دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 19427
تعداد نوشته ها : 624
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیستم دی‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هدف خداوند در تمامی کتب آسمانی، اصلاح و تغییر رفتار انسان ها است! و نه مطالعه و مرور بدون تفکر و تعقل و تدبر در این منابع. آموزه های الهی، احیاگر طینت‌ها و فطرت‌های پاک الهی در انسان‌ها هستند)

سوره حدید، آیات 16 و 17

أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ مَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ کَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿١٦ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ ﴿١٧

* آیا براى کسانى که ایمان آورده‌ و تحت آموزش‌های قرآنی قرار گرفته اند هنگام آن نرسیده است که آن آموزه ها موجب تغییر رفتار آنان شده و باعث شده باشد دل‌هایشان به یاد خدا و آن حقیقتى که نازل شده است نرم و فروتن گردد و مانند بعضی از پیروان ادیان قبل از اسلام نباشند که آیات و کُتبی متناسب با درک آنها در آن زمان، برایشان نازل کردیم ولی فقط به خواندن آن کتاب ها و بحث در ظواهر آیات، اکتفا کردند و حتی در مدت زمانی طولانی آنگونه آموزش ندیدند که منجر به اصلاح کج اندیشی‌ها و رفتارهای ناهنجار آنان گردد و آنقدر در آن ناهنجاریها غوطه ور شدند که در طول زمان، قباحت آن از بین رفت و با قساوت هرچه تمام‌تر، ” انحراف “ را ” اصلاح “، پنداشتند و حال آن که بسیاری از آنان فاسق بودند؟.

* آگاه باشید که همانگونه که براساس تقدیر الهی و آمد و شد فصول مختلف سال، در فصلی از سال زمین به خوابی همچون مرگ فرو میرود و در فصل دیگر مجددا بیدار و زنده می‌شود و به کار خود ادامه می‌دهد براساس همین قانون الهی، انسان ناآموخته نیز حکم موجود غیرزنده ای را دارد که در سایه آموزش، بیدار و بلکه زنده می‌گردد و هدف از بیان این مثال ها در قالب آیات الهی این است که با تفکر و تعقّل، راه خود را بیابید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! اینک که بار دیگر در کتاب آسمانیت قرآن، هدف اصلی آموزه های الهی را اصلاح و تغییر رفتار انسان‌ها ذکر کرده ای و در این آیات شریفه نیز با انتقاد از پیروان ادیان قبل از اسلام که بسیاری از آنها فقط به ظواهر آیات پرداخته و در گمراهی پیشن خود غوطه ور شده اند مسلمانان را از پیمودن چنین مسیری برحذر داشته ای از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک هرچه بیشتر این آموزه ها را به ما مرحمت فرمایی تا سرانجام، موجب تغییر ناهنجاریهای رفتار فردی و اجتماعیمان گردد و اهداف عالی انسانی را در کمال آرامش و با انگیزه های قوی به پیش ببریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، نوزدهم دی‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (احساس مسئولیت، جدیّت و پایداری در راه انجام وظایف شرعی، عدم توجّه به فشارها و وسوسه ‌های نامشروع، صیرورت همه به سوی خدا است)

سوره شورا، آیه 15

فَلِذَٰلِکَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللّهُ مِن کِتَابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَ رَبُّکُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَ لَکُمْ أَعْمَالُکُمْ لَا حُجَّةَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمُ اللّهُ یَجْمَعُ بَیْنَنَا وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ ﴿١٥

ای پیامبر! همه انسان‌ها را به دین اسلام و کلمه توحید دعوت کن و در انجام ماموریت خود، پایداری نما و پیرو خواسته های نفسانی مردم مباش و بگو من از کتابی صحبت می‌کنم که خود نیز به آن ایمان آورده ام و مأمورم که میان شما به عدالت حکم کنم و بر این نکته مهم نیز تاکید کن که؛ خدای یگانه، پروردگار همه ماها است و لذا از زاویه عدالت و مهرورزی، نظاره گر اعمالمان می‌باشد و همه ماها مسئول کُنش‌ها و فعالیت‌های خودمان هستیم و پاداش یا جزایی متناسب با عملکرد خود را دریافت خواهیم کرد.

