دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18187
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز شنبه، بیست و هفتم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( غرق شدن در مادیات و اسارت در عواطف و احساسات، جزو صفات تایید شده مومنین نمی باشد! ولی اقدام در جهت فقرزدایی در فرصت های باقیمانده حیات دنیوی جزو صفات پسندیده انسان های صالح است )

سوره منافقون، آیات 8 و 10

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِکُمْ أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَمَنْ یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ ﴿٩﴾ وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ فَیَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِی إِلَىٰ أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَکُنْ مِنَ الصَّالِحِینَ ﴿١٠﴾

در عین حال که یکی از دعاهای موکد قرآنی را موفقیت مطلوب دنیوی و اخروی تشکیل میدهد ( رَبَنا آتِنا فِی الدُنیا حَسَنَة وَ فِی الاخِرَةِ حَسَنَة ) ولی ثروت اندوزی افراطی در جامعه طبقاتی ای که هنوز فقرزدایی نشده و عده ای محتاج لوازم و امکانات اولیه زندگی خود هستند و گرسنه سر به بالین می گذارند و چه بسا فقر، آنان را به گناه و فحشا وادار کند و امنیت اجتماعی را به خطر اندازد و نیز غرق شدن در احساسات و عواطف پدرانه و مادرانه ای که انسان را از واقعیت های دردناک اجتماعی، دور کند مورد تایید خالق منان نبوده گرایش به این صفات مذموم که کاملا مغایر با سبک زندگی معنوی هستند را مایه خسران و دوری از آن ها و اقدام در راستای فقرزدایی را جزو ویژگی های صالحین برشمرده و در این آیات کریمه به صراحت فرموده است: 

اى مؤمنان! مبادا اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل کند و بدینوسیله به گروه زیانکاران بپیوندید. لذا پیش از آنکه حیات دنیوی شما خاتمه یابد از آنچه روزى شما کرده‏ایم انفاق کنید تا در آغاز حیات اخروی، ضمن باخبر شدن از اهمیت و عظمت صدقه، بازگشت مجدد به این جهان و طول عمر بیشتری را آرزو نکنید و خواهان فرصت دیگری برای انجام این امر مهم و پیوستن به درستکاران نباشید، زیرا در آن مرحله از حیات جاوید انسان‌ها بازگشت مجدد و جبران مافات، امر محالی است و بنابراین هم اکنون از فرصت یا فرصت های باقیمانده، کمال استفاده را ببرید!.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! سلامت جسمی، روانی، ‌اجتماعی و معنویمان، تمامی موفقیت هایمان، اموال و دارائیمان و خانواده و فرزندانمان را مرهون عنایات ویژه خودت هستیم و کل هستی ما به اراده خودت حاصل شده است و بزرگترین آرزو و مهمترین هدف ما را جلب رضایت خودت تشکیل می دهد. پس بیش از پیش کمکمان کن تا از آنچه که داریم به درستی استفاده کنیم و در مواردی که لازم است اولا با برنامه ریزی های صحیح، اقدامات زیربنایی ای در راستای آشنا کردن مردم با حقوق اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و اقتصادی فرد و جامعه و فقرزدایی بنماییم و ثانیا تا رسیدن به یک جامعه توحیدیِ بی فقر و فلاکت، اصل بسیار مهم انفاق را نیز جزو التزامات عملی و اصول اساسی سبک زندگی دینی خود دانسته و با انجام آن در زمره صالحینی که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای قرار گیریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز پنج‌شنبه، بیست و پنجم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یاد خدا با پندار، گفتار و رفتار خدامحور)

سوره الذاریات، آیه 55

وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَى تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٥٥﴾

منفعت مومنین در آن است که در اندیشه، گفتار و کردارشان همواره خود را در محضر خالق، احساس کنند و با تمام وجود و در تمامی اعمال و رفتارشان به یاد او باشند تا در سایه احساس حضور خدا در تمامی شئونات زندگی، با تکیه بر قدرت لایزالش احساس امنیت، با تکیه بر وحدانیتش، گرایش به وحدت، با تکیه بر عدالتش،‌ عدالتخواه، با تکیه بر رحمانیتش، مهر ورز و مهربان ... و با توکّل به ذات اقدسش سرشار از امید، نشاط و پویایی باشند و لذا یکی از آموزه های قرآنی مرتبط با شیوه زندگی معنوی، یاد بدون وقفه و دایمی خداوند است که به منزله اتصال و ارتباط دایمی با مبداء می‌باشد.

