دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26068
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و هفتم آذرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (حفظ پاکدامنی تا بهبودی شرایط اقتصادی برای تشکیل خانواده، کمک به بردگان آزادیخواه، عدم تعرض به کنیزان پاکدامن)

سوره نور، آیات 33 و 34

وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لَا یَجِدُونَ نِکَاحًا حَتَّىٰ یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِینَ یَبْتَغُونَ الْکِتَابَ مِمَّا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ فَکَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِیهِمْ خَیْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِی آتَاکُمْ وَلَا تُکْرِهُوا فَتَیَاتِکُمْ عَلَى الْبِغَاءِ إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَمَن یُکْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِکْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِیمٌ ﴿٣٣ وَلَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ آیَاتٍ مُّبَیِّنَاتٍ وَمَثَلًا مِّنَ الَّذِینَ خَلَوْا مِن قَبْلِکُمْ وَمَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِینَ ﴿٣٤

* (هدف آیه 34): برخی از آیات قرآن در واقع تبیین بعضی از هنجارهای اجتماعی گذشتگان و مثال‌های مرتبط با آن است که به دلیل تعدیل یا تغییر رفتارهای ناهنجار، در طول زمان، ممکن است امروزه دقیقا با عین آن‌ها مواجه نشویم ولی اولا به دلیل مواجهه با موارد تغییر شکل یافته ناهنجاریهای قدیمی و ثانیا به دلیل پندآموزی و یادآوری این موضوعات برای تقواپیشگان، ذکر آن‌ها به میان می‌ آید.

* (آیه 33، مصداق های اهداف مندرج در آیه 34):

1 ـ کسانی که به علت عدم تمکین مالی و وضعیت نامناسب اقتصادی، قادر به تشکیل به موقع خانواده نیستند باید تا زمانی که مورد فضل و عنایت الهی قرار گیرند و موانع ازدواج آنان برطرف شود پاکدامنی خود را حفظ نمایند.

2 ـ اگر برده ای در اختیار دارید، در مورد خواسته های او بی تفاوت نباشید و اگر زندگی آزاد خارج از قید بردگی را ترجیح میدهد و شما نیز آن را به نفع وی تشخیص می‌دهید، بخشی از درآمدهای خود که اموال الهی (وجوهات) نامیده می شود را در اختیار آنان بگذارید تا خود را بازخرید نموده و آزادانه زندگی کنند.

3 ـ اگر کنیزی در اختیار دارید که تمایل به پاکدامنی دارد، حق صیانت و حفظ پاکدامنی را از او نستانید و مجبور به گناه نکنید.

4 ـ کنیز پاکدامنی که عفت خود را با اصرار و اجبار مالک خویش از دست داده است، گناهکار به حساب نمی آید و مورد بخشش و عنایت الهی قرار خواهد داشت.   

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! ای قادر متعالی که عفت و پاکدامنی را شرط اصلی ازدواج های موفق و تکیه گاه وفاداری به همسر، در نظر گرفته و مقدر نموده ای! به ما توفیق اصلاح مشکلات اقتصادی و موانع تشکیل خانواده جوانان را مرحمت فرما تا در سایه ازدواج مناسب و به موقع، پاکدامنی خود را حفظ کنند.

* پروردگارا! همانگونه که برخی از ناهنجاریهای اجتماعی را در سایه رهنمودهای برنامه ریزی شده و تعدیل و تغییر سبک زندگی معنوی، اصلاح نموده ای! چنان آگاهی، همت و تقوایی مرحمت فرما تا با اَشکال مدرن برده داری نیز مبارزه کنیم و موجبات آزادی انسان های نیازمند را از قیود بردگی و بندگی غیرخدا فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و ششم آذرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تکریم انسان و فضیلت بخشیدن به او به وسیله ذات اقدس الهی )

سوره اسراء، آیات 70 تا 72

 وَ لَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَ حَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَ رَزَقْنَاهُم مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَ فَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا ﴿٧٠ یَوْمَ نَدْعُو کُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِیَمِینِهِ فَأُولَـٰئِکَ یَقْرَءُونَ کِتَابَهُمْ وَ لَا یُظْلَمُونَ فَتِیلًا ﴿٧١﴾ وَ مَن کَانَ فِی هَـٰذِهِ أَعْمَىٰ فَهُوَ فِی الْآخِرَةِ أَعْمَىٰ وَأَضَلُّ سَبِیلًا﴿٧٢

