دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22513
تعداد نوشته ها : 673
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

`💐🍃🌿🌸🍃🌾🌼

🍃🌺🍂

🌿🍂          


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 


با عرض سلام 


صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، بیستم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت 

 

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:


🌸 بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (واکنش درونی در مقابل شنیدن نام خدا، تقویت و ارتقاء ایمان با شنیدن کلام الهی، ادای نماز و انفاق در راه خداوند )


سوره انفال، آیات 2 تا 4


إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ ﴿٢﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿٣﴾ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُمْ دَرَجَاتٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ ﴿٤﴾


🌷  مومنین کسانی هستند که وقتی نام خدا برده میشود ضمن احساس آرامش و امنیت (اَلا بِذِکرِاللهِ تَطمَئِنُ القَلوب = دل آرام گیرد به یاد خدای) به واسطه شدت و عمق باور و یقینی که دارند همچون قطره ای که به هنگام پیوستن به اقیانوس و در لحظه درآغوش، گرفته شدن توسط آن عظمت بی انتها، با موجی مواجه میشود و برخود میلرزد، آنان نیز در مقابل عظمت و بزرگی آفریدگار قادر متعال، بر خود میلرزند و زمانی که آیات خداوند برای آنان تلاوت میشود چنان تا عمق وجودشان اثر میکند که باعث تغییر و تعالی رفتار آنان میگردد و بر ایمانشان افزوده میشود و به منظور ارتقاء کمیّت و کیفیّت فعالیتهای مثبت، روح توکّل را در کالبد فعالیتهای خود می دمند. 

🌷  و از ویژگیهای دیگر مومنین، این است که با برپا داشتن نمازهای یومیه، اتصال و ارتباط دایمی خود را با صاحب گیتی حفظ مینمایند و به منظور کم کردن فاصله های طبقاتی، از آنچه که خداوند به آنان مرحمت کرده است انفاق میکنند و بدینوسیله نماز را واسطه ارتباط با خالق و انفاق را وسیله ارتباط با خلق، قرار میدهند. 

🌷 بنابراین کسانی که دارای این مجموعه صفات، رفتار و ویژگیهای خداپسندانه ای باشند مومنین واقعی ای هستند که در پیشگاه الهی دارای ارج و قُرب و درجات عالی میباشند و بخشش الهی و روزی بی حدّ و حصر او شامل حال آنان خواهد شد.


باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:


🌿 خداوندا! قلب حساسی مرحمت فرما تا با شنیدن نام مبارکت همچون قطره ای که به اقیانوسی میپیوندد، برخود بلرزد و آماده اتصال شود. 

🌿 پروردگارا! توفیق ویژه ای مرحمت فرما تا با شنیدن ندای قرآن و تفکر و تعمق در آن و به کارگیری احکام و رهنمودهای عادلانه مندرج در آن فلسفه زیستنمان و سبک زندگیمان را تغییر دهیم. 

🌿 بارالها! سعادتی عنایت کن تا جزو نمازگذاران واقعی و نه عادتی، باشیم و از آنچه که داریم در راهت انفاق کنیم. 

🌿 ای معبود مهربان! توفیق بندگی خالصانه ات را مرحمت کن تا جزو مومنین واقعی باشیم.


🌹❤️🌹❤️🌹

💐🌾🍀🌼🌷🍃 🍂

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، نوزدهم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

  آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

 بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قانع بودن به حق خود، پرهیزگاری و اطاعت از خدا و پیامبر )

 سوره انفال، آیه 1

 یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَنفَالِ قُلِ الْأَنفَالُ لِلَّهِ وَالرَّسُولِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَصْلِحُوا ذَاتَ بَیْنِکُمْ وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿١