وظیفه من به عنوان پیامبر و معلّم شما ابلاغ و آموزش اصول و مبانی سبک زندگی معنوی است و اگر این آموزش‌ها جدّی تلقی نشود و منجر به تغییر رفتاری، نگردد دیگر هیچ حجت و گفت و گویی باقی نمی ماند و همان خدایی که صیرورت همه به سوی او است در آن جهان به قضاوت خواهد نشست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگار بی همتا! به گونه ای توفیق مطالعه و تحقیق در همه امور و بویژه باورهای عقیدتی را مرحمت فرما تا بیش از پیش به یقین برسیم و بدینوسیله موجبات ثبات عقایدمان فراهم گردد و با انگیزه ای قوی تر، اهداف عالی انسانی را پیگیری کنیم.

بارالها! اینک که مسئولیت اعمالمان را به خودمان واگذار کرده ای، لیاقت و توان مسئولیت پذیری هرچه بیشتر را به ما مرحمت کن تا همواره در پیشگاه کبریائیت با تمام صداقت و توانمان در راستای امور عام المنفعه قدم برداریم و در عین حال حتی یک لحظه هم ما را به خودمان وا مَگذار.

پروردگارا! با نام و یاد مهرورزی‌هایت و تکیه بر ذات اقدست مشغول گذراندن زمستان دیگری از زمستان‌های زندگیمان هستیم و لذا کمکمان کن تا با بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرن گذشته، نسبت به زمستان‌هایی که پشت سر گذاشته ایم سالم تر، فعال تر، پویاتر و مفیدتر باشیم و بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی ما بیفزا تا در سلامت کاملی در راستای اهداف عالی انسانی و امور عام المنفعه، قدم برداریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، هیجدهم دی‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر، صرفا مامور ابلاغ و آموزش کتاب الهی و شیوه های عملی آن به انسان‌ها است و مسئولیتی در قبال پندناپذیری آنان ندارد)

سوره زمر، آیه 41

إِنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ لِلنَّاسِ بِالْحَقِّ فَمَنِ اهْتَدَىٰ فَلِنَفْسِهِ وَ مَن ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیْهَا وَ مَا أَنتَ عَلَیْهِم بِوَکِیلٍ ﴿٤١

خداوند منان، خطاب به پیامبر عالیقدر اسلام می‌فرماید: این کتاب الهی که مملو از حقایق مرتبط با جهان هستی و سبک زندگی معنوی است را برای هدایت انسان‌ها نازل کردیم. پس در انجام رسالت خود که آموزش قرآن و سیره عملی و نحوه پیمودن راه درست و عدالت پیشگی و مهرورزی و در عین حال، دعوت به اجتناب از انحرافات است، کوشا باش و این را نیز بدان که هرکس هدایت یافت، نفع آن و هر کس به گمراهی شتافت زیان آن به خود او باز میگردد لذا تحت تاثیر عواطف، قرار نگیر و برای زیانکاران، دلسوزی ننما! زیرا علیرغم ابلاغ پیام الهی و دعوت به اجتناب از انحرافات، راه دیگری را برگزیده اند و مسئولیت هدایت ناپذیری آنان بر عهده تو نیست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای یگانه بی‌همتا! بدون شک، با نزول کتاب وحی، نقشه راه معنویمان را ترسیم فرموده و توسط پیامبر عالیقدرت، آموزش های لازم را ارائه کرده ای!. اگر تا کنون توفیق مطالعه عمیق به قصد یادگیری و تحقیق در آیات این کتاب را کسب نکرده ایم و متهم به دین باوری ارثی و خانوادگی هستیم؛ بازهم فرصت‌های دیگری در اختیار ما بگذار تا با مطالعه دقیق و درک عمیق دستورالعمل های سبک زندگی مندرج در این کتاب مقدّس، حقانیت آن را که بارها بر آن تاکید فرموده ای بیش از پیش درک نماییم و رهنمودهای آن را در تمامی شئون زندگیمان جاری سازیم.

