دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22511
تعداد نوشته ها : 673
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیستم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دعوت قرآن از پیروان سایر ادیان الهی جهت جمع شدن حول محور مشترک توحید و نفی ربوبیت انسان‌ها)

سوره آل عمران، آیه 64

قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَ لَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللَّهِ فَإِن تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ ﴿٦٤

ای پیامبر؛ بگو: ای اهل کتاب، بیایید از کلمه حقّی که بین ما و شما مشترک و یکسان است پیروی کنیم و به جز خدای یکتا را نپرستیم و هیچ کسی یا پدیده ای و یا شیئی را شریک او قرار ندهیم و هیچ انسانی همچون خودمان را تا سرحدّ خدایی بالا نبریم و به جای خدا و در حد ربوبیّت به او تعظیم و تکریم نکنیم. پس اگر از چنین پیشنهادی که عین دعوت حق است، روی گردانند به آنان بگویید: خودتان گواه باشید که ما امر حق را مبنی بر دعوت به وحدت، اجابت و به شما ابلاغ کردیم و تسلیم فرمان خداوندیم ولی این شما بودید که به نقش مهم و سرنوشت ساز این دعوت و وحدت، پی نبردید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! همانگونه که از پیام آور رحمت و تکمیل کننده اصول و موازین اخلاقی، محمد (ص) خواستی پیروان سایر ادیان الهی را دعوت به وحدت نماید و آنان را حول محور توحید، جمع کند،‌ اینک که با برنامه ریزی دشمنان بشریت، بزرگترین فتنه های جهانی به صورت فاجعه انسانی و کشتار دسته جمعی مسلمانان به دست یکدیگر به وقوع می‌پیوندد! به ما کمک کن تا در درجه اوّل، خودمان را به وحدت و یک پارچگی و اجتناب از کشتار یکدیگر، دعوت کنیم!. فراخوان موثری که به این همه خونریزی خاتمه دهد و صلح و سلامتی و پویایی را برای جهانیان به ارمغان بیاورد.

* آفریدگارا! چنان ذکاوت، صداقت و شجاعتی مرحمت فرما تا هیچ انسانی و پدیده ای و موجود دیگری را در حد خدایی، بالا نبریم و همچون خدای خود به پرستش آن نپردازیم.

* پروردگارا! آنگونه که در سوره کافرون فرموده ای؛ حتی کسانی که توفیق دین باوری را کسب نکرده اند نیز می‌توانند در جهان بینی خود آزاد باشند و به شرط رعایت شئونات اجتماعی و عدم فتنه انگیزی، در کنار دین باوران، به زندگی خود ادامه دهند (لَکُم دینُکُم وَ لِیَ دین) و در این آیه شریفه (آل عمران، 64) نیز پیروان سایر ادیان الهی را در پذیرش یا عدم قبول محوریت توحید، مخیّر کرده ای! به خاطر ابلاغ این جهان بینی توحیدی که باعث توسعه هرچه بیشترِ افق دیدمان میشود، از تو سپاسگزاریم و توفیق التزام عملی و اجرای دقیق این اصل مهم و سایر دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی را از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، نوزدهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، حاوی آیات محکم و متشابهی است. تفسیر آیات متشابه، در ید قدرت خداوند منان و اندیشمندان و خردمندان است )

سوره آل عمران، آیه 7 

هُوَ الَّذِی أَنزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُّحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَ أُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَ مَا یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِندِ رَبِّنَا وَ مَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُوالْأَلْبَابِ ﴿٧

* خداوند منان در این آیه خطاب به پیامبر اعظم، می فرماید: قرآنی را که بر تو نازل کردیم، دارای دو نوع آیه محکم و متشابه است. ”آیات محکم“، به منزله اصل و مرجع سایر آیات این کتاب هستند و” آیات متشابه“، دارای دو نوع معنی ظاهری و باطنی می‌باشند. به گونه ای که تاویل آن‌ها را کسی جز خدا و اهل دانش، نمی‌دانند. این ها خردمندانی هستند که وقتی کل آیات قرآن، اعم از محکم و متشابه را مطالعه و در معانی آنها تحقیق می‌کنند، نتیجه پژوهش خود را اینگونه بیان می‌‌نمایند که: ما همه آیات این کتاب را همگن، مرتبط با یکدیگر، از یک سنخ و از نزد خداوند یکتا می‌دانیم و به تمامی این آیات، ‌ایمان یکسانی داریم و حال آن که افراد تنگ نظری که به دنبال دست آویزی برای فتنه انگیزی و القای شبهه و زیر سوال بردن وحی الهی هستند همواره به سراغ آیات متشابه رفته و با تفسیر به رای این آیات، به فتنه گری و تفرقه انگیزی، می‌پردازند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! با آیات محکم کتابت آشنا شده ایم و اینک پیام قاطع پیام آور گرامیت در خصوص شروط درک آیات متشابه را نیز به وسیله این آیه شریفه دریافت کردیم و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم زنگارهای عُجب و خودپسندی و افزون طلبی را از دل‌هایمان بزدایی تا شایستگی تجزیه و تحلیل و درک پیام‌ها،‌ احکام و رهنمودهای موجود در آیات متشابه را نیز کسب کنیم و با علمی راسخ و ذهنی خِرَدگرا به تفسیر و تاویل و رمزگشایی و درک این آیات نیز نائل گردیم.

* خداوندا! حکمت نزول آیات متشابه پُررمز و راز را نمی‌دانیم ولی توان درک معانی و التزام عملی به احکام مندرج در آنها را از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت سالگرد شهادت جانگداز ششمین اخترتابناک امامت و ولایت، امام جعفر صادق (ع)

صبح روز دوشنبه، هیجدهم تیرماه 1397 شما به خیر و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ثنویت، تثلیث و عقاید شرک آلود دیگر، مغایر با مدیریت منسجم و نظم حاکم بر جهان است. خداوند منّان، قرآنی را نازل کرده است که سایر کتب آسمانی را تایید می‌کند. کفرپیشگانی که حقوق اجتماع را آگاهانه پایمال می‌کنند مستوجب عذاب شدیدی خواهند بود )

سوره آل عمران، آیات 2 تا 4

اللَّهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ﴿٢ نَزَّلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ وَأَنزَلَ التَّوْرَاةَ وَالْإِنجِیلَ ﴿٣﴾ مِن قَبْلُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَأَنزَلَ الْفُرْقَانَ إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا بِآیَاتِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَاللَّهُ عَزِیزٌ ذُو انتِقَامٍ ﴿٤

(توحید) نام مبارک الله ممکن است در گویش‌ها و لهجه های مختلف، با واژه های دیگری بر زبان و قلم، جاری شود (خدا، اهورمزدا،‌ یَهُوَ ...) ولی مهم این است که همه موحدین، بدانند و آگاه باشند که جز ذات اقدس او که همواره زنده و پاینده است هیچ موجود و پدیده دیگری شایستگی خدایی را ندارد و چنین چیزی با نظم حاکم بر کائنات و ارتباط متقابل بین اجزاء و پدیده ها نیز مغایرت خواهد داشت و لذا مومنین نیز نباید هیچ موجود و پدیده ای را تا مقام خدایی بالا ببرند.

* (نبوت و کتاب) ای پیامبر! آن خدای واحدی که در آیه قبل به آن اشاره شد با هدف برقراری ارتباط بین خود و انسان‌ها و روشن شدن حقیقت و ”ارائه نقشه راه“، پیامبرانی را از بین خود انسان‌ها برگزیده و قرآنی را بر تو نازل کرده است که سایر کتب آسمانی و ازجمله تورات و انجیل هدایتگر را تایید می‌کند و وجوه افتراق بین حق و باطل را ارائه میدهد. و لذا با توجه به این که اصول و مبانی زندگی معنوی در طول تاریخ بشر، توسط پیامبران در زمان حیاتشان و به وسیله کتب آسمانی برای دوران پس از رحلت، شهادت یا غیبتشان ابلاغ گردیده و به کرّات از تمامی انسان‌ها دعوت به مطالعه و تحقیق در محتوای این کتب و تفکّر، ارتباط کلامی و عمل نیک و صیرورت الی الله گردیده است تا همگی در کمال صلح و صفا و عدالت گرایی و دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های فردی و اجتماعی، دنیای امن و آرامی را بسازند، کسانی که آگاهانه از این آموزه ها و پیمودن راه راستی و درستی، عدول نموده و نظم عادلانه اجتماعی را بر هم زده اند (کُفرپیشگان)  متحمل زیان‌های فردی بسیار شدید و اجتناب ناپذیری خواهند شد. چرا که ”عزتمندی و کرامت خلق“ که جلوه ای از ”عزّت خداوندی“ است را زیر پا گذاشته و مستوجب تنبیه گردیده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! تو را به یگانگیت می‌ستاییم و بر پیامبران عالیقدرت درود می‌فرستیم و از پیشگاهت درخواست می‌کنیم؛ توفیق پژوهش در کتب آنها و بویژه قرآن را به ما مرحمت فرمایی تا نقشه راه معنویت و عدالت را با تمام وجود، درک کنیم و سبک زندگی خود را بر اساس آن پی ریزی نماییم.

* خداوندا! توفیق درک هرچه بیشتر اهمیّت محور مشترک توحید را به گونه ای به ما پیروان محمد (ص) و عیسی و موسی و زرتشت،‌ علیهم السلام و سایر پیروان ادیان توحیدی مرحمت فرما تا با برگزاری هرچه باشکوه‌تر سمینارها و کنگره‌های گفت و گوی ادیان و شناخت و درک هرچه عمیق‌تر نبوت، رسالت و رهنمودهای مشترک آن پیامبران عالیقدر، به سوی جهانی شدن توحیدی و صلح و صفا و سازندگی جهانی وتوسعه پایدار توحیدی به پیش برویم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، هفدهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر به عنوان اولین مومن به دین الهی، الگوی عملی امت و بشارت و اِنذار دهنده و دعوت کننده به راه حق و حقیقت و نوید دهنده فضل کبیر به مومنین است )

سوره احزاب، آیات 45 تا 47 و 56

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَ مُبَشِّرًا وَ نَذِیرًا ﴿٤٥﴾  وَ دَاعِیًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِرَاجًا مُنِیرًا ﴿٤٦﴾ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلًا کَبِیرًا ﴿٤٧﴾

إِنَّ اللَّهَ وَ مَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ﴿٥٦

خداوند قادر متعال، محمد رسول الله (ص) را به پیامبری مبعوث فرمود تا به عنوان اولین مومن به دین مبین اسلام محمّدی (آمَنَ الرَّسولُ بِما اُنزِلَ اِلَیهِ مِن رَبِّه) با سبک زندگی معنوی خود همچون الگوی عملی امت (شاهد) مورد استناد، اقتباس و تقلید، قرار گیرد و به فرمان حقتعالی با مژده دادن به گروندگان و بیم دادن به گمراهان، مانند چراغِ درخشانی ولایت خداوند بر مومنین را تحقق بخشیده از ظلمات گمراهی به سوی روشنایی قوانین و مقررات و حکمت ها و رحمت های الهی راهنمایی کند. چرا که باریتعالی خود را ولی مومنین می داند و همواره آنان را از ظلماتِ کژی ها به روشناییِ راستی ها رهنمون می‌گردد (اَللهُ وَلیُ الَّلذینَ آمنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُلُماتِ اِلیَ النور) و نیز آمده است تا مومنین را به فضل بزرگ الهی که به آنان تعلّق دارد، بشارت دهد.

* ... و اینک که خداوند منّان و ملائک او بر روان پاک این پیغمبر، صلوات و درود می‌فرستند! شما اهل ایمان هم با خداوند فرستنده وحی و کارگزاران وحی الهی هم صدا شوید و  بر او صلوات و درود بفرستید و با تعظیم و اجلال بر او سلام گویید و تسلیم فرمان الهی که توسط او ابلاغ شده است، گردید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! از این که توحید را محور اصلی جهان بینی ما قرار داده ای و پیامبر عالیقدری را جهت تکمیل مکارم اخلاق و اصول، مبانی و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنویِ مطرح شده در سایر ادیان توحیدی، مبعوث فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم بر توفیقات ما بیفزایی تا همواره آن بزرگوار را الگوی سبک زندگی عقیدتی و انوار ایزدی او را چراغ راه خود قرار دهیم و لایق اِحراز فضل کبیری گردیم که در این آیات شریفه، وعده آن را داده ای.

* آفریدگارا! آنگونه که فرموده ای؛ همراه با کارگزارانت بر محمد (ص) درود فرستاده و ما را نیز به جمع درودگویان بر او امر فرموده ای! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ چنان درک و شعوری از اهمیت این همصدایی و رسالت او به ما مرحمت فرمایی تا با تمامی وجود و از صمیم قلبمان شایسته ترین درودها را نثار قدوم مبارک او کنیم و سر در جای پاهای مبارکش گذاریم و چنان شناختی از پیام‌ها و رهنمودهایش کسب کنیم که  سیر و سلوکمان طبق نقشه راهی باشد که توسط او ابلاغ فرموده ای (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، پانزدهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( قرآن از طرف کسی نازل شده است که تمامی کائنات را براساس حکمت بالغه و هدف مشخص و مدّت زمان معینی آفریده است و نظم و دقت و عظمت حاکم بر جهان هستی، جلوه های جمال او هستند)

سوره احقاف، آیات 4-2

تَنزِیلُ الْکِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ ﴿٢ مَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَ مَا بَیْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِ وَ أَجَلٍ مُّسَمًّى وَالَّذِینَ کَفَرُوا عَمَّا أُنذِرُوا مُعْرِضُونَ﴿٣ قُلْ أَرَأَیْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَرُونِی مَاذَا خَلَقُوا مِنَ الْأَرْضِ أَمْ لَهُمْ شِرْکٌ فِی السَّمَاوَاتِ ائْتُونِی بِکِتَابٍ مِن قَبْلِ هَـٰذَا أَوْ أَثَارَةٍ مِنْ عِلْمٍ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ ﴿٤

* این کتاب از جانب خداى ارجمند و حکیم، نازل شده است. خدایی که آسمانها و زمین و آنچه که میان آن دو است را جز براساس هدف مشخص و حکمت بالغه و در زمان معیّنی نیافریده است!. ولی افراد پندناپذیری هستند که به جِلوِه های جمال حق، در خلقت آسمان‌ها و موجودات، توجهی ندارند و راه های انحرافی و بیراهه ها را بر راه رستگاری، ترجیح می‌دهند. ای پیامبر؛ خطاب به اینگونه افراد بگو:

* در این که این همه نظم و عظمت موجود در کائنات، دارای خالقی است شکی وجود ندارد ولی اگر خالق آگاه و توانایی جز خدا را می شناسید معرفی نمایید و یا اگر به موجود خیالی ای معتقدید که دست اندر کار امور گیتی است! جهت اثبات ادعای خود، آثار و مصنوعات آن موجود را معرفی نمایید و مستندات مکتوب  و آثار علم و قدرت او را به نمایش بگذارید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای خدای عزیز و حکیمی که با عزّت و حکمتت قرآن را به عنوان منبع درسی و نقشه راه زندگی معنوی برای ما انسان‌ها نازل فرموده ای! ای آفریدگاری که تمامی کائنات را براساس قوانین حاکم بر موجودیت تمامی موجودات و پدیده های هستی، خلق نموده ای! با تمامی وجودمان به موجودیّتت و به حضور دایمیت گواهی میدهیم و عالَم را محضر تو و خود را همواره در پیشگاه کبریائیت احساس می‌کنیم.

