دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22536
تعداد نوشته ها : 673
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه،‌ بیستم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (نه تنها قرآن بلکه سایر کتب آسمانی هم منبع نور و هدایتند و نباید مورد تحریف و پنهان کاری کارگزاران ادیان، قرار گیرند. قرآن نه تنها ناسخ تورات و انجیل نیست! بلکه تایید کننده آسمانی بودن این کتب و هدایتگری آن‌ها است)

سوره انعام، آیات 91 تا 92

وَ مَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إِذْ قَالُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ عَلَىٰ بَشَرٍ مِّن شَیْءٍ قُلْ مَنْ أَنزَلَ الْکِتَابَ الَّذِی جَاءَ بِهِ مُوسَىٰ نُورًا وَهُدًى لِّلنَّاسِ تَجْعَلُونَهُ قَرَاطِیسَ تُبْدُونَهَا وَتُخْفُونَ کَثِیرًا وَعُلِّمْتُم مَّا لَمْ تَعْلَمُوا أَنتُمْ وَلَا آبَاؤُکُمْ قُلِ اللَّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِی خَوْضِهِمْ یَلْعَبُونَ ﴿٩١ وَهَـٰذَا کِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ مُبَارَکٌ مُّصَدِّقُ الَّذِی بَیْنَ یَدَیْهِ وَلِتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَىٰ وَمَنْ حَوْلَهَا وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَهُمْ عَلَىٰ صَلَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ ﴿٩٢

بعضی از اهل کتاب به علت عدم مطالعه و تحقیق کافی و براساس علم و آگاهی محدود نسبت به توحید و نبوت و رسالت اصلی پیامبران و یا اغراض دیگر در حالی که ظاهرا به وجود خدا اعتراف می‌کنند ولی در مورد وحی الهی و ارتباط خداوند با انسان از طریق وحی، بر این باور هستند که وحی الهی و گفت و گوی خدا با انسان، امری منطقی به نظر نمی رسد.

ای محمد (ص) به آنان بگو مگر تورات همان کتابی نیست که چراغ هدایت انسان ها از تاریکی جهل به سوی روشنایی هدایت است و شما و اجدادتان تا قبل از نزول آن به موسی (ع) و ابلاغ آن توسط آن پیامبر عالیقدر به شماها، در ظلمات جهل و نادانی به سر می‌بردید؟ این کتاب هدایتگر را چه کسی و چگونه ابداع و ایجاد کرده است؟ آیا جز وحی الهی منبع و منشاء دیگری داشته است؟ چرا کل واقعیت را با مردم در میان نمی‌گذارید و کل محتوای کتاب را در اختیار آنان قرار نمی‌دهید؟ بلکه اوراق آن را از هم گسیخته و صرفا آن چه را که به نفع خودتان است به آنان عرضه می‌نمایید!؟

ای پیامبر! پس از بیان آشکار واقعیت ها آنان را به خودشان واگذار تا در این ملعبه ای که به راه انداخته اند غوطه ور باشند. ولی در عین حال این واقعیت را هم یادآور شو که قرآن کتاب پُربرکتی است که از سوی خداوند قادر متعال نازل شده است و نه تنها ناسخ کتب آسمانی پیشین، نمی باشد بلکه آنها را تصدیق و تایید می‌کند و محوری است که به منظور تذکر به انسان ها از دور و نزدیک، نازل گردیده است و آنان که دین باوری را از طریق مطالعه و تحقیق، کسب کرده اند و به مبداء و معاد،‌ ایمان دارند به این منبع وحی نیز معتقدند و ارتباط خود را با خداوند از طریق برپاداشتن مرتب و منظم نماز، حفظ می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگاری که نه تنها از طریق الهام بخشی طبیعت و موجودات غیرانسانی، بلکه از طریق وحی و ارسال آن به پیامبران نیز ما انسان‌ها را راهنمایی می‌فرمایی! به ما همت،‌ توفیق و توان لازم جهت مطالعه و تحقیق در منابع وحی الهی را مرحمت فرما تا دین باوریمان حاصل دین پژوهی و نه ارثی و روبنائی باشد.

آفریدگارا! اگر دست اندرکار بازگو کردن و ابلاغ پیام ها و احکام قرآنی هستیم این جرات و شهامت و توان را به ما مرحمت کن تا بازگو کننده تمامی واقعیت های قرآنی و نه بعضی از آنها باشیم.

