دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22512
تعداد نوشته ها : 673
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز یک شنبه، بیستم آبان ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عشق و محبت، در قرآن به عنوان یکی از آیات الهی و جلوه های جمال زیبای حقتعالی مطرح شده است )

سوره روم، آیه 21

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١

اگر هدف نهایی عشق های پاک و بی آلایش، رسیدن عاشق و معشوق به یکدیگر و دستیابی هر دو به آرامش و آسایش و تشکیل یک زندگی مشترک و پویا و تداوم عشق های پاک در نسل‌های بعدی است، این موضوع در قرآن به بهترین شکل ممکن مطرح شده است . . . : خداوند منان در این آیه میفرماید:

یکی از آیات الهی این است که همسرانی را برای شماها خلق کرده است تا در کنار همدیگر بیارامید و بین شماها جاذبه دوستی دو جانبه و مهرورزی متقابل را مقدّر کرده است و شکی نیست که در اهمیت این جاذبه متقابل، نشانه هایی نهفته است که فقط اهل تفکّر و تدبّر و تعقّل، آن را درک می کنند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که نعمت وفاداری به همسر را به ما مرحمت فرموده ای سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در سبک زندگی معنویمان، همواره قدردان این نعمت بزرگ باشیم و با بهره گیری از آرامش متقابلی که ایجاد می‌شود موجبات آرامش، امنیت و پویایی خانواده و جامعه را فراهم کنیم و در چنین فضای مطلوبی به صیرورت الی الله بپردازیم.

* خداوندا! به ما و خانواده هایمان و تمامی افراد جامعه، توفیق پاکدامنی و وفاداری به همسر و درک عظمت عشق‌های راستین و احساس آرامش و امنیتی که در این آیه شریفه اشاره فرموده ای را مرحمت فرما تا با بهره گیری از چنین موهبتی و توکل، یعنی تکیه بر ذات اقدست به خودسازی و جامعه سازی بپردازیم و قدمی در راه آبادانی جهان برداریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز شنبه، نوزدهم آبان ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اجتناب از ظن و گمان فراوان، خودداری از تجسس و تفحص در امور خصوصی دیگران، پرهیزگاری)

سوره حُجَرات، آیه 12

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لَا تَجَسَّسُوا وَ لَا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضًا أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ ﴿١٢﴾

در برنامه های قرآنی مرتبط با شیوه های معنوی زندگی یا سبک زندگی دینی، به کرّات در خصوص تفکر و تعقل و تفقّه در امر خلقت و مسائل فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی، تاکید گردیده است ولی از آن جا که مسائل شخصی افراد، جزو حریم خصوصی آنان به حساب می آید و جز آفریدگار مهربان، محرم دیگری برای آن وجود ندارد از یک طرف، صراحتا آمده است که از ظن و گمان های بی حدّ و حصری که هرچه بیشتر باشد جمع بندی آن را با مشکل جدّی تری مواجه می کند بپرهیزیم و با گمانه های منفی و پندارهای نادرست، خود را به گناه نیالاییم و دیگران را متهم ننماییم و از طرف دیگر به هیچ وجه در امور شخصی و خصوصی دیگران تجسس ننماییم و در پیشگاه الهی و در غیاب مردم هرگز به بازگویی ویژگی‌های ناپسند آنان نپردازیم و یا صفات ناپسندی که در آن ها وجود ندارد را به آن ها نسبت ندهیم و در مجموع، انسان‌های پرهیزگاری باشیم و هرگاه متوجه بعضی از صفات مذموم در سبک زندگی خود شدیم این را بدانیم که خالق مهربان، راه بازگشت و جبران را برای ما باز نگاه داشته و در این آیه می فرماید: اى اهل ایمان ! از بسیارى از گمان ها در حقّ مردم بپرهیزید زیرا برخى از گمان ها گناه است و در امور خصوصی دیگران که پنهان ماندنش را خواهانند تفحص و پى‏جویى نکنید. و از یکدیگر غیبت ننمایید، و این را بدانید که در سبک زندگی معنوی و در پیشگاه الهی، غیبت دیگران به قدری مشمئزکننده، مذموم و ناروا است که به خوردن گوشت برادری تشبیه شده است!. آیا احدى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‏اش را بخورد؟ بى‏تردید از این کار، نفرت دارید!. لذا پرهیزگار باشید و بدانید که خداوند منّان، بسیار توبه ‏پذیر و مهربان است.