با توجه به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! با توجه به این که منافع بی شمار توجه به مبداء و ذکر و یاد خودت را در آیات مختلف قرآن، یادآور شده ای به ما توفیق آشنایی هرچه بیشتر با این کتاب زندگی را مرحمت فرما تا به گونه ای برنامه ریزی شده و در راستای سبک زندگی معنوی، قدم برداریم و از مزایای آن در سطح فردی و اجتماعی، بهره مند شویم.

* آفریدگارا! ای آن که یاد جلوه های زیبای جمالت کلید آرامش دل‌ها است، به ما کمک کن تا تمامی نفرین ها را از ادبیات این مرز و بوم، بزداییم و تبدیل به دعا کنیم و با اینگونه ابیات، در حق خود و سایر افراد جامعه،  نفرین ننماییم و نگوییم:

هرکه نه گویای تو خاموش به

هرچه نه یاد تو فراموش به

بلکه از این پس بگوییم:

هرکه نه گویای تو گویا نما

هرچه نه یادی زتو پویا نما

تا دنیایی مملو از خیرخواهی، روشنایی، پویایی و دُعا در حق یکدیگر و عاری از بدخواهی و نفرین، داشته باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز چهارشنبه، بیست و چهارم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( احترام متقابل مومنین به یکدیگر و خودداری از ایجاد تنش های قومی و گروهی، اجتناب از تمسخر و عیب جویی دیگران و نسبت دادن القاب ناپسند )

سوره حُجَرات، آیه 11

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ وَ لَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَ مَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿١١﴾  

خداوند قادر متعال که افراد باایمان را همواره زیر چتر حمایتی خود قرار داده و به مراقبت ویژه از شَان و منزلت آنان عنایت خاصّی دارد، به منظور جلوگیری از انحراف از سبک زندگی معنوی و ارتقاء صفات و خصلت های اجتماعی خداپسندانه در آن‌ها چند نکته مهم نظیر اجتناب از تمسخر و عیب جویی دیگران و نسبت دادن القاب ناپسند به آنها را در این آیه متذکر شده و به کسانی که دارای چنین عادات ناپسندی هستند تذکر جدی داده و می فرماید:

نباید گروهى از شما گروه دیگری را مسخره کنند، چرا که ممکن است اهانت شده‏ ها از اهانت کنندگان، از نظر شان و منزلت معنوی، بهتر و بالاتر باشند. و از یکدیگر عیب‏جویى نکنید و یکدیگر را با لقب هاى ناپسند صدا نزنید؛ چرا که انسان‌های باایمان، حرمت خاصی دارند و کسانی که انگ زشت و ناپسندی بر حیثیت چنین افرادی وارد ‌کنند و از این عادت و عمل ناهنجار و زشت توبه ننمایند جزو ستمکارانند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! ای خالق قادر متعالی که ما را بدون شک به حال خودمان رها نکرده ای! بر توفیقاتمان بیفزا تا حرمت انسان‌های دیگر و اقوام مختلف و گویش‌های متفاوت را نگاه داریم و از تحقیر و تمسخر آنان و نسبت دادن القاب تنش زا و تمامی کنش‌هایی که موجبات رنجش خاطر آنان و تفرقه اجتماعی را فراهم می کند به طور جدی پرهیز نماییم و جامعه ای پویا، پرنشاط، مولد و آرامی را داشته باشیم.

* خداوندا! همانگونه که «نیاز به قابل ارزش بودن» و دستیابی به حقوق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را با تمام وجودمان احساس می‌کنیم، به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا چنین حقی را برای دیگران نیز قائل باشیم و به سمت جامعه توحیدی ای که امنیت و آرامش و پویایی لازم را داشته باشد به پیش برویم و در چنین شرایطی به صیرورت الی الله بپردازیم.

