دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22542
تعداد نوشته ها : 673
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه ‌شنبه ، دوازدهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، پیامبران را با دلایل و براهین و کتاب اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و درست زیستن و معیار سنجش نیکی‌ها و بدی ها جهت هدایت انسان‌ها و برقراری عدل و داد، مبعوث فرموده است)

سوره حدید، آیه 25

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَ أَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ ﴿٢٥

* خداوند منان در این آیه می‌فرماید؛ پیامبران خود را با دلایل و برهان‌های آشکار، به سوی شما فرستادیم و کتاب و احکام و قوانین و ضوابط و معیارهای سنجش و اندازه گیری خوب از بد و حق از باطل و عدالت از بی عدالتی را بر آن‌ها نازل کردیم تا مردم، تحت تاثیر آموزش‌های الهی قرار گیرند و عدل و انصاف را سرلوحه تمامی افکار و اعمال خویش قرار دهند و آهن که برای رونق و به حرکت در آوردن چرخ صنعت و نیز تولید ادوات دفاعی، نیروی عظیم و منافع اقتصادی بسیار زیادی در آن نهفته است را نیز پدید آوردیم، تا معلوم شود چه کسى در نهان، او و پیامبرانش را یارى مى‌کند. آرى، خدا نیرومند و شکست ناپذیر است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! به خاطر ارسال پیامبران و نجات انسان ها از تاریکی های ناآگاهی و گمراهی و سوق دادن به سوی آگاهی و روشنایی، از تو سپاسگزاریم.

* خداوندا! از این که در کتب آسمانیت، معیارهای سنجش زشتی‌ها و زیبائیها را بیان فرموده ای تو را شُکر می‌گوییم.

* بارالها! آنگونه که در این آیه شریفه تاکید فرموده ای؛ میزان و معیار سنجش حق از باطل را دقیقا تعیین فرموده ای لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و تحقیق در میزان‌ها و معیارها و حدود الهی را به گونه ای مرحمت فرمایی که تحت تاثیر آن همواره به برپایی عدل و داد و التزام عملی به رهنمودهای الهی، قیام و اقدام نماییم.

* آفریدگارا! توفیق استفاده صحیح از «آهن» که جانمایه صنایع نوین و نیروی محرکه و به روزرسانی صنایع قدیم است را به گونه ای مرحمت فرما تا از این نعمت بی نظیر الهی در راستای صلح و سازندگی و نه تولید سلاح‌های کشتار جمعی، استفاده نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای دوشنبه، یازدهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هدف خداوند در تمامی کتب آسمانی، اصلاح و تغییر رفتار انسان ها است! و نه مطالعه و مرور بدون تفکر و تعقل و تدبر در این منابع. چرا که؛ آموزه های الهی، احیاگر طینت‌ها و فطرت‌های پاک الهی در انسان‌ها هستند)

سوره حدید، آیات 16 و 17

أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ مَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿١٦ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ ﴿١٧

* آیا براى کسانى که ایمان آورده‌ و تحت آموزش‌های قرآنی قرار گرفته اند هنگام آن نرسیده است که آن آموزه ها موجب تغییر رفتار آنان شده و باعث شده باشد دل‌هایشان به یاد خدا و آن حقیقتى که نازل شده است نرم و فروتن گردد و مانند بعضی از پیروان ادیان قبل از اسلام نباشند که آیات و کُتبی متناسب با درک آنها در آن زمان، برایشان نازل کردیم ولی فقط به خواندن آن کتاب ها و بحث در ظواهر آیات، اکتفا کردند و حتی در مدت زمانی طولانی آنگونه آموزش ندیدند که منجر به اصلاح کج اندیشی‌ها و رفتارهای ناهنجار آنان گردد و آنقدر در آن ناهنجاریها غوطه ور شدند که در طول زمان، قباحت آن از بین رفت و با قساوت هرچه تمام‌تر، ”انحراف“ را ”اصلاح“، پنداشتند و حال آن که بسیاری از آنان فاسق بودند؟.

* آگاه باشید که همانگونه که براساس تقدیر الهی و آمد و شد فصول مختلف سال، در فصلی از سال زمین به خوابی همچون مرگ فرو میرود و در فصل دیگر مجددا بیدار و زنده می‌شود و به سازندگی خود ادامه می‌دهد براساس همین قانون الهی، انسان ناآموخته نیز حکم موجود غیرزنده ای را دارد که در سایه آموزش، بیدار و بلکه زنده می‌گردد و هدف از بیان این مثال ها در قالب آیات الهی این است که با تفکر و تعقّل، راه خود را بیابید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! اینک که بار دیگر در کتاب آسمانیت قرآن، هدف اصلی آموزه های الهی را اصلاح و تغییر رفتار انسان‌ها ذکر کرده ای و در این آیات شریفه نیز با انتقاد از پیروان ادیان قبل از اسلام که بسیاری از آنها فقط به ظواهر آیات پرداخته و در گمراهی پیشین خود غوطه ور شده اند مسلمانان را از پیمودن چنین مسیری برحذر داشته ای از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک هرچه بیشتر این آموزه ها و رهنمودها را به ما مرحمت فرمایی تا سرانجام، موجب تغییر ناهنجاریهای رفتار فردی و اجتماعیمان گردد و اهداف عالی انسانی را در کمال آرامش و با انگیزه های قوی به پیش ببریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، دهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (احساس مسئولیت، جدیّت و پایداری در راه انجام وظایف شرعی، عدم توجّه به فشارها و وسوسه ‌های نامشروع، صیرورت همه به سوی خدا است)

سوره شورا، آیه 15

فَلِذَٰلِکَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللّهُ مِن کِتَابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَ رَبُّکُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَ لَکُمْ أَعْمَالُکُمْ لَا حُجَّةَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمُ اللّهُ یَجْمَعُ بَیْنَنَا وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ ﴿١٥

ای پیامبر! همه انسان‌ها را به دین اسلام و کلمه توحید دعوت کن و در انجام ماموریت خود، پایداری نما و پیرو خواسته های نفسانی مردم مباش و بگو من از کتابی صحبت می‌کنم که خود نیز به آن ایمان آورده ام و مأمورم که میان شما به عدالت حکم کنم و بر این نکته مهم نیز تاکید کن که؛ خدای یگانه، پروردگار همه ماها است و لذا از زاویه عدالت و مهرورزی، نظاره گر اعمالمان می‌باشد و همه ماها مسئول کُنش‌ها و فعالیت‌های خودمان هستیم و پاداش یا جزایی متناسب با عملکرد خود را دریافت خواهیم کرد.

وظیفه من به عنوان پیامبر و معلّم شما ابلاغ و آموزش اصول و مبانی سبک زندگی معنوی است و اگر این آموزش‌ها جدّی تلقی نشود و منجر به تغییر رفتاری، نگردد دیگر هیچ حجت و گفت و گویی باقی نمی ماند و همان خدایی که صیرورت همه به سوی او است در آن جهان به قضاوت خواهد نشست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگار بی همتا! به گونه ای توفیق مطالعه و تحقیق در همه امور و بویژه باورهای عقیدتی را مرحمت فرما تا بیش از پیش به یقین برسیم و بدینوسیله موجبات ثبات عقایدمان فراهم گردد و با انگیزه ای قوی تر، اهداف عالی انسانی را پیگیری کنیم.

بارالها! اینک که مسئولیت اعمالمان را به خودمان واگذار کرده ای، لیاقت و توان مسئولیت پذیری هرچه بیشتر را به ما مرحمت کن تا همواره در پیشگاه کبریائیت با تمام صداقت و توانمان در راستای امور عام المنفعه قدم برداریم و در عین حال حتی یک لحظه هم ما را به خودمان وا مَگذار.

پروردگارا! با نام و یاد مهرورزی‌هایت و تکیه بر ذات اقدست در آغاز تابستان دیگری از تابستان‌های زندگیمان هستیم و لذا کمکمان کن تا با بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرن گذشته، نسبت به فصول تکرارپذیری که پشت سر گذاشته ایم سالم تر، فعال تر، پویاتر و مفیدتر باشیم و بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی ما بیفزا تا در سلامت کاملی در راستای اهداف عالی انسانی و امور عام المنفعه، قدم برداریم و به صیرورت الی الله، ادامه دهیم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، نهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر، صرفا مامور ابلاغ نقشه راه و آموزش کتاب الهی و شیوه های عملی آن به انسان‌ها است و مسئولیتی در قبال پندناپذیری آنان ندارد)

سوره زمر، آیه 41

إِنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ لِلنَّاسِ بِالْحَقِّ فَمَنِ اهْتَدَىٰ فَلِنَفْسِهِ وَ مَن ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیْهَا وَ مَا أَنتَ عَلَیْهِم بِوَکِیلٍ ﴿٤١

خداوند منان، خطاب به پیامبر عالیقدر اسلام می‌فرماید: این کتاب الهی که مملو از حقایق مرتبط با جهان هستی و سبک زندگی معنوی است را برای هدایت انسان‌ها نازل کردیم. پس در انجام رسالت خود که آموزش قرآن و سیره عملی و نحوه پیمودن راه درست و عدالت پیشگی و مهرورزی و در عین حال، دعوت به اجتناب از انحرافات است، کوشا باش و این را نیز بدان که هرکس هدایت یافت، نفع آن و هر کس به گمراهی شتافت زیان آن به خود او باز میگردد، لذا تحت تاثیر عواطف، قرار نگیر و برای زیانکاران، دلسوزی ننما! زیرا علیرغم ابلاغ پیام الهی و دعوت به اجتناب از انحرافات، راه دیگری را برگزیده اند و مسئولیت هدایت ناپذیری آنان بر عهده تو نیست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای یگانه بی‌همتا! بدون شک، با نزول کتاب وحی، نقشه راه معنویمان را ترسیم فرموده و توسط پیامبر عالیقدرت، آموزش های لازم را ارائه کرده ای!. اگر تا کنون توفیق مطالعه عمیق به قصد یادگیری و تحقیق در آیات این کتاب را کسب نکرده ایم و متهم به دین باوری ارثی و خانوادگی هستیم؛ بازهم فرصت‌های دیگری در اختیار ما بگذار تا با مطالعه دقیق و درک عمیق دستورالعمل های سبک زندگی مندرج در این کتاب مقدّس، حقانیت آن را که بارها بر آن تاکید فرموده ای بیش از پیش درک نماییم و رهنمودهای آن را در تمامی شئون زندگیمان جاری سازیم.

خداوندا! با لطف و عنایت خود، ما را جزو سبقت گیرندگان در امور نیک، قرار بده و توان بیشتری جهت التزام عملی به رهنمودهای قرآنیِ مرتبط با سبک زندگی معنوی را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، هشتم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن نیکوترین سخن خداوند است، هماهنگی و انسجام کاملی بین تمامی آیات آن وجود دارد، بیم دهنده و نویدبخش است، بر حسب شایستگی و هدایت پذیری افراد، دارای جاذبه و دافعه است)

سوره زمر، آیه 23

اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ کِتَابًا مُّتَشَابِهًا مَّثَانِیَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ ذَٰلِکَ هُدَى اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَن یَشَاءُ وَ مَن یُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ ﴿٢٣

* خداوند منان، قرآن را که نیکوترین سخن آسمانی است به عنوان نقشه راه زندگی و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی برای شما فرستاده است. کتابی که آیاتش همه در کمال فصاحت و اعجاز و عمق و محتوا با یکدیگر هماهنگ و همانند هستند و تکراری شوق انگیز دارند که از تلاوت آن به واسطه ابهت و سنگینی بار آیات، لرزه بر اندام انسان خداجوی، می افتد و در عین حال، پیام های مهرورزی و رحمت الهی مندرج در آن آرامش بی نظیری را بر دل‌ها حکمفرما می‌کند و دلها را به ذکر خدا مشغول می‌نماید. این کتاب همان رحمت و هدایت خداست که براساس شایسته گزینی‌ و عدل و رحمت الهی هرکس شایستگی آن را داشته باشد جذب میکند و راه را به او می نمایاند و آنکس که نداشته باشد دفعنموده و به حال خود وامی‌گذارد و این در حالی است که هر گمراه غیرقابل هدایتی را که خدا به خودش واگذارد دیگر هیچ هدایت کننده‌ای نخواهد داشت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! توفیق و توان و همّتی مرحمت فرما تا سخنان نیکویت را به گونه ای بیاموزیم که پندار، رفتار و گفتارمان را نیکو کند و در زندگی فردی و اجتماعیمان غرق نیکی‌ها شویم.

* پروردگارا! با انسجام آیاتت نیروهای پراکنده فردی و اجتماعیمان را منسجم کن تا با انسجام و یک پارچگی به سوی اهداف سازنده و پویای انسانی به پیش برویم و به گسترش عدالت که همان «توسعه پایدار توحیدی» است بپردازیم.

* ای خدایی که آیات بیم دهنده و نویدبخشی را برای تشویق و تنبه ما نازل فرموده ای! ایمان و خلوصمان را به قدری تقویت کن تا نه به طمع تشویق و نه از خوف تهدید، بلکه به واسطه خدائیت، مهرورزیت، بخشندگیت و شایستگیت، تورا بپرستیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، هفتم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تلاش در رمزگشایی حقایق قرآنی، شفافیت و خلوص در دین باوری، خودداری از دامن زدن به خرافات به نیت تقرّب الهی )

سوره زمر، آیات 1 تا 3

تَنزِیلُ الْکِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ ﴿١ إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ فَاعْبُدِ اللَّهَ مُخْلِصًا لَّهُ الدِّینَ ﴿٢﴾ أَلَا لِلَّهِ الدِّینُ الْخَالِصُ وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَىٰ إِنَّ اللَّهَ یَحْکُمُ بَیْنَهُمْ فِی مَا هُمْ فِیهِ یَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ ﴿٣

* این قرآن از جانب خداوند عزتمند، عزتمدار، عزت پرور و حکیمی، نازل گردیده است. آنگاه که آفریدگار قادر متعال، کتاب خود قرآن را بر محمد (ص) نازل کرد، چنین فرمود: ما این کتاب را به حق فرستادیم تا در سایه مطالعه و تحقیق در رهنمودها، پیام‌ها و احکام آن با یقین و خلوص هرچه کاملتر، خدا را بپرستید و آگاه باشید که دین باوری شفاف و بدون هرگونه شرک و ریا یک پدیده الهی است و به ذات اقدس خداوند، تعلق دارد و کسانی که بعضی از مصنوعات، شخصیت‌ها و پدیده های غیر خدایی را به دوستی و پرستش، برگرفته و می‌گویند؛ ما آن‌ها را نمی‌پرستیم مگر برای اینکه به خدا نزدیکمان کنند، باید بدانند که نزدیک شدن به خدا نیازی به واسطه های شرک آلوده ندارد و از آن جا که اینگونه اقدامات، ریشه در شرک دارد هیچگونه تقرّبی را باعث نمی‌گردد و خداوند نیز چنین عذری را نمی‌پذیرد و در خصوص این اقدام تفرقه برانگیز آنان به قضاوت خواهد نشست و حکم خواهد راند و خداوند قادر متعال، هرگز دروغگویان کُفرپیشه را هدایت نخواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* ای خداوند عزیز و حکیمی که قرآن را به عنوان راهنمای ما انسان‌ها و نقشه راه سبک زندگی معنویمان به حق، نازل فرموده ای! بدون شک هرچه شناختمان نسبت به این رهنمودها بیشتر و التزام عملیمان نیز افزونتر باشد با خلوص بیشتری می‌توانیم مسیری را که برای رسیدن به اهداف انسانی و الهی تعیین کرده ای طی کنیم و لذا از پیشگاه کبریائیت توفیق درک هرچه بیشتر پیام‌هایت را مسئلت می‌نماییم.

* پروردگارا! توفیق دین‌باوری شفاف و خالصی که در این آیات شریفه مطرح فرموده ای را به ما مرحمت فرما تا همواره در امور دنیوی و اخروی، با شفافیت، حرکت کنیم و انسان‌های مولّد، پویا، مفید و موفقی باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهار شنبه، ششم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، سند مکتوب گفت و گوهای واقعی خداوند با انسان است، تایید کننده سایر کتب آسمانی است و میراث الهی برای انسان ها می‌باشد)

سوره فاطر، آیات 31 و 32

وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِیرٌ بَصِیرٌ ﴿٣١ ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکِتَابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَیْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذَٰلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْکَبِیرُ ﴿٣٢

* ای پیامبر! آیات قرآنی که بر تو نازل می‌شود به منزله گفت و گوی حضوری خداوند منّان با انسان است و یکی از ویژگی های آن این است که کتب آسمانی پیشین را نیز تایید می‌کند و از آن جا که خداوند، نسبت به نیازها و پندارهای بندگانش آگاه و نسبت به رفتار آنان بینا است محتوای این کتاب نیز بر اساس فطرت و نیازمندی‌های بشر، پی ریزی شده است و آنگاه این کتاب که به منزله مایملک الهی است را میراث بندگان برگزیده خود کرده ایم در حالی که بعضی از برگزیدگان، با عدم مطالعه و پژوهش کافی در پیام‌های مندرج در این میراث، بر خود ستم کردند، بعضی راه میانه را در پیش گرفتند و عده ای هم به اذن خداوند، به گونه ای عمل کردند که در سایه درک کافی از رهنمودها و احکام مندرج در این کتاب و تغییر رفتار حاصل از اثرگذاری آموزه های آن با التزام عملی خود بر دیگران پیشی گرفتند و فضیلت بزرگی را نصیب خود و جامعه انسانی کردند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

*  آفریدگارا! تو خود شاهدی که از زمانی که توفیق مطالعه کتب آسمانی اوستا، تورات و انجیل را شامل حالمان کرده ای، شناخت و ارادتمان نسبت به سایر پیامبران توحیدی چندین برابر و ایمان و اعتقادمان به حقانیت اسلام و قرآن نیز بسیار عمیق تر و استوارتر شده و سوگرایی های تفرقه انگیزمان نسبت به سایر عقاید مذهبی نیز به حداقل رسیده است! و اینک با توجه به تاکید و تکرار این واقعیت قرآنی که هیچ تفاوتی بین پیامبران الهی نیست و با عنایت به تایید سایر کتب آسمانی توسط قرآن، توفیق درک پیام‌های وحدت آفرین قرآنی را بیش از پیش مرحمت کن تا در سایه آن پدیده شوم ” مذهب علیه مذهب “ و فاجعه های انسانی ناشی از جنگ‌های عقیدتی برای همیشه از بین ما انسان ها رخت بربندد و امنیت جهانی، تامین شود (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، پنجم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن کتاب حکمت است و برای نیکوکاران، مایه هدایت و رحمت می‌باشد. ضمنا نیکوکاری از سویی با برپایی نماز، به خدا متصل است و از سوی دیگر به وسیله زکات، با مردم، ارتباط دارد و آنچه هر دو اتصال را مرتبط و مستحکم می‌کند اعتقاد به حیات جاوید است)

سوره لقمان، آیات 2 تا 5

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ ﴿٢ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّلْمُحْسِنِینَ ﴿٣﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ أُولَـٰئِکَ عَلَىٰ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥

* این‌ها برخی از آیات حکمت آموز قرآنی هستند که به منزله نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها و شاخص اصلی هدایت‌ نیکوکاران می‌باشند. همان هایی که در پیشگاه الهی می ایستند و همچون قطره ناچیزی به اقیانوس بی کران الطاف خداوندی می‌پیوندند و نماز را با خلوص نیّت و تمرکز کامل، ادا می‌کنند و در صورت توان اقتصادی، مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کنند و زندگی جاوید و حیات دایمی پس از این جهان فانی را باور دارند و در مورد آن به یقین رسیده اند. چنین افرادی در مسیر هدایت الهی قرار دارند و رستگار خواهند شد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای حکیم بی همتا! ای عظیم بی مانند! ای کریم بی نظیر! ای منبع تمامی فضائل! ای منشاء‌ تمامی نیکی‌ها! ای آن که: حکیمی، عظیمی، کریمی، رحیمی، نماینده فضلی، سزاوار ثنایی ... از این که این کتاب حکمت آموز را برای هدایت ما انسان ها و به عنوان دستمایه سبک زندگی معنویمان نازل فرموده و آن را مایه رحمت قرار داده ای تورا سپاس می‌گوییم.

* آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن به نیت درک حکمت‌های الهی،  برپایی خالصانه نماز به نیت ارتباط با خالق و پرداخت زکات به نیت ارتباط با مردم و رفع تمامی شبهه ها را به گونه ای مرحمت فرما تا با یقین کامل، تلاش کنیم، به صیرورت الی الله بپردازیم و مصداق واژه پرمعنایمُحسِنین“ گردیم و کردارهای نیکمان را به نیکی و با عالی‌ترین کیفیّت، بروز دهیم و موجبات اعتلای تمامی نیکی ها در سطح جامعه را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دو‌شنبه، چهارم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مهمترین اِعجاز الهی همان ودیعه نهادن نیروی آگاهی و قدرت فهم و شعور است و قرآن به واسطه روشنگری و بیان حقایق، همچون دیگر معجزات الهی می‌باشد)

سوره عنکبوت، آیات 50 و 51

وَ قَالُوا لَوْلَا أُنزِلَ عَلَیْهِ آیَاتٌ مِّن رَّبِّهِ قُلْ إِنَّمَا الْآیَاتُ عِندَ اللَّهِ وَ إِنَّمَا أَنَا نَذِیرٌ مُّبِینٌ ﴿٥٠ أَوَلَمْ یَکْفِهِمْ أَنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ یُتْلَىٰ عَلَیْهِمْ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَرَحْمَةً وَ ذِکْرَىٰ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ ﴿٥١

آنان که اهل مطالعه و تحقیق نبوده و توان درک اهمیت پیام ها و احکام قرآنی را نداشتند و اعجاز را صرفا در کُنش‌های خارق العاده می دیدند و نه در ”ارتقاء آگاهی‌های“ انسان‌ها، این سوال را مطرح کردند که اگر محمّد (ص) پیامبر خدا است چرا همچون پیامبران دیگر، رفتارهای خارق العاده ای از خود بروز نمی‌دهد و معجزه ای ندارد؟ ای پیامبر! به آنان بگو:

اولا این خداوند قادر متعال است که منشاء حرکات خارق العاده است! همان خدایی که مرا به پیامبری مبعوث کرده است تا در مورد خطر سقوط و نابودی به منحرفین، هشدار داده و از تاریکی جهل به روشنایی ایمان، سوق دهم.

ثانیا آیا اینان درک نمی‌کنند که بزرگترین معجزه، همان نجات انسان‌ها از تاریکی‌های جهل و نادانی و حرکت به سوی روشنایی و آگاهی است و این کتاب آگاهی بخش، حاوی رحمت الهی و برنامه ها و یادآوری‌هایی در خصوص سبک زندگی معنوی مومنین است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای قادر متعالی که ارتقاء آگاهی های انسان توسط تعلیمات قرآنی را در زمره معجزات الهی برشمرده ای! توفیق مطالعه و رمزگشایی آیات مقدس قرآن را به ما مرحمت فرما تا در سایه درک آموزه های انسان ساز آن در مسیر عدل و داد، حرکت کنیم و موجبات پیشرفت، ترقی و پویایی امور دنیوی و اخروی خود و جامعه را فراهم نماییم.

بارالها! هرچند از زاویه گذشت زمان، روز به روز از ماه مبارک رمضان، دور می‌شویم ولی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را هرگز از برکات و معنویات و سازندگی‌های آن دور نفرمایی ... یا غفور و یا رحیم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، سوّم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مطالعه قرآن، برپایی نماز، مهرورزی با پیروان سایر ادیان الهی و ایجاد ارتباط آرام و منطقی)

سوره عنکبوت، آیات 45 و 46

اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَ أَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ وَ لَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ ﴿٤٥ وَ لَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْکِتَابِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِلَّا الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ وَ قُولُوا آمَنَّا بِالَّذِی أُنزِلَ إِلَیْنَا وَأُنزِلَ إِلَیْکُمْ وَ إِلَـٰهُنَا وَ إِلَـٰهُکُمْ وَاحِدٌ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ﴿٤٦

ای پیامبر! به منظور علم اندوزی و ارتقاء آگاهی نسبت به جلوه های جمال حق در عالم هستی و احکام انسان ساز الهی؛ قرآن را که سند مکتوب وحی الهی است مطالعه کن و جهت ایجاد ارتباط دایمی با آفریدگار توانا و تثبیت التزام عملی به احکام مرتبط با سبک زندگی معنوی؛نماز را برپادار!. زیرا نماز به منزله پیوستن قطره ای ناچیز به اقیانوس بیکران هستی و همکلام شدن انسان با مبداء وجود است و در صورتی که در خلوص و مداومت آن کوشش شود به عنوان یک عامل بازدارنده از انحرافات اخلاقی و اجتماعی، عمل خواهد کرد و در بین این دو ویژگی، اهمیت یاد خدا بوسیله نماز از قابلیت بازدارندگی آن از فحشاء و منکر، باعظمت تر است! و بر آن اِشراف دارد! چرا که جاذبه ای است به سوی همه خوبی‌ها و دافعه ای است برای همه بدی ها و خداوند از همه کردارهای شما آگاه است.

با پیروان ادیان دیگر، تا زمانی که با ظلم و بیداد و پیمان شکنی، امنیت اجتماعی را برهم نزده اند، مدارا کنید و با آنان به بهترین شیوه ممکن ارتباط برقرار نمایید و به منظور ایجاد وحدت به آنان بگویید: ما نه تنها به قرآن بلکه به کتب شما نیز ایمان و اعتقاد داریم و بر این باور هستیم که محور اصلی عقاید ما را وحدانیت خداوند منان تشکیل میدهد و در سبک زندگی معنوی خود احکام او را جاری می‌سازیم و تسلیم امر اوییم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن و مداومت برپایی نماز را به گونه ای مرحمت فرما تا تحت تاثیر پژوهش در این کتاب آسمانی و تمرکز در این عبادت یومیه، چنان تحولی در ما ایجاد شود که به یقین و آرامش کاملی دست یابیم و در سایه این آموزه ها و در این محیط معنوی، روح معنویت، عبودیت، صداقت، عدالت و نوع دوستی را در تمامی تلاش ها و فعالیت های خودمان بدمیم و به سوی تشکیل جامعه ای پژوهنده، تلاشگر، پویا، عدالت گستر و خداجوی، به پیش برویم و با کردار نیکمان، اثرات انسان ساز دین باوری را به نمایش بگذاریم.

بارالها! هرچند از زاویه گذشت زمان، روز به روز از ماه مبارک رمضان، دور می‌شویم ولی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را هرگز از برکات و معنویات و سازندگی‌های آن دور نفرمایی ... یا علی و یا عظیم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
X