با توجه به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خالق بی همتا! از این که برخی دیگر از شیوه های خودمراقبتی و سبک زندگی معنوی را در این آیه شریفه به ما تعلیم داده ای از الطاف بی کرانت سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت استعانت می طلبیم تا از ظن و گمان بیش از حدّ، تجسس در امور خصوصی دیگران و بازگو کردن صفات و ویژگی های ناپسند مردم در غیاب آنان بپرهیزیم و همواره پرهیزگار باشیم تا لحظه به لحظه به الطاف بی کرانت نزدیک و نزدیک تر گردیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز جمعه، هیجدهم آبان ماه 1397 به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( اعتقاد و ایمان به اصل توحید و نبوت، ثبات قدم در این عقیده و التزام عملی در دین باوری با ایثار جان و مال و صداقت در تمامی حرکات و سکنات )

سوره حُجَرات، آیه 15

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْتَابُوا وَ جَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أُولَٰئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ ﴿١٥﴾

مؤمنان کسانى هستند که اصول اساسی دین باوری، یعنی توحید و نبوت را درک کرده به خدا و پیامبرش ایمان آورده‏ و به چنان حدی از باور و یقین، دست یافته اند که هرگز به حقّانیّت آن شک نکرده و همواره ثابت قدم هستند و علاوه بر آن با جان و مالشان در راه خدا فعالیّت کرده و به خدمات جهادی می پردازند و در صورت لزوم، پیکار می کنند. اینان افرادی هستند که پندار، گفتار و کردارشان مملو از راستی و درستی و نیکی است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! جلوه های زیبا و شگفت آور جمال مبارکت را بر در و دیوار وجود، می بینیم و بر پیامبران راستین عدل، رحمت و پویائیت درود می فرستیم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم لحظه به لحظه بر دین باوریمان بیفزایی و چنان سعه صدری مرحمت فرمایی تا معنای وسیع جهاد با جان و مال را که شامل سنگرداری آموزشی، پژوهشی، عقیدتی و خدمات جهادی نیز می‌شود، با تمام وجودمان درک کنیم و ثابت قدم باشیم تا جایی که آموزه های معنوی و اجتماعیت چنان تغییر رفتاری در ما ایجاد کند که صداقت و درستی در تمامی حرکات و سکناتمان و از جمله اندیشه و گفتار و کردارمان جلوه گر شده، نهادینه گردد و به اوج برسد.

* آفریدگارا! ماه ربیع که به ماه شادی و سرور ائمه اطهار (ع) معروف است از راه رسیده است و حلول آن بهانه خوبی است تا از پیشگاه کبریائیت درخواست کنیم؛ غم‌ها را تبدیل به شادی و ناامیدی‌ها را تبدیل به امیدواری کنی و خُلق و خُو و روحیه مان را ارتقاء دهی تا با تمامی توان و تمرکز فکری و شادابی هرچه تمام‌تر در راه به ثمر رسیدن آرمان‌های مقدس شهدایمان قدم برداریم و نگذاریم انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

* خداوندا! در این روزها که سالگرد هجرت رسول الله از مکّه به مدینه است به ما نیز کمک کن تا از ناامنی ها به شرایط امن، از بی عدالتی‌ها و اقتصاد ایستا به عدالت گرایی ها و اقتصاد پویا، از خرافات تحمیل شده به ادیان الهی به واقعیت های وحی الهی و از کج خُلقی ها به سوی اخلاق پسندیده هجرت کنیم و در چنین شرایطی به خودسازی و جامعه سازی توحیدی و صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام رضا (ع) بر پیروان آن حضرت

صبح زیبای روز پنج شنبه، هفدهم آبان ماه 1397 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت شعیب ع): (ماموریت ویژه حضرت شعیب، دعوت به عدل و داد ـ قسط ـ رعایت موازین عدل و انصاف در انجام امور، احترام به مالکیت فرد و جامعه، خودداری از ایجاد فساد و ناامن کردن محیط امن اجتماعی و تاکید بر لزوم موازین و معیارهای اقتصاد سالم بوده است )

سوره هود، آیات 85 و 86

وَ یَا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیَالَ وَالْمِیزَانَ بِالْقِسْطِ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ ﴿٨٥ بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ وَ مَا أَنَا عَلَیْکُم بِحَفِیظٍ ﴿٨٦

”قسط“ عبارت است از؛ عدالت عملی و توزیع عادلانه و رساندن حق به صاحبان آن. اصل مهمی که زیربنای اقتصاد سالم و امنیت اجتماعی و زمینه ساز اجرای احکام و تحکیم نظام و رشد ایمان و اخلاق و وسیله کمال است و اگر نبود هیچ اصلی از اصول شریعت، استوار نمی‌شد و به همین دلیل است که یکی از دلایل بعثت و قیام پیامبران الهی، اقامه “قسط“ بوده است ( لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ) و به عنوان یکی از رهنمودهای سبک زندگی معنوی، جزو ماموریت‌های ویژه حضرت شعیب (ع) بوده و اینگونه ابلاغ گردیده است:

از کم کاری، کم فروشی، کاهش کیفیت کار و امثال این ها بپرهیزید و فعالیت‌های موظف خود را با ترازوی عدل و انصاف، اندازه گیری نمایید و حقوق و مالکیت شخصی و عمومی افراد را محترم شمرده و بدون هیچ کم و کاستی به آن‌ها بپردازید و محیط امن جامعه را به فساد نکشانده و ناامن نکنید و این را بدانید که؛ اگر در سبک زندگی معنویتان ضمن تلاش و کوشش، به ذات اقدس و قدرت لایزال خداوند، اعتقاد و ایمان داشته باشید، این طرز تفکر و التزام عملی به احکام الهی، همچون ذخیره و توشه ای خواهد بود که برای شما از هرچیز دیگری بهتر است. ضمنا این را بدانید که من (حضرت شعیب) نیز همچون سایر پیامبران الهی، مامور حفاظت و حِراست از شما در مقابل انحرافات نیستم، بلکه صرفا مامور به ابلاغ نقشه راه درست و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی می‌باشم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 آفریدگارا! چنان تقوایی مرحمت فرما تا به حق خودمان قانع باشیم و حقوق دیگران را نیز حق خود آن‌ها دانسته، در مراودات و ارتباطات اجتماعی، همواره راه عدالت را در پیش بگیریم و از تضییع حقوق سایر افراد جامعه خودداری نماییم.

 خداوندا! همانگونه که توفیق دریافت رهنمودهای پیامبر عالیقدرمان حضرت شعیب را نصیب ما کردی، توفیق التزام عملی به آن ها را نیز مرحمت فرما تا از برکات آن برخوردار شده شاهد پیاده شدن اقتصاد پویای اسلامی باشیم و عدل و داد را در زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادیمان جاری سازیم.

 بارالها! در سالگرد شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت رضا (ع) و به حُرمت خون تمامی شهدای راه حق و عدالت و آزادی، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ آرامش و امنیت را به جهان و جهانیان باز گردانی و توفیق عدالت پیشگی را به ما مرحمت فرمایی. آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت سالگرد رحلت پیامبر اعظم (ص) و دومین اخترتابناک امامت و ولایت

امام حسن مجتبی(ع)

صبح روز چهارشنبه، شانزدهم آبان ماه 1397 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پرهیز از شخص پرستی و شخصیت پرستی و تاکید بر اصالت نبوت و امامت و تاکید بر اصالت تفکر)

سوره آل عمران، آیه 144

 وَ مَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَىٰ أَعْقَابِکُمْ وَمَن یَنقَلِبْ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ فَلَن یَضُرَّ اللَّهَشَیْئًا وَ سَیَجْزِی اللَّهُ الشَّاکِرِینَ ﴿١٤٤

محمد (ص) نیز پیامبری است همچون سایر پیامبرانی که روزی به دنیا آمدند، به پیامبری مبعوث شدند، پیام وحی الهی را ابلاغ کرده و در راستای استانده کردن آن تلاش نمودند و سرانجام، دار فانی را وداع گفتند و به دیار باقی شتافتند. آیا اگر این پیامبر نیز رحلت کند و یا به شهادت برسد محتوای پیام را رها کرده و اصالت را به شخصی به نام محمد (ص) می‌دهید و به دوران قبل از طلوع خورشید اسلام، باز می‌گردید و به ظلمات جهل و هدایت نایافتگی اعقاب خود بازگشت می‌نمایید. البته اگر به دلیل عدم درک فلسفه دین باوری، چنین اتفاق ناخوش آیندی هم رخ دهد ضرر و زیانی به اصل توحید و نبوّت و مبداء و معاد، نخواهد رسید. پس اینک که ”رسول خدا “، رفتنی ولی ”رسالت“ و دست آوردهای آن ماندنی است شکرگزار نعمت رسالت باشید و این را بدانید که خداوند منّان، اجر و ثواب شکرگزاران را نایده نخواهد گرفت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! ما را از ”شخص پرستی“ و ”شخصیت پرستی‌“ها و مافوق انسان پنداشتن انسان‌های مافوق، بِرَهان و با پیام‌های جاوید پیامبران راستینت هرچه بیشتر آشنا کن تا با مطالعه و پژوهش در آن‌ها سبک زندگی معنویمان را بر آن اساس، استوار کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

* آفریدگارا! از آن جا که رسالت اصلی پیامبر اعظم، محمد (ص) کامل کردن اصول، مبانی و جنبه های عملی اخلاق انسانی بود، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم به ما توفیق مطالعه، تمرین و ممارست در زمینه اخلاق فردی، اجتماعی و حرفه ای را مرحمت فرمایی تا در زندگی فردی و اجتماعیمان همواره روح اخلاق محمدی (ص) را در کالبد کنش ها و واکنش‌هایمان بدمیم و در سبک زندگی معنویمان جاری سازیم.

* خداوندا! به همه مسلمانان این توفیق را مرحمت کن تا بار دیگر به همدلی و همزبانی زمان حیات پیامبر اعظم (ص) باز گردیم و ضمن درک فلسفه تکامل اخلاقی اسلام، قدمی در راه کامل تر شدن خودمان و جهانی شدن توحید، برداریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز سه شنبه، پانزدهم آبان ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( غرق شدن در مادیات و اسارت در عواطف و احساسات، جزو صفات تایید شده مومنین نمی باشد! ولی اقدام در جهت فقرزدایی در فرصت های باقیمانده حیات دنیوی جزو صفات پسندیده انسان های صالح است )

سوره منافقون، آیات 8 و 10

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِکُمْ أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَمَنْ یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ ﴿٩﴾ وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ فَیَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِی إِلَىٰ أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَکُنْ مِنَ الصَّالِحِینَ ﴿١٠﴾

در عین حال که یکی از دعاهای موکد قرآنی را موفقیت مطلوب دنیوی و اخروی تشکیل میدهد ( رَبَنا آتِنا فِی الدُنیا حَسَنَة وَ فِی الاخِرَةِ حَسَنَة ) ولی ثروت اندوزی افراطی در جامعه طبقاتی ای که هنوز فقرزدایی نشده و عده ای محتاج لوازم و امکانات اولیه زندگی خود هستند و گرسنه سر به بالین می گذارند و چه بسا فقر، آنان را به گناه و فحشا وادار کند و امنیت اجتماعی را به خطر اندازد و نیز غرق شدن در احساسات و عواطف پدرانه و مادرانه ای که انسان را از واقعیت های دردناک اجتماعی، دور کند مورد تایید خالق منان نبوده گرایش به این صفات مذموم که کاملا مغایر با سبک زندگی معنوی هستند را مایه خسران و دوری از آن ها و اقدام در راستای فقرزدایی را جزو ویژگی های صالحین برشمرده و در این آیات کریمه به صراحت فرموده است: 

اى مؤمنان! مبادا اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل کند و بدینوسیله به گروه زیانکاران بپیوندید. لذا پیش از آنکه حیات دنیوی شما خاتمه یابد از آنچه روزى شما کرده‏ایم انفاق کنید تا در آغاز حیات اخروی، ضمن باخبر شدن از اهمیت و عظمت صدقه، بازگشت مجدد به این جهان و طول عمر بیشتری را آرزو نکنید و خواهان فرصت دیگری برای انجام این امر مهم و پیوستن به درستکاران نباشید، زیرا در آن مرحله از حیات جاوید انسان‌ها بازگشت مجدد و جبران مافات، امر محالی است و بنابراین هم اکنون از فرصت یا فرصت های باقیمانده، کمال استفاده را ببرید!.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! سلامت جسمی، روانی، ‌اجتماعی و معنویمان، تمامی موفقیت هایمان، اموال و دارائیمان و خانواده و فرزندانمان را مرهون عنایات ویژه خودت هستیم و کل هستی ما به اراده خودت حاصل شده است و بزرگترین آرزو و مهمترین هدف ما را جلب رضایت خودت تشکیل می دهد. پس بیش از پیش کمکمان کن تا از آنچه که داریم به درستی استفاده کنیم و در مواردی که لازم است اولا با برنامه ریزی های صحیح، اقدامات زیربنایی ای در راستای آشنا کردن مردم با حقوق اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و اقتصادی فرد و جامعه و فقرزدایی بنماییم و ثانیا تا رسیدن به یک جامعه توحیدیِ بی فقر و فلاکت، اصل بسیار مهم انفاق را نیز جزو التزامات عملی و اصول اساسی سبک زندگی دینی خود دانسته و با انجام آن در زمره صالحینی که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای قرار گیریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز دوشنبه، چهاردهم آبان ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یاد خدا با پندار، گفتار و رفتار خدامحور)

سوره الذاریات، آیه 55

وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَى تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٥٥﴾

منفعت مومنین در آن است که در اندیشه، گفتار و کردارشان همواره خود را در محضر خالق، احساس کنند و با تمام وجود و در تمامی اعمال و رفتارشان به یاد او باشند تا در سایه احساس حضور خدا در تمامی شئونات زندگی، با تکیه بر قدرت لایزالش احساس امنیت، با تکیه بر وحدانیتش، گرایش به وحدت، با تکیه بر عدالتش،‌ عدالتخواه، با تکیه بر رحمانیتش، مهر ورز و مهربان ... و با توکّل به ذات اقدسش سرشار از امید، نشاط و پویایی باشند و لذا یکی از آموزه های قرآنی مرتبط با شیوه زندگی معنوی، یاد بدون وقفه و دایمی خداوند است که به منزله اتصال و ارتباط دایمی با مبداء می‌باشد.

با توجه به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! با توجه به این که منافع بی شمار توجه به مبداء و ذکر و یاد خودت را در آیات مختلف قرآن، یادآور شده ای به ما توفیق آشنایی هرچه بیشتر با این کتاب زندگی را مرحمت فرما تا به گونه ای برنامه ریزی شده و در راستای سبک زندگی معنوی، قدم برداریم و از مزایای آن در سطح فردی و اجتماعی، بهره مند شویم.

* آفریدگارا! ای آن که یاد جلوه های زیبای جمالت کلید آرامش دل‌ها است، به ما کمک کن تا تمامی نفرین ها را از ادبیات این مرز و بوم، بزداییم و تبدیل به دعا کنیم و با اینگونه ابیات، در حق خود و سایر افراد جامعه،  نفرین ننماییم و نگوییم:

هرکه نه گویای تو خاموش به

هرچه نه یاد تو فراموش به

 بلکه از این پس بگوییم:

 هرکه نه گویای تو گویا نما

هرچه نه یادی زتو پویا نما

 تا دنیایی مملو از خیرخواهی، روشنایی، پویایی و دُعا در حق یکدیگر و عاری از بدخواهی و نفرین، داشته باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X