دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 94298
تعداد نوشته ها : 1051
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، سیزدهم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هیچ سنخیت و شباهتی بین سرنوشت جاوید مومنین و فاسقین وجود ندارد، ایمان و عمل صالح کجا و فسق و فجور کجا؟)

سوره سجده، آیات 18 تا 20

أَفَمَن کَانَ مُؤْمِنًا کَمَن کَانَ فَاسِقًا لَّا یَسْتَوُونَ ﴿١٨ أَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَىٰ نُزُلًا بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿١٩﴾ وَ أَمَّا الَّذِینَ فَسَقُوا فَمَأْوَاهُمُ النَّارُ کُلَّمَا أَرَادُوا أَن یَخْرُجُوا مِنْهَا أُعِیدُوا فِیهَا وَ قِیلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذَابَ النَّارِ الَّذِی کُنتُم بِهِ تُکَذِّبُونَ ﴿٢٠

آیا در پیشگاه عدل الهی، افراد باایمان و فاسق، جایگاه یکسانی دارند؟ هرگز چنین نبوده و نخواهد بود. زیرا بخشی از حاصل، نتیجه و پی آمد اعمال آنهایی که ایمان آورده و کردار نیکی دارند، جایگاه زیبا و مجللی است که زندگی جاوید خود را در آن خواهند گذراند و حال آن که جایگاه ابدی فاسقان را آتشی تشکیل می دهد که از آن خلاصی نمی یابند و دایما به آنان یادآوری می شود که هیزم این آتش را با بی ایمانی و فسق و فجورتان و انکار وجود خالق هستی، از پیش به ارمغان آورده اید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خداوند بخشنده و مهربان! همانگونه که در این آیات نیز فرموده ای؛ بدون شک هیچ سنخیتی بین فسق و ایمان و مومن و فاسق وجود ندارد و آنچه انسان را به پیشگاه کبریائیت و زیارت جلوه های جمال زیبایت نزدیک می کند ایمان و عمل صالح است. پس توفیقِ کسبِ این دو نعمت بزرگ را به ما مرحمت فرما تا در محضر مبارکت سرافکنده و شرمنده نباشیم.

آفریدگارا! توفیق پیمودن راه تمامی پیامبران و امامان و معصومین و مقربین درگاهت و راه و رسم مندرج در قرآن کریمت را به ما مرحمت کن تا ما نیز در راه ظلم ستیزی و خاتمه دادن به نسل کُشی‌ها، حق کُشی‌ها و سایر فاجعه های انسانی در سطح منطقه و جهان، قدمی برداریم و به سوی جهانی امن و امان و به دور از قتل و غارت و جُرم و جنایت و بی عدالتی، به پیش برویم ... آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، دوازدهم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، پیروزی و موفقیت مومنین را حق مسلم آنان دانسته و وعده نصرت آنان را داده است )

سوره روم، آیه 47

وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ رُسُلًا إِلَىٰ قَوْمِهِمْ فَجَاءُوهُم بِالْبَیِّنَاتِ فَانتَقَمْنَا مِنَ الَّذِینَ أَجْرَمُوا وَ کَانَ حَقًّا عَلَیْنَا نَصْرُ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٤٧

ای پیامبر، قبل از تو نیز پیامبرانی را برای هدایت اُمّت‌هایشان مبعوث کردیم و آنان نیز با معجزات و آیات هدایتگر الهی به هدایت مردم پرداختند. ولی همواره دو اتفاق متضاد، رخ می‌داد. یعنی عده ای پند نگرفتند و هدایت نشدند و برخلاف نوامیس الهی قدم برداشتند و در ورطه ای که راه آن را به اختیار خود، برگزیده بودند، سقوط کردند و عده ای مومنین جامعه بودند که براساس پیروی از رهنمودهای پیامبران و برگزیدن سبک زندگی معنوی، راه درستی را انتخاب و مسیر صحیحی را طی کردند و به جایگاهی رسیدند که شایستگی پیروزی و نصرت الهی را احراز کردند. چرا که یاری مومنین، حقی است که خداوند قادر متعال، تقدیر آن را بر رقم زده و تحقق آن را قطعی نموده است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! به برکت درک آیات قرآن مجید و به کارگیری احکام الهی ما را نیز همواره در زمره مومنین قرار بده تا شایستگی نصرت الهی را احراز کنیم و از مزایای نصرتی که وعده آن را عنایت فرموده ای در ارتقاء کمیّت و کیفیّت فعالیت‌های مثبت و عام المنعه، بهره مند شویم.

