دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18146
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، بیست و هفتم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبران نیز افرادی نظیر سایر انسان‌های دیگر هستند، هر برهانی که پیامبران ارائه می‌دهند از جانب حق است، مومنین باید با دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های خود، همواره بر قدرت، رحمت و عظمت خداوند منان تکیه کنند )

سوره  ابراهیم، آیه 11

قَالَتْ لَهُمْ رُسُلُهُمْ إِن نَّحْنُ إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُکُمْ وَ لَـٰکِنَّ اللَّهَ یَمُنُّ عَلَىٰ مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَ مَا کَانَ لَنَا أَن نَّأْتِیَکُم بِسُلْطَانٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿١١

پیامبرانی که برای هدایت انسان ها از جانب خداوند، مبعوث شده اند بارها به امت خود گفته اند: ما نیز انسان هایی همچون شماها هستیم ولی پروردگار قادر متعال براساس حکمت بالغه خود بر ما منت نهاده و این رسالت عظیم را بر عهده مان گذاشته است و ما در رسالت خود کاملا تحت امر الهی هستیم و این اجازه را نداریم که خودسرانه و به میل خودمان برای شما برهانی بیاوریم و هر برهانی که می آوریم از جانب پروردگار توانا است و همواره بر خدا توکل می کنیم، چرا که مومنین باید همیشه به خدا متّکی باشند.

 با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خداوند قادر متعال! از این که بر ما منّت نهاده و پیامبرانی را برای هدایت و آموزش شیوه های زندگی معنویمان مبعوث فرموده ای سپاسگزاریم.

آفریدگارا! به ما کمک کن تا با دمیدن روح معنویت الهی در کالبد فعالیت‌های فکری و بدنی و تکیه بر قدرت لایزال خداوندی، یعنی توکّل به ذات اقدست به تقویت، تصحیح و تکمیل نیروی کاری و امور دنیوی و اخروی خود و جامعه توحیدیمان بپردازیم.

 خداوندا! توفیق جدیّت در کارها، صداقت در رفتارها و مهربانی در ارتباطات را بیش از پیش نصیب ما بگردان تا همواره در مسیر عدل و عدالت و خردورزی، حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و ششم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مطالعه حکایت های قرآنی باعث ثبات عقیده و استواری قدم ها می‌شود، نوآموزی و بازآموزی مومنین در این سوره ).

سوره هود، آیه 120

وَ کُلًّا نَّقُصُّ عَلَیْکَ مِنْ أَنبَاءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَک وَ جَاءَکَ فِی هَـٰذِهِ الْحَقُّ وَ مَوْعِظَةٌ وَ ذِکْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿١٢٠

(خداوند در این آیه می فرماید) ای پیامبر در این قرآن، اخبار پیامبران گذشته را برایت روایت می کنیم تا از یک طرف با رنج‌ها و مشقّت‌هایی که در راه ابلاغ پیام الهی متحمّل شدند و از طرف دیگر با پیروزی‌های مکرر حق بر باطل در طول تاریخ ادیان الهی آشنا شوی و با خاطری آسوده و قدم های استوار به رسالت خود که ادامه رسالت سایر پیامبران الهی و در واقع، هدایت انسان ها است ادامه دهی و از این واقعیت نیز باخبر شوی که هیچ تفاوتی بین رسالت پیامبران الهی وجود ندارد (لانُفَرِّقُ بَینَ اَحَد مِن رُسُلِه) و هدف همه آنان سوق دادن انسان‌ها به صیرورت الی الله بوده است و در همین راستا آن چه که در این سوره بر تو نازل می کنیم برخی از دستورالعمل های سبک زندگی معنوی و تذکر و یادآوری ای برای مومنین است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! توفیق مطالعه و درک سیره و روش پیامبرانت را مرحمت فرما تا به واسطه آن و عمل به دستوراتی که به آن بزرگواران، وحی فرموده ای با قدم های ثابت و محکمی به زندگی مادّی و معنوی خود بپردازیم و با مطالعه دقیق قرآن، بیش از پیش با رسالت همه پیامبران توحیدی، آشنا شویم و از رهنمودها و یادآوری های ذات اقدست که توسط آنان ابلاغ شده است بهره مند گردیم.