 ای پیامبر آنگاه که در مورد ره آوردها و دست آوردهای پیروزی مسلمانان از تو می‌پرسند، به آنها بگو؛ اینها متعلق به خدا و پیامبر است و در واقع جزو ثروت‌های عمومی و موجودی بیت المال می‌باشد تا طبق نیازهای جامعه و مصلحت نظام الهی، صرف گردد و لذا اگر مومن واقعی هستید در این خصوص شک نکنید و دست از اختلاف بردارید و پرهیزگار باشید و از خدا و پیامبر او اطاعت کنید.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 پروردگارا توفیق خودداری از افزون طلبی و قانع بودن به حق خودمان و چشم پوشی از طمع به ثروت‌های عمومی را به ما مرحمت فرما تا در سبک زندگی معنویمان هرگز گناه کبیره تضییع حق الناس را مرتکب نشویم و همواره در مسیر خودت حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

آفریدگارا عباداتمان را پذیرا باش و فردا و روزهاى پس از آنِ ما را بهتر از این ساعت و امروزمان قرار بده و ما را در بین خویشاوندان و بستگانمان عزیز گردان و در بیدارى و خواب نگهدارمان باش، ای آن که بهترین نگهدار و مهربان‏ترین مهربانانی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).
دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، هیجدهم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از کم فروشی، کم کاری، حق الناس و ایجاد فساد در زمین )

سوره اعراف، بخش پایانی آیه 85

أَوْفُوا الْکَیْلَ وَالْمِیزَانَ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿٨٥

فروشنده هر کالایی که هستید، طرف مقابل هر قرارداد و پیمان مولّدی که می‌باشید، اگر معلم مدرسه یا دانشگاه یا هر آموزشگاهی که هستید. اگر کارمندی، نماینده ای یا دولت‌مردی می‌باشید. اگر پزشک، پرستار، مهندس یا محقّقید و حتی اگر مومنی هستید که جان و مال بر کف و در پیشگاه الهی ایستاده اید بدانید که شما فروشنده و خداوند منان، خریدار کالای شما است (اِنَّ اللهَ اشتَری مِنَ المومِنینَ مِن اَموالِهِم وَ اَنفُسِهِم  ...)؛ و لذا از کمّیت و کیفیّت کار و کالای خود نکاهید، بلکه به سنگ تمام، عرضه کنید و از کم فروشی و کم کاری، بپرهیزید و حق مردم را پایمال نکنید و تمام و کمال به صاحبانش بازگردانید و آرامش زمینِ رام و آرام را بر هم نزنید و در زمینِ پاک، فساد به پا نکنید و اگر مومن واقعی هستید این را بدانید که به جا آوردن احکام الهی به خیر و صلاح شما است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا در سبک زندگی معنویمان به ما توفیق امانت داری صادقانه، ادای حق الناس، پرهیز از فساد اخلاقی، مالی، اجتماعی، کم کاری، کم فروشی، گرانفروشی و اجتناب از سایر موارد فساد را مرحمت فرما تا آن « خیری » که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای نصیب ما و جامعه توحیدیمان گردد.

* خداوندا از تو میخواهیم که بر تمامی پیامبران و بویژه پیامبر اعظمت محمد (ص) درود فرستى و سپاس نعمت‌هایت را چنان قسمتمان کنی که ما را به کمال خشنودیت نایل گرداند و به برکت عنایت خویش بر طاعت و مداومت عبادت خود و شایستگى رفتار،‏ یارى نمایى و تا زنده‏ ایم به بازداشتن از اشتباهات و خطاهای فردی و اجتماعی به ما کمک کنی و تا پایان عمر بر انجام آنچه برای جامعه، سودمند است توفیقمان دهى و جهت پذیرش حق و اعتقاد و عمل به قرآن، سعه صدر لازم را مرحمت نمایی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، هفدهم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از محروم کردن خود از تفریحات سالم، لذّت های حلال و اطعمه و اشربه حلال، خودداری از زیاده روی در برخورداری از نعمت های الهی، تاکید بر حلال خواری و تقوا)

سوره مائده، آیات 87 و 88

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُحَرِّمُوا طَیِّبَاتِ مَا أَحَلَّ اللَّهُ لَکُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ ﴿٨٧ وَکُلُوا مِمَّا رَزَقَکُمُ اللَّهُ حَلَالًا طَیِّبًا وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی أَنتُم بِهِ مُؤْمِنُونَ ﴿٨٨

* خداوند،‌ خطاب به مومنین می‌فرماید:

در سبک زندگی معنوی خود؛ نعمت‌های حلال خدادادی را بر خودتان حرام نکنید و در عین حال به هنگام استفاده از آن‌ها زیاده روی ننمایید و از حدود احکام الهی تجاوز نکنید. زیرا خداوند هیچ گروه زیاده رو و افزون طلبی که از حدود خود تجاوز می‌کند را دوست ندارد.

همچنین از روزیِ حلالی که خداوند به شما مرحمت کرده است بخورید و بیاشامید و همواره در تمامی امور، در پیشگاه خدایی که به او ایمان آورده اید، پرهیزگاری را پیشه خودتان نمایید.

باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! ما را متخلّق به اخلاق عمومی و اخلاق حرفه ای فرما و توفیق احترام به حقوق دیگران را مرحمت کن تا در انجام وظایف محوله همواره خود را در محضر کبریائیت احساس کنیم و با قلبی آرام، خاطری آسوده و توانی خستگی ناپذیر، به گونه ای فعالیت نماییم که منجر به کسب روزی حلال گردد.

* بارالها! فرهنگ استفاده صحیح از آنچه که برما حلال کرده ای را به ما آموخته ای! و اینک از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق تغییر رفتار ناشی از این آموزه ها را مرحمت فرمایی و کمکمان کنی تا از حدود احکام مقدست تجاوز نکنیم و همواره پرهیزگار باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، شانزدهم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (بی نیازی خداوند به ایمان بندگان و در عین حال دائر بودن مشیت الهی بر شایسته گزینی و شایسته سالاری)

سوره مائده، آیه 54

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَن یَرْتَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا یَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ذَٰلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ ﴿٥٤

ای مومنین! این را بدانید که اگر شما از دین باوری و اعتقادات دینی خود به جهالت و بی دینی، بازگردید، زیان‌های جبران ناپذیر آن به خودتان باز خواهد گشت، چرا که مشیّت الهی بر شایسته گزینی است و لذا افرادی را جایگزین شما خواهد کرد که دوستی و مودت دو طرفه ای بین آنان و خالق وجود داشته باشد.

همان کسانی که در مقابل مومنینِ دیگر فروتن و در مقابل کافران، بسیار سخت گیر بوده، مجاهد فی سبیل الله باشند و در مسیر پیمودن راه خداوند و اجرای امر معبود، به هیچ سرزنشی اعتنا نکنند.

این موهبت ها در سایه عنایات الهی مقدّر گردیده و براساس مشیّت عدالت محورِ آفریدگار قادر متعال به افرادی که لیاقت آن را داشته باشند عطا می‌گردد. چرا که خداوند منان، گشایش دهنده و دانا است.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! توفیق حفاظت و حِراست از اعتقادات دینی و ایمان به ذات اقدست را به ما مرحمت فرما و قدم های ما را در این مسیر، ثابت گردان تا هرگز اسیر شکیّات بی بازگشت و وسوسه ها و لغزش‌ها نشویم و همواره با ثبات قدم، به صیرورت الی الله بپردازیم و موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم کنیم.

* بار الها! ما را به درجه ای از شایستگی و عبودیّت، نائل کن که مورد پسند ذات اقدست باشیم. ای گشایش دهنده دانا و توانا.