خداوندا! ای پروردگار مهربانی که در مقابل درد و رنج انسان‌ها و بی عدالتی‌ها و مظالم تحمیل شده بر آنها و کشتارهای دسته جمعی و فاجعه های انسانی، بی تفاوت نیستی! و آن را مغایر با عدالت پیشگی و مهرورزی ذات اقدست می دانی! آسایش و آرامش تمامی انسان‌ها و بخصوص مومنین را در برقراری صلح و صفا و جهانگیری عدالت پیشگی، مقدّر فرما و بدینوسیله، نصرتی را که در این آیه شریفه وعده داده ای نصیب همه جهانیان بفرما. آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، یازدهم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مومنین، جلوه های جمال حق را در خلقت زمین و آسمان‌ها نظاره می‌کنند و در سبک زندگی دینی خود اهل مطالعه قرآن و ادای نماز می‌باشند تا با الهام از آن آموزه ها و این خودسازی‌ها در مقابل ارتکاب بسیاری از اعمال خلاف و ناشایستگی ها مصون گردند )

سوره عنکبوت، آیات 44 و 45

خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَةً لِّلْمُؤْمِنِینَ ﴿٤٤ اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ ﴿٤٥

خداوند قادر متعال، آسمان ها و زمین را براساس حکمت بالغه خویش، به حق آفریده است و در این آفرینش شگفت آور، نشانه هایی برای اهل ایمان وجود دارد. به گونه ای که افراد با ایمان می توانند جلوه های جمال حقتعالی را در عظمت و دقت نظام آفرینش ببینند و آثار وجود خالق را بیابند.

ای پیامبر خدا! به عنوان الگو،‌ اسوه و هدایت کننده این امت و به منظور دستیابی به اصول، مبانی و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی، این کتاب الهی را بخوان و نماز را به منظور اتصال و ارتباط با خالق، برپا دار تا امّت نیز به تبعیت از پیشوای خود، چنین کنند. زیرا نماز، شماها را از ناشایستگی ها و زشتکاری ها باز می دارد.

*... و این را نیز بدان که اهمیت یاد خدا در تمامی پندارها، گفتارها و رفتارها از هر کار دیگری مهم تر و واجب تر است! چرا که با یاد خدا انسان، خود را همواره در محضر خالق، احساس می‌کند و تمامی حرکات و سکنات او از صافی نظارت، لطف و رحمت و رضایت آفریدگار قادر متعال، عبور می نماید.

 با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا تو را به حق آن لحظاتی که با حکمت بالغه و نقشه ازلی خود، زمین و آسمان ها را آفریده ای سوگند می دهیم که نیرو، توان و لیاقت درک عظمت هستی را به ما مرحمت کنی تا همواره جلوه های جمالت را در آن نظاره کنیم و خود را در محضر کبریائیت احساس نماییم. همچنین توفیق خردمندانه و پژوهشگرانه مطالعه قرآن و برپایی نماز را عنایت فرما تا در سایه این عبادت یومیه، همواره از فحشا و منکر، به دور بوده و در تمامی حالات، به یادت باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، دهم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن به عنوان کتاب سبک زندگی معنوی، کتابی است که برای مومنین هدایت و بشارت است، مومنینی که اهل نماز، زکات و اعتقاد راسخ به روز رستاخیز هستند)

سوره نمل، آیات 1 تا 3
طس تِلْکَ آیَاتُ الْقُرْآنِ وَ کِتَابٍ مُّبِینٍ ﴿١ هُدًى وَ بُشْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٢﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٣

