دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18160
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز دو‌شنبه سیزدهم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت صالح ع): (ماموریت ویژه حضرت صالح، دعوت به استغفار و نزدیک شدن هرچه بیشتر به رحمت الهی و تاکید بر این واقعیت بوده است که خداوند به انسان بسیار نزدیک است و به درخواست های او عنایت دارد)

سوره هود، بخش پایانی آیه 61

فَاسْتَغْفِرُوهُ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ إِنَّ رَبِّی قَرِیبٌ مُّجِیبٌ ﴿٦١  

استغفار کنید و به سوی خدا بگروید و اطمینان داشته باشید که خداوند قادر متعال، بسیار نزدیک است و درخواست‌ های مفید شما را اجابت می کند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! به خاطر این که به علت عدم آگاهی، موفق به انجام وظایف خود نشده و اموری که ندانسته مرتکب انجام آن گردیده ایم از پیشگاه کبریائیت فرصت و مهلت جبران می خواهیم تا اگر حقی را ادا نکرده ایم و یا عمل ما نتیجه معکوسی داشته است، به جبران مافات بپردازیم و آنگاه از پیشگاهت پوزش بطلبیم و به الطاف کبریائیت نزدیک و نزدیک تر بشویم.

خداوندا! به ما فرصت و توفیق جبران مافات را مرحمت فرما تا عقب نگه داشته شدگی‌ها را جبران و تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم و در رقابتی صحیح و عدالت محور و رعایت موازین اخلاق عمومی و حرفه ای، سبک زندگی معنویمان را به گونه ای تدوین و تنظیم نماییم که فعالیت‌های مفید و عام المنفعه مان قرین موفقیت گردد (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، دوازدهم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پناه بردن به خدا به هنگام مطالعه قرآن، عدم تسلط ابلیس بر مومنین متوکّل، تسلط ابلیس بر مشرکین و پیروان خواسته های نفسانی)

سوره  نحل آیات 98 تا 100

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ ﴿٩٨ إِنَّهُ لَیْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِینَ آمَنُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ ﴿٩٩﴾ إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُم بِهِ مُشْرِکُونَ ﴿١٠٠

به هنگام مطالعه قرآن، به منظور تمرکز لازم و حداکثر استفاده از آموزه های الهی و افزایش اثرگذاری احکام و دستورات جامع مرتبط با سبک زندگی معنوی، از شرّ وسوسه های ابلیس، به خداوند قادر متعال، پناه ببرید و با تمرکز فکری هرچه تمامتر به قدرت لایزال الهی تکیه نمایید. زیرا شیطان بر کسانی که به ذات اقدس الهی ایمان دارند و به خدا توکّل کرده اند هیچ احاطه ای نمی تواند داشته باشد و سلطه او فقط بر کسانی است که از خواسته های نفسانی شیطانی خود تبعیت می کنند و به ذات اقدس آفریدگار مهربان، شرک می ورزند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! توفیق مطالعه دقیق قرآن به عنوان مهم ترین کتاب درسی ممکن که به دستان توانای خودت موجودیت یافته است و درک آیات این ذخیره الهی و عمل به آن را به ما مرحمت کن و به هنگام خواندن قرآن، ما را در پناه خودت قرار بده تا با توکّل و تمرکز کامل بتوانیم با کلام وحی، ارتباط برقرار کنیم و بیاموزیم و آموزه های قرآنیمان چنان موثر واقع شود که موجب تغییر رفتار گردد.

* بارالها! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توان لازم به منظور انجام وظایفی که بر عهده مان گذاشته ای را مرحمت فرمایی و حلاوت یاد بزرگواریهایت را به ما بچشانی و توفیق سپاسگزاری از پیشگاه کبریائیت را عنایت فرمایی و زیر چتر حمایتی و حفاظتی و پرده پوشی‌هایت قرار دهی! ای بیناترین بینایان ... یـا أبْصَرَ النّاظرین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، یازدهم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند به مردان و زنان مومن، زندگی پاک و پاکیزه ای عنایت می کند و اجری بیش از میزان عمل صالح آن ها مرحمت می فرماید )