آفریدگارا! کمکمان کن تا فلسفه شایسته گُزینی، به عمق افکارمان نفوذ کند و به تغییر رفتار شجاعانه ای بیانجامد که خیرالموجودین را با تمام وجودمان درک کنیم و اگر گزینشی به دست ما است شایسته ترین‌ها را برگزینیم و تا فکر در سر و جان در بدن داریم به صیرورت الی الله، بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، پانزدهم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یاد نعمت های آشکار و پنهان الهی، دعوت به تقوای الهی و توکّل مومنین به ذات احدیت)

سوره مائده، آیه 11

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ هَمَّ قَوْمٌ أَن یَبْسُطُوا إِلَیْکُمْ أَیْدِیَهُمْ فَکَفَّ أَیْدِیَهُمْ عَنکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ﴿١١

* ای مومنین، همواره به یاد نعمت هایی که خداوند به شما ارزانی داشته است باشید! و این واقعیت را بدانید که چه بسا اتفاق افتاده است که گروهی قصد تعرض به حریم شما را داشته اند ولی خداوند توانا دست تجاوز آنان را کوتاه کرده و شرّ آنان را از سرتان دفع نموده است. پس در پیشگاه الهی همواره پرهیزگار باشید و به خدا توکّل کنید، زیرا یکی از صفات همیشگی مومنین، توکل؛ به معنی دمیدن روح معنویت الهی در کالبد فعالیت‌های فکری و بدنی و تکیه بر قدرت لایزال خدایی به منظور تقویت، تصحیح و تکمیل نیروی کار و صفت دیگر آنان، تقوی؛ یعنی توانستن و مرتکب نشدن است.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! و ای یار و یاور ما!، فراموشکاری ما را بر ما ببخشا، چرا که در تمامی لحظات زندگیمان غرق نعمت ها و توفیقات گوناگونی هستیم که همگی در سایه الطاف آشکار و پنهان خودت حاصل گردیده است. پس توفیق یاد آن نعمت‌ها و گرایش به افکار و رفتار پرهیزگارانه و توکل به ذات پاکت را بیش از پیش مرحمت فرما تا زندگی مادی و معنویمان را با تکیه بر قدرت لایزال خودت سامان دهیم و روح توکل را در کالبد فعالیت‌های گوناگونمان بدمیم و بر کمیّت و کیفیّت محصول نهایی فعالیت‌های مثبت و مفیدمان بیفزاییم.

خداوندا! به تمامی کسانی که در سنگرهای مدیریتی، خدمت می‌کنند چنان تقوایی مرحمت فرما تا از هر وسیله فریبنده و غیرواقعی ای استفاده ابزاری نکنند و در پیشگاه کبریائیت حقوق اجتماعی را بر منافع فردی و خانوادگی خود ترجیح دهند و به حق خود، قانع باشند و با تمامی توان خود، به انجام وظایف محوله بپردازند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، چهاردهم اردیبهشت ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (استواری در علم،‌ ایمان به خداوند و پیامبران الهی، اقامه نماز، ادای زکات و ایمان به روز رستاخیز)

سوره نساء، آیه 162

لَّـٰکِنِ الرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ مِنْهُمْ وَالْمُؤْمِنُونَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ وَالْمُقِیمِینَ الصَّلَاةَ وَالْمُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَالْمُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ أُولَـٰئِکَ سَنُؤْتِیهِمْ أَجْرًا عَظِیمًا ﴿١٦٢

* آنان که در علم، راسخ و استوارند و در عین حال جزو مومنینی هستند که به آنچه که بر پیامبر اعظم (ص) و پیامبران قبل از او نازل گردیده است، ایمان دارند و نماز را بر پا می‌دارند و زکات را می پردازند و در یک کلام به خداوند منان و روز رستاخیز، ایمان دارند به برکت صفاتی که برشمردیم و عمل صالحی که در آیات دیگر بر آن تاکید شده است، پاداش بسیار بزرگی را نصیب خودشان خواهند کرد.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق استواری در علم،‌ ایمان به ذات اقدس الهی و پیامبران توحیدی و همچنین توفیق اقامه نماز، ادای زکات و ایمان به روز رستاخیز و تخلّق به اخلاق الهی را به ما مرحمت فرما تا موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم کنیم و از برکاتی که در این آیه شریفه، نوید آن را داده ای بهرمند شویم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X