آیاتی که در پیش رو دارید آیات قرآنی است که حاوی احکام، پیام‌ها و رهنمودهای روشن و آشکاری می‌باشد. همان کتابی که برای مومنین، هدایت و بشارت است. همان کسانی که به طور مرتب و منظم و با خلوص نیت و اعتقادی راسخ در پیشگاه الهی، نماز را به عنوان یک عبادت ارتباطی یعنی ارتباط با خالق، برپا می دارند و بدینوسیله با پروردگار قادر متعال به گفت و گو می پردازند و در عین حال مالیات اموال خود (زکات) را نیز به عنوان یک عبادت ارتباطی دیگر یعنی ارتباط با خلق، به حکومت اسلامی پرداخت می‌کنند و نسبت به زندگی جاوید و برپایی قیامت، اعتقاد راسخ و یقین کاملی دارند و لذا مثل این است که دستی در دست خدا و دستی در دست خلق، دارند و در یک حرکت، گروهی با یقین کامل، از طرفی جامعه امن توحیدی را می‌سازند و از طرف دیگر، به سوی زندگی جاوید و حیات پایدار، حرکت می‌کنند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! از این که قرآن را به عنوان کتاب راهنمای سبک زندگی عقیدتی ما انسان‌ها، نازل فرموده ای و پیام ها و رهنمودها و احکام خود را بوسیله آن ابلاغ کرده و آن را مایه هدایت و بشارت مومنین قرار داده ای از تو سپاسگزاریم و صادقانه از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم لیاقت آشنایی کامل با قرآن، درک معانی آن و عمل به رهنمودهایت را بیش از پیش به ما مرحمت فرمایی. همچنین از تو می خواهیم که جزو برپاکنندگان دایمی نماز و پرداخت کنندگان مالیات اسلامی باشیم و التزام عملی ما به گونه ای باشد که نشان دهنده یقین و باورمان به روز رستاخیز باشد (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، نهم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (جزء اصلی ایمان را التزام عملی به احکام الهی و نه فقط اعتراف به دین باوری، ‌تشکیل میدهد، رستگاری و کامیابی نصیب مومنین خواهد شد )

سوره نور، آیات 47 و 51 و 52

وَیَقُولُونَ آمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالرَّسُولِ وَأَطَعْنَا ثُمَّ یَتَوَلَّىٰ فَرِیقٌ مِّنْهُم مِن بَعْدِ ذَٰلِکَ وَ مَا أُولَـٰئِکَ بِالْمُؤْمِنِینَ ﴿٤٧

إِنَّمَا کَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِینَ إِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِیَحْکُمَ بَیْنَهُمْ أَن یَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥١ وَ مَن یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَخْشَ اللَّهَ وَ یَتَّقْهِ فَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْفَائِزُونَ ﴿٥٢

* گروهی که در گفته های خود اظهار مسلمانی و ایمان به خدا و پیامبر و اطاعت از احکام الهی می نمایند ولی در عمل، از هم گروهی های خود جدا می شوند جزو مومنین به حساب نمی آیند. چرا که؛ که مومنین واقعی کسانی هستند که وقتی به سوی خدا خوانده می شوند تا احکام الهی را بر آنان جاری نمایند، ضمن اظهار و اعتراف به این که ندای الهی را شنیده ایم و اطاعت می کنیم در عمل نیز نشان خواهند داد که نسبت به این احکام، ملتزم هستند و بدینوسیله رستگاری را از آن خود می کنند و شکی نیست که کسانی که از خدا و پیامبر او اطاعت کنند و از ذات اقدس الهی پروا داشته باشند و تقوا را پیشه خود نمایند در هر دو جهان، کامیاب خواهند بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای آفریدگار بی همتا! تقوای ما را چنان تقویت فرما که ظاهر و باطنمان متفاوت نباشد و چنان توفیقی مرحمت فرما تا آموزه های قرآنی، اثرگذار واقع شود و چنان تحولی در ما ایجاد کند که اعمالمان موجب رضای الهی باشد و احکام الهی، پایه و اساس سبک زندگی عقیدتیمان را تشکیل دهد.

* ای معبود ما! اطاعت آگاهانه از رهنمودهای پیامبرت را به گونه ای نصیب ما فرما که لحظه به لحظه بر عمق تقوای ما افزوده شود و کامیبابی ای که در این آیات وعده آن را داده ای در سایه التزام عملی به آنچه که وحی فرموده ای، نصیب ما گردد.

* خداوندا! آنگونه که خود، فرموده ای؛ پیامبر عالیقدرمان محمد امین (ص)، تکمیل کننده مکارم اخلاق، بوده است و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم دو صفت امانت داری و خلق نیکو که از صفات نیک آن حضرت بوده است را نصیب ما کُنی تا با امانت داری هرچه تمامتر و اخلاق عمومی و تخصصی هرچه خدایی تر، وظایف محوله را در قبال خود و جامعه توحیدیمان به انجام رسانیم و موجبات خوشنودی پیامبر عالیقدرمان را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز دوشنبه هشتم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر به عنوان اولین مومن به دین الهی، الگوی عملی امت و بشارت و اِنذار دهنده و دعوت کننده به راه حق و حقیقت و بشارت دهنده فضل کبیر به مومنین است )

