دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22511
تعداد نوشته ها : 673
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، بیست و هفتم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن کتاب حکمت است و برای نیکوکاران، مایه هدایت و رحمت می‌باشد. ضمنا نیکوکاری از سویی با برپایی نماز، به خدا متصل است و از سوی دیگر به وسیله زکات، با مردم، ارتباط دارد و آنچه هر دو اتصال را مرتبط و مستحکم می‌کند اعتقاد به حیات جاوید است)

سوره لقمان، آیات 2 تا 5

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ ﴿٢ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّلْمُحْسِنِینَ ﴿٣﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ أُولَـٰئِکَ عَلَىٰ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥

این‌ها برخی از آیات حکمت آموز قرآنی هستند که به منزله نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها و شاخص اصلی هدایت‌ نیکوکاران می‌باشند. همان هایی که در پیشگاه الهی می ایستند و همچون قطره ناچیزی به اقیانوس بی کران الطاف خداوندی می‌پیوندند و نماز را با خلوص نیّت و تمرکز کامل، به جا می آورند و در صورت توان اقتصادی، مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کنند و زندگی جاوید و حیات دایمی پس از این جهان فانی را باور دارند و در مورد آن به یقین رسیده اند. چنین افرادی در مسیر هدایت الهی قرار دارند و رستگار خواهند شد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای حکیم بی همتا! ای عظیم بی مانند! ای کریم بی نظیر! ای منبع تمامی فضائل! ای منشاء‌ تمامی نیکی‌ها! ای آن که: تو حکیمی، تو عظیمی، تو کریمی، تو رحیمی، تو نماینده فضلی، تو سزاوار ثنایی ... از این که این کتاب حکمت آموز را برای هدایت ما انسان ها و به عنوان دستمایه سبک زندگی معنویمان نازل فرموده و آن را مایه رحمت قرار داده ای تورا سپاس می‌گوییم.

آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن به نیت درک حکمت‌های الهی،  برپایی خالصانه نماز به نیت ارتباط با خالق و پرداخت زکات به نیت ارتباط با مردم و رفع تمامی شبهه ها را به گونه ای مرحمت فرما تا با یقین کامل، تلاش کنیم، به صیرورت الی الله بپردازیم و مصداق واژه پرمعنای ”مُحسِنین“ گردیم و کردار نیکمان را به نیکی و با عالی‌ترین کیفیّت، بروز دهیم و موجبات اعتلای تمامی نیکی ها در سطح جامعه را فراهم نماییم.

بارالها! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در این ماه و در تمامی دوران زندگیمان نیز ما را هرگز از برکات و معنویات و سازندگی‌های ماه و مبارک رمضان دور نفرمایی ... اَنتَ رَبُّ العظیم ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و ششم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (شکر خدا به خاطر نزول قرآن، کتابی که راه گم کردگان را بیم میدهد و راه یافتگانی که بینش، گویش و روش درستی دارند را نوید میدهد)

سوره کهف، آیات 1 تا 3

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَنزَلَ عَلَىٰ عَبْدِهِ الْکِتَابَ وَ لَمْ یَجْعَل لَّهُ عِوَجًا ﴿١ قَیِّمًا لِّیُنذِرَ بَأْسًا شَدِیدًا مِّن لَّدُنْهُ وَ یُبَشِّرَ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا  ﴿٢  مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا  ﴿٣ 

حمد و ستایش مخصوص خدایی است که قرآن را بر بنده خود محمد (ص) نازل کرده است. کتاب شفافی که نقشه راه انسانیت است و هیچ انحرافی در آن یافت نمیشود. همان کتاب روشنی که حاوی مبانی و رهنمودهای سبک زندگی معنوی است و از انحراف منجر به سقوط، بیم می‌دهد و مومنین را به واسطه پیمودن راه صحیح و بدون انحراف منتهی به هدف، نوید می‌دهد.

