دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26075
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

با عرض سلام  

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، بیستم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

 آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

 * بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دعوت قرآن از پیروان سایر ادیان الهی جهت جمع شدن حول محور مشترک توحید و نفی ربوبیت انسان‌ها)

 سوره آل عمران، آیه 64

 قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَ لَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللَّهِ فَإِن تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ ﴿٦٤

 ای پیامبر؛ بگو: ای اهل کتاب، بیایید از کلمه حقّی که بین ما و شما مشترک و یکسان است پیروی کنیم و به جز خدای یکتا را نپرستیم و هیچ کسی یا پدیده ای و یا شیئی را شریک او قرار ندهیم و هیچ انسانی همچون خودمان را تا سرحدّ خدایی بالا نبریم و به جای خدا و در حد ربوبیّت به او تعظیم و تکریم نکنیم. پس اگر از چنین پیشنهادی که عین دعوت حق است، روی گردانند به آنان بگویید: خودتان گواه باشید که ما امر حق را مبنی بر دعوت به وحدت، اجابت و به شما ابلاغ کردیم و تسلیم فرمان خداوندیم ولی این شما بودید که به نقش مهم و سرنوشت ساز این دعوت و وحدت، پی نبردید.

 با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 * خداوندا! همانگونه که از پیام آور رحمت و تکمیل کننده اصول و موازین اخلاقی، محمد (ص) خواستی پیروان سایر ادیان الهی را دعوت به وحدت نماید و آنان را حول محور توحید، جمع کند،‌ اینک که با برنامه ریزی دشمنان بشریت، بزرگترین فتنه های جهانی به صورت فاجعه انسانی و کشتار دسته جمعی مسلمانان به دست یکدیگر به وقوع می‌پیوندد! به ما کمک کن تا در درجه اوّل، خودمان را به وحدت و یک پارچگی و اجتناب از کشتار یکدیگر، دعوت کنیم!. فراخوان موثری که به این همه خونریزی خاتمه دهد و صلح و سلامتی و پویایی را برای جهانیان به ارمغان بیاورد.

* آفریدگارا! چنان ذکاوت، صداقت و شجاعتی مرحمت فرما تا هیچ انسانی و پدیده ای و موجود دیگری را در حد خدایی، بالا نبریم و همچون خدای خود به پرستش آن نپردازیم.

* پروردگارا! آنگونه که در سوره کافرون فرموده ای؛ حتی کسانی که توفیق دین باوری را کسب نکرده اند نیز می‌توانند در جهان بینی خود آزاد باشند و به شرط رعایت شئونات اجتماعی و عدم فتنه انگیزی، در کنار دین باوران، به زندگی خود ادامه دهند (لَکُم دینُکُم وَ لِیَ دین) و در این آیه شریفه (آل عمران، 64) نیز پیروان سایر ادیان الهی را در پذیرش یا عدم قبول محوریت توحید، مخیّر کرده ای! به خاطر ابلاغ این جهان بینی توحیدی که باعث توسعه هرچه بیشترِ افق دیدمان میشود، از تو سپاسگزاریم و توفیق التزام عملی و اجرای دقیق این اصل مهم و سایر دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی را از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، نوزدهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، حاوی آیات محکم و متشابهی است. تفسیر آیات متشابه، در ید قدرت خداوند منان و اندیشمندان و خردمندان است )

سوره آل عمران، آیه 7 

هُوَ الَّذِی أَنزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُّحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَ أُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَ مَا یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِندِ رَبِّنَا وَ مَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُوالْأَلْبَابِ ﴿٧

* خداوند منان در این آیه خطاب به پیامبر اعظم، می فرماید: قرآنی را که بر تو نازل کردیم، دارای دو نوع آیه محکم و متشابه است. ”آیات محکم“، به منزله اصل و مرجع سایر آیات این کتاب هستند و” آیات متشابه“، دارای دو نوع معنی ظاهری و باطنی می‌باشند. به گونه ای که تاویل آن‌ها را کسی جز خدا و اهل دانش، نمی‌دانند. این ها خردمندانی هستند که وقتی کل آیات قرآن، اعم از محکم و متشابه را مطالعه و در معانی آن‌ها تحقیق می‌کنند، نتیجه پژوهش خود را اینگونه بیان می‌‌نمایند که: ما همه آیات این کتاب را همگن، مرتبط با یکدیگر، از یک سنخ و از نزد خداوند یکتا می‌دانیم و به تمامی این آیات، ‌ایمان یکسانی داریم و حال آن که افراد تنگ نظری که به دنبال دست آویزی برای فتنه انگیزی و القای شبهه و زیر سوال بردن وحی الهی هستند همواره به سراغ آیات متشابه رفته و با تفسیر به رای این آیات، به فتنه گری و تفرقه انگیزی، می‌پردازند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! با آیات محکم کتابت آشنا شده ایم و اینک پیام قاطع پیام آور گرامیت در خصوص شروط درک آیات متشابه را نیز به وسیله این آیه شریفه دریافت کردیم و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم زنگارهای عُجب و خودپسندی و افزون طلبی را از دل‌هایمان بزدایی تا شایستگی تجزیه و تحلیل و درک پیام‌ها،‌ احکام و رهنمودهای موجود در آیات متشابه را نیز کسب کنیم و با علمی راسخ و ذهنی خِرَدگرا به تفسیر و تاویل و رمزگشایی و درک این آیات نیز نائل گردیم.