خداوندا! با لطف و عنایت خود، ما را جزو سبقت گیرندگان در امور نیک، قرار بده و توان بیشتری جهت التزام عملی به رهنمودهای قرآنیِ مرتبط با سبک زندگی معنوی را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، هفدهم دی‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن نیکوترین سخن خداوند است، هماهنگی و انسجام کاملی بین تمامی آیات آن وجود دارد، بیم دهنده و نویدبخش است، بر حسب شایستگی و هدایت پذیری افراد، دارای جاذبه و دافعه است)

سوره زمر، آیه 23

اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ کِتَابًا مُّتَشَابِهًا مَّثَانِیَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ ذَٰلِکَ هُدَى اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَن یَشَاءُ وَ مَن یُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ ﴿٢٣

* خداوند منان، قرآن را که نیکوترین سخن آسمانی است به عنوان نقشه راه زندگی و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی برای شما فرستاده است. کتابی که آیاتش همه در کمال فصاحت و اعجاز و عمق و محتوا با یکدیگر هماهنگ و همانند هستند و تکراری شوق انگیز دارند که از تلاوت آن به واسطه ابهت و سنگینی بار آیات، لرزه بر اندام انسان می افتد و در عین حال، پیام های مهرورزی و رحمت الهی مندرج در آن آرامش بی نظیری را بر دل‌ها حکمفرما می‌کند و دلها را به ذکر خدا مشغول می‌نماید. این کتاب همان رحمت و هدایت خداست که براساس شایسته گزینی‌ و عدل و رحمت الهی هرکس شایستگی آن را داشته باشد جذب میکند و راه را به او می نمایاند و آنکس که نداشته باشد دفع نموده و به حال خود وامی‌گذارد و این در حالی است که هر گمراه غیرقابل هدایتی را که خدا به خودش واگذارد دیگر هیچ هدایت کننده‌ای نخواهد داشت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! توفیق و توان و همّتی مرحمت فرما تا سخنان نیکویت را به گونه ای بیاموزیم که پندار، رفتار و گفتارمان را نیکو کند و در زندگی فردی و اجتماعیمان غرق نیکی‌ها شویم.

* پروردگارا! با انسجام آیاتت نیروهای پراکنده فردی و اجتماعیمان را منسجم کن تا با انسجام و یک پارچگی به سوی اهداف سازنده و پویای انسانی به پیش برویم و به گسترش عدالت بپردازیم.

* ای خدایی که آیات بیم دهنده و نویدبخشی را برای تشویق و تنبه ما نازل فرموده ای! ایمان و خلوصمان را به قدری تقویت کن تا نه به طمع تشویق و نه از خوف تهدید، بلکه به واسطه خدائیت، مهرورزیت، بخشندگیت و شایستگیت، تورا بپرستیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، شانزدهم دی‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تلاش در رمزگشایی حقایق قرآنی، شفافیت و خلوص در دین باوری، خودداری از دامن زدن به خرافات به نیت تقرّب الهی )

سوره زمر، آیات 1 تا 3

تَنزِیلُ الْکِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ ﴿١ إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ فَاعْبُدِ اللَّهَ مُخْلِصًا لَّهُ الدِّینَ ﴿٢﴾ أَلَا لِلَّهِ الدِّینُ الْخَالِصُ وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَىٰ إِنَّ اللَّهَ یَحْکُمُ بَیْنَهُمْ فِی مَا هُمْ فِیهِ یَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ ﴿٣

