دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18135
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز سه شنبه، سی ام آبان‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اجتناب از ظن و گمان فراوان، خودداری از تجسس و تفحص در امور خصوصی دیگران، پرهیزگاری)

سوره حُجَرات، آیه 12

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لَا تَجَسَّسُوا وَ لَا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضًا أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ ﴿١٢﴾

در برنامه های قرآنی مرتبط با شیوه های معنوی زندگی یا سبک زندگی دینی، به کرّات در خصوص تفکر و تعقل و تفقّه در امر خلقت و مسائل فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی، تاکید گردیده است ولی از آن جا که مسائل شخصی افراد، جزو حریم خصوصی آنان به حساب می آید و جز آفریدگار مهربان، محرم دیگری برای آن وجود ندارد از یک طرف، صراحتا آمده است که از ظن و گمان های بی حدّ و حصری که هرچه بیشتر باشد جمع بندی آن را با مشکل جدی تری مواجه می کند بپرهیزیم و با گمانه های منفی و پندارهای نادرست، خود را به گناه نیالاییم و دیگران را متهم ننماییم و از طرف دیگر به هیچ وجه در امور شخصی و خصوصی دیگران تجسس ننماییم و در پیشگاه الهی و در غیاب مردم هرگز به بازگویی ویژگی‌های ناپسند آنان نپردازیم و یا صفات ناپسندی که در آن ها وجود ندارد را به آن ها نسبت ندهیم و در مجموع، انسان‌های پرهیزگاری باشیم و هرگاه متوجه بعضی از صفات مذموم در سبک زندگی خود شدیم این را بدانیم که خالق مهربان، راه بازگشت و جبران را برای ما باز نگاه داشته و در این آیه می فرماید:

اى اهل ایمان ! از بسیارى از گمان ها در حقّ مردم بپرهیزید زیرا برخى از گمان ها گناه است. و در امور خصوصی دیگران که پنهان ماندنش را خواهانند تفحص و پى‏جویى نکنید. و از یکدیگر غیبت ننمایید، و این را بدانید که در سبک زندگی معنوی و در پیشگاه الهی، غیبت دیگران به قدری مشمئزکننده، مذموم و ناروا است که به خوردن گوشت برادری تشبیه شده است!. آیا احدى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‏اش را بخورد؟ بى‏تردید از این کار، نفرت دارید!. لذا پرهیزگار باشید و بدانید که خداوند منّان، بسیار توبه ‏پذیر و مهربان است.

با توجه به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خالق بی همتا! از این که برخی دیگر از شیوه های خودمراقبتی و سبک زندگی معنوی را در این آیه شریفه به ما تعلیم داده ای از الطاف بی کرانت سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت استعانت می طلبیم تا از ظن و گمان بیش از حدّ، تجسس در امور خصوصی دیگران و بازگو کردن صفات و ویژگی های ناپسند مردم در غیاب آنان بپرهیزیم و همواره پرهیزگار باشیم تا لحظه به لحظه به الطاف بی کرانت نزدیک و نزدیک تر گردیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

آفریدگارا! به دست اندرکاران ساماندهی آسیب‌ها و ضایعات زلزله غرب کشور، از نیروهای نظامی و انتظامی و مردمی گرفته تا خود بازماندگان آن حادثه مصیبت بار، نیرو و توان مضاعفی مرحمت فرما، به بانیان نیکوکار تامین کننده هزینه های بازسازی، برکت مرحمت کن و به بازماندگان این سانحه نیز صبر و شکیبایی، عنایت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز دوشنبه، بیست و نهم آبان‌ماه 1396 به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( اعتقاد و ایمان به اصل توحید و نبوت، ثبات قدم در این عقیده و التزام عملی در دین باوری با ایثار جان و مال و صداقت در تمامی حرکات و سکنات )

سوره حُجَرات، آیه 15

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْتَابُوا وَ جَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أُولَٰئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ ﴿١٥﴾

مؤمنان کسانى هستند که اصول اساسی دین باوری، یعنی توحید و نبوت را درک کرده به خدا و پیامبرش ایمان آورده‏ و به چنان حدی از باور و یقین، دست یافته اند که هرگز به حقّانیّت آن شک نکرده و همواره ثابت قدم هستند و علاوه بر آن با جان و مالشان در راه خدا فعالیّت کرده و به خدمات جهادی می پردازند و در صورت لزوم، پیکار می کنند. اینان افرادی هستند که پندار، گفتار و کردارشان مملو از راستی و درستی و نیکی است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! جلوه های زیبا و شگفت آور جمال مبارکت را بر در و دیوار وجود، می بینیم و بر پیامبران راستین عدل، رحمت و پویائیت درود می فرستیم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم لحظه به لحظه بر دین باوریمان بیفزایی و چنان سعه صدری مرحمت فرمایی تا معنای وسیع جهاد با جان و مال را که شامل سنگرداری آموزشی، پژوهشی، عقیدتی و خدمات جهادی نیز می‌شود، با تمام وجودمان درک کنیم و ثابت قدم باشیم تا جایی که آموزه های معنوی و اجتماعیت چنان تغییر رفتاری در ما ایجاد کند که صداقت و درستی در تمامی حرکات و سکناتمان و از جمله اندیشه و گفتار و کردارمان جلوه گر شده، نهادینه گردد و به اوج برسد.