خداوندا! دل هر ذره ای را که می شکافیم، جلوه جمالت را در آن می‌بینیم! و از زاویه هر علمی و هر تخصصی که به نظم حاکم بر ارگان‌ها و سلول‌های بدن، می‌نگریم، جریانات هدفداری را مشاهده می‌کنیم که همگی حاکی از تاثیر اراده خلاق و هدفداری است که جز ذات اقدست به هیچ دادار دیگری نمیتوانیم نسبت دهیم.

... و اینک از پیشگاه مبارکت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش در رمزگشایی اصول عدالت خواهی و عدالت پیشگی و صیرورت الی الله، یاری نمایی تا همواره با تکیه بر معنویت حاصل از آن به فعالیت بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، چهاردهم تیرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (آموزه های الهی، همچون روحی است که در کالبد انسان دمیده میشود و افق دید او را روشن می‌نماید، قرآن به منزله چراغ روشنگری است که راه زندگی سالم را به افراد شایسته می‌نمایاند و هشدار می‌دهد که حرکت تکاملی ما همواره رو به سوی خدا دارد و تا بینهایت میتواند به پیش برود)

سوره شوری، آیات 52 و 53

وَکَذَٰلِکَ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا کُنتَ تَدْرِی مَا الْکِتَابُ وَلَا الْإِیمَانُ وَلَـٰکِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نَّهْدِی بِهِ مَن نَّشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّکَ لَتَهْدِی إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ ﴿٥٢ صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِی لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِیرُ الْأُمُورُ ﴿٥٣

* ای پیامبر! از آنجا که آموزش قرآن مایه حیات معنوی و بهبود کیفیت زندگی است لذا با نزول قرآن، در واقع روح روشنایی و هدایت را به سوى تو وحى کرده ایم و بسیاری از اطلاعات مرتبط با جهان هستی، مسائل اجتماعی و سبک زندگی معنوی را به تو آموخته و نقشه راه را ارائه داده ایم، در حالی که تا قبل از نزول وحی الهی نمى‌دانستى کتاب چیست و ایمان کدام است؟ ولى آن را نورى گردانیدیم که بر اساس شایسته گزینی، و عدالت توام با مهرورزی خداوندی، هر کس که استعداد و شرایط آن را داشته باشد به وسیله آن راه را نشان میدهیم! همان راهی که به تو نیز نشان دادیم و تو نیز مردم را به همین راه هدایت می‌نمایی. راه خدایى که آنچه در آسمان‌ها و زمین است در مالکیت او است و تفکر، تکلم و سایر اعمال شما در محضر او و در ملک او به وقوع می‌پیوندد و سیر تکامل فکر و معنوی و اوج‌گیری کردار نیک انسان‌های مومن، سمت و سویی خدایی خواهد داشت و به او می‌پیوندد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! به خاطر نزول قرآن و ابلاغ احکام و مبانی سبک زندگی معنوی که به منزله دمیدن روح علم و معرفت و آگاهی در کالبد انسان ها است، تو را سپاس می‌گوییم.

* آفریدگارا! از آنجا که شایسته گزینی ات نیز همچون سایر امور، ریشه در عدل و مهرورزی ات دارد از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق عمل به آموزه های قرآنی را به ما مرحمت فرمایی تا با التزام عملی به احکام و رهنمودهایت شایستگی لازم جهت گزینش الهی و پیمودن صراط مستقیمی که در این آیات شریفه بر آن تاکید فرموده ای را کسب نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :
X