* خداوندا! حکمت نزول آیات متشابه پُررمز و راز را نمی‌دانیم ولی توان درک معانی و التزام عملی به احکام مندرج در آن‌ها را از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز سه شنبه، هیجدهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ثنویت، تثلیث و عقاید شرک آلود دیگر، مغایر با مدیریت منسجم و نظم حاکم بر جهان است. خداوند منّان، قرآنی را نازل کرده است که سایر کتب آسمانی را تایید می‌کند. کفرپیشگانی که حقوق اجتماع را آگاهانه پایمال می‌کنند مستوجب عذاب شدیدی خواهند بود )

سوره آل عمران، آیات 2 تا 4

اللَّهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ﴿٢ نَزَّلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ وَأَنزَلَ التَّوْرَاةَ وَالْإِنجِیلَ ﴿٣﴾ مِن قَبْلُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَأَنزَلَ الْفُرْقَانَ إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا بِآیَاتِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَاللَّهُ عَزِیزٌ ذُو انتِقَامٍ ﴿٤

(توحید) نام مبارکِ الله، ممکن است در گویش‌ها و لهجه های مختلف، با واژه های دیگری بر زبان و قلم، جاری شود (خدا، اهورمزدا،‌ یَهُوَ ...) ولی مهم این است که همه موحدین، بدانند و آگاه باشند که جز ذات اقدس او که همواره زنده و پاینده است هیچ موجود و پدیده دیگری شایستگی خدایی را ندارد و چنین چیزی با نظم حاکم بر کائنات و ارتباط متقابل بین اجزاء و پدیده ها نیز مغایرت خواهد داشت و لذا مومنین نیز نباید هیچ موجود و پدیده ای را تا مقام خدایی بالا ببرند.

* (نبوت و کتاب) ای پیامبر! آن خدای واحدی که در آیه قبل به آن اشاره شد با هدف برقراری ارتباط بین خود و انسان‌ها و روشن شدن حقیقت و ”ارائه نقشه راه“، پیامبرانی را از بین خود انسان‌ها برگزیده و قرآنی را بر تو نازل کرده است که سایر کتب آسمانی و ازجمله تورات و انجیل هدایتگر را تایید می‌کند و وجوه افتراق بین حق و باطل را ارائه میدهد و لذا با توجه به این که اصول و مبانی زندگی معنوی در طول تاریخ بشر، توسط پیامبران در زمان حیاتشان و به وسیله کتب آسمانی برای دوران پس از رحلت، شهادت یا غیبتشان ابلاغ گردیده و به کرّات از تمامی انسان‌ها دعوت به مطالعه و تحقیق در محتوای این کتب و تفکّر، ارتباط کلامی و عمل نیک و صیرورت الی الله گردیده است تا همگی در کمال صلح و صفا و عدالت گرایی و دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های فردی و اجتماعی، دنیای امن و آرامی را بسازند، کسانی که آگاهانه از این آموزه ها و پیمودن راه راستی و درستی، عدول نموده و نظم عادلانه اجتماعی را بر هم زده اند (کُفرپیشگان)  متحمل زیان‌های فردی بسیار شدید و اجتناب ناپذیری خواهند شد. چرا که ”عزتمندی و کرامت خلق“ که جلوه ای از ”عزّت خداوندی“ است را زیر پا گذاشته و مستوجب تنبیه گردیده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! تو را به یگانگیت می‌ستاییم و بر پیامبران عالیقدرت درود می‌فرستیم و از پیشگاهت درخواست می‌کنیم؛ توفیق پژوهش در کتب آن‌ها و بویژه قرآن را به ما مرحمت فرمایی تا نقشه راه معنویت و عدالت را با تمام وجود، درک کنیم و سبک زندگی خود را بر اساس آن پی ریزی نماییم.

* خداوندا! توفیق درک هرچه بیشتر اهمیّت محور مشترک توحید را به گونه ای به ما پیروان محمد (ص) و عیسی و موسی و زرتشت،‌ علیهم السلام و سایر پیروان ادیان توحیدی مرحمت فرما تا با برگزاری هرچه باشکوه‌تر سمینارها و کنگره‌های گفت و گوی ادیان و شناخت و درک هرچه عمیق‌تر نبوت، رسالت و رهنمودهای مشترک آن پیامبران عالیