دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18122
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، سیزدهم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (در شیوه زندگی اسلامی، انتخاب دوست، زعیم، مدیر، نماینده و رئیس نیز باید با دید توحیدی، صورت گیرد و مومنین همواره باید پرهیزگار باشند )

سوره مائده، آیه 57

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الَّذِینَ اتَّخَذُوا دِینَکُمْ هُزُوًا وَلَعِبًا مِّنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلِکُمْ وَالْکُفَّارَ أَوْلِیَاءَ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿٥٧

ای مومنین؛ به هنگام برگزیدن دوست، یارگیری (مدیر مافوق، رئیس انتخابی، زعیم = ولی)، کسانی را که آئین مقدس شما را به شکل‌های مختلفی به تمسخر می‌گیرند، اعم از برخی اقلیت‌های مذهبی تا کسانی که هیچیک از ادیان توحیدی را درک نکرده و اعتقادی به دین و دین باوری ندارند، به هیچ وجه انتخاب نکنید و اگر مومن واقعی هستید همواره پرهیزگار باشید.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! به ما آنگونه توفیق و شهامتی مرحمت فرما تا بتوانیم در انتخاب دوست، نماینده، رئیس جمهور و هر مورد مشابه دیگری همواره دستور صریح خداوندی را مبنی بر شایسته گزینی اسلامی، اجرا کنیم و به گونه ای پرهیزگار باشیم که موجبات رضایت ذات اقدست را  فراهم نماییم.

* خداوندا! یاریمان کن تا در ایمانمان و عهد و پیمان‌هایمان پایبند و استوار باشیم و اگر فرد یا افرادی را به منظور ارائه خدمت، مدیریت، ماموریت یا امر عام المنفعه ای برگزیده ایم از پشتیبانی دایمی او غفلت نکنیم و به وظیفه اسلامی ـ انسانی خود عمل نماییم

* آفریدگارا! بیش از پیش یاریمان کن تا هرگز از جاده تقوی منحرف نشویم و همواره خود را در محضر کبریائی خودت احساس نماییم و به اصلاح خود و جامعه توحیدیمان بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، دوازدهم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( آیات قرآنی، دلیل و برهان اصل توحید و نقشه راهِ درست زیستن و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی هستند و راه رسیدن به مقام رحمت و فضل الهی و صراط مستقیم انسانِ کامل را ترسیم نموده اند)

سوره نساء، آیه 174 و 175

   یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَکُم بُرْهَانٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَأَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ نُورًا مُّبِینًا ﴿١٧٤ فَأَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَاعْتَصَمُوا بِهِ فَسَیُدْخِلُهُمْ فِی رَحْمَةٍ مِّنْهُ وَفَضْلٍ وَیَهْدِیهِمْ إِلَیْهِ صِرَاطًا مُّسْتَقِیمًا ﴿١٧٥

ای مردم، برای هدایت شما از جانب خدا نقشه راه معنویت را همچون برهانی محکم و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را همانند نوری تابان و هدایتگر، توسط پیامبری عالیقدر، ارسال نمودیم و این برهان قاطع و نور روشنگر، چیزی جز قرآن نیست! و لذا کسانی که حول محور توحید، جمع شده، به ذات اقدس الهی ایمان آورده و به این کتاب آسمانی، استناد نموده، در خصوص احکام و رهنمودهای آن تفکّر، تعقّل و تدبّر و تحقیق نمایند و آن را به گونه ای بیاموزند که رفتارهای آنان تغییر یافته و اصلاح گردد؛ مورد فضل و رحمت الهی قرار می‌گیرند و به راه راستی که رو به سوی خالق منان دارد رهنمون می‌گردند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! از این که قرآن را با شواهد و دلایلی محکم بر ما نازل فرموده ای و آن را به چراغ روشنگری، تشبیه فرموده ای! تو را سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ ما را بیش از پیش یاری کنی تا راه انسانیت، عدالت، جدّیت، پویایی و رشد و ترقیِ مملو از معنویت را در پرتو انوار آن با شفافیت هرچه تمام‌تر بیابیم و با همواری کامل، بپیماییم و بدینوسیله با صیرورت الی الله، به سرمنزل مقصود برسیم.

خداوندا! به ما توفیق خداشناسی و تجمیع حول محور توحید که شرط ورود به جوار رحمت و فضل و مغفرت الهی و پا گذاشتن به صراط مستقیم است را مرحمت فرما.

پروردگارا! مدیران عادل و شایسته ای که می‌توانند سرنوشت میهن اسلامی را رقم بزنند و موجبات تقویت قانون‌گرایی، عدالت محوری و صلح و صفا را فراهم کنند را یاری فرما و به مدیران ناتوان و نالایقی که محرم نظام نیستند نیز چنان تواضعی مرحمت فرما تا کار شرافتمندانه ای را پیشه خود کنند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، یازدهم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( عبادت فقط به رکوع و سجود نیست، بلکه کردار نیک و فعالیت در مسیر رضایت حقتعالی نیز در همان راستا می‌باشد و خداوند، بهترین یار و یاور و پشتیبان مومنین است )

سوره حج، آیات 77 و 78

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ارْکَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٧٧ وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِن قَبْلُ وَفِی هَـٰذَا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیدًا عَلَیْکُمْ وَتَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّکَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَىٰ وَنِعْمَ النَّصِیرُ ﴿٧٨

ای اهل ایمان! اگر می‌خواهید راه رستگاری را طی کنید در برنامه سبک زندگی مادی و معنویتان فقط خالق خود را و نه هیچ پدیده و موجود دیگری را بندگی کنید و رکوع و سجود خود را صرفا به پیشگاه اقدس او اختصاص دهید.

طبق نقشه راهی که او مقدر و مقرر فرموده و آنگونه که شایسته رهنمودها و احکام او است در پیشگاه کسی که شما را خلق کرده و به عنوان جانشین خود در زمین برگزیده و با دین مبین خود، سرافراز کرده است، سعی و کوشش نمایید. همان دینی که هیچ الزام و اجباری در پذیرش آن نداشته و نخواهید داشت! ولی بدانید که این دین مبین،‌ همان آئین یکتاپرستی ای است که پدرتان ابراهیم خلیل (ع)، بشارت آن را داده و هم او شما را مسلمان نامیده است و رهنمودها و احکام آن توسط پیامبر عالیقدرتان به شما ابلاغ گردیده و خود او نیز الگوی عملی این آئین است تا شما نیز تحت تاثیر آموزه های الهی و شیوه های عملی پیامبر عالیقدر، وحی الهی را دریافت کنید و آنگونه در خصوص آن مطالعه و تحقیق و ممارست نمایید که بتوانید الگوی عملی سایر انسان‌ها باشید!

پس برای احراز چنین جایگاه رفیع و کسب لیاقت کافی؛ با برپاداشتن نماز، ارتباط دایمی خود را باخالق و با پرداخت زکات، پیوندتان را با انسان‌های نیازمند، برقرار و حفظ نمایید و محکم و استوار، حول محور توحید، قرار گیرید! محور خدای قادری که یار و یاور و سرور شما است و به عنوان بهترین و قدرتمندترین مولی، همواره شما را یاری می‌نماید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای خدایی که رستگاری را محدود به رکوع و سجود نکرده و کردار نیک و انجام فعالیت‌های زیربنایی را نیز در کنار عباداتی همچون سجود و رکوع و از جنس آنها قرار داده ای! به ما توفیق درک فرهنگ قرآنی را بیش از پیش مرحمت فرما تا به فعالیت‌های مولّد و مفید و با کیفیت نیز به عنوان عبادت،‌ نگاه کنیم و در ارتقاء‌کیفیت کلیه فعالیت‌هایمان بیفزاییم.

ای آفریدگار توانایی که ما را در زمین به عنوان جانشین خود برگزیده ولی مجبور به دین باوری نکرده! و ابراهیم خلیل را پدر توحیدیمان نامیده ای! به حرمت آن پرچمدار توحید، توفیق درک آموزه های دینی و التزام عملی به آنها را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا آنگونه که از ما انتظار داری به خود سازی بپردازیم و بتوانیم الگوی عملی سایر انسان‌ها نیز باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک به مناسبت عید سعید قربان و سلام بر ابراهیم خلیل (س) اولین پرچمدار توحید و سرسلسله تمامی ادیان توحیدی

 صبح بسیار زیبای روز جمعه، دهم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (کردار نیک، صرفا برگزیدن سمت و سوی خاصی به نام قبله نیست! بلکه التزام عملی و کنشهایی نظیر ایمان به خدا و زندگی جاوید و پیامبران الهی و کتب آنان و انفاق و برپاداشتن نماز و پرداخت وجوهات در صورت تموّل و وفای به عهد و صبر در سختی ها است)

سوره بقره، آیه 177

لَّیْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـٰکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَالْمَلَائِکَةِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیِّینَ وَآتَى الْمَالَ عَلَىٰ حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَىٰ وَالْیَتَامَىٰ وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّائِلِینَ وَفِی الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّکَاةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا وَالصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِینَ الْبَأْسِ أُولَـٰئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ ﴿١٧٧

بدون شک، سمت و سویی به نام قبله در ادیان الهی، صرفا بهانه ای است برای نشان دادن اتحاد و اتفاق هرچه بیشتر و به معنی جهتگیری ثابت و لایتغیّر و انحصاری ای در قالب زمان و مکان، نمیباشد! و اگر گاهی هدف مفروض را بیت المقدس، گاهی کعبه و گاهی آتش و روشنایی و امثال اینها تشکیل میدهد به این مفهوم نیست که یکی از این جهت های شرقی، غربی، شمالی یا جنوبی، سمت و سوی انحصاری خداوندی است! به گونه ای که در قرآن مجید بهوضوح آمده است که حضور جامع و کامل الهی و عظمت ذات اقدس خداوندی، در هیچ سمت و جهت و زمان و مکان خاصی نمیگنجد و لذا به هر سمت و سویی که بچرخید چهره در چهره مبارک و منوّر او خواهید داشت و در محضر مبارک او خواهید بود (فَاَینَما تُوَلّوا فَثَمَّ وَجهُ الله ـ بقره 115 ـ) لذا در این آیه شریفه رفتار نیک را نه در قرار گرفتن در جهت خاصی بلکه در کنشهای دیگری دانسته و میفرماید:

نیکوکاری آن نیست که رو به جانب مشرق یا مغرب، بگردانید! بلکه این است که به خدای عالَم و زندگی جاوید و عالَم غیب و کتب آسمانی و پیامبران الهی ایمان داشته باشید، بخشی از دارایی خود را در راه دوستی خدا به خویشان و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان و نیازمندان دیگر انفاق کنید و در آزاد کردن بردگان، صرف نمایید و نماز را بر پا دارید و وجوهات درآمدهای خود را در صورت تموّل، بپردازید و به عهد و پیمانهایتان وفا کنید و در حال تنگدستی و سختی و هنگام کارزار، صبور و شکیبا باشید. بدیهی است؛ کسانی که بدین اوصاف آراسته باشند، راستگویان واقعی هستند و جزو پرهیزکاران، میباشند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگار توانایی که فرموده ای: دین باوری را در اصلِ انفاق، برپا داشتن نماز، وفای به عهد و شکیبایی به هنگام سختیها جُست و جو کنیم به ما توفیق روز افزونی مرحمت فرما تا هدف نهایی ما در سبک زندگی معنویمان چنین ویژگی های خداپسندانه ای باشد و همواره خود را در پیشگاه کبریائیت و متکی به الطاف بیکرانت، احساس نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، نهم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( راز پیروزی در اتحاد و اتفاق و همدلی و جمع شدن حول محور توحید و رمز شکست، در تفرقه و شاخه شاخه شدن و شقه کردن دین الهی است)

سوره آل عمران، آیات 103 تا 105

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنتُمْ عَلَىٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ ﴿١٠٣ وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿١٠٤ وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ تَفَرَّقُوا وَاخْتَلَفُوا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْبَیِّنَاتُ وَأُولَـٰئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ ﴿١٠٥

بدون شک، مهمترین رُکن فعالیت‌های گروهی و موفقیت در اهداف مشترک را انسجام، همدلی و همزبانی کلّ اعضای گروه، تشکیل می‌دهد و تفرقه و عدم انسجام اعضاء باعث بی‌ثباتی و از هم پاشیدگی گروه، می‌گردد و این واقعیت‌ها نه تنها در گروه‌ های کوچک بلکه در سطح یک کشور و در گستره های وسیع تری نظیر باورها و آئین ‌های مشترک نیز صادق است و آنچه که موجب افزایش طول مدت انسجام، اتحاد و پویایی چنین جمعیت‌ها یا جوامع و تمدن‌ هایی می‌شود آموزش و تقویت حس ”خودمراقبتی“ و ”گروه ـ مراقبتی“ و التزام عملی نسبت به آن است و بدون شک، تفرقه، مهم‌ترین آفت همه انسجام‌ ها می ‌باشد که در بسیاری از آیات قرآن و ازجمله در این سه آیه با شفافیت بی‌نظیری به آن پرداخته شده و می‌فرماید:

دین باوری را همچون رشته و طناب محکمی در نظر بگیرید که در دسترس شما قرار گرفته است تا از قعر انحرافات فکری برهاند و به اوج آگاهی و دانایی بکشاند و لذا توصیه اکید میشود که همگی با انسجام کاملی به این طناب نجاتبخش و آزادیبخش الهی چنگ بزنید و به راه های متفرّق نروید و به یاد آورید زمانی را که شما با هم دشمن بودید، ولی خداوند مهربان در دل‌های شما الفت و مهربانی ایجاد کرد، به گونه ای که همچون برادران یکدیگر شدید و هرچند در لبه پرتگاه آتشی فروزان و در دهانه آتشفشان فعالی بودید ولی به برکت اتحاد و اتفاقی که بینتان ایجاد شد خداوند منان، موجبات نجات شما را فراهم کرد. ضمنا ارائه این رهنمودها و یادآوری وقایع تاریخی به منظور ارتقاء آگاهی‌ها و هدایت شماها می‌باشد.

باید برخی از شماها که از نعمت هدایت،‌ برخوردار شده اید سایر انسان‌ها را نیز به خیر و صلاح دعوت کنید و امر به نیکوکاری و نهی از کج روی‌ها نمایید. زیرا کسانی که دارای چنین صفاتی هستند در واقع، واسطه هدایت انسان‌ها به حساب می‌ آیند و جزو رستگاران می‌باشند.

شما مسلمانان مانند مللی نباشید که پس از آنکه آیات روشنی برای هدایت آنها آمد راه تفرقه و اختلاف را پیمودند و براساس برداشت‌های ناآگاهانه و متعصبانه ای که از اصول اساسی مذاهب الهی داشتند پس از انسجام اولیه، متفرق شدند و موجبات انحطاط جوامع خود را فراهم کردند و بدینوسیله خود را به عذاب انداختند (مگر حضرات زرتشت، موسی، عیسی و محمد علیهم السلام، در دوران رسالت خود آئین الهی را به چند شعبه تقسیم کردند؟ آنچه که آنان آوردند یک دین و مذهب واحدی بود که نامی جز مزداپرستی، کلیمیت، مسیحیت و اسلام نداشت) پس به تنه اصلی دین باوری، متصل شوید و از تفرقه بپرهیزید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق همدلی، همزبانی و اتحاد و اتفاق و دوری از تفرقه را در سبک زندگی معنویمان به ما مرحمت فرما تا دست در دست یکدیگر داده در راستای سازندگی و پویایی جامعه، کوشا و پویا باشیم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، هشتم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( یادآوری و شکر نعمت ایمان و تجدید عهد و پیمان الهی و رعایت تقوی و عدالت در قضاوت‌ها و شهادت‌ها و به تبع آن قضاوت صحیح و شهادت عادلانه در فعالیت‌های اجتماعی)

سوره مائده، آیات 7 و 8

وَاذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَمِیثَاقَهُ الَّذِی وَاثَقَکُم بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ ﴿٧ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿٨

همواره نعمت ایمان و هدایت و گرایش به معنویات را که خداوند منان به شما ارزانی داشته است و نیز پیمان محکمی را که به صورت تکوینی و یا تشریعی با او بسته اید بیاد آورید! همان پیمانی که حاکی از دریافت وحی الهی و التزام عملی در مقابل احکام و رهنمودهای پروردگار متعال است (امر تو را شنیدیم و اطاعت کردیم). ضمنا پرهیزگار باشید و همواره خود را در پیشگاه الهی و در محضر مبارک او احساس کنید! زیرا او به نیّات قلبی شما آگاه است.

... و به عنوان کسانی که به خدا ایمان آورده اید؛ همواره برای خدا قیام و اقدام نمایید و آنگاه که در جایگاه شاهد و گواه، قرار می‌گیرید به حق و عدالت، گواهی دهید و مبادا عداوت‌های گروهی و جناحی و تعصبات غیرموجه و اختلافات عقیدتی و سلیقه ای، شما را دچار سوگرایی نموده و مانع اجرای عدالت و موجب تجاوز به حقوق دیگران گردد! زیرا این عدالت محوری و ”اجرای عدالت“ است که به تقوی، نزدیک تر است و این را نیز بدانید که خداوند منان، نسبت به تمامی حرکات و سکنات شما آگاه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای خداوند ایمان و تقوی! و ای پروردگار قضاوت‌های درست و شهادت‌های راستین! توفیق درک خداباوری را به گونه ای و به درجاتی مرحمت فرما تا با بهره گیری از اثرگذاری‌های آموزه های قرآنی، همواره به خاطر تمامی نعمت‌ها و بویژه نعمت سلامتی و امنیت و سرآمد تمامی نعمت‌ها یعنی نعمت ایمان به ذات اقدست، سپاسگزار الطافت باشیم.

خداوندا! بیش از پیش کمکمان کن تا از وسوسه های مخرّب و افزون طلبانه سیاست‌بازان، نیرنگ‌بازان و خائنین به ملک و ملت، در امان باشیم و صفات ناپسندمان را به قربانگاه ببریم.

بارالها! کمکمان کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق و ترور شخصیتی دیگران بپرهیزیم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت جانگداز پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، هفتم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( دین‌باوری، امری فطری است که ریشه در فطرت الهی دارد و برای دستیابی به مفهوم ”دین قَیِّم“ یا آئین استوار، نیاز به مطالعه و تحقیق و کسب اطلاعات دقیق و پرورش فطرت با بهره گیری از آموزه های مندرج در وحی الهی می‌باشد)

سوره روم، آیات 30 تا 32

فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَٰلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَـٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ ﴿٣٠ مُنِیبِینَ إِلَیْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿٣١﴾ مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا کُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَیْهِمْ فَرِحُونَ ﴿٣٢  

به آیین پاک و خالص الهی، روی آور و پیوسته از طریقت دین خدا که فطرت خلق را با آن سرشته و بر آن آفریده است پیروی کن و این را بدان که فطرت، جزئی از خلقت انسان، محسوب می‌گردد و هیچ دگرگونی ای در ترکیب خلقت و فطرت، وجود ندارد و مفهوم آیین استوار حق(دین قیّم) نیز همین است، ولی از آن‌جا که درک آن مستلزم مطالعه و تحقیق و کسب علم و دانش و پُر کردن ظرف فطرت با آموزه های مندرج در وحی الهی می‌باشد، اکثر انسان‌هایی که به این مرحله از آگاهی و فطرت پروری، نرسیده اند قادر به درک آن نیز نمی‌باشند.

یکی از راه های رمزگشایی و درک ”فطری“ بودن و حرکت به سمت ”استواری دین“ و دستیابی به ”دین قیّم “؛ جمع شدن حول محور توحید با اجتناب از هرگونه شک و شبهه و شرک و برنامه ریزی دایمی برای اقامه نماز (که به منزله پیوستن قطره ناچیزی به اقیانوس بی‌کران قدرت الهی است و پرهیزگاری ای که به معنی ” توانستن و مرتکب نشدن“ است)، می‌باشد. و لازم است این ویژگی‌ها در سبک زندگی معنوی، گنجانده شود تا نهادینه گردد.

*... و زمانی که به این مرحله از شناخت و آگاهی، دست یافتید به منظور تداوم این جهان بینی باعظمت، در توحیدتان و در سایر ویژگی‌هایی که اشاره شد متّحد و متّفق باشید و راه پیروان سایر ادیان الهی را در پیش نگیرید که در آغاز راه و در زمان حیات پیامبر خود، همه بر یک صراط بوده و سپس فرقه فرقه و شعبه شعبه گردیده و هر فرقه و شعبه ای حق را به جانب خود دانسته و به بافته های نادرست و متعصبانه اذهان خود دلشاد گشته اند!. مگر حضرات زرتشت، موسی، عیسی و محمد علیهم السلام، در دوران رسالت خود آئین الهی را به چند شعبه تقسیم کردند؟ آنچه که آنان آوردند یک دین و مذهب واحدی بود که نامی جز مزداپرستی، کلیمیت، مسیحیت و اسلام نداشته و همگی به مفهوم ”یکتاپرستی“ بوده و هست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آفریدگار یکتا و بی‌همتا! به ما توفیق درک کامل دین قیّمی که در این آیات معرفی فرموده ای را مرحمت فرما تا همگی بدون هیچ شک و شبهه ای با جمع شدن حول محور توحید و تقوی پیشگی و اقامه صلات در مسیر اتحاد و اتفاق توحیدی، حرکت کنیم و موجبات شاخه شاخه شدن این دین مبین که نتیجه ای جز دور شدن از محور اصلی توحید و بروز اختلاف و جنگ مذهب علیه مذهب را به بار خواهد آورد، فراهم ننماییم و همواره حول آن محور، حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، ششم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( توحید و شرک در دو جهت مخالف، حرکت می‌کنند و دوری از هرکدام باعث نزدیکی به دیگری خواهد شد. ضمنا شرک، انسان را به سوی ظلم، سوق می‌دهد)

سوره یونس، آیات 105 تا 107

وَأَنْ أَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا وَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿١٠٥ وَلَا تَدْعُ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا یَنفَعُکَ وَلَا یَضُرُّکَ فَإِن فَعَلْتَ فَإِنَّکَ إِذًا مِّنَ الظَّالِمِینَ﴿١٠٦﴾ وَإِن یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ وَإِن یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ﴿١٠٧

از هرگونه شِرک و شک و شبهه ای بپرهیز و گرایش و باورت و جهت حرکت فکریت را به سمت این آئین پاک و خالص و بی آلایش توحیدی، سوق بده و غیر از خدای یکتا هیچ شخصیتی و هیچ پدیده ای که قادر به ایجاد سود و زیان معنوی ای نمی باشد را تا سرحدّ خدایی بالا نبر و الفاظ و کلمات و حرکاتی که در پیشگاه الهی به کار می‌بری در مقابل آن‌ها و خطاب به آن‌ها از خودت بروز نده! زیرا در این صورت از درجات خلوص معنوی خودت کاسته و به ورطه شرک خواهی افتاد و با دور شدن از نورانیت و شفافیت توحید و از دست دادن تکیه گاه مهرورزی و جلال و جبروت الهی و سقوط در ورطه جهل و گمراهی، در حق خودت ظلم خواهی کرد و در زمره ستمکاران، قرار خواهی گرفت.

آیا اگر به دلیل عدم شایستگی لازم، ضرر و زیانی را متحمل شوی جز خالق مهربان که با هدایت و توبه پذیری خود باز هم تو را در آغوش مهر و رحمت خویش جا خواهد داد کس دیگری در این شرایط، که تمامی امید خود را از دست داده ای قادر به نجات تو خواهد بود؟ و اگر به دلیل شایستگی و لیاقتی که داشته ای به مدارج بالایی از کمال و معنویت، دست یافته ای و در سایه مطالعه و پژوهش لازم به ثبات عقیدتی، نائل شده ای کسی قادر به بازپس گیری چنین مقامی از تو خواهد بود؟ چرا که خداوند بر اساس عدالت محوری و مهرورزی خود از یک طرف و شایستگی و ظرفیت انسان‌ها از سوی دیگر، فضل و رحمت خویش را شامل حال انسان ها کرده و می‌کند و همواره بخشنده و مهربان بوده و خواهد بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای یگانه به همتایی که ما را به سوی آئین پاک و بی آلایشی فرا خوانده ای و کرامت انسانی ما را به قدری بالا برده ای که اجازه خودشِکنی،‌ خودکوچک بینی و کُرنش در پیشگاه هیچ موجود یا پدیده ای را به ما نداده ای! اولا به خاطر این همه مراقبت عادلانه و مهرورزانه، ذات اقدست را سپاس می‌گوییم و ثانیا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و پژوهش هرچه عمیق تری در زوایای مختلف این ”دین حنیف“ را بیش از پیش به ما مرحمت فرمایی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، پنجم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( پیامبر اعظم نیز به امر خداوند و استناد به توحید ابراهیمی، اسلامی را معرفی می‌نماید که تکامل یافته همان اسلام ابراهیمی است و خود را به گونه ای فناءلِلله می‌داند که تمامی حرکات و سکنات و حیات و مرگ و عبادات خویش را به سوی خدا و برای خدا می‌داند )

سوره  انعام، آیات 161 تا 163

 قُلْ إِنَّنِی هَدَانِی رَبِّی إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ دِینًا قِیَمًا مِّلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَ مَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿١٦١ قُلْ إِنَّ صَلَاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیَایَ وَ مَمَاتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿١٦٢ لَا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذَٰلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِینَ ﴿١٦٣

رسالت ابراهیم علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و جمع شدن حول محور مشترک خداباوری بوده است. ابراهیم، پدر تمامی متدینین به ادیان توحیدی است و ”اسلام“ نامی است که او برگزیده و ما را ”مسلمان“ نامیده است. ضمنا به پیامبران عالیقدری همچون حضرات موسی و عیسی (ع) و حضرت محمد (ص) که بعد از حضرت ابراهیم (ع) به پیامبری مبعوث گردیده اند، پیامبران ابراهیمی و به ادیان آنها نیز ادیان ابراهیمی (Abrahamian Religions) گفته می‌شود.

خداوند قادر متعال، در این آیات، به معرفی پیامبر اعظم و بینش توحیدی و جهان‌بینی وسیع او اشاره کرده و خطاب به پیامبر، می‌فرماید:

بگو: من در سایه وحی الهی، فرد هدایت یافته ای هستم و بدون شک، خدایم مرا به راه راست  و دینی استوار، هدایت کرده است؛ همان آیین پاک ابراهیم که وجودش از لوث شرک و عقاید باطل مشرکین، منزه بوده و براساس همان جهان بینی توحیدی است که به ذات اقدس الهی تکیه کرده ام و همچون قطره زلالی به اقیانوس بی انتهای مهر و رحمت و عظمت او پیوسته ام! تا آن‌جا که تمامی حرکات و سکناتم و نماز و سایر عباداتم و مرگ و زندگیم از او و برای او است! همان کسی که پروردگار جهانیان است و از هرگونه شرک و شریکی مبرّا است و بدینوسیله، تحت فرمان اویم و اوّلین کسی هستم که به این دین توحیدی که تکامل یافته توحید ابراهیمی است ایمان آورده و به عبارت دیگر، من اوّلین گرونده به این آئین مقدس، می‌باشم. 

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای یگانه بی همتا! ما را به درجه ای از کمال و آگاهی، نائل فرما تا همچون پدرمان ابراهیم خلیل، و پیامبر عالیقدرمان محمد (ص) تمامی حرکات و سکنات و حیات و مرگمان را متعلق به معبودمان بدانیم و همچون او با تمامی اعتقاد و باورمان، اینگونه بگوییم: عبادتم و تمامی حرکات و سکنات و مرگ و زندگیم متعلق به معبودی است که در سبک زندگی معنوی، به دین باوری و پیشگیری از وقوع تفرقه بین انسان ها راهنمایی کرده است“.

پروردگارا! توفیق خودسازی، مطالعه، تحقیق و درک پیام‌ها و رهنمودهای پیامبران توحیدی (ع) را به گونه ای مرحمت فرما تا همگی در سراسر جهان، حول محور مقدس توحید جمع شویم و وعده ”جهانی شدن توحید“ را تحقق بخشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، چهارم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( تشبیه صفات نیک به درخت پُربار و ریشه دار و صفات پلید، به درخت بی ریشه و اساس )

سوره ابراهیم، آیات 24 تا 26

أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ ﴿٢٤﴾ تُؤْتِی أُکُلَهَا کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَیَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ ﴿٢٥ وَمَثَلُ کَلِمَةٍ خَبِیثَةٍ کَشَجَرَةٍ خَبِیثَةٍ اجْتُثَّتْ مِن فَوْقِ الْأَرْضِ مَا لَهَا مِن قَرَارٍ ﴿٢٦

واژه ”کلمه“ در فرهنگ قرآنی، از مفاهیم وسیعی برخوردار است! به گونه ای که به معنی گفتار، عمل، پدیده و حتی مجموعه خصایص پیامبر عالیقدرمان حضرت عیسی (ع) به کار برده شده و در این آیات نیز به مفهوم گفتار و کردار و صفات، مورد استفاده قرار گرفته است و دو صفت پاکی و ناپاکی را با تشبیه همه کس فهمی، مقایسه نموده و می‌فرماید:

ای پیامبر! ببین؛ خداوند، چگونه کلمه پاکیزه، گفتار و کردار نیک، صفات پسندیده و پدیده های مفید را به درخت پاک و زیبایی تشبیه کرده که ریشه در اعماق زمین دوانده و شاخه‌های آن در بلندای آسمان‌ها به اهتزاز درآمده است؟ درختی که برگ‌های سبز و میوه‌های گوناگون آن در تمامی فصول سال و اوقات شبانه روز، بر شاخه‌های آن می‌روید و تحت تاثیر سرما و گرما و باد و طوفان و آفات مختلف، قرار نمی‌گیرد و ضمن تلطیف هوای اطراف و زیباسازی محیط زندگی، باعث تامین مایحتاج انسان‌ها نیز میشود.

از طرفی پدیده های ناپاک وگفتار و کردار پلید، مانند درخت پلید و بی ریشه و اساسی است که بر روی زمین نه ثباتی دارد و نه ثمره ای به بار می‌آورد و لذا محکوم به فنا می‌باشد.

خداوند منان این مثال‌ها و تشبیهات را به منظور درک و به کارگیری خوبی‌ها و احتراز از بدیی‌ها ارائه می‌دهد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! در سبک زندگی معنویمان، توفیق درک مکاتب الهی و احکام و رهنمودهای قرآنی را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا عمیقا اثرگذار باشد و چنان تغییر و تحولی در ما ایجاد کند که تمامی گفتار و کردار و صفاتمان مصداق ” شجره طیبه“ باشد و به صیرورت الی الله بیانجامد و به صفات نیک خودت متصل گردد  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X