* این قرآن از جانب خداوند حکیم، نازل گردیده است. آنگاه که آفریدگار قادر متعال، کتاب خود قرآن را بر محمد (ص) نازل کرد، چنین فرمود: ما این کتاب را به حق فرستادیم تا در سایه مطالعه و تحقیق در رهنمودها، پیام‌ها و احکام آن با یقین و خلوص هرچه کاملتر، خدا را بپرستید و آگاه باشید که دین باوری شفاف و بدون هرگونه شرک و ریا یک پدیده الهی است و به ذات اقدس خداوند، تعلق دارد و کسانی که بعضی از مصنوعات، شخصیت‌ها و پدیده های غیر خدایی را به دوستی و پرستش برگرفته و می‌گویند؛ ما آن‌ها را نمی‌پرستیم مگر برای اینکه به خدا نزدیکمان کنند، باید بدانند که نزدیک شدن به خدا نیازی به واسطه های شرک آلوده ندارد و از آن جا که اینگونه اقدامات، ریشه در شرک دارد هیچگونه تقرّبی را باعث نمی‌گردد و خداوند نیز چنین عذری را نمی‌پذیرد و در خصوص این اقدام تفرقه برانگیز آنان به قضاوت خواهد نشست و حکم خواهد راند و خداوند قادر متعال، هرگز دروغگویان کُفرپیشه را هدایت نخواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* ای خداوند عزیز و حکیمی که قرآن را به عنوان راهنمای ما انسان‌ها و نقشه راه سبک زندگی معنویمان به حق، نازل فرموده ای! بدون شک هرچه شناختمان نسبت به این رهنمودها بیشتر و التزام عملیمان نیز افزونتر باشد با خلوص بیشتری می‌توانیم مسیری را که برای رسیدن به اهداف انسانی و الهی تعیین کرده ای طی کنیم و لذا از پیشگاه کبریائیت توفیق درک هرچه بیشتر پیام‌هایت را مسئلت می‌نماییم.

* پروردگارا! توفیق دین‌باوری شفاف و خالصی که در این آیات شریفه مطرح فرموده ای را به ما مرحمت فرما تا همواره در امور دنیوی و اخروی، با شفافیت حرکت کنیم و انسان‌های مولد، پویا، مفید و موفقی باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، چهاردهم دی‌ماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن کتاب حکمت است و برای نیکوکاران، مایه هدایت و رحمت می‌باشد. ضمنا نیکوکاری از سویی با برپایی نماز، به خدا متصل است و از سوی دیگر به وسیله زکات، با مردم، ارتباط دارد و آنچه هر دو اتصال را مرتبط و مستحکم می‌کند اعتقاد به حیات جاوید است)

سوره لقمان، آیات 2 تا 5

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ ﴿٢ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّلْمُحْسِنِینَ ﴿٣﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ أُولَـٰئِکَ عَلَىٰ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥

* این‌ها برخی از آیات حکمت آموز قرآنی هستند که به منزله نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها و شاخص اصلی هدایت‌ نیکوکاران می‌باشند. همان هایی که در پیشگاه الهی می ایستند و همچون قطره ناچیزی به اقیانوس بی کران الطاف خداوندی می‌پیوندند و نماز را با خلوص نیّت و تمرکز کامل، ادا می‌کنند و در صورت توان اقتصادی، مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کنند و زندگی جاوید و حیات دایمی پس از این جهان فانی را باور دارند و در مورد آن به یقین رسیده اند. چنین افرادی در مسیر هدایت الهی قرار دارند و رستگار خواهند شد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای حکیم بی همتا! ای عظیم بی مانند! ای کریم بی نظیر! ای منبع تمامی فضائل! ای منشاء‌ تمامی نیکی‌ها! ای آن که: تو حکیمی، تو عظیمی، تو کریمی، تو رحیمی، تو نماینده فضلی، تو سزاوار ثنایی ... از این که این کتاب حکمت آموز را برای هدایت ما انسان ها و به عنوان دستمایه سبک زندگی معنویمان نازل فرموده و آن را مایه رحمت قرار داده ای تورا سپاس می‌گوییم.

* آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن به نیت درک حکمت‌های الهی،  برپایی خالصانه نماز به نیت ارتباط با خالق و پرداخت زکات به نیت ارتباط با مردم و رفع تمامی شبهه ها را به گونه ای مرحمت فرما تا با یقین کامل، تلاش کنیم، به صیرورت الی الله بپردازیم و مصداق واژه پرمعنایمُحسِنین گردیم و کردارهای نیکمان را به نیکی و با عالی‌ترین کیفیّت، بروز دهیم و موجبات اعتلای تمامی نیکی ها در سطح جامعه را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X