سوره احزاب، آیات 45 تا 47 

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَ مُبَشِّرًا وَ نَذِیرًا ﴿٤٥﴾  وَ دَاعِیًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِرَاجًا مُنِیرًا﴿٤٦﴾ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلًا کَبِیرًا ﴿٤٧﴾

خداوند قادر متعال، محمد رسول الله (ص) را به پیامبری مبعوث فرمود تا به عنوان اولین مومن به وحی الهی (آمن الرسول بما اُنزِلَ اِلَیهِ مِن ربه) با سبک زندگی معنوی خود همچون الگوی عملی امت (شاهد) مورد استناد، اقتباس و تقلید، قرار گیرد و به فرمان حقتعالی با مژده دادن به گروندگان و بیم دادن به گمراهان، مانند چراغِ درخشانی ولایت خداوند بر مومنین را تحقق بخشیده از ظلمات گمراهی به سوی روشنایی قوانین و مقررات و حکمت‌ها و رحمت‌های الهی راهنمایی کند. چرا که باریتعالی خود را ولی مومنین می داند و همواره آنان را از ظلماتِ کژی ها به روشناییِ راستی ها رهنمون می‌گردد (اَللهُ وَلیُ الَّلذینَ آمنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُلُماتِ اِلیَ النور) و نیز آمده است تا مومنین را به فضل بزرگ الهی که به آنان تعلّق دارد، بشارت دهد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! از این که توحید را محور اصلی جهان بینی ما قرار داده ای و پیامبر عالیقدری را جهت تکمیل مکارم اخلاق و اصول، مبانی و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی مطرح شده در سایر ادیان توحیدی، مبعوث فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم بر توفیقات ما بیفزایی تا همواره آن بزرگوار را الگوی سبک زندگی عقیدتی و انوار ایزدی او را چراغ راه خود قرار دهیم و لایق احراز فضل کبیری گردیم که در این آیات شریفه، وعده آن را داده ای.

* آفریدگارا! آگاهی و توان درک فلسفه و اهمیت بعثت پیامبران و بویژه، پیامبر اعظم محمد (ص) را مرحمت فرما و توفیق درک احکام و رهنمودهایی که در قالب وحی به آن بزرگوار، ابلاغ فرموده ای را به ما عنایت کن تا با فهم و درک این آموزه ها و تحقیق در خصوص آنها به مرحله ای از جهان بینی توحیدی و درک واقعیت‌ها و شناخت معنویات، دست یابیم و تحت تاثیر آموزه های الهی به چنان التزام عملی ای نایل شویم که همواره در تمامی امور محوله، خود را در پیشگاه خودت احساس کنیم و با تکیه و توکل به ذات اقدست با مهرورزی، عدالت پیشگی و عدالت خواهی به ساختن خود و جامعه توحیدیمان بپردازیم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه هفتم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مالکیت ناموس به عنوان پُربهاترین، مقدس ترین و حساس‌ترین مالکیت‌ها، پرهیز از نگاه آلوده به نامحرمان و خویشتن داری و حفظ پاکدامنی و ازدواج به موقع)

سوره نور، آیات 30 تا 32

قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَٰلِکَ أَزْکَىٰ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ ﴿٣٠ وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَىٰ عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ﴿٣١

وَأَنکِحُوا الْأَیَامَىٰ مِنکُمْ وَالصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکُمْ وَإِمَائِکُمْ إِن یَکُونُوا فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ ﴿٣٢

ای پیامبر به مردان مومن بگو؛ دیده از دیدار نامحرمان فروبندند و خود را به حرام نیندازند. زیرا این شیوه برای حفظ پاکدامنی آنان لازم است و این را نیز بدانند که خداوند بر تمامی رفتارهای بندگان خود آگاه است.

همچنین به زنان مومنه نیز بگو آنان نیز دیده از دیدار نامحرمان بپوشند و عفت و پاکدامنی خود را حفظ کنند و زیور و زینت و آرایش خود که موجب جلب توجه دیگران می‌شود را برای نامحرمان آشکار ننمایند و اگر تا کنون شیوه ای جز این داشته اند، همگی در پیشگاه الهی توبه کنند و به آغوش رحمت و مغفرت الهی بازگردند تا رستگار شوند.