سوره  نحل، آیه 97

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَىٰ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿٩٧

* اجر و ثواب کار نیکی که توسط مردان یا زنان با ایمان، انجام می شود در پیشگاه الهی محفوظ است و در این خصوص، تفاوتی بین زن و مرد نیست. به گونه ای که اگر مرد یا زن مومنی عمل صالحی انجام دهند زندگی پاک و پاکیزه ای را برای او مقدر می کنیم و پاداشی به مراتب بیشتر از آنچه که انجام داده اند برای آنان در نظر می گیریم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال؛ به ما توفیق اندیشه، بیان و عمل نیک را مرحمت کن و ما را به درجه ای از درک و شناخت ذات اقدست نائل گردان که نه به خاطر مزد افزونی که وعده آن را در این آیه شریفه داده ای، بلکه به شکرانه گرایش به نیکی‌ها و توفیق انجام کار نیک، همواره جزو بندگان مومن و معتقدت باشیم و با حفظ و ارتقاء مبانی اعتقادی و التزام عملی به دستورات مرتبط با سبک زندگی اسلامی، همواره خود را در محضر مبارکت احساس نماییم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

* بارالها! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر توفیقات ما بیفزایی تا همواره از هوش خدادادی و خودآگاهی خود، عادلانه ترین و اجتماعی ترین و عام المنفعه ترین بهره برداری‌ها را بنماییم و از گمراهی و نادانی در امان باشیم! و نیز توفیق بهره برداری از تمامی نعمت‌هایی که برما ارزانی فرموده ای را به نحو احسن، نصیبمان فرمایی ... به حق مهرورزیها و بخشایندگی هایت ای بخشنده ترین بخشندگان ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 با عرض سلام

صبح زیبای روز جمعه، دهم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت محمد ص 1): (رسالت حضرت محمد ص، نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و تجمیع انسان‌ها حول محور مشترک خداباوری و ماموریت ویژه آن بزرگوار، تکمیل رسالت سایر انبیاء با تکمیل مکارم اخلاق بوده است)

سوره محمد (ص) آیه 2

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَآمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ کَفَّرَ عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَأَصْلَحَ بَالَهُمْ ﴿٢

آنان که ایمان آورده و کارهای شایسته ای انجام داده و به دین برحق و آیاتی که بر محمد (ص) نازل گردیده است ایمان آورده اند خداوند، بر گناهان آنها قلم عفو کشیده و برنامه ‌ها و فعالیت‌های آنان را سامان می دهد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* ای خالق نیکی‌ها! از آن جا که سند راهبردی و نقشه راه تمامی پیامبران الهی در رهنمودهای حضرت محمد (ص) و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنویِ ارائه شده توسط آن بزرگوار، در آخرین کتاب آسمانیت قرآن کریم به ما موحدین، ابلاغ شده است و آموزش‌های عملی این مکتب در سیره و روش و فلسفه نبوت و امامت، مستتر می‌باشد، به ما توفیق مطالعه و تحقیق در این منابع را مرحمت فرما تا دین باوریِ خود و نسل آینده مان را بر دین پژوهی، مبتنی کنیم و در اینگونه امور به یقین و باور عینی (عین الیقین) برسیم.

* پروردگارا! در کنار تلاش جهت نیل به اهداف و موفقیت‌های دنیوی، به ما توفیق دستیابی به درجات بالایی از معنویت و ارزش‌های اخلاق عمومی و حرفه ای را نیز مرحمت فرما.

* آفریدگارا! با توجه به این که نماز را وسیله تقرّب به ذات اقدست و همچون پیوستن قطره ناچیزی به یک اقیانوس بیکران و مانند سپری در مقابل دامن زدن به فحشاء و مُنکَر، مقدّر فرموده و روزه را وسیله ای برای خودسازی و مکمّل نماز، تکلیف کرده ای از تو سپاسگزاریم و درخواست می‌کنیم توفیق درک فلسفه واقعی این دو عبادت انسان‌ساز را مرحمت فرمایی و سعادت پایبندی و مداومت به نماز و روزه را بیش از پیش، عنایت کُنی ... آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