همان هدایت یافتگانی را که به واسطه کردار نیکشان، پاداش نیکویی در انتظارشان می‌باشد و به واسطه اعمال نیک خود، جاودانگی در سرای باقی را از آن خود کرده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای پروردگاری که حمد و ثنا مخصوص ذات اقدس تو است! از این که قرآن را به منظور راهنمایی ما انسان ها نازل فرموده و راه را از بیراهه در آن مشخص کرده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت توفیق و توان درک معانی و التزام عملی به احکام و رهنمودهای آن را مسئلت می‌نماییم.

آفریدگارا! پیام های مهم این آیات شریفه که تاکید بر اصالت دانش و بینش و تبدیل آن به عمل صالح است را نیز دریافت کردیم و لذا از پیشگاهت درخواست می کنیم در راه نیل به این اهداف که از اهم مبانی سبک زندگی معنوی است، همواره ما را یاری فرمایی.

بارالها! ماه رمضان دیگر و عید فطر دیگری را پشت سر گذاشتیم به این امید که ره آوردهای این ماه باعظمت و پُرفضیلت را همچون نقشه راهی در پیش روی خود قرار دهیم و راه های درست را به درستی بپیماییم و همواره به صیرورت الی الله بپردازیم ... به یاری خودت و با استعانت از درگاه کبریائیت ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و پنجم خردادماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

عید سعید فطر بر شما مبارکباد و طاعات و عبادات شما مورد قبول درگاه الهی

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پی بردن به عظمت محتوایی قرآن، تثبیت عقاید توحیدی، پیشگیری از تزلزل عقیدتی و جلوگیری از شرک آلوده شدن افکار توحیدی)

سوره قصص، آیات 86 تا 88

وَ مَا کُنتَ تَرْجُو أَن یُلْقَىٰ إِلَیْکَ الْکِتَابُ إِلَّا رَحْمَةً مِّن رَّبِّکَ فَلَا تَکُونَنَّ ظَهِیرًا لِّلْکَافِرِینَ ﴿٨٦ وَلَا یَصُدُّنَّکَ عَنْ آیَاتِ اللَّهِ بَعْدَ إِذْ أُنزِلَتْ إِلَیْکَ وَادْعُ إِلَىٰ رَبِّکَ وَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿٨٧ وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَـٰهًا آخَرَ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ کُلُّ شَیْءٍ هَالِکٌ إِلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ﴿٨٨

ای پیامبر! رحمت خداوند منان، چنین ایجاب کرده است که علیرغم این که انتظار نداشتید کتابی با این محتوای باعظمت بر شما نازل شود، چنین امری تحقق پیدا کرده است. پس اینک که متوجه اهمیت وحی الهی، بار سنگین رسالت و عظمت قرآن شده اید مبادا هرگز تحت تاثیر عاطفه یا مصالح سیاسی قرار گرفته و به نیت ایجاد جاذبه، یا هر توجیه دیگری پشتیبان کسانی باشید که حجت را بر آنان تمام کرده اید ولی دست از افکار و اعمال انحرافی خود نکشیده و شایستگی خود را به اثبات نرسانده اند. همچنین مبادا در مقابل آنان در مواضع خود که ابلاغ دستورات و احکام سبک زندگی معنوی و نجات انسان‌ها از ظلمات جهل و نادانی است دچار تردید شوید و شما را از اعلام و تثبیت این مواضع، بازدارند.

و از آن جا که بین توحید و شرک، هیچ حد واسطی وجود ندارد، با شفافیت و قاطعیت هرچه تمامتر، مردم را به سوی روشنایی وحی خداوندی و احکام الهی دعوت کن و مانع اختلاط افکار و اعمال شرک آلوده با افکار و اعمال توحیدی شو و هیچ جایگاهی در بین مشرکینی که حجت را بر آنان تمام کرده ای برای خود قائل نباش.

و از آن جا که ”شرک“ به معنی اعتقاد به قدرت‌های دروغین غیرخدا است هرگز نگذارید اصل توحید را شرک آلوده کنند! همان توحیدی که مخصوص ذات احدیت است و جزو ویژگی های خداوندی است که برخلاف بقیه پدیده ها و نمودهای هستی، فناناپذیر و همیشگی است و حاکمیت و صدور حکم در ید قدرت او و بازگشت همه به سوی اوست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق مطالعه و پژوهش در قرآن و رمزگشایی عظمت محتوای آن را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا آن عظمتی را که در این آیات مورد تاکید قرار می‌دهی با تمام وجودمان درک کنیم و به یقین برسیم و آنگاه توفیق التزام عملی به دستورالعمل های سبک زندگی معنوی مندرج در این کتاب را به ما مرحمت فرما تا با استدلال های محکم و یقین کاملی از شرک آلوده شدن افکار توحیدیمان جلوگیری نماییم.

بارالها! سپاس بیکران به پیشگاه مقدست که در ماه مبارک رمضان امسال نیز میزبان ما بودی و توفیق روزه و نماز و خودسازی را مرحمت فرمودی! در این لحظات که صبح روز عید سعید فطر را آغاز می‌کنیم تا افتخار مهمانیت را جشن بگیریم از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم طاعات و عباداتمان را به منّ و کَرَم خودت قابل و قبول فرمایی و عبادات ناقابل ما در این ماه عزیز، تمرینی باشد در راستای خود سازی و کسب مهارت لازم به منظور ساختن جامعه توحیدی و حرکت به سوی «جهانی شدن توحیدی» ... وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه،‌ بیست و چهارم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (حفظ پاکدامنی تا بهبودی شرایط اقتصادی برای تشکیل خانواده، کمک به بردگان آزادیخواه، عدم تعرض به کنیزان پاکدامن)

سوره نور، آیات 33 و 34

وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لَا یَجِدُونَ نِکَاحًا حَتَّىٰ یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِینَ یَبْتَغُونَ الْکِتَابَ مِمَّا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ فَکَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِیهِمْ خَیْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِی آتَاکُمْ وَلَا تُکْرِهُوا فَتَیَاتِکُمْ عَلَى الْبِغَاءِ إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَمَن یُکْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِکْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِیمٌ ﴿٣٣ وَلَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ آیَاتٍ مُّبَیِّنَاتٍ وَمَثَلًا مِّنَ الَّذِینَ خَلَوْا مِن قَبْلِکُمْ وَمَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِینَ ﴿٣٤

(هدف آیه 34): برخی از آیات قرآن در واقع تبیین بعضی از هنجارهای اجتماعی گذشتگان و مثال‌های مرتبط با آن است که به دلیل تعدیل یا تغییر رفتارهای ناهنجار، ممکن است امروزه دقیقا با عین آنها مواجه نشویم ولی اولا به دلیل مواجهه با موارد تغییر شکل یافته ناهنجاریهای قدیمی و ثانیا به دلیل پندآموزی و یادآوری این موضوعات برای تقواپیشگان، ذکر آنها به میان می‌ آید.

(آیه 33، مصداق های اهداف مندرج در آیه 34):

1 ـ کسانی که به علت عدم تمکین مالی و وضعیت نامناسب اقتصادی، قادر به تشکیل به موقع خانواده نیستند باید تا زمانی که مورد فضل و عنایت الهی قرار گیرند و موانع ازدواج آنان برطرف شود پاکدامنی خود را حفظ نمایند.

2 ـ اگر برده ای در اختیار دارید، در مورد خواسته های او بی تفاوت نباشید و اگر زندگی آزاد خارج از قید بردگی را ترجیح میدهد و شما نیز آن را به نفع وی تشخیص می‌دهید بخشی از درآمدهای خود که اموال الهی (وجوهات) نامیده می شود را در اختیار آنان بگذارید و به نمایندگی از طرف خالق منان که صاحب اصلی آنان است شرایط خرید را برایشان فراهم کنید تا خود را بازخرید نموده و آزادانه زندگی کنند.

3 ـ اگر کنیزی در اختیار دارید که تمایل به پاکدامنی دارد، حق صیانت و حفظ پاکدامنی را از او نستانید و مجبور به گناه نکنید.

4 ـ کنیز پاکدامنی که عفت خود را با اصرار و اجبار مالک خویش از دست داده است، گناهکار به حساب نمی آید و مورد بخشش و عنایت الهی قرار خواهد گرفت.   

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای قادر متعالی که عفت و پاکدامنی را شرط اصلی ازدواج های موفق و تکیه گاه وفاداری به همسر، در نظر گرفته و مقدر نموده ای! به ما توفیق اصلاح مشکلات اقتصادی و موانع تشکیل خانواده جوانان را مرحمت فرما تا در سایه بهبود وضع اقتصادی و کارآفرینی و ازدواج مناسب و به موقع، پاکدامنی خود را حفظ کنند.

پروردگارا! همانگونه که برخی از ناهنجاریهای اجتماعی را در سایه رهنمودهای حساب شده و تعدیل و تغییر سبک زندگی معنوی، اصلاح نموده ای! به گونه ای که امروزه پدیده ای به اسم برده داری و کنیزداری به شکل سابق و با فراوانی آن زمان‌ها وجود ندارد، چنان آگاهی، همت و تقوایی مرحمت فرما تا با اَشکال مدرن بَرده داری نیز مبارزه کنیم و موجبات آزادی انسان های در بند و نیازمند را فراهم نماییم.

بارالها! ای آن که نسبت به بندگان مومنت مهربانی! در بیست و نهمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را غرق رحمت و مغفرت خودت گردانی و توفیق پاکدامنی را نصیبمان کنی و دل‌هایمان را از تیرگی‌های تهمت، پاک نمایی ... یَا رَحِیما بِعِبَادِهِ الْمُؤْمِنِینَ.

خداوندا! از اینکه توفیق روزه داری در این ماه مبارک را به ما مرحمت فرمودی بی نهایت، سپاسگزاریم و در آخرین روز ماه مبارک رمضان، امیدواریم طاعات و عباداتمان موجبات خوشنودی ذات اقدس خودت و روح رسول الله (ص) و ائمه اطهار (ع) را فراهم کرده باشد و تمرینی باشد در راستای خود سازی و کسب مهارت لازم به منظور ساختن جامعه توحیدی و حرکت به سوی «جهانی شدن توحیدی» ... وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه،‌ بیست و سوم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تکریم انسان و فضیلت بخشیدن به او به وسیله ذات اقدس الهی)

سوره اسراء، آیات 70 تا 72

 وَ لَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَ حَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَ رَزَقْنَاهُم مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَ فَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا ﴿٧٠ یَوْمَ نَدْعُو کُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِیَمِینِهِ فَأُولَـٰئِکَ یَقْرَءُونَ کِتَابَهُمْ وَ لَا یُظْلَمُونَ فَتِیلًا ﴿٧١﴾ وَ مَن کَانَ فِی هَـٰذِهِ أَعْمَىٰ فَهُوَ فِی الْآخِرَةِ أَعْمَىٰ وَأَضَلُّ سَبِیلًا﴿٧٢

انسان را پس از خلقت او بسیار گرامی داشتیم و محیط آب و خشکی را جولانگاهش نمودیم و رزق و روزی پاکی را نصیبش کردیم و او را بر بسیاری از موجودات دیگر، برتری بخشیدیم و به وسیله نقشه راه معنویتی که توسط پیامبران، ترسیم نمودیم او را فضیلت کامل بخشیدیم تا راه تکامل مادی و معنوی را طی کند و برای ادامه حیات دنیوی که همان زندگی جاوید اخروی است، توشه برگیرد و از آن جا که حیات جاوید و رفاه کامل مرتبط با آن بر اساس عدل الهی و شایسته سالاری، استوار گردیده است به منظور تعیین صلاحیت و تفهیم موقعیت انسانها و گزینش قانونمند آنان هر گروهی همراه با پیشوای خود در پیشگاه الهی حاضر می گردد و کارنامه آنان به دست راستشان داده می‌شود تا متن و محتوایی که خود آنان از پیش، نگاشته اند را مطالعه نمایند. البته در چنین جایگاهی حق کسی به اندازه ذره ای پایمال نخواهد شد.

بدیهی است که هرکس دیده خود را در این جهان به روی حقایق و دیدن جلوه های جمال حق بسته و روشنایی راستی، درستی، مهرورزی و دادگری را ندیده است در آن جهان نیز جز تاریکی، چیزی نخواهد دید و راه جاودانگی را نخواهد یافت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگاری که با لطف و کرم و مهرورزیت به تکریم ما انسان‌ها پرداخته ای! بیش از پیش کمکمان کن تا جهان فانی را با عدالت پیشگی و تلاش و پشتکار، آباد کنیم و با عدالت گستری و سبک زندگی معنوی، از آن به عنوان مزرعه ای برای کشت افکار و اعمال نیک، بهره برداری نماییم و چنان توشه ای برای حیات جاوید خود برگیریم که آنگاه که با پیشوایان خود در پیشگاهت حاضر میشویم و کارنامه خود را دریافت می کنیم در محضر کبریائیت روسفید و سربلند باشیم.

بارالها! ای آن که پافشاری اصرارکنندگان، او را به خود مشغول نمی‌کند! در بیست و هشتمین روز ماه مبارک رمضان، از این که توفیق انجام واجبات را مرحمت فرموده ای سپاسگزاریم و توفیق ادای مستحبات در گستره وسیعی را نیز از پیشگاهت خواهانیم و نیز درخواست می‌کنیم با تحقق خواسته های مشروع، اکراممان فرمایی و کمکمان کنی تا جهت رسیدن به اهدافمان از هر وسیله نامشروعی استفاده نکنیم بلکه وسیله رسیدن به هدفمان نیز به ترازوی عدل تو نزدیک و نزدیک‌تر باشد ... یَا مَنْ لا یَشْغَلُهُ إِلْحَاحُ الْمُلِحِّینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه،‌ بیست و دوم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، کتاب زندگی و نقشه راه سبک زندگی معنوی است، اطاعت از احکام و رهنمودهای مندرج در آن امر الهی و مایه تذکر و یادآوری است)

سوره اعراف، آیات 2 و 3

کِتَابٌ أُنزِلَ إِلَیْکَ فَلَا یَکُن فِی صَدْرِکَ حَرَجٌ مِنْهُ لِتُنذِرَ بِهِ وَ ذِکْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٢ اتَّبِعُوا مَا أُنزِلَ إِلَیْکُم مِن رّبِکُمْ وَلَا تَتَّبِعُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاءَ قَلِیلًا مَّا تَذَکَّرُونَ ﴿٣

ای پیامبر! قرآن کتابی است که از سوی حق، بر تو نازل شده است تا آن را به انسان‌ها بیاموزی. پس ماموریت خود را بدون هیچگونه تردیدی به انجام برسان و در خصوص سرانجام ناخوش آیند کج روی‌ها تذکّر بده و با یادآوری حقایق و احکام و سایر مندرجات آن به مومنین، بر ایمان آنها‌ بیفزا.

فرمان حق را اجابت کنید و از احکام الهی مندرج در قرآن، تبعیت نمایید و از غیرخدا پیروی ننمایید و از آن جا که آستانه پندپذیری اکثریت شماها بالا است و عده کمی از شماها تذکرات را جدّی تلقی می‌کنید، به منظور تغییر این وضعیت نامناسب، بر حساسیت خود در این گونه امور بیفزایید تا میزان پندپذیریتان افزایش یابد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! پیام مهرورزی و بنده دوستی ات خطاب به پیامبر عالیقدر و دستور مستقیم به انسان‌ها در خصوص تبعیت از احکام مندرج در کتاب آسمانیت قرآن و عدم تبعیت از غیرخدا و غیرمرتبط با خدا را در این آیات شریفه، خواندیم و اینک از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر میزان اثرگذاری این آموزش‌ها به گونه ای بیفزایی که موجبات تغییر رفتارهای انحرافی و سوق یافتن به هنجارهای معنوی در ما فراهم گردد و این آموزه ها در سبک زندگی معنویمان باعث بروز افکار و اَعمال خداپسندانه ای گردد.

بارالها! ای آن که نسبت به بندگان درستکارت مهربانی! در بیست و هفتمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم فضیلت شب قدر و احساس امنیت و آرامش و سایر برکات ناشی از آن را نصیبمان کنی و چنان توانی مرحمت فرمایی که سختی کارها بر ما هموار و ناملایمات زندگی، قابل تحمّل گردد و نیز درخواست می‌کنیم پوزش‌هایمان را بپذیری و کوتاهی‌ها و کجرویهای ندانسته و ناخواسته ناشی از ناآگاهی‌هایمان را برما ببخشایی ... یَا رَءُوفاً بِعِبَادِهِ الصَّالِحِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه،‌ بیست و یکم خردادماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، بهترین داور است و آیات کتاب خود، قرآن را براساس صداقت و عدالت، استوار نموده است)

سوره انعام، آیات 114 و 115

أَفَغَیْرَ اللَّهِ أَبْتَغِی حَکَمًا وَ هُوَ الَّذِی أَنزَلَ إِلَیْکُمُ الْکِتَابَ مُفَصَّلًا وَالَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَعْلَمُونَ أَنَّهُ مُنَزَّلٌ مِّن رَّبِّکَ بِالْحَقِّ فَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُمْتَرِینَ﴿١١٤ وَ تَمَّتْ کَلِمَتُ رَبِّکَ صِدْقًا وَ عَدْلًا لَّامُبَدِّلَ لِکَلِمَاتِهِ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿١١٥

آیا در مورد تشخیص حق از باطل و یافتن راه سعادت و کمال، راهنما و داور دیگری غیر از خداوند قادر متعال را برمی‌گزینید و حال آن که او خود، نقشه راه را در کتابی که بر شما نازل کرده است ترسیم نموده و اهل کتاب نیز اگر منصفانه قضاوت کنند خوب می‌دانند که این کتاب از جانب حقتعالی، نازل گردیده است و دیگر جایی برای شک در این موضوع، باقی نمی‌ماند.  قابل تاکید است که کلام آفریدگار یگانه بر اساس صدق، عدل، حساب و میزان، شکل گرفته و تکمیل شده است و لذا با توجه به حاضر و ناظر بودن و شنوا و آگاه بودن خداوند بی‌همتا، کسی قادر به دگرگونسازی کلام الهی نخواهد بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آن که قضاوت و داوریت براساس عدل و داد و رحمت و مغفرت، استوار است! به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا خود را همواره در محضر مبارکت احساس کنیم و احکام و رهنمودهای قرآنیت را به عنوان نقشه راه زندگی و سبک زندگی معنویمان در نظر گرفته توان مطالعه، تحقیق و درک این آیات و توفیق التزام عملی به آن ها را داشته باشیم و در این خصوص به درجه ای از باور و یقین، دست یابیم که با قدم های محکم و استوار و بدون شک و تردید، راه انسانیت را طی کنیم و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خود و جامعه را ارتقاء دهیم.

بارالها! ای شنواترین شنوایان! در بیست و ششمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم و استعانت می طلبیم تا فعالیت‌هایمان آنقدر خالصانه و با کیفیت باشد که مثبت ارزیابی شود و موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم نماید. ضمنا به خاطر خطاهایی که جنبه حق الناس نداشته است نیز مستقیما از پیشگاه خودت طلب بخشش و آمرزش می‌کنیم و از تو می‌خواهیم که همچنان از دریچه عیب‌پوشی به رفتارمان نگاه کنی و فرصت اصلاح و جبران، مرحمت فرمایی ... یَا أَسْمَعَ السَّامِعِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
X