* آفریدگارا! ماه ربیع که به ماه شادی و سرور ائمه اطهار (ع) معروف است از راه رسیده است و حلول آن بهانه خوبی است تا از پیشگاه کبریائیت درخواست کنیم؛ غم‌ها را تبدیل به شادی و ناامیدی‌ها را تبدیل به امید کنی و خُلق و خُو و روحیه مان را ارتقاء دهی تا با تمامی توان و تمرکز فکری و شادابی هرچه تمام‌تر در راه به ثمر رسیدن آرمان‌های مقدس شهدایمان قدم برداریم و نگذاریم انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

* خداوندا! در این روزها که سالگرد هجرت رسول الله از مکّه به مدینه است به ما نیز کمک کن تا از ناامنی ها به شرایط امن، از بی عدالتی‌ها و اقتصاد ایستا به عدالت گرایی ها و اقتصاد پویا، از خرافات تحمیل شده به ادیان الهی به واقعیت های وحی الهی و از کج خُلقی ها به سوی اخلاق پسندیده هجرت کنیم و در چنین شرایطی به خودسازی و جامعه سازی توحیدی و صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام رضا (ع) بر پیروان آن حضرت

صبح زیبای روز یک‌شنبه بیست و هشتم آبان‌ماه 1396 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت شعیب ع): (ماموریت ویژه حضرت شعیب، دعوت به عدل و داد ـ قسط ـ رعایت موازین عدل و انصاف در انجام امور، احترام به مالکیت فرد و جامعه، خودداری از ایجاد فساد و ناامن کردن محیط امن اجتماعی و تاکید بر لزوم موازین و معیارهای اقتصاد سالم بوده است )

سوره هود، آیات 85 و 86

وَ یَا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیَالَ وَالْمِیزَانَ بِالْقِسْطِ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ ﴿٨٥ بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ وَ مَا أَنَا عَلَیْکُم بِحَفِیظٍ ﴿٨٦

”قسط“ عبارت است از؛ عدالت عملی و توزیع عادلانه و رساندن حق به صاحبان آن. اصل مهمی که زیربنای اقتصاد سالم و امنیت اجتماعی و زمینه ساز اجرای احکام و تحکیم نظام و رشد ایمان و اخلاق و وسیله کمال است و اگر نبود هیچ اصلی از اصول شریعت، استوار نمی‌شد و به همین دلیل است که یکی از دلایل بعثت و قیام پیامبران الهی، اقامه “قسط“ بوده است ( لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ) و به عنوان یکی از رهنمودهای سبک زندگی معنوی، جزو ماموریت‌های ویژه حضرت شعیب (ع) بوده و اینگونه ابلاغ گردیده است:

از کم کاری، کم فروشی، کاهش کیفیت کار و امثال این ها بپرهیزید و فعالیت‌های موظف خود را با ترازوی عدل و انصاف، اندازه گیری نمایید و حقوق و مالکیت شخصی و عمومی افراد را محترم شمرده و بدون هیچ کم و کاستی به آنها بپردازید و محیط امن جامعه را به فساد نکشانده و ناامن نکنید و این را بدانید که؛ اگر در سبک زندگی معنویتان ضمن تلاش و کوشش، به ذات اقدس و قدرت لایزال خداوند، اعتقاد و ایمان داشته باشید، این طرز تفکر و التزام عملی به احکام الهی، همچون ذخیره و توشه ای خواهد بود که برای شما از هرچیز دیگری بهتر است. ضمنا این را بدانید که من (حضرت شعیب) نیز همچون سایر پیامبران الهی، مامور حفاظت و حِراست از شما در مقابل انحرافات نیستم، بلکه صرفا مامور به ابلاغ نقشه راه درست و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی می‌باشم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 آفریدگارا! چنان تقوایی مرحمت فرما تا به حق خودمان قانع باشیم و حقوق دیگران را نیز حق خود آنها دانسته، در مراودات و ارتباطات اجتماعی، همواره راه عدالت را در پیش بگیریم و از تضییع حقوق سایر افراد جامعه خودداری نماییم.

 خداوندا! همانگونه که توفیق دریافت رهنمودهای پیامبر عالیقدرمان حضرت شعیب را نصیب ما کردی، توفیق التزام عملی به آن ها را نیز مرحمت فرما تا از برکات آن برخوردار شده شاهد پیاده شدن اقتصاد پویای اسلامی باشیم و عدل و داد را در زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادیمان جاری سازیم.

 بارالها! در سالگرد شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت رضا (ع) و به حُرمت خون تمامی شهدای راه حق و عدالت و آزادی، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ آرامش و امنیت را به جهان و جهانیان باز گردانی و توفیق عدالت پیشگی را به ما مرحمت فرمایی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X