صبح زیبای روز پنج شنبه، نهم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت عیسی 3): (رسالت حضرت عیسی علیه السلام نیزهمچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و تجمیع حول محور مشترک خداباوری بوده به گونه ای که یکی از ماموریت‌های ویژه آن بزرگوار، بشارت آمدن پیامبر اعظم، محمد، رسول الله می‌باشد)

سوره صف، بخشی از آیه شریفه 6

وَإِذْ قَالَ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ إِنِّی رَسُولُ اللَّهِ إِلَیْکُم مُّصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ یَأْتِی مِن بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءَهُم بِالْبَیِّنَاتِ قَالُوا هَـٰذَا سِحْرٌ مُّبِینٌ ﴿ سوره صف، آیه ٦

حضرت عیسی (ع) فرمود من پیامبری هستم که از جانب خداوند منان برای هدایت شماها مبعوث شده ام در حالی که از یک سو کتاب تورات را که کتاب دینی پیامبران قبل است، تصدیق می کنم و از سوی دیگر شما را به آمدن پیامبر اولوالعزمی به نام احمد (محمد  ص) که پس از من خواهد آمد نوید می دهم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! هدف اصلی تمامی پیامبران توحیدی این بوده که انسان های موحد را حول محور وحدانیّت خودت جمع کنند، اختلافات عقیدتی پیشین را حل نمایند و به گونه ای عمل کنند که موجب اختلافات جدید و جنگ مذهب علیه مذهب، نگردد! هدفی که عملا تا به حال در سطح وسیعی تحقق نیافته است و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم شعور درک فلسفه وحدت عقیدتی را در ما تقویت فرمایی تا با درک تاثیر سازنده آن در بین دین باوران، به پویایی اهداف اقتصادی، اجتماعی و معنویمان بیانجامد و عدالت اجتماعی نیز در تمامی شئول، تقویت گردد (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز چهارشنبه، هشتم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت عیسی 2): (رسالت حضرت عیسی علیه السلام نیزهمچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و تجمیع حول محور مشترک خداباوری بوده است به گونه ای که یکی از ماموریت‌های ویژه آن بزرگوار، تایید محتوای تورات تحریف نشده در آن زمان، روشنگری حقایق و هدایت و موعظه و رفع اختلافات عقیدتی موجود در زمان رسالت ایشان بوده است)

سوره مائده، آیه 46

وَقَفَّیْنَا عَلَىٰ آثَارِهِم بِعِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَآتَیْنَاهُ الْإِنجِیلَ فِیهِ هُدًى وَنُورٌ وَمُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَ هُدًى وَ مَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِینَ ﴿٤٦

آنگاه که عیسی (ع) پس از رسالت پیامبران پیشین، برای این ماموریت، برگزیده شد رهنمودهای مندرج در کتاب تورات موجود در آن زمان را به عنوان دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی، تصدیق کرد و سپس کتاب انجیل به او عطا شد در حالی که به منزله چراغ فروزان و روشنگری بود که به صورت مکتوب نیز مندرجات تورات را تایید می‌نمود و حاوی رهنمودهای هدایتگر و موعظه برای تقواپیشگان بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای مهربان ترین مهربانان! به ما توفیق مطالعه و تحقیق در مورد رسالت پیامبرانت و آن چه که توسط آنان برای هدایتمان ارسال فرموده ای را مرحمت فرما تا بیش از پیش، بیاموزیم و دستورات سبک زندگی معنوی مندرج در رسالات آنان را به کار بندیم و موجبات پویایی خود و جامعه توحیدیمان را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز سه شنبه، هفتم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت عیسی 1): (رسالت حضرت عیسی علیه السلام نیزهمچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و جمع کردن مردم، حول محور مشترک خداباوری بوده به گونه ای که یکی از ماموریت‌های ویژه آن بزرگوار، رفع اختلافات عقیدتی موجود در زمان رسالت ایشان بوده است  )

