دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18134
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و نهم اسفندماه و آخرین روز سال 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (راز پیروزی در اتحاد و اتفاق و همدلی و جمع شدن حول محور توحید و رمز شکست، در تفرقه و شاخه شاخه شدن و شقه کردن دین الهی است)

سوره آل عمران، آیات 103 تا 105

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنتُمْ عَلَىٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ ﴿١٠٣ وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿١٠٤ وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ تَفَرَّقُوا وَاخْتَلَفُوا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْبَیِّنَاتُ وَأُولَـٰئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ ﴿١٠٥

* بدون شک، مهمترین رُکن فعالیت‌های گروهی و موفقیت در اهداف مشترک را انسجام، همدلی و همزبانی کلّ اعضای گروه، تشکیل می‌دهد و تفرقه و عدم انسجام اعضاء باعث بی‌ثباتی و از هم پاشیدگی گروه، می‌گردد و این واقعیت‌ها نه تنها در گروه‌ های کوچک بلکه در سطح یک کشور و در گستره های وسیع تری نظیر باورها و آئین‌های مشترک نیز صادق است و آنچه که موجب افزایش طول مدت انسجام، اتحاد و پویایی چنین جمعیت‌ها یا جوامع و تمدن‌هایی می‌شود آموزش و تقویت حس ”خودمراقبتی“ و ”گروه ـ مراقبتی“ و التزام عملی نسبت به آن است و بدون شک، تفرقه، مهم‌ترین آفت همه انسجام‌ها می‌باشد که در بسیاری از آیات قرآن و ازجمله در این سه آیه با شفافیت بی‌نظیری به آن پرداخته شده و می‌فرماید:

* دین باوری را همچون رشته و طناب محکمی در نظر بگیرید که در دسترس شما قرار گرفته است تا از قعر انحرافات فکری برهاند و به اوج آگاهی و دانایی بکشاند و لذا توصیه اکید میشود که همگی با انسجام کاملی به این طناب نجاتبخش و آزادیبخش الهی چنگ بزنید و به راههای متفرّق نروید و به یاد آورید زمانی را که شما با هم دشمن بودید، ولی خداوند مهربان در دلهای شما الفت و مهربانی ایجاد کرد، به گونه ای که همچون برادران یکدیگر شدید و هرچند در لبه پرتگاه آتشی فروزان و در دهانه آتشفشان فعالی بودید ولی به برکت اتحاد و اتفاقی که بینتان ایجاد شد خداوند منان، موجبات نجات شما را فراهم کرد. ضمنا ارائه این رهنمودها و یادآوری وقایع تاریخی به منظور ارتقاء آگاهی‌ها و هدایت شماها می‌باشد.

* باید برخی از شماها که از نعمت هدایت،‌ برخوردار شده اید سایر انسان‌ها را نیز به خیر و صلاح دعوت کنید و امر به نیکوکاری و نهی از کج روی‌ها نمایید. زیرا کسانی که دارای چنین صفاتی هستند در واقع، واسطه هدایت انسان‌ها به حساب می‌ آیند و جزو رستگاران می‌باشند.

شما مسلمانان مانند مللی نباشید که پس از آنکه آیات روشنی برای هدایت آنها آمد راه تفرقه و اختلاف را پیمودند و براساس برداشت‌های ناآگاهانه و متعصبانه ای که از اصول اساسی مذاهب الهی داشتند پس از انسجام اولیه، متفرق شدند و موجبات انحطاط جوامع خود را فراهم کردند و بدینوسیله خود را به عذاب انداختند (مگر حضرات زرتشت، موسی، عیسی و محمد علیهم السلام، در دوران رسالت خود آئین الهی را به چند شعبه تقسیم کردند؟ آنچه که آنان آوردند یک دین و مذهب واحدی بود که نامی جز مزداپرستی، کلیمیت، مسیحیت و اسلام نداشت) پس به تنه اصلی دین باوری، متصل شوید و از تفرقه بپرهیزید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! توفیق همدلی، همزبانی و اتحاد و اتفاق و دوری از تفرقه را در سبک زندگی معنویمان به ما مرحمت فرما تا دست در دست یکدیگر داده در راستای سازندگی و پویایی جامعه، کوشا و پویا باشیم.

آفریدگارا! در طول سالی که چیزی به پایان آن باقی نمانده است و در تمامی دوران عمری که پشت سر گذاشته ایم:

به آنچه که داده ای تشکر!

به آنچه که نداده ای تفکّر!

به آنچه که گرفته ای تذکر!

... تا در سایه لطف و عنایات خودت همچنان از نعمت‌هایت برخوردار باشیم، به حکمت‌هایت بیندیشیم و تذکرهایت را هرگز فراموش نکنیم ... یا محول الحول و الاحوال! حَوِل حالَنا اِلی اَحسَنِ الحال ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و هشتم اسفندماه  1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از محروم کردن خود از تفریحات سالم، لذّت های حلال و اطعمه و اشربه حلال، خودداری از زیاده روی در برخورداری از نعمت های الهی، تاکید بر حلال خواری و تقوا)

سوره مائده، آیات 87 و 88

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُحَرِّمُوا طَیِّبَاتِ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَکُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ ﴿٨٧ وَکُلُوا مِمَّا رَزَقَکُمُ اللَّهُ حَلَالًا طَیِّبًا وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی أَنتُم بِهِ مُؤْمِنُونَ ﴿٨٨

* ای مومنین، در سبک زندگی معنوی خود؛ نعمت‌های حلال خدادادی را بر خودتان حرام نکنید و در عین حال به هنگام استفاده از آن‌ها زیاده روی ننمایید و از حدود احکام الهی تجاوز ننمایید. زیرا خداوند هیچ گروه زیاده رو و افزون طلبی که از حدود خود تجاوز می‌کند را دوست ندارد.

* همچنین از روزیِ حلالی که خداوند به شما مرحمت کرده است بخورید و بیاشامید و همواره در تمامی امور، در پیشگاه خدایی که به او ایمان آورده اید، پرهیزگاری را پیشه خودتان نمایید.

باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! ما را متخلّق به اخلاق عمومی و اخلاق حرفه ای فرما و توفیق احترام به حقوق دیگران را مرحمت کن تا در انجام وظایف محوله همواره خود را در محضر کبریائیت احساس کنیم و با قلبی آرام، خاطری آسوده و توانی خستگی ناپذیر، به گونه ای فعالیت نماییم که منجر به کسب روزی حلال گردد.

* بارالها! فرهنگ استفاده صحیح از آنچه که برما حلال کرده ای را به ما بیاموز و کمکمان کن تا از حدود احکام مقدست تجاوز نکنیم و همواره پرهیزگار باشیم.

خداوندا! در آخرین دوشنبه سال جاری از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم، آغاز امروزمان را خیر و صلاح و میانه آن را رستگارى و پایانش را کامیابى، مقدّر نمایی و توفیق خدمات صادقانه تر و زیربنایی تری را در تمامی لحظات عُمرمان مرحمت فرمایی. آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X