دستور مهم دیگر این که؛ شرایط ازدواج افراد مجرد سالم و صالح را بدون در نظر گرفتن طبقه اجتماعی آنان فراهم کنید تا با ازدواج به موقع جوانان، ایمان آنان حفظ شود و امنیت نوامیس نیز تامین گردد و این را بدانید که اگر فقیر باشند همان خدایی که گشایشگر و دانا است آنان را به فضل و رحمت خودش غنی خواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای قادر متعال! به ما کمک کن تا حدود شرع مقدس را مراعات کنیم و در پیشگاه کبریائیت بر تمامی حرکات و سکنات خود و بویژه نگاهمان به مایملک دیگران به گونه ای کنترل و مدیریت داشته باشیم که هرگز به خطا نیفتیم و امنیت ناموس‌های یکدیگر را نیز به خطر نیندازیم.

آفریدگارا! به ما توفیق تفکر، برنامه ریزی و اجرای عادلانه و صحیح در امور فردی و اجتماعی را مرحمت فرما تا به اختلافات طبقاتی و فقر تحمیلی دامن نزنیم و وضعیت موجود را به گونه ای تغییر دهیم که جوانان ما نگران آینده خود نباشند و در سبک زندگی معنوی خود برای حفظ حدود الهی و تشکیل یک زندگی مشترک سالم و خداپسندانه با خاطری آسوده و به موقع اقدام کنند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه ششم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تقدیر الهی این است که؛ دختران و پسران پاک و باایمان برای تشکیل خانواده و شروع زندگی مشترک، نصیب یکدیگر ‌شوند و از مغفرت و روزی های ارزشمند الهی برخوردار ‌گردند)

سوره نور، آیات  26 و 3  و سوره روم، آیه 21

* وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١﴾سوره روم

* الْخَبِیثَاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَالْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثَاتِ وَالطَّیِّبَاتُ لِلطَّیِّبِینَ وَالطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّبَاتِ أُولَـٰئِکَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا یَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ ﴿٢٦﴾ سوره نور

* الزَّانِی لَا یَنکِحُ إِلَّا زَانِیَةً أَوْ مُشْرِکَةً وَالزَّانِیَةُ لَا یَنکِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِکٌ ۚ وَحُرِّمَ ذَٰلِکَ عَلَىالْمُؤْمِنِینَ ﴿٣ سوره نور

(آیه 21 سوره روم) یکی از آیات بسیار مهم الهی این است که همسرانی را برای شماها خلق کرده است تا در کنار همدیگر بیارامید و بین شماها جاذبه محبّت و مهرورزی متقابل را مقدر فرموده است و شکی نیست که در اهمیت این جاذبه متقابل، نشانه هایی نهفته است که فقط اهل تفکّر و تدبّر آن را درک می کنند.

(آیه 26 سوره نور) بدون شک، ارتباط نامشروع موقت در روابط اجتماعی انسان‌ها در بسیاری از موارد به ارتباط نامشروع دائمی ختم می شود و لذا در زندگی مشترک، زن زناکار نصیب مرد زناکار و مرد زناکار نصیب زن زناکار خواهد شد و حال آن که پاک انگاریِ نوامیس الهی اینگونه ایجاب می کند که در یک زندگی مشترکی که براساس «سبک زندگی معنوی» پی ریزی شده باشد دختران پاک نصیب پسران پاک و پسران پاک از آن دختران پاک خواهد بود. این ها افرادی هستند که از افکار، اعمال و روابط پلید و نامشروع جنسی، بری هستند و مغفرت الهی و روزی های ارزشمند خدائی شامل حالشان می باشد.

(آیه 3 سوره نور) در مجموع؛ اتفاقی که عملا در تماس‌های نامشروع، رخ می دهد این است که مرد زناکار سرانجام با زن هرزه ای همچون خودش و زن زناکار نیز با مرد ناپاک یا مشرکی مانند خود او ازدواج خواهد کرد. در حالی که اینگونه ازدواج ها برای افراد معتقد، ممنوع و حرام می باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای پاک ترین پاکان! از اینکه عفّت و پاک دامنی را نصیب خانواده هایمان فرموده ای از تو سپاسگزاریم و شکی نداریم که دختران پاکمان با پسرانی پاک و پسران پاکمان با دخترانی پاک به زندگی مشترک خواهند پرداخت و پاکی و درستی را که از بارزترین صفات الهی است در جامعه فعلی و در نسل بعد از خودشان توسعه خواهند داد و از مغفرت و روزی های ارزشمندی که وعده آن را عنایت فرموده ای برخوردار خواهند شد.