سوره زُخرُف، آیات 63 و 64

وَ لَمَّا جَاءَ عِیسَىٰ بِالْبَیِّنَاتِ قَالَ قَدْ جِئْتُکُم بِالْحِکْمَةِ وَ لِأُبَیِّنَ لَکُم بَعْضَ الَّذِی تَخْتَلِفُونَ فِیهِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُونِ ﴿٦٣ إِنَّ اللَّهَ هُوَ رَبِّی وَ رَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ هَـٰذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِیمٌ ﴿٦٤

آنگاه که عیسی (ع) با دلایل و براهین روشنی به پیامبری مبعوث شد، آشکارا اعلام کرد که من به منظور برقراری اتحاد و اتفاق بین شماها و جمع کردن انسان‌های موحّد، حول محور توحید و رفع اختلافات عقیدتی و اجتماعی که با یکدیگر دارید با دنیایی از حکمت به سوی شما آمده ام و نیز ماموریت دارم به شما اعلام کنم که پرهیزگار باشید و در پندار، گفتار و رفتارتان و تمامی حرکات و سکنات مرتبط با سبک زندگی معنویتان از رهنمودهای الهی اطاعت کنید! و از انسان پرستی و سایر پرستش‌های شرک آلود بپرهیزید، زیرا همگی ماها جز خدای یکتا پروردگاری نداریم و این را نیز بدانید که ”نقشه راه“ رستگاری همه ماها التزام عملی به رهنمودهای الهی در قالب پذیرش بندگی اوست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای یگانه بی همتا! پیام حضرت نوح (ع) مبنی بر پرهیزگاری، پیام حضرت ابراهیم (ع) در خصوص جمع شدن کلیه پیروان ادیان ابراهیمی، زیر پرچم توحیدی اسلام، پیام حضرت موسی (ع) در باره صبر و تامل در مقابل شدائد و پیام حضرت عیسی (ع) در مورد حل اختلافات عقیدتی را دریافت کردیم و اینک از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک کامل این پیام ها را به گونه ای مرحمت فرمایی که محتوای پیام ها را کاملا درک کنیم و موجبات تغییر رفتار خود و تطبیق همه حرکات و سکناتمان با سبک زندگی معنوی را فراهم نماییم و جامعه ای امن، آرام، پویا و مولّدی را در خانواده، محل فعالیت، کشور و دنیایی که در آن زندگی می کنیم، بیافرینیم.

* آفریدگارا! ای خدای منتظران! سالروز آغاز امامت دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت را بر ما منتظرات ظهور آن امام هُمام، مبارک گردان و توفیق خودسازی، جامعه سازی و درک فلسفه عدالت گرایی و جهانی شدن توحید را مرحمت فرما ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت شهادت جانگداز یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام حسن عسکری (ع)

صبح زیبای روز دوشنبه، ششم آذرماه 1396 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت موسی): (رسالت حضرت موسی علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و جمع شدن حول محور مشترک خداباوری بوده است به گونه ای که آن پیامبر عالیقدر، برای نیل به این اهداف، سفارش به تکیه بر قدرت لایزال الهی و صبر و تامل و پرهیزگاری می‌نماید )

سوره اعراف آیه 128

اسْتَعِینُوا بِاللَّهِ وَاصْبِرُوا إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ یُورِثُهَا مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ ﴿اعراف ١٢٨

از خداوند منان، کمک بخواهید و صبور باشید و این را بدانید که زمین از آن خدایی است که مالک و خالق تمامی کائنات است و براساس حکمت بالغه و عدالت پیشگی اش به هر کدام از بندگانش که صلاح بداند عنایت می فرماید و این اصل مهم را نیز بدانید که سرانجام نیک، از آن پرهیزگاران است.

ضمنا معنای صبر در آیه 200، از سوره آل عمران، با جزئیات و وضوح بیشتری بیان شده است به گونه ای که می‌فرماید: وقتی از نعمت ایمان، برخوردار شدید، برای دستیابی به پویایی و رستگاری، لازم است ضمن این که صبر را پیشه خود می‌کنید دیگران را نیز دعوت به صبر کنید و ارتباط اجتماعی قوی و پایداری برقرار نمایید و از جاده تقوی عبور کنید تا به سرمنزل مقصود و عالی ترین هدف ها که همان صیرورت الی الله است دست یابید.