بارالها! ای زلال کننده قلوب پیامبران! در بیست و پنجمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و شفافیت پیامبرانت سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، از نظر عاطفی ما را دلبسته اولیاء و از نظر منطقی، پیرو راه آنان قرار بده و ضدیت و عدم موافقت با آراء دشمنانت را نصیب ما گردان و موفق به شناخت کافی و پیمودن راه و روش خاتم پیامبرانت بنما ...  یَا عَاصِمَ قُلُوبِ النَّبِیِّینَ  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه،‌ نوزدهم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عدالت پیشگی، شهادت درست در پیشگاه الهی، پرهیز از جایگزینی احساسات به جای عدل و داد و سعی در تجدید و کوشش در تقویت اعتقادات و پویایی آن)

سوره نساء، آیات 135 تا 136

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَىٰ أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا وَإِن تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا ﴿١٣٥ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن یَکْفُرْ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِیدًا ﴿١٣٦

ای کسانی که ایمان آورده اید، عدالت اجتماعی را پاس دارید و نسبت به اجرای آن در پیشگاه الهی، التزام عملی داشته باشید و مثلا به هنگام شهادت دادن و قضاوت کردن، به هیچ سمتی منحرف نگردید و حتی اگر به زیان و بر علیه خودتان، پدر و مادرتان و آشنایانتان هم باشد آن را اجرا کنید! چرا که اگر تحت تاثیر احساسات و مصلحت اندیشی ها از زاویه فقر یا غنای حاکم بر وضعیت اقتصادی نزدیکان خود، قرار گیرید و حق را با ناحق جایگزین کنید، از آن جا که ذات اقدس الهی از هر کس دیگری به شماها نزدیکتر و از هر آشنایی آشناتر است در نثار احساسات پاک نیز بر دیگران اولویت دارد! پس این احساس پاک برخاسته از عشق و ایمان به مبداء را با خواسته های نفسانی خود نسبت به خویشاوندان، جایگزین ننمایید و این را بدانید که اگر مانع رسیدن حق به حق دار شوید و یا حقیقتی را تحریف نمایید و یا پس از آشکار شدن حق، از آن اعراض کنید همه این کنش ها و واکنش ها را در پیشگاه الهی که بر همه اعمال شما ها نظارت دارد، انجام خواهید داد و انحراف شما از جاده عدالت، از علم و آگاهی او پنهان نخواهد ماند.

و هنگامی که به درجه ای از دین باوری رسیدید که حضور خداوند را در تمامی حرکات و سکنات خود، احساس کردید در این مرحله از شناخت هم پویایی را پیشه خود کنید و از ایستایی بپرهیزید و با تحقیق و مطالعه بیشتر (آمَنوا، آمِنوا) بر میزان باورتان نسبت به توحید، نبوت و احکام مندرج در کتاب سبک زندگی معنوی ای که به محمد (ص) نازل گردیده و به کتبی که بر پیامبران قبل از او نازل شده است بیفزایید و همچون کسانی نباشید که سعی نکرده اند به این مرحله از شناخت نسبت به خدا و کارگزاران و پیامبران و کتب آسمانی و مبداء و معاد برسند و از حقیقت، منحرف شده و بی راهه را بر راه، ترجیح داده و گمراه شده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! به ما کمک کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق بپرهیزیم و به درجاتی از شناخت مبداء و معاد و نبوت و امامت و سبک زندگی معنوی ای که دست یافته ایم قناعت نکرده بلکه با مطالعه و تحقیق بیشتر، همواره بر پویایی اعتقادات و التزام عملیمان بیفزاییم و از ایستایی و رکود عقیدتی بپرهیزیم.

بارالها! ای بخشنده نیازمندان! و ای برآورنده حاجت‌ها! در بیست و چهارمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، توفیق انجام هرآنچه موجبات خوشنودی ذات اقدست را فراهم می‌کند را مرحمت فرمایی و ما را از ارتکاب هر گونه تفکّر و رفتاری که تو را  ناخشنود می‌کند بازداری و در پناه خودت حفظ نمایی و همواره توفیق اطاعت و ترک نافرمانی از رهنمودهایت را عنایت فرمایی ... یَا جَوَادَ السَّائِلِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه،‌ هیجدهم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منّان، نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها را به صورت مکتوب، ابلاغ فرموده و محوریت حق و عدالت را ملاک عملکرد آنان قرار داده است تا مبادا به بهانه ایجاد جاذبه عمومی از جاده عدالت، منحرف گردند )

سوره نساء، آیه 105 و 106

إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاکَ اللَّهُ وَ لَا تَکُن لِّلْخَائِنِینَ خَصِیمًا ﴿١٠٥﴾ وَاسْتَغْفِرِ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا﴿١٠٦

ای پیامبر! ما قرآنی را به راستی و درستی به سوی تو فرستادیم تا به وسیله آن کتاب و آنچه خدا تو را با آن آشنا گردانیده است بین مردم، داوری کنی و مبادا از حقیقتِ حق، فاصله بگیری و به بهانه مصلحت اندیشی و ایجاد جاذبه عمومی، به نفع خیانت پیشگان، با اهل ایمان، به خصومت بپردازی و این را نیز بدان که ذات اقدس الهی مرجع، میزان و ملاک اصلاح هر انحرافی است و لذا همواره در کُرنش ها و پوزش‌هایتان خدا را هدف قرار دهید و شکی به دل راه ندهید که با بخشش و مهربانی بی نظیری از شما استقبال خواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای معبود توانا! در حقانیّت توحید و فلسفه نبوّت، شکی نداریم و به منظور جلوگیری از هر انحرافی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش با نقشه های مکتوب راه معنویت، آشنا نموده توفیق التزام عملی به احکام الهی را به ما مرحمت فرمایی تا با اصلاح خود و جامعه، همواره در امنیّت، پویایی و عدالت پیشگی، انجام وظیفه نماییم.

* پروردگارا! بر میزان خلوص و شفافیت و تقوای ما بیفزا تا به حقوق فردی و اجتماعی، براساس تعاریف استانده و متعارف و نه توجیهات شخصی، بنگریم و همواره خود را در پیشگاه کبریائیت، احساس کنیم.

بارالها! ای نادیده گیرنده لغزش‌های خطاکاران! و ای منتظر پشیمانی و بازگشت گناهکاران! در بیست و سوّمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیّت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، توفیق اصلاح و جبران خطاهایی که به حق الناس، منجر شده است را مرحمت فرمایی و سایر انحرافاتی که ارتباطی به حق الناس ندارد را با آب رحمت و مغفرتت شستشو دهی و اشکالات و معایبمان را رفع کرده و تطهیر نمایی و دلمان را با پرهیزگاری‌های عمیق، بیازمایی ... یَا مُقِیلَ عَثَرَاتِ الْمُذْنِبِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه،‌ هفدهم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هدف اصلی بعثت انبیاء شامل دور کردن مردم از فرقه گرایی و عقاید متعصبانه کُفرآمیز و تجمیع آنان حول محور توحید و ابلاغ نقشه راه اندیشه درست، بیان پُرمحتوا و رفتار صحیح انسان‌ها و ترسیم اصول و مبانی سبک زندگی معنوی به صورت مکتوب بوده است )

سوره بقره، آیه 213

کَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرِینَ وَ مُنذِرِینَ وَ أَنزَلَ مَعَهُمُ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِیَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ وَ مَا اخْتَلَفَ فِیهِ إِلَّا الَّذِینَ أُوتُوهُ مِن بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَیِّنَاتُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللَّهُ یَهْدِی مَن یَشَاءُ إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ﴿٢١٣

انسان‌ها در ابتدا بر یک فطرت بوده و با توجه به ”فطری بودن“ دین باوری، گروه واحدی را تشکیل می‌داده اند ولی به دلیل برداشت‌های مختلف و شیوه های گوناگون ارتباط با مبداء، اختلافاتی بین آنها شکل گرفته و شدت می‌گیرد تا این که خداوند، پیامبران را جهت بشارت و نذارت آنان مبعوث می‌کند تا اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را به صورت مکتوب به آنان بیاموزند و با تجمیع انسان‌ها حول محور توحید، آنها را از محورهای متعدد و اختلاف برانگیز شِرک، برهانند. ولی در ادامه راه و پس از بعثت پیامبران نیز برخی از سردمداران اهل کتاب با این که می دانستند دگمیت آنان باعث ایجاد اختلاف می‌شود ولی منفعت طلبی و افزون طلبی آنان مانع پذیرش حق می‌گردد و سرانجام، ‌خداوند قادر متعال، صاحبان ایمان را به سوی پذیرش حق، رهنمون می‌گردد. زیرا او براساس مشیّت عادلانه و شایسته گزینی خود چنین اراده کرده است که افراد مستعد و شایسته به راه راست هدایت گردند.

به تعبیر مجموعه نفیس ”تفسیر پرتوی از قرآن“ (آیت الله طالقانی ـ ره ـ) آنچه از بیان این آیه استفاده میشود پنج دوره فکری و اجتماعی انسان و تکامل نبوت است:

1 ـ دوره انسان فطری که در اندیشه و صورت اجتماعی، یک گونه بودند

2 ـ مرحله بلوغ و ظهور نیروی تخیل و عقل اکتسابی که در اندیشه و بینش جهانی و حدود و حقوق و مرزهای طبقاتی و جغرافیایی، بین آنان اختلافاتی پدید آید

3 ـ مرحله ای که پیامبران، مبعوث شدند تا عقول و اجتماع را با تبیین اصول اعتقادی و مقیاس‌ها از اختلاف برهانند. رسالت پیامبران نیز در دو مرحله انجام یافته: نخست، بشارت و نذارت و آن گاه آوردن کتاب و شریعت

4 ـ مرحله اختلاف در دین‌باوری: بعد از آنکه رسالت پیامبران در میان توده ها، نیروی جاذب و محرکی پدید آورده، دینداران و دین سازان حرفه ای، آشکار میشوند و کتاب و شریعت را بر طبق امیال و هواهای خود و عامه مردم توجیه وتفسیر مینمایند و آئین توحید، کم رنگ میشود و به رنگ اوهام و سنن ملّی و نژادی در می آید و حاکمیت کتاب و شریعت، محدود میگردد و زمینه برای بروز و سلطه طاغوت فراهم می‌گردد

5 ـ خداوند کسانی را که بینش برتری دارند و تجربه مذاهب و مرام‌ها آماده شان ساخته، هدایت مینماید تا حق را از میان انحراف‌ها و اختلاف‌ها دریابند و طلیعه رشد و توحید دیگران شوند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 * پروردگارا! ای خالق وحدت آفرین! و ای آن که وحدت گرایی را پایه و اساس ادیان توحیدی قرار داده ای! به ما مومنین و موحدین، توفیق تجمیع حول محور خودت را مرحمت فرما و از اِعمال سلیقه ها و نظریه های منفعت طلبانه بِرهان و توفیق درک رهنمودهای مکتوب پیامبرانت را عنایت کن تا بیش از پیش، به سوی خودت هدایت شویم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

* بارالها! ای پاسخ دهنده و برآورنده آرزوها و درخواست‌های درماندگان! در بیست و دوّمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیّت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، درهای فضل و رحمتت را به روی ماها بگشایی و برکات متواتر و دایمی ات را بر ما نازل فرمایی و در اموری که موجبات خوشنودیت را فراهم می‌کند موفقمان گردانی و لیاقت زندگی جاوید و برخورداری ار نعمت‌هایت در فردوس برین را عنایت فرمایی ... یَا مُجِیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه،‌ شانزدهم خردادماه 1397 شما به خیر  

��� شهادت اولین اختر تابناک امامت و ولایت، امام علی (ع) به پیروان آن حضرت، تسلیت باد���

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اعتقاد به رسالت پیامبران به منظور ارتقاء سطح آگاهی‌ها، آموزش کتاب و حکمت و تزکیه انسان‌ها و ارتباط با مبداء و تلاش جهت نیل به هدف در سایه صبر و صلات )

سوره بقره، آیات 151 تا 153

کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولًا مِّنکُمْ یَتْلُو عَلَیْکُمْ آیَاتِنَا وَ یُزَکِّیکُمْ وَ یُعَلِّمُکُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَ یُعَلِّمُکُم مَّا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ ﴿١٥١ فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَاشْکُرُوا لِی وَ لَا تَکْفُرُونِ ﴿١٥٢﴾ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ ﴿١٥٣

از آن جا که دین باوریِ موروثی و خانوادگی، امری روبنایی و ناکافی به حساب می آید لذا پیامبرانی را از بین خودتان برگزیدیم تا آیات الهی را برایتان تلاوت کنند و افکار و اعمالتان را پاک و منزه نمایند و در همین راستا کتاب و حکمت و آنچه را که بدون آنان قادر به آگاهی و درک آن نبودید به شما تعلیم دهند و موجبات ارتقاء آگاهی‌های اجتماعیتان را فراهم کنند. پس شما نیز به منظور حفظ و ارتقاء این ارتباط متقابل، در تمامی حالات، خود را در محضر خالق فرض کنید و به یاد من باشید تا من نیز متقابلا به یادتان باشم و قدردان نعمت‌های الهی باشید و کفر نورزید و به عنوان افراد باایمان، در سبک زندگی معنوی خودتان ضمن تلاش و کوشش، صبر و نماز را دو وسیله ارتباطی موثر بین انسان و خالق و نیل به اهداف عالیه در نظر بگیرید و شکی به دلتان راه ندهید که خداوند با صبرپیشگان است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! به ما کمک کن تا ضمن احترام به اعتقادات خانوادگی، به منظور تبرئه از این اتهام که دین باوری،‌ بخشی از فرهنگ تحمیلی خانواده است،‌ در مورد رسالت پیامبرانت که ارتقاء آگاهی های فردی و اجتماعی، زدودن پلیدی‌های اجتماعی،‌ آموزش کتاب و حکمت و تحول فرهنگ بشری با آموزه های الهی بوده است، مطالعه و تحقیق کنیم و دین‌پژوهی را اساس دین‌باوریمان قرار دهیم.

آفریدگارا! این توفیق را به ما مرحمت کن تا همواره خود را در محضر مبارکت احساس کنیم و در سبک زندگی معنویمان با رفتار نیک و توسعه آن به شکر نعمت‌هایت بپردازیم و با تلاش و پشتکار و پایداری و شکیبایی و دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های روزمره خود بر میزان تحمل و مقاومتمان بیفزاییم و به سوی اهداف متعالی انسانی حرکت نماییم.

بارالها! ای برآورنده آرزوهای حاجتمندان! در بیست و یکمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که جلوه‌های زیبای خوشنودیت را به ما بنمایانی و راه وسوسه های شیطانی را بر ما مسدود نمایی و رفاه کامل همراه با احساس امنیت و حیات جاوید در فردوس برین را نصیب ما نمایی ... یَا قَاضِیَ حَوَائِجِ الطَّالِبِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه،‌ پانزدهم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (جست و جوی حساسترین و اثرگذارترین زمان تصمیم گیری به منظور خودسازی با تاسی به ذخیره وحی الهی، قرآن مجید)

سوره قدر، آیات 1 تا 5

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿١ وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿٢﴾ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿٣﴾ تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِن کُلِّ أَمْرٍ ﴿٤﴾ سَلَامٌ هِیَ حَتَّىٰ مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿٥

قرآن را در شب قدر نازل کردیم (۱) همان شب منحصر به فرد و یگانه ای که درک عظمت آن برای شما بسی دشوار است (۲) همان شب متبرّکی که عظمت و اهمیّت آن از هزار ماه، برتر و بالاتر است (۳) و همان شب استثنائی که طی آن فرشتگان و جبرئیل امین به اذن خداوند منان با اهداف جامع و چندمنظوره ای نازل می‌شوند (۴) شب روشن تر از روزی که تا برآمدن سپیده دم، سرشار از معنویت، برکت، سلامت و امنیت است (۵)

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای خدای بی‌همتایی که قرآن را به عنوان نقشه راه انسانیت و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی، نازل فرموده ای! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه عمیق و درک پیام‌های سازنده قرآنی و عمل به آن‌ها را نیز مرحمت فرمایی.

پروردگارا! ای خدایی که آشکارا فرموده ای تا خودمان را تغییر ندهیم و تا از درون، متحول نشویم سرنوشتمان را تغییر نخواهی داد! از پیشگاهت درخواست می‌کنیم عقل و تدبیر و همّت خودسازی و تغییر درونی را نیز به ما عنایت فرمایی.

ای خدای مهربان! اگر شب قدر، برای تفکر و تصمیم گیری در خصوص برگزیدن راه صحیح و احتراز همیشگی از انحرافات نابود کننده است، همه ی شب‌ها و روزهایمان و تمامی لحظات زندگیمان را مملو از برکات این شب باعظمت کن تا همواره حول محور نیکی‌ها و گریز از بدی‌ها در فضای معنوی ”قدر“، به تفکر و تدبر و برنامه ریزی صحیح برای انسان بودن و انسان ماندن و صیرورت الی الله بپردازیم و لحظه به لحظه سرنوشتمان را آنگونه که موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم ‌کند، رقم بزنیم و در آن مسیر حرکت نماییم.

ای مهربان ترین مهربانان! شب‌های تاریک کج اندیشی‌ها و خودخواهی‌هایمان را با گرایش به عدالت خواهی و عدالت محوری، به گونه ای روشن فرما تا همواره نه در طلب طلوع فجر بلکه در خود ”فجر“ به سر ببریم.

بارالها! ای آرامش بخش دل‌ها! و اى فرو فرستنده آرامش در دل گروندگان! در بیستمین روز ماه مبارک رمضان، تورا به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم؛ توفیق عمل صالح و کسب لیاقت زندگی جاوید در بهشت موعود را به ما عنایت فرمایی و از ارتکاب خلاف‌های تباه کننده ای که عذاب آتش را در پی خواهد داشت، بازداری و توفیق مطالعه و پژوهش در احکام و رهنمودهای قرآنی و عمل به آن را به ما مرحمت فرمایی ... یَا مُنْزِلَ السَّکِینَةِ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه،‌ چهاردهم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( بعثت پیامبران الهی به منظور تعلیم علم و معرفت و تزکیه انسان‌ها )

سوره بقره، آیه 129

رَبَّنَا وَابْعَثْ فِیهِمْ رَسُولًا مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِکَ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَ یُزَکِّیهِمْ إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ﴿١٢٩

حضرات ابراهیم و اسماعیل (ع) پس از برپا کردن ستون‌های خانه کعبه که در عصر کوچ گرایی و چادرنشینی، نوعی نوآوری و سازندگی به حساب می آمد، دست به دعا برداشتند و از خالق یگانه درخواست کردند آن دو را به مسلمانی بپذیرد و اسلام را در نسل های بعدی آنان نیز گسترش دهد (سوره بقره، آیه 128) و از آن جا که ” نبوّت“ وسیله ارتباطی خدا و انسان و رکن اصلی شناخت ” توحید “ است از درگاه الهی درخواست کردند پیامبرانی را به منظور آموزش و هدایت و ابلاغ آیات الهی از بین آنان برگزیند تا کتاب و حکمتی که پایه و اساس آگاهی و ترقی و توسعه انسانی است را به آنان بیاموزند و از ناپاکی ها و هرزگی‌ها و پلیدی ها به سوی پاکی ها هدایت کنند و در پایان درخواست خود، از عزّت و حکمت خداوند که پایه و اساس قدرت و عدالت الهی را تشکیل میدهد، یاد کرده و بر آن تاکید می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! همانگونه که دعای پیامبران عالیقدرمان ابراهیم و اسماعیل (ع) را اجابت کرده پس از آنان نیز پیامبرانی را برای هدایت و تزکیه ما انسان‌ها مبعوث فرمودی به ما فراگیرانِ آموزش‌ها و خدمات پیامبران الهی نیز توفیق درک جهان بینی توحیدی و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی ارائه شده بوسیله آنان را مرحمت فرما تا این آموزه ها را در زندگی خود، خانواده و جامعه، جاری سازیم و بر سرعت و دقت فعالیت های مفید اجتماعیمان بیفزاییم.

آفریدگارا! همانطور که در این آیه شریفه، فلسفه بعثت پیامبران را آموزش کتاب انسانیّت، حکمت و معنویّت، تعیین فرموده و عزّت و حکمت را در کنار هم قرار داده ای! توفیق آگاهی و عمل به رهنمودهای پیامبران عالیقدرت را به گونه ای مرحمت فرما که موجبات اصلاح افکار و اعمال و عزتمندیمان را فراهم نماید.

بارالها! ای هدایت کننده به سوی حقیقت حق! در نوزدهمین روز ماه مبارک رمضان، تورا به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری اوّلین اختر تابناک امامت و ولایت ـ امام علی ـ سوگند می‌دهیم؛ سهم عظیمی از برکات معنوی این ماه را نصیب ما گردانی و راهمان را جهت کسب نیکی‌هایش هموار نمایی و از پذیرفته شدن اعمال نیکی که به منظور جلب رضایتت انجام داده و به پیشگاه کبریائیت عرضه کرده ایم محروم ننمایی ... یَا هَادِیا إِلَى الْحَقِّ الْمُبِینِ

* خداوندا! در این فضای معنوی، توفیق خودسازی هرچه بیشتر را به ما مرحمت فرما و به حق عظمت این ایام، آرامش، عدالت، اقتصاد پویا و عشق و محبت همراه با معنویت را در تمام جهان مقدّر فرما ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
X