* پروردگارا! ای آن که فتنه انگیزی را فاجعه آمیزتر، مهم تر و شدیدتر از قتل و خونریزی، دانسته ای (اَلفِتنَتُ اَکبَرُ مِنَ القَتل، اَلفِتنَتُ اَشَدُّ مِنَ القَتل)! ما را از فتنه های سیاسی جهان، منطقه، کشور و محیط کار و فعالیت،‌ در امان خودت نگهدار (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز سه شنبه، بیست سوم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یکی از وظایف مومنین، برقراری صلح و صفا در جامعه و رفع اختلافات فی مابین مومنین دیگر است و وظیفه دیگر آنان پرهیزگاری و عدم ارتکاب در اوج توانایی است )

سوره حجرات، آیه 10

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ ﴿١٠﴾

در «بینش، باور و تفکّر سازمانی تان» اینگونه بیندیشید و معتقد باشید که «همه مؤمنان با هم برادرند»؛ و در «رفتار سازمانی تان»اینگونه عمل کنید که؛ در همه نزاع ها و اختلافات میان برادرانتان آشتى برقرار کنید و از خدا پروا داشته باشید و از انجام هر کار نامشروعی که قدرت و توان و امنیت کاذبِ ارتکاب آن را دارید بپرهیزید،‌ چرا که تقوی یعنی ” توانستن و مرتکب نشدن“. بنابراین عالم را محضر خدا بدانید و در محضر او همواره پرهیزگار و برقرارکننده صلح و صفا باشید و معصیت نکنید تا مورد رحمت او قرار گیرید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! تو خود بهتر می‌دانی که مشکل اصلی ما عدم آشنایی کامل با مفهوم واژه های مقدّسی همچون: ایمان، برادری، صلح، اصلاح، تقوی ... و رحم و مروّت است که در این آیه به آن اشاره فرموده ای! و لذا از پیشگاه مقدّست استدعا داریم ما را با این مفاهیم آشنا کنی و توفیق درک فلسفه و کاربرد آنها را عنایت فرمایی.

* پروردگارا! به گونه ای بر توفیقات و توان ما بیفزا تا با دین پژوهی عمیق تر و التزام عملیِ افزون تری، روز به روز بر درجات تقوای ما افزوده شود و در مدیریت ها و مسئولیت‌های گذرایمان از سیاست نامشروع ” اختلاف بینداز و حکومت کن “ بپرهیزیم و همواره اهل برقراری صلح و صفا در جامعه باشیم.

* خداوندا! کمکمان کن تا اگر مدیریتی برعهده داریم همواره با صداقت و لیاقت و توان لازم، در پیشگاه کبریائیت و با استعانت خودت، دل‌ها را مدیریت کنیم و بدینوسیله از برکات خِرد جمعی، بهرمند شده و موجبات پویایی و ترقی جامعه را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز دوشنبه، بیست و دوم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ساختار کُرات آسمانی و زمین، خلقت انسان و سایر موجودات، آمد و شد شب و روز، نزولات احیاگر آسمانی و سازوکار وزش بادها همگی ابزار خداشناسی استدلالی برای کسانی هستند که ایمان آورده، به یقین رسیده و اندیشمندند)

سوره جاثیه، آیات 3 تا 5

إِنَّ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَآیَاتٍ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٣﴾ وَفِی خَلْقِکُمْ وَمَا یَبُثُّ مِنْ دَابَّةٍ آیَاتٌ لِقَوْمٍ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ رِزْقٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ آیَاتٌ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ﴿٥﴾