* خداوندا! ای وفادارترین وفاداران! از این که ما را از نعمت وفاداری به همسر و پایبندی به اصول اخلاقی، بهره مند فرموده ای سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر پاکی‌هایمان بیفزایی و پلیدی ها را از جامعه  توحیدیمان دورنمایی.

* بارالها! در سیاستگذاری‌ها، برنامه ریزی ها، مدیریت‌ها و خدمت رسانی ها به گونه ای ما را یاری کن و توفیق پندار و گفتار و رفتار نیک و خداپسندانه ای را مرحمت کن تا همگی جامعه ای سالم، پویا و مولّد را تشکیل دهیم و زمینه را برای ازدواج به موقع و زندگی مشترکِ آرام و پایدار جوانانمان که ضامن پاکی و شادابی آنان است، مساعد و فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، پنجم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (کل مسلمانان در پیشگاه الهی به منزله یک گروه اجتماعی ـ عقیدتی به حساب می آیند، این گروه الهی نباید متفّرق شوند و این را بدانند که کردار نیک هیچ فرد باایمانی ضایع نخواهد شد )

سوره انبیاء، آیات 92 تا 94

إِنَّ هَـٰذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ ﴿٩٢ وَ تَقَطَّعُوا أَمْرَهُم بَیْنَهُمْ کُلٌّ إِلَیْنَا رَاجِعُونَ ﴿٩٣ فَمَن یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَا کُفْرَانَ لِسَعْیِهِ وَإِنَّا لَهُ کَاتِبُونَ ﴿٩٤

* از افکار و اعمال تفرقه انگیز، بپرهیزید! زیرا تک تک شماها عضوی از اعضای جامعه بزرگ اسلامی هستید. همان گروه بزرگ و جمعیت انبوهی که ”اُمّت واحده“ و ”حزب خدا“ نامیده شده است و شما عضوی از اعضاء آن به حساب می آیید و من که پروردگارتان هستم، نقش محوری را دارم که همگی همسو، هم جهت و متحد و یک پارچه و به دور از هرگونه تفرقه ای باید حول آن به حرکت درآیید و بدینوسیله به فلسفه خلقت که درک فلسفه عبادت است، تن دردهید و با به کار بردن سبک زندگی معنوی، مرا عبادت کنید و هرگز نظیر امت‌ها و گروه هایی نباشید که در اصول اساسی دین خود اختلاف کردند و شاخه شاخه و فرقه فرقه شدند و به عواقب شوم تفرقه، نیندیشیدند. هرچند حقیقت امر زمانی بر آنان روشن خواهد شد که همه آنان در پیشگاه الهی حاضر شوند و دیگر راه اصلاحی برای آنان وجود نداشته باشد.

* در مجموع، این واقعیت را به عنوان یک اصل کلی بدانید که هر انسان مومنی که کردار نیکی از او سر بزند، هرگز کوشش او در پیشگاه الهی، ضایع نمی شود و نیکی های او ثبت و ضبط می گردد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای یگانه بی همتا و ای خالق مهربان! تورا به حق عزّتت سوگند می دهیم که به ما این درک و آگاهی را عنایت فرمایی تا محور اصلی گروه عقیدتی خود، یعنی ذات اقدس الهی و اسلام واقعی را درک کنیم و خود را همواره عضوی از اعضاء جامعه بزرگ اسلامی بدانیم و از فرقه گرایی و هرگونه گرایش دیگری که ما را از محوریت ”الله “ دور می‌کند، بپرهیزم. زیرا آنچه که محمّد رسول الله (ص) برای ما به ارمغان آورد، نامی جز ”اسلام“ نداشت و ندارد و ائمه اطهار (ع) نیز به عنوان جانشینان برحق آن بزرگوار، تحت همین عنوان، برای اعتلای اسلام ناب محمدی (ص) به امامت این امّت پرداختند و بسیاری از آنان در این راه، به فیض شهادت، نائل شدند.

* خداوندا! توفیق عبادت خالصانه و پندار و گفتار و کردار نیک را به ما مرحمت کن تا آنچه که دستور ثبت آن در پرونده اعمالمان را مقدر فرموده ای موجبات سرافرازی پیامبر عالیقدر و ائمه اطهارمان را فراهم کند و در پیشگاه کبریائیت سرافکنده نباشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X