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ َ ﴿ آل عمران 200﴾

اِصبِروا وَ صابِروا:

صبر در تحمل سختی، تلاش‌های طاقت فرسا و انجام تکالیف، در التزام عملی و حاکمیت دادن به ایمان و رهنمودهای خدا و پیامبران و حصول نتیجه و دستیابی به محصول دسترنج‌ها، رمز اصلی موفقیت است و دارای تأثیر متقابل و همگانی در پایداری و مقاومت افراد جامعه در مقابل ناملایمات می‌باشد و در اثر صبر فردی، جامعه ای صابر پدید می آید و موجبات ارتقاء تامل و توان جامعه را فراهم می‌نماید و نیز باعث تحکیم و توسعه روابط همه جانبه می‌گردد.

رابِطوا:

از آن جا که استحکام هر جامعه ای در گرو روابط صحیح بین افراد آن جامعه است و دین باوری جز برقراری رابطه صحیح بین خود و خدا و سایر افراد جامعه نیست در کنار توصیه به صبر، بر اصل مهم اجتماعی بودن و برقراری رابطه متقابل با سایر انسان‌ها نیز تاکید شده است.

اِتَقوالله:

بدون شک، پرهیزگاری، به منزله نیروی تقویت کننده، جهت دهنده و هدایتگرِ صبر و  ارتباط است تا مبادا صبر به سکوت و سکون و ایستایی بیانجامد و ارتباطات اجتماعی به بیراهه کشیده شود و از جهت و مقصد، دور شویم.  به عبارت دیگر تضمینی وجود ندارد که دو اصل صبر و ارتباطات اجتماعی بدون این که از جاده تقوی عبور کنند مسیر صحیحی را بتوانند طی نمایند و به رستگاری، منتهی شوند ( لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ).

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خالق توانایی که یکی از صفات نیکت را ”صبر“ تشکیل می‌دهد، صفت صبر را که به آن توصیه فرموده ای به گونه ای در ما تقویت فرما که موجبات تمدید قوا و تقویت نیروی فکری و جسمی و ارتقاء سلامتی جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی ما و پویایی و حرکت آفرینی بیشتری را فراهم کند.

خداوندا! توفیق برقراری و تقویت ارتباطات صحیح اجتماعی را مرحمت فرما و چنان تواضعی عنایت کن تا همواره منافع اجتماعی را بر منافع شخصی خود ترجیح دهیم و موجبات کاهش شکاف های غیرعادلانه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را در سطح جامعه، فراهم نماییم.

آفریدگارا! از پیشگاه کبریائیت در خواست می‌کنیم؛ در سبک زندگی معنویمان، پرهیزگاری را به گونه ای در ما تقویت فرمایی تا در ارتباطات اجتماعی و صبورانه خود روح معنویت را به بهترین شکل ممکن بدمیم و برای تحقق اهداف عالی انسانی و صیرورت الی الله، تلاش نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز یکشنبه، پنجم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت ابراهیم): ( رسالت ابراهیم علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و تجمیع اُمت، حول محور مشترک خداباوری بوده است. ابراهیم، پدر تمامی متدینین به ادیان توحیدی است و ”مسلمان“ واژه ای است که او برگزیده و طبق تصریح قرآن، اوست که ما را از همان دورانی که در قید حیات بوده است ”مسلمین“نامیده است)

سوره بقره، بخش پایانی آیه 132

إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَىٰ لَکُمُ الدِّینَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنتُم مُّسْلِمُونَ ﴿١٣٢

”اسلام“ یک واژه قدیمی است که توسط سرسلسله ”پیامبران توحیدی“ یعنی ابراهیم خلیل، برگزیده شده است « مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِن قَبْلُ ـ سوره حج، آیه 78 »، ابراهیم که به تعبیر قرآن، پدر همه متدینین به ادیان توحیدی به حساب می‌ آید و به عبارت دیگر، ما فرزندان وی و جزو امّت او هستیم و هم اوست که پیروان ادیان توحیدی را از هزاران سال قبل، مسلمان نامیده است. یکی از رهنمودهای اساسی او این است که:

خداوند قادر متعال، دین باوری را برای شما مقدر و مقرر فرموده است و شما این توفیق را کسب کرده اید که مسلمان باشید. پس با ادامه یک زندگی سالم و عمل به احکام الهی به گونه ای زندگی کنید و ثابت قدم باشید که همواره مسلمان باقی بمانید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای یگانه بی همتا! ما را به درجه ای از کمال و آگاهی، نائل فرما تا همچون پدرمان ابراهیم خلیل، با تمامی متعلقاتمان چنان در معبودمان ذوب شویم که تمامی حرکات و سکنات و حیات و مرگمان را متعلق به او بدانیم و همچون او با تمامی اعتقاد و باورمان، در ذات لایزالت ذوب شویم و اینگونه بگوییم: إِنَّ صَلَاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیَایَ وَ مَمَاتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ - عبادتم و تمامی حرکات و سکنات و مرگ و زندگیم متعلق به معبودی است که در سبک زندگی معنوی، به دین باوری و پیشگیری از وقوع تفرقه بین انسان ها راهنمایی کرده است - ﴿ انعام،١٦٢.

پروردگارا توفیق مضاعفی مرحمت فرما تا در سبک زندگی معنویمان با اعتقاد کاملی از دعاهای قرآنی به عنوان وسیله ارتباطیِ کارآمدی با ذات اقدست استفاده کرده در آغاز هر کاری آیه ”رَبِّ اَدخِلنی مُدخَلَ صِدق ... ـ بنی اسرائیل 80 ـ را از قول پیامبر عالیقدرمان محمد (ص) و در پایان هر کاری از قول پیامبر عظیم الشان و پدرمان ابراهیم (ع) دعای ”رَبَّنا تََقَبَّل مِنّا انک انت السمیع العلیم – بقره 127 “ را با خلوص نیت، بخوانیم و به ذات اقدست متوسل شویم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز شنبه، چهارم آذرماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت نوح): (رسالت نوح، علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوی و جمع شدن حول محور مشترک خداباوری بوده است)

سوره مومنون، آیه 23

وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَىٰ قَوْمِهِ فَقَالَ یَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَکُم مِّنْ إِلَـٰهٍ غَیْرُهُ أَفَلَا تَتَّقُونَ ﴿٢٣

حضرت نوح (ع) در راستای ماموریت الهی چندصد ساله و کم نتیجه خود پیام وحی را به جامعه آن روز، ابلاغ کرد و فرمود: خدا را بپرستید و بدانید که جز او سرور، پناه و ملجاء دیگری ندارید. آیا نمی خواهید پرهیزگاری را پیشه خود کنید تا بتوانید به این منبع لایزال، متصل و با آن ارتباط برقرار کنید؟.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

بارالها! بر همه پیامبرانت درود می‌فرستیم و توفیق مطالعه عمیق در فلسفه رسالت آنان را از پیشگاه کبریائیت خواهانیم تا بدینوسیله مبانی و اصول سبک زندگی معنویِ ابلاغ شده توسط آنان را به طور مستدل، درک کنیم و به گونه ای بیاموزیم که موجبات تغییر رفتارمان را فراهم کند و به چنان تحول فکری ای دست یابیم که آگاهانه و عاشقانه و با امید و اراده و تلاش و پشتکار خستگی ناپذیری در راه استقرار حاکمیت الله و حکومت عدل جهانی، قدم برداریم.

* آفریدگارا! پیامبرانت به ما آموخته اند که؛ تقوی یعنی ”توانستن و مرتکب نشدن!“ یعنی جوانمردی، مروّت و احترام به رای اکثریت! پس به ما چنان تقوایی مرحمت فرما تا اگر براساس معیارهای اخلاق فضیلت محور و شجاعت و تعهد و تبحُّر، نماینده ای و یا مسئولی را برگزیده ایم، تا پای جان از آرمان های سازنده، توحیدی و بشردوستانه او حمایت کنیم و اگر چنین فردی را برنگزیده ایم برای رای اکثریت، احترام قائل شویم و در راستای سجایای اخلاقی و اهداف عالی انسانیِ مورد اشاره قدم برداریم ...

* خدایا! چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X