ادیان الهی در سیر تکاملی خود به فراخور میزان درک انسان‌ها در زمان ظهور خود به طرق مختلفی مردم را به سوی خداشناسی و اصلاح انحرافات ناشی از کج اندیشی‌ها، کج گویی‌ها و کج روی‌ها سوق داده اند! به طوری که زمانی با نمایش کشتی نجاتبخش نوح (ع)، زمانی با تبدیل ناگهانی آتش نمرودی به گلستان ابراهیمی (ع)، زمانی با شکافته شدن رودِ دریاگونه نیل و نجات مومنین پیرو موسی (ع) و یک روز با معنویت ـ درمانی معجزه آسای مسیح (ع)، توجه مردم آن زمان‌ها را به ماوراءالطبیعه و مبداء هستی معطوف کرده و در نهایتِ تکامل تمامی ادیان توحیدی و ظهور خورشید جهان افروز اسلام محمدی (ص) تحقیق در عظمت هستی و خداشناسی استدلالی که عالی ترین شیوه اثبات وجود و حضور خالق می‌باشد را به عنوان بهترین شیوه اثبات وجود حقتعالی برمی گزیند و انسان ها را به تفکر، تعقل و تفقّه در جهان هستی دعوت می‌کند. به گونه ای که در بسیاری از آیات قرآنی، به شیوه سوالات پژوهشی و هیپوتزهای امروزی، اینگونه مطرح می کند که؛ آیا در خلقت خودتان، در خلقت حیوانات و در خلقت تمامی مخلوقاتی که در معرض دید و در محدوده درک و شناخت شما هستند نمی اندیشید؟ (افلا یتفکرون؟ افلا یعقلون؟ افلا یتدبرون؟ افلا ...) و در این چند آیه شریفه، دیگر نه به صورت سوال پژوهشی و هیپوتز، بلکه به عنوان نتیجه قطعی و اثبات شده تحقیقی که به وسیله مومنین صورت گرفته و می‌گیرد اعلام می کند؛ مومنین طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده و بازهم به گونه تکرارپذیری خواهند رسید که در عظمت آسمان‌ها و زمین، نشانه های معنی داری (Significant) بر ربوبیت، حکمت و قدرت آفریدگار قادر متعال وجود دارد و بدون شک ”با گردنده، گرداننده ای هست“. و نیز با بهره گیری از علوم عقلی و منطق توحیدی، در نهایت باور و یقین، به این نتیجه رسیده اند و باز هم خواهند رسید که در آفرینش انسان و سایر موجودات زنده و سایر نمودهای حیات و آمد و شد منظم و تکرارپذیر شب و روز، نزولات حیاتبخش آسمانی و حتی وزش بادها، جلوه جمال حق و آثار علم و حکمت الهی مشهود می باشد. و نهایتا در آیات 190 و 191 سوره آل عمران که بار دیگر دعوت به خداشناسی استدلالی شده ایم پیام تحقیق (آنچه که از این تحقیق آموختیم) را از قول مومنین پژوهشگر، در چهار کلمه خلاصه کرده است « رَبَنا ماخَلَقتَ هذا باطِلا » خداوند قادر متعال، هیچیک از نمودهای هستی را بیهوده و عبث نیافریده است که خود این نتیجه گیری، هیپوتز بسیار باعظمت و حرکت آفرینی است مبنی بر این که در مورد فلسفه وجودی هر پدیده ای باید تحقیق نماییم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! دین‌پژوهی را زیربنای دین‌باوریمان قرار بده تا از آفات دین گرایی سُنّتی، ارثی و خانوادگی در امان باشیم و با بهره گیری از استدلال های علمی و علوم عقلی و تمامی شاخه های علوم طبیعی، انسانی و ریاضی به چنان یقین و باوری دست یابیم که تمامی جلوه های جمالت را در کل هستی، درک نموده و بلکه ببینیم و  لمس نماییم و جهان بینی توحیدیمان تا چنان جایگاه رفیعی ارتقاء یابد که عالَم را محضر خدا بدانیم و همواره خود را در محضر مبارکت و دست کوچکمان را در ید قدرتت احساس نماییم و با سبک زندگی معنوی و به دور از تعصبات افراطی فرقه ای و جناحی خودساخته، به صیرورت الی الله و خدمت به بشریت بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح روز یک‌شنبه، بیست و یکم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ارتقاء سلامت معنوی مومنین در سایه برقراری امنیت فکری )

سوره فتح، آیه 4

هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدَادُوا إِیمَانًا مَعَ إِیمَانِهِمْ وَ لِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَ کَانَ اللَّهُ عَلِیمًا حَکِیمًا ﴿4﴾

از آنجا که نه تنها رشد جسمی انسان بلکه رشد فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی تکامل و ارتقاء معنوی او در سایه احساس امنیت و آرامش، امکانپذیر است، خداوند قادر متعال، با علم و حکمت بالغه خویش تمامی نیروهای آسمانی و زمینی خود را مامور برقراری امنیت و آرامش مومنین نموده و در آیه 4 از سوره فتح به صراحت می‌فرماید: اوست که آرامش را در دل مومنین، نازل کرده تا ایمانشان را ارتقاء دهد و نیروهای موجود در آسمان‌ها و زمین فقط در سیطره مالکیّت و فرمانروایى اوست و خدا همواره دانا و حکیم است .

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای مهربان ترین مهربانان، به ما نیز لیاقت پیوستن به مومنین را مرحمت فرما تا همواره زیر چتر حمایتی آرام کننده دل‌ها که وعده آن را در این آیه شریفه عنایت فرموده ای باشیم و در کنار تلاش برای ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود و دیگران به ارتقاء سلامت معنوی خود و جامعه نیز بپردازیم و احساس امنیت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را که لازمه توسعه پویا و پایدار است در شیوه زندگی معنوی جامعه، مستقر نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X