خداوندا! توفیق مطالعه عمیق و بی طرفانه و بدون سوگرایی خاصی را در خصوص حقایق تاریخی به ما مرحمت کن تا از رفتارهای صحیح و پندآموز گذشتگان، درس گرفته و اقتباس نماییم و از رفتارهای انحرافی آنان که منجر به انحطاط و انقراض بسیاری از تمدّنهای گذشته گردیده است عبرت‌های لازم را کسب کنیم و تاریخ زمان خود را با بهره گیری از این آموخته ها به درستی بسازیم و آنچه را که ساخته ایم به درستی و با امانت داری کامل در پیشگاه کبریائیت بنگاریم تا آیندگان نیز چنین کنند و آنان نیز از تجربیات نسل معاصر، باخبر شوند و این روند را ادامه دهند! (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و پنجم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن دستورالعمل سبک زندگی سالم دینی و هدایت و رحمت برای مومنین است )

سوره یونس، آیه 57

یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَ شِفَاءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ ﴿٥٧

ای مردم! قرآن را به عنوان دستورالعمل زندگی سالم و شفای وسوسه های نفسانی و کسالت‌ها و ناخوشی‌ها و بیماری‌های فکری شما نازل کردیم. این همان کتابی است که هدایت کننده و مایه رحمت کسانی است که ایمان آورده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! از این که قرآن را کتاب سَبک زندگی سالم و معنوی انسان‌ها و رحمت و شفای افکار پلید و ضد انسانی، قرار داده و نازل فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و درک پیام های قرآنی و عمل به آن را به شیوه موثری به ما مرحمت فرمایی تا در بُعد ”سلامت معنوی“ به گونه ای ارتقاء یابیم که همانگونه که خود فرموده ای برای ما مایه رحمت و شفا و اصلاح کج اندیشی‌ها، کج روی‌ها و ناهنجاری‌های فکری، ذهنی و اجتماعیمان باشد.

خداوندا! قرآن و درک و فهم و عمل به آن را، اسلام را، راستی و درستی را ... و روحیه عدالت خواهی را از ما نگیر و در ما تقویت فرما.

آفریدگارا! قدم های ما را در دین خودت استوار گردان و دل‌های ما را پس از آنکه به نور هدایتت روشن نمودى از گمراهی مجدد، محفوظ بدار و درود فرست بر محمّد (ص) و خاندان او و ما را از پیروان و عاملین به احکام و رهنمودهای او قرار ده و جزو همگروه های او محشور گردان.

الهی فضل خود را یار ما کُن

زرحمت یک نظر در کار ما کُن

(الهی نامه عطار) (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و چهارم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر مهرورزی ها طاقت رنج و دشواری انسان‌ها را ندارد، نسبت به هدایت انسان‌ها حریص است و با مومنین، مهربان می‌باشد )

سوره توبه، آیه 128

 لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ ﴿١٢٨

(خداوند منان می فرماید) برای هدایت شما انسان ها پیامبری را از بین خودتان انتخاب و مبعوث کردم. یکی از صفات بارز این انسان برگزیده این است که طاقت مشاهده رنج و مشقت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ـ عقیدتی و سایر رنج‌های شما را ندارد و به همین دلیل نسبت به هدایت شما حریص است و تمامی سعی خود را مبذول می دارد تا بلکه شما انسان ها در سبک زندگی خود، راه نیکی‌ها را برگزینید و جاده آگاهی و عدالت و سایر صفات نیک انسانی را بپیمایید و در این راستا خیر دنیا و عُقبی را نصیب خودتان نمایید و صفت دیگر او این است که نسبت به مومنین، بسیار مهربان می‌باشد.

معنی عنتّم، ماضی عنت: سختی، گرفتاری، فساد، مصیبت، هلاکت و نقص در اندیشه (پرتوی از قرآن. ص 984).

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی و پیامبر مهر و رحمت او مسئلت می نماییم:

ای پیامبر مهربان! اولا از این که ما را به امر الهی به دین مبین اسلام، هدایت فرموده ای سپاسگزاریم و در این که در آن جهان، شفیع امت خود خواهی بود شکی نداریم ولی در پیشگاه الهی از محضر شریفت می‌خواهیم که در این جهان نیز بار دیگر مهر و محبت خودت را برای تمامی انسان ها و بلکه همه کائنات به نمایش بگذاری و به امر الهی آبی بر این آتش فتنه های جهانی که در کل دنیا و بویژه در عراق، سوریه، مصر، بحرین، یَمَن، میانمار و ... به جان مسلمین انداخته اند آب رحمتی را بریزی و صلح و صفا را جایگزین این همه قتل و غارت و بی عدالتی نمایی.

آفریدگارا! به بزرگواری خودت سوگند که ما را هرگز به گونه ای به خودمان وانگذاری که تمامی اشتباهات تکرارپذیرمان و کلیه خطاهای کوچک و بزرگمان را به حساب این و آن بگذاریم و از اصلاح خود، غافل گردیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، بیست و سوم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ترک تمامی ناپسندی‌ها، انجام عبادات یومیه، امر به معروف و نهی از منکر و پاسداری از حدود شرع مقدس )

سوره توبه، آیه 112

اَلتَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاکِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنکَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ﴿١١٢

مومنین و پاسداران مرزهای عقیدتی، شامل کسانی هستند که در سبک زندگی معنویشان، از تمامی پندارها، گفتارها و رفتارهای ناشایست برای همیشه دوری جُسته، عالَم را محضر خدا دانسته با تمامی افکار و اَعمال خود، عملا به حمد الهی مشغولند و واجباتی همچون روزه و نماز را با خلوص نیّت به جا می آورند و مراقب اَعمال نیک و بد دیگران نیز می‌باشند و در مقابل آن حساسند؛ به گونه ای که به منظور توسعه دامنه نیکی‌ها و محدود کردن دامنه بدی‌ها و استقرار امنیت اقتصادی، اجتماعی ... و فرهنگی، به امر به معروف و نهی از منکر می پردازند. پس ای پیامبر، به کلیه کسانی که دارای چنین صفات و ویژگی های خداپسندانه ای هستند و سبک زندگی معنویشان را اینگونه برنامه ریزی نموده اند بشارت دِه.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم

پروردگارا! ای قادر متعال! و ای پناه و ملجاء ما!؛ به ما توفیق پاسداری از حدود شرع مقدس و پرداختن به نماز، روزه و امر به معروف را مرحمت فرما تا بشارتی که در این آیه شریفه  وعده آن را داده ای نصیبمان شود.

آفریدگارا! توفیق خودسازی و تقوی را در حد اعلای ممکن، نصیب ما کن تا گرایش عملیمان به سمت آنچه که ”معروف“ نامیده ای باشد و همواره از آنچه که ” مُنکَر“ نامیده ای دوری جوییم و با التزام عملی خود و  نه فقط با زبان و قلم، به امر به معروف و نهی از منکر بپردازیم.

پروردگارا! در این روزها که توطئه‌ های داخلی و خارجی و نقشه های شیطانی، مام میهنمان را تهدید کرده و نار توطئه و تطاول به خاندان ایران و ایرانی می افکند بیش از پیش از پیشگاه کبریائیت کمک می‌خواهیم تا ضمن مقاومت و گرایش به راه حل‌های حکیمانه و موعظه آمیز، خود را برای جدال اَحسَن نیز مهیّا سازیم  ... (ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ - قرآن(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و دوم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، خریدار مومنین است، در تجارت بین مومنین و خداوند، سود کلانی نصیب مومنین خواهد شد )

سوره توبه، آیه 111

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَىٰ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَالْإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بَایَعْتُم بِهِ وَذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿١١١﴾

 خداوند منان، در مقابل بهشتی که به مومنین، مرحمت می فرماید، خریدار اموال و اَنفُس آنان است. این مومنین کسانی هستند که کاملا مطیع مشیت و امر الهی هستند، به گونه ای که در صورت لزوم، در راه او  کارزار میکنند و فتنه گران غیرقابل اصلاح و بَرهم زننده امنیت اجتماعی را از پا در می آورند و یا در راه تحقق این آرمان اجتماعی، کُشته می شوند و وعده الهی در مورد آن ها، کاملا جدّی و قطعی است به گونه ای که موضوع آن نه تنها در قرآن، بلکه در تورات و انجیل نیز مطرح شده است.

بنابراین؛ بشارت باد بر کسانی که به عهد و پیمانی که با خداوند بسته اند پایبند بوده و در این سرمایه گذاری، سود فراوانی نصیب آنان گردیده و به فیض بزرگی دست می یابند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای آفریدگار توانا! و ای خالق بی همتا!، تمامی وجودمان متعلق به ذات اقدس خودت میباشد. بنابراین توفیق خدمات و عبادات خالصانه تری را مرحمت کن تا با قابلیت بیشتری در آنچه آن را تجارت بین خدا و مومنین نامیده ای در پیشگاهت شرمنده نشویم و کالای باارزشی را جهت پیشکش، داشته باشیم و این اعتماد به نفس را نیز داشته باشیم که مقام کبریائیت را خریدار کالایی بدانیم که خود به ما عطا فرموده ای و تحت چنین شرایطی بگوییم؛ اموال و انفُس ما قابل بزرگواریهای شما را ندارد!. شرط اهدای جَنّاتی که وعده آن را داده اید را بردارید! همان توفیق زیستن به سبک زندگی معنوی ای که منجر خودسازی، جامعه سازی و رضایتمندی ذات اقدستان شده است ما را کافی است (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و یکم مهرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (وعده خداوند به زنان و مردان باایمان و رضایت ذات اقدس الهی از آنان)

سوره توبه، آیه 72

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَ مَسَاکِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ  وَ رِضْوَانٌ مِنَ اللّهِ أَکْبَر ذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿٧٢

خداوند به مردان و زنان مومن، باغ های بسیار زیبایی را وعده داده است که نهرهایی در آن‌ها جاری است و مکان های پاکیزه و مجلّلی را که سرشار از زوال ناپذیری و جاودانگی هستند نیز عنایت می فرماید و از همه این ها مهم تر و باعظمت تر، رضایت ذات اقدس الهی از این افراد است که کامیابی و توفیق بسیار بزرگی به حساب می آید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم

خداوندا! ای مهربان ترین مهربانان و ای پناه و پشتیبان بندگان، هرچند هرآن چه که در این آیه شریفه وعده فرموده ای از عنایت و کرم و بزرگواری ذات اقدست می‌باشد ولی آنچه که برای ما مهم تر و با شکوه تر است چیزی جز رضایت ذات کبریائیت نمی‌باشد. پس به ما توفیق عبادت و بندگی، حلال خواری، برخورد اجتماعی خداپسندانه، فعالیت مثبت در وادی علم و معرفت، و رفتاری متناسب با «سبک زندگی معنوی» را به گونه ای مرحمت فرما که موجبات رضایت ذات اقدست را در هر دو جهان فراهم گردانیم.

آفریدگارا! درجات شناخت، تقوی و تواضع ما را به قدری متعالی گردان تا تو را نه از ترس دوزخ و نه به طمع بهشت، عبادت کنیم و به ساحت مقدست عشق و علاقه بورزیم! بلکه به خاطر آن که وجود و حضور همیشگیت را شایسته عبادت تشخیص دهیم به این امر، اهتمام نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X