشگاه کبریائیت احساس می‌کنیم.

خداوندا! دل هر ذره ای را که می شکافیم، جلوه جمالت را در آن می‌بینیم! و از زاویه هر علمی و هر تخصصی که به نظم حاکم بر ارگان‌ها و سلول‌های بدن، می‌نگریم، جریانات هدفداری را مشاهده می‌کنیم که همگی حاکی از تاثیر اراده خلاق و هدفداری است که جز ذات اقدست به هیچ دادار دیگری نمیتوانیم نسبت دهیم.

... و اینک از پیشگاه مبارکت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش در رمزگشایی اصول عدالت خواهی و عدالت پیشگی و صیرورت الی الله یاری نمایی تا همواره با تکیه بر معنویت حاصل از آن به فعالیت بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، هیجدهم تیرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (آموزه های الهی، همچون روحی است که در کالبد انسان دمیده میشود و افق دید او را روشن می‌نماید، قرآن به منزله چراغ روشنگری است که راه زندگی سالم را به افراد شایسه می‌نمایاند و هشدار می‌دهد که حرکت تکاملی ما همواره رو به سوی خدا دارد و تا بینهایت میتواند به پیش برود)

سوره شوری، آیات 52 و 53

وَکَذَٰلِکَ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا کُنتَ تَدْرِی مَا الْکِتَابُ وَلَا الْإِیمَانُ وَلَـٰکِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نَّهْدِی بِهِ مَن نَّشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّکَ لَتَهْدِی إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ ﴿٥٢ صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِی لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِیرُ الْأُمُورُ ﴿٥٣

ای پیامبر! از آنجا که آموزش قرآن مایه حیات معنوی و بهبود کیفیت زندگی است لذا با نزول قرآن، در واقع روح روشنایی و هدایت را به سوى تو وحى کرده ایم و بسیاری از اطلاعات مرتبط با جهان هستی، مسائل اجتماعی و سبک زندگی معنوی را به تو آموخته و نقشه راه را ارائه داده ایم، در حالی که تا قبل از نزول وحی الهی نمى‌دانستى کتاب چیست و ایمان کدام است؟ ولى آن را نورى گردانیدیم که براساس شایسته گزینی، و عدالت توام با مهرورزی خداوندی، هر کس که استعداد و شرایط آن را داشته باشد به وسیله آن راه را نشان میدهیم! همان راهی که به تو نیز نشان دادیم و تو نیز مردم را به همین راه هدایت می‌نمایی. راه خدایى که آنچه در آسمان‌ها و زمین است در مالکیت او است و تفکر، تکلم و سایر اعمال شما در محضر او و در ملک او به وقوع می‌پیوندد و سیر و تکامل و اوج‌گیری کردار نیک انسان‌های مومن، سمت و سویی خدایی خواهد داشت و به او می‌پیوندد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! به خاطر نزول قرآن و ابلاغ احکام و مبانی سبک زندگی معنوی که به منزله دمیدن روح علم و معرفت و آگاهی در کالبد انسان ها است، تو را سپاس می‌گوییم.

آفریدگارا! از آنجا که شایسته گزینی ات نیز همچون سایر امور، ریشه در عدل و مهرورزی ات دارد از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق عمل به آموزه های قرآنی را به ما مرحمت فرمایی تا با التزام عملی به احکام و رهنمودهایت شایستگی لازم جهت گزینش الهی و پیمودن صراط مستقیمی که در این آیات شریفه بر آن تاکید فرموده ای را کسب نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، هفدهم تیرماه 1396  شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ابلاغ وحی الهی توسط پیامبران توحیدی، صورت گرفته ولی اثرگذاری آن به ظرفیت و میزان پندپذیری انسان‌ها بستگی داشته است)

سوره حدید، آیات 26 و 27

وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا وَ إِبْرَاهِیمَ وَ جَعَلْنَا فِی ذُرِّیَّتِهِمَا النُّبُوَّةَ وَالْکِتَابَ فَمِنْهُم مُّهْتَدٍ وَ کَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿٢٦ ثُمَّ قَفَّیْنَا عَلَىٰ آثَارِهِم بِرُسُلِنَا وَ قَفَّیْنَا بِعِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ وَآتَیْنَاهُ الْإِنجِیلَ وَ جَعَلْنَا فِی قُلُوبِ الَّذِینَ اتَّبَعُوهُ رَأْفَةً وَ رَحْمَةً وَ رَهْبَانِیَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا کَتَبْنَاهَا عَلَیْهِمْ إِلَّا ابْتِغَاءَ رِضْوَانِ اللَّهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَایَتِهَا فَآتَیْنَا الَّذِینَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَکَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿٢٧

* ... در حقیقت، نوح و ابراهیم (ع) را به منظور هدایت انسان‌ها فرستادیم و در میان فرزندان آن دو، نبوت و کتاب را جاری ساختیم: البته تاثیرپذیری آنان در مقابل این آموزش‌ها و راهنماییها متفاوت بود. به طوری که برخی از آنها راه درست را ولی بسیارى از آنان بیراهه و گمراهی را برگزیدند.

* آنگاه پس از رسالت نوح و ابراهیم، پیامبران دیگر و ازجمله عیسی مسیح (ع) را پى‌درپى، جهت آموزش و ابلاغ اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و ارائه نقشه راه صلح و صفا و پویایی فرستادیم و کتاب انجیل را به عیسی (ع) عطا کردیم و در دلهاى کسانى که از او پیروى کردند رأفت و رحمت نهادیم و قلب‌هایشان را آرام کردیم و رهبانیت را بر ایشان مقرّر نکردیم مگر براى آنکه بدینوسیله روح معنویت را در کالبد فعالیت‌های خود بدمند و خشنودى خدا را کسب نمایند. با این حال برخی از آنان اصول و ضوابط و حدود الهی را به نحو شایسته ای رعایت نکردند و به جا نیاوردند و راه انحراف و انحطاط را برگزیدند و بعضی دیگر، با مطالعه و تحقیق در آموزه های الهی و تغییر رفتار ناشی از آن رستگار گردیده و پاداش کردار نیک خود را دریافت نمودند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! بر تمامی پیامبران راستین و بویژه بر حضرت عیسی روح الله (ع) که پیام آور صلح و صفا بود و بر حضرت محمد رسول الله (ص) که پیام آور مکارم اخلاق و تایید کننده پیامبران پیشین بود درود می‌فرستیم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بار دیگر پیام صلح و صفا و آرامش و امنیت آن بزرگواران را به زبانی که همه جهانیان، درک کنند و با صدایی که همه انسانها بشنوند ابلاغ فرما. چرا که؛ تمام جهان و جهانیان، سخت نیازمند آنند.

* بارالها! آنگونه که در احادیث آمده است؛ بار دیگر عیسی (ع) همراه با دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، طلوع و ظهور خواهند کرد و عالم را به نور وجود خود که جلوه مستقیمی از انوار و الطاف ویژه الهی است روشن خواهند نمود!  و لذا از پیشگاهت مسئلت می کنیم که آن زمان را نزدیک گردانی و جهان را از این همه ظلم و جور و بی عدالتی و نامردمی حاکم بر اکثریت انسان‌ها نجات دهی و ما نیز توفیق پیروی از آنان را داشته باشیم.
دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، شانزدهم تیرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، پیامبران را با دلایل و براهین و کتاب اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و درست زیستن و معیار سنجش نیکی‌ها و بدی ها جهت هدایت انسان‌ها و برقراری عدل و داد، مبعوث فرموده است)

سوره حدید، آیه 25

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَ أَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ ﴿٢٥

* خداوند منان در این آیه می‌فرماید؛ پیامبران خود را با دلایل و برهان‌های آشکار، به سوی شما فرستادیم و کتاب و احکام و قوانین و ضوابط و معیارهای سنجش و اندازه گیری خوب از بد و حق از باطل و عدالت از بی عدالتی را بر آن‌ها نازل کردیم تا مردم، تحت تاثیر آموزش‌های الهی قرار گیرند و عدل و انصاف را سرلوحه تمامی افکار و اعمال خویش قرار دهند. و آهن که برای رونق و به حرکت در آوردن چرخ صنعت، نیروی عظیم و منافع اقتصادی بسیار زیادی در آن نهفته است را نیز پدید آوردیم، تا معلوم شود چه کسى در نهان، او و پیامبرانش را یارى مى‌کند. آرى، خدا نیرومند و شکست ناپذیر است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! به خاطر ارسال پیامبران و نجات انسان ها از تاریکی های ناآگاهی و گمراهی و سوق دادن به سوی آگاهی و روشنایی، از تو سپاسگزاریم.

* خداوندا! از این که در کتب آسمانیت، معیارهای سنجش زشتی‌ها و زیبائیها را بیان فرموده ای تو را شکر می‌گوییم.

بارالها! آنگونه که در این آیه شریفه تاکید فرموده ای؛ میزان و معیار سنجش حق از باطل را دقیقا تعیین فرموده ای لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و تحقیق در میزان‌ها و معیارها و حدود الهی را به گونه ای مرحمت فرمایی که تحت تاثیر آن همواره به برپایی عدل و داد، قیام و اقدام نماییم.

* آفریدگارا! توفیق استفاده صحیح از «آهن» که جانمایه صنایع نوین و نیروی محرکه و به روزرسانی صنایع قدیم است را به گونه ای مرحمت فرما تا از این نعمت بی نظیر الهی در راستای صلح و سازندگی و نه تولید سلاح‌های کشتار جمعی، استفاده نماییم.
دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، پانزدهم تیرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( هدف خداوند در تمامی کتب آسمانی، اصلاح و تغییر رفتار انسان ها است نه مطالعه و مرور بدون تفکر و تعقل و تدبر در این منابع. آموزه های الهی، احیاگر طینت‌ها و فطرت‌های پاک الهی در انسان‌ها هستند)

سوره حدید، آیات 16 و 17

أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ مَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿١٦ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ ﴿١٧

آیا براى کسانى که ایمان آورده‌ و تحت آموزش‌های قرآنی قرار گرفته اند هنگام آن نرسیده است که آن آموزه ها موجب تغییر رفتار آنان شده و باعث شده باشد دل‌هایشان به یاد خدا و آن حقیقتى که نازل شده است نرم و فروتن گردد و مانند بعضی از پیروان ادیان قبل از اسلام نباشند که آیات و کُتبی متناسب با درک آنها در آن زمان، برایشان نازل کردیم ولی فقط به خواندن آن کتاب ها و بحث در ظواهر آیات، اکتفا کردند و حتی در مدت زمانی طولانی آنگونه آموزش ندیدند که منجر به اصلاح کج اندیشی‌ها و رفتارهای ناهنجار آنان گردد و آنقدر در آن ناهنجاریها غوطه ور شدند که در طول زمان، قباحت آن از بین رفت و با قساوت هرچه تمام‌تر، ”انحراف“ را ”اصلاح“، پنداشتند و حال آن که بسیاری از آنان فاسق بودند؟.

آگاه باشید که همانگونه که براساس تقدیر الهی و آمد و شد فصول مختلف سال، در فصلی از سال زمین به خوابی همچون مرگ فرو میرود و در فصل دیگر مجددا بیدار و زنده می‌شود و به کار خود ادامه می‌دهد براساس همین قانون الهی، انسان ناآموخته نیز حکم موجود غیرزنده ای را دارد که در سایه آموزش، بیدار و بلکه زنده می‌گردد و هدف از بیان این مثال ها در قالب آیات الهی این است که با تفکر و تعقّل، راه خود را بیابید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! اینک که بار دیگر در کتاب آسمانیت قرآن، هدف اصلی آموزه های الهی را اصلاح و تغییر رفتار انسان‌ها ذکر کرده ای و در این آیات شریفه نیز با انتقاد از پیروان ادیان قبل از اسلام که بسیاری از آنها فقط به ظواهر آیات پرداخته و در گمراهی پیشن خود غوطه ور شده اند مسلمانان را از پیمودن چنین مسیری برحذر داشته ای از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک هرچه بیشتر این آموزه ها را به ما مرحمت فرمایی تا سرانجام، موجب تغییر ناهنجاریهای رفتار فردی و اجتماعیمان گردد و اهداف عالی انسانی را در کمال آرامش و با انگیزه های قوی به پیش ببریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، چهاردهم تیرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پایداری در راه رسیدن به هدف، همه در مقابل اعمالشان مسئولند، صیرورت همه به سوی خدا است)

سوره شورا، آیه 15

فَلِذَٰلِکَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللّهُ مِن کِتَابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَ رَبُّکُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَ لَکُمْ أَعْمَالُکُمْ لَا حُجَّةَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمُ اللّهُ یَجْمَعُ بَیْنَنَا وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ ﴿١٥

ای پیامبر! همه انسان‌ها را به دین اسلام و کلمه توحید دعوت کن و در انجام ماموریت خود، پایداری نما و پیرو خواسته های نفسانی مردم مباش و بگو من از کتابی صحبت می‌کنم که خود نیز به آن ایمان آورده ام و مأمورم که میان شما به عدالت حکم کنم. ضمنا بر این نکته مهم نیز تاکید کن که؛ خدای یگانه پروردگار همه ماها است و لذا از زاویه عدالت و مهرورزی، نظاره گر اعمالمان می‌باشد و همگی مسئول کُنش‌ها و کوشش‌های خودمان هستیم و پاداش یا جزایی متناسب با عملکرد خود را دریافت خواهیم کرد. وظیفه من به عنوان پیامبر و معلّم شما ابلاغ و آموزش اصول و مبانی سبک زندگی معنوی است و اگر این آموزش‌ها جدی تلقی نشود و منجر به تغییر رفتاری، نگردد دیگر هیچ حجت و گفت و گویی باقی نمی ماند و همان خدایی که صیرورت همه به سوی او است در آن جهان به قضاوت خواهد نشست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگار بی همتا! به گونه ای توفیق مطالعه و تحقیق در باورهای عقیدتی را مرحمت فرما تا بیش از پیش به یقین برسیم و بدینوسیله موجبات ثبات عقایدمان فراهم گردد و با انگیزه ای قوی تر، اهداف عالی انسانی را پیگیری کنیم.

بارالها! اینک که مسئولیت اعمالمان را به خودمان واگذار کرده ای، لیاقت و توان مسئولیت پذیری هرچه بیشتر را به ما مرحمت کن تا همواره در پیشگاه کبریائیت با تمامی صداقت و توانمان در راستای امور عام المنفعه قدم برداریم .

پروردگارا! با نام و یاد مهرورزی‌هایت و تکیه بر ذات اقدست و استعانت از پیشگاهت؛ تابستان دیگری از عمرمان را به این نیّت در محضر کبریائیت آغاز کرده ایم که با بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرن گذشته نسبت به تابستان‌هایی که پشت سر گذاشته ایم سالم تر، فعال تر، پویاتر و مفیدتر باشیم. پس بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی ما بیفزا تا در سلامت کاملی در راستای اهداف عالی انسانی، قدم برداریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).  

دسته ها :
X