* انسان را پس از خلقت او بسیار گرامی داشتیم و محیط آب و خشکی را جولانگاهش نمودیم و رزق و روزی پاکی را نصیبش کردیم و او را بر بسیاری از موجودات دیگر، برتری بخشیدیم و به وسیله نقشه راه معنویتی که توسط پیامبران، ترسیم نمودیم او را فضیلت کامل بخشیدیم تا راه تکامل مادی و معنوی را طی کند و برای ادامه حیات دنیوی که همان زندگی جاوید اخروی است، توشه برگیرد و از آن جا که حیات جاوید و رفاه کامل مرتبط با آن بر اساس عدل الهی و شایسته سالاری، استوار گردیده است به منظور تعیین صلاحیت و تفهیم موقعیت انسانها و گزینش قانونمند آنان هر گروهی همراه با پیشوای خود در پیشگاه الهی حاضر می گردد و کارنامه آنان به دست راستشان داده می‌شود تا متن و محتوایی که خود آنان از پیش، نگاشته اند را مطالعه نمایند. البته در چنین جایگاهی حق کسی به اندازه ذره ای پایمال نخواهد شد.

بدیهی است که هرکس دیده خود را در این جهان به روی حقایق و دیدن جلوه های جمال حق بسته و نورِ هدایتگرِ راستی، درستی، مهرورزی و دادگری را ندیده است در آن تاریکی مطلق نیز چیزی نخواهد دید و راه جاودانگی را نخواهد یافت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای آنکه با لطف و کرم و مهرورزیت به تکریم ما انسان‌ها پرداخته ای! بیش از پیش کمکمان کن تا جهان فانی را با عدالت پیشگی و تلاش و پشتکار مناسبی، آباد کنیم و با عدالت گستری و سبک زندگی معنوی، از آن به عنوان مزرعه ای برای کشت افکار و اعمال نیک، بهره برداری نماییم و چنان توشه ای برای حیات جاوید خود برگیریم که آنگاه که با پیشوایان خود در پیشگاهت حاضر میشویم و کارنامه خود را دریافت می کنیم در محضر کبریائیت روسفید و سربلند باشیم و پیشوایانمان نیز به وجودمان افتخار کنند. آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک میلاد باسعادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت امام حسن عسکری (ع)

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، بیست و پنجم آذرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، کتاب زندگی و نقشه راه سبک زندگی معنوی است، اطاعت از احکام و رهنمودهای آن امر الهی و مایه تذکر و یادآوری است)

سوره اعراف، آیات 2 و 3

کِتَابٌ أُنزِلَ إِلَیْکَ فَلَا یَکُن فِی صَدْرِکَ حَرَجٌ مِنْهُ لِتُنذِرَ بِهِ وَ ذِکْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٢ اتَّبِعُوا مَا أُنزِلَ إِلَیْکُم مِن رّبِکُمْ وَلَا تَتَّبِعُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاءَ قَلِیلًا مَّا تَذَکَّرُونَ ﴿٣

ای پیامبر! قرآن کتابی است که از سوی حق، بر تو نازل شده است تا آن را به انسان‌ها ابلاغ کرده و بیاموزی. پس ماموریت خود را بدون هیچگونه تردیدی به انجام برسان و در خصوص سرانجام ناخوشایند کج روی‌ها تذکّر بده و با یادآوری حقایق و احکام و سایر مندرجات آن به مومنین، بر ایمان آن‌ها بیفزا و موجبات پویایی و ارتقاء آنان را فراهم کن.

فرمان حق را اجابت کنید و از احکام الهی مندرج در قرآن، تبعیت نمایید و از غیرخدا پیروی ننمایید و از آن جا که آستانه پندپذیری اکثریت شماها بالا است و عده کمی از شماها تذکرات را جدّی تلقی می‌کنید، به منظور تغییر این وضعیت نامناسب، بر حساسیت خود در این گونه امور بیفزایید تا میزان پندپذیریتان افزایش یابد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! پیام مهرورزی و بنده دوستی ات خطاب به پیامبر عالیقدر و دستور مستقیم به انسان‌ها در خصوص تبعیت از احکام مندرج در کتاب آسمانیت قرآن و عدم تبعیت از غیرخدا و غیرمرتبط با خدا را در این آیات شریفه، خواندیم و اینک از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر میزان اثرگذاری این آموزش‌ها به گونه ای بیفزایی که موجبات تغییر رفتارهای انحرافی و سوق یافتن به هنجارهای معنوی در ما فراهم گردد و این آموزه ها در سبک زندگی معنویمان باعث بروز افکار و اَعمال خداپسندانه ای گردد.

* پروردگارا! توفیقِ گردن نهادن بر ولایت خودت، پیامبرانت و ائمه اطهار (ع) و کسانی که رو به سوی خدا و پیامبر و امام دارند را مرحمت فرما تا با تاسی به سیره آنان همواره خود را حول ولایت خودت و مجری منویات و رهنمودهای الهیت احساس کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم...

* خداوندا! سالروز ولادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت امام حسن عسکری (ع) را بر ما مبارک گردان و توفیق عمل به رهنمودهای انسان‌ساز آن حضرت را عنایت فرما ... آمین ...(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و چهارم آذرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، بهترین داور است و آیات کتاب خود، قرآن را براساس صداقت و عدالت، استوار نموده است)

سوره انعام، آیات 114 و 115

أَفَغَیْرَ اللَّهِ أَبْتَغِی حَکَمًا وَ هُوَ الَّذِی أَنزَلَ إِلَیْکُمُ الْکِتَابَ مُفَصَّلًا وَالَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَعْلَمُونَ أَنَّهُ مُنَزَّلٌ مِّن رَّبِّکَ بِالْحَقِّ فَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُمْتَرِینَ﴿١١٤ وَ تَمَّتْ کَلِمَتُ رَبِّکَ صِدْقًا وَ عَدْلًا لَّامُبَدِّلَ لِکَلِمَاتِهِ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿١١٥

آیا در مورد تشخیص حق از باطل و یافتن راه سعادت و کمال، راهنما و داور دیگری غیر از خداوند قادر متعال را برمی‌گزینید و حال آن که او خود، نقشه راه را در کتابی که بر شما نازل کرده است ترسیم نموده و اهل کتاب نیز اگر منصفانه قضاوت کنند خوب می‌دانند که این کتاب از جانب حقتعالی، نازل گردیده است و دیگر جایی برای شک در این موضوع، باقی نمی‌ماند.

قابل تاکید است که کلام آفریدگار یگانه بر اساس صدق، عدل، حساب و میزان، شکل گرفته و تکمیل شده است و لذا با توجه به حاضر و ناظر بودن و شنوا و آگاه بودن خداوند بی‌همتا، کسی قادر به دگرگونسازی کلام او نخواهد بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آن که قضاوت و داوری ذات مقدست براساس عدل و داد و رحمت و مغفرت، استوار است! به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا خود را همواره در محضر مبارکت احساس کنیم و احکام و رهنمودهای قرآنیت را به عنوان نقشه راه زندگی و سبک زندگی معنویمان در نظر گرفته توان مطالعه، تحقیق و درک این آیات و توفیق التزام عملی به آن ها را داشته باشیم و در این خصوص به درجه ای از باور و یقین، ارتقاء پیدا کنیم و دست یابیم که با قدم های محکم و استوار و بدون هیچگونه شک و تردیدی راه انسانیت را طی کنیم و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خود و جامعه را ارتقاء دهیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و سوم آذرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (نه تنها قرآن بلکه سایر کتب آسمانی هم منبع نور و هدایتند و نباید مورد تحریف و پنهان کاری کارگزاران ادیان، قرار گیرند. قرآن نه تنها ناسخ تورات و انجیل نیست! بلکه تایید کننده آسمانی بودن این کتب و موید هدایتگری آن‌ها است)

سوره انعام، آیات 91 تا 92

وَ مَا قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ إِذْ قَالُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ عَلَىٰ بَشَرٍ مِّن شَیْءٍ قُلْ مَنْ أَنزَلَ الْکِتَابَ الَّذِی جَاءَ بِهِ مُوسَىٰ نُورًا وَهُدًى لِّلنَّاسِ تَجْعَلُونَهُ قَرَاطِیسَ تُبْدُونَهَا وَتُخْفُونَ کَثِیرًا وَعُلِّمْتُم مَّا لَمْ تَعْلَمُوا أَنتُمْ وَلَا آبَاؤُکُمْ قُلِ اللَّهُ ثُمَّ ذَرْهُمْ فِی خَوْضِهِمْ یَلْعَبُونَ ﴿٩١ وَهَـٰذَا کِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ مُبَارَکٌ مُّصَدِّقُ الَّذِی بَیْنَ یَدَیْهِ وَلِتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَىٰ وَمَنْ حَوْلَهَا وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَهُمْ عَلَىٰ صَلَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ ﴿٩٢

بعضی از اهل کتاب به علت عدم مطالعه و تحقیق کافی و براساس علم و آگاهی محدود نسبت به توحید و نبوت و رسالت اصلی پیامبران و یا اغراض دیگر در حالی که ظاهرا به وجود خدا اعتراف می‌کنند ولی در مورد وحی الهی و ارتباط خداوند با انسان از طریق وحی، بر این باورند که وحی الهی و گفت و گوی خدا با انسان، امری منطقی به نظر نمی رسد.

ای محمد (ص) به آنان بگو مگر تورات همان کتابی نیست که چراغ هدایت انسان ها از تاریکی جهل به سوی روشنایی هدایت است و شما و اجدادتان تا قبل از نزول آن به موسی (ع) و ابلاغ آن توسط آن پیامبر عالیقدر به شماها، در ظلمات جهل و نادانی به سر می‌بردید؟ این کتاب هدایتگر را چه کسی و چگونه ابداع و ایجاد کرده است؟ آیا جز وحی الهی منبع و منشاء دیگری داشته است؟ چرا کل واقعیت را با مردم در میان نمی‌گذارید و کل محتوای کتاب را در اختیار آنان قرار نمی‌دهید؟ بلکه شیرازه اوراق آن را از هم گسیخته و صرفا آن چه را که به نفع خودتان است به آنان عرضه می‌نمایید!؟

ای پیامبر! پس از بیان آشکار واقعیت ها آنان را به خودشان واگذار تا در این ملعبه ای که به راه انداخته اند غوطه ور باشند. ولی در عین حال این واقعیت را هم یادآور شو که قرآن کتاب پُربرکتی است که از سوی خداوند قادر متعال نازل شده است و نه تنها ناسخ کتب آسمانی پیشین، نمی باشد بلکه آن‌ها را تصدیق و تایید می‌کند و محوری است که به منظور تذکر به انسان ها از دور و نزدیک، نازل گردیده است و آنان که دین باوری را از طریق مطالعه و تحقیق، کسب کرده اند و به مبداء و معاد،‌ ایمان دارند به این منبع وحی نیز معتقدند و ارتباط خود را با خداوند از طریق برپاداشتن مرتب و منظم نماز، حفظ می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای آفریدگاری که نه تنها از طریق الهام بخشی طبیعت و موجودات غیرانسانی، بلکه از طریق وحی مستقیم و ارسال آن به پیامبران نیز ما انسان‌ها را راهنمایی می‌فرمایی! به ما همت،‌ توفیق و توان لازم جهت مطالعه و تحقیق در منابع وحی الهی را مرحمت فرما تا دین باوریمان حاصل دین پژوهی و نه ارثی و روبنائی باشد.

* آفریدگارا! اگر دست اندرکار بازگو کردن و ابلاغ پیام ها و احکام قرآنی هستیم این جرات و شهامت و توان را به ما مرحمت کن تا بازگو کننده تمامی واقعیت های قرآنی و نه بعضی از آن‌ها و عمل کننده به احکام و رهنمودهای مندرج در این کتاب الهی باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، بیست و دوم آذرماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عدالت پیشگی، شهادت صحیح در پیشگاه الهی، پرهیز از جایگزینی احساسات به جای عدل و داد و سعی در تقویت و ارتقاء اعتقادات و پویایی آن)

سوره نساء، آیات 135 تا 136

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَىٰ أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا وَإِن تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا ﴿١٣٥ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن یَکْفُرْ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِیدًا ﴿١٣٦

ای کسانی که ایمان آورده اید، عدالت اجتماعی را پاس دارید و نسبت به اجرای آن در پیشگاه الهی، التزام عملی داشته باشید و مثلا به هنگام شهادت دادن و قضاوت کردن، به هیچ سمتی منحرف نگردید و حتی اگر به زیان و بر علیه خودتان، پدر و مادرتان و آشنایانتان هم باشد آن را اجرا کنید! چرا که اگر تحت تاثیر احساسات و مصلحت اندیشی ها از زاویه فقر یا غنای حاکم بر نزدیکان خود، قرار گیرید و حق را با ناحق جایگزین کنید، از آن جا که ذات اقدس الهی از هر کس دیگری به شماها نزدیکتر و از هر آشنایی آشناتر است در نثار احساسات پاک نیز بر دیگران اولویت دارد! پس این احساس پاک برخاسته از عشق و ایمان به مبداء را با خواسته های نفسانی خود نسبت به خویشاوندان، جایگزین ننمایید و این را بدانید که اگر مانع رسیدن حق به حق دار بشوید و یا حقیقتی را تحریف نمایید و یا پس از آشکار شدن حق، از آن اعراض کنید همه این کنش ها و واکنش ها را در پیشگاه الهی که بر همه اعمال شما ها نظارت دارد، انجام خواهید داد و انحراف شما از جاده عدالت، از علم و آگاهی او پنهان نخواهد ماند.

و هنگامی که به درجه ای از دین باوری رسیدید که حضور خداوند را در تمامی حرکات و سکنات خودتان احساس کردید در این مرحله از شناخت هم پویایی را پیشه خود کنید و از ایستایی بپرهیزید و با تحقیق و مطالعه بیشتر ( آمَنوا، آمِنوا ) بر میزان باورتان نسبت به توحید، نبوت و احکام مندرج در کتاب سبک زندگی معنوی ای که بر محمد (ص) نازل گردیده و به کتبی که بر پیامبران قبل از او نازل شده است بیفزایید و همچون کسانی نباشید که سعی نکرده اند به این مرحله از شناخت نسبت به خدا و کارگزاران و پیامبران او و کتب آسمانی و مبداء و معاد برسند و از حقیقت، منحرف شده و بی راهه را بر راه ترجیح داده و گمراه شده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! به ما کمک کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق بپرهیزیم و به درجاتی از شناخت مبداء و معاد و نبوت و امامت و سبک زندگی معنوی ای که دست یافته ایم قناعت نکرده بلکه با مطالعه و تحقیق بیشتر، همواره بر پویایی اعتقادات و التزام عملیمان بیفزاییم و از ایستایی و رکود عقیدتی بپرهیزیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و یکم آذرماه شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها را به صورت مکتوب، ابلاغ فرموده و محوریت حق و عدالت را ملاک عملکرد آنان قرار داده است تا مبادا به نیّت ایجاد جاذبه عمومی، از جاده عدالت، منحرف و عدالت را فدای سیاست کنند)

سوره نساء، آیه 105 و 106

إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاکَ اللَّهُ وَ لَا تَکُن لِّلْخَائِنِینَ خَصِیمًا ﴿١٠٥﴾ وَاسْتَغْفِرِ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا ﴿١٠٦

ای پیامبر! قرآنی را به راستی و درستی به سوی تو فرستادیم تا به وسیله آن که وحی مکتوب الهی است، بین مردم، داوری کنی و مبادا از حقیقتِ حق فاصله بگیری و به بهانه مصلحت اندیشی و ایجاد جاذبه عمومی، با مومنان به نفع خیانت پیشگان، به خصومت بپردازی و این را نیز بدان که ذات اقدس الهی مرجع، میزان و ملاک اصلاح هر انحرافی است و لذا همواره در کُرنش ها، پوزش‌ها و بازگشت‌هایتان خدا را هدف قرار دهید و شکی به دل راه ندهید که با بخشش و مهربانی بی نظیری از شما استقبال خواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای معبود توانا! در حقانیت توحید و فلسفه نبوت، شکی نداریم و به منظور جلوگیری از هر انحرافی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش با نقشه های مکتوب راه معنویت، آشنا نموده توفیق التزام عملی به احکام الهی را به ما مرحمت فرمایی تا با اصلاح خود و جامعه، همواره در امنیت، پویایی و عدالت پیشگی، انجام وظیفه نماییم.

پروردگارا! کمکمان کن تا هرگز سیاست بازی را جایگزین راستی، درستی و عدالت پیشگی نکنیم و هیچ قضاوت و تصمیم گیری متعصبانه و بدون تفکری را جایگزین رهنمودهای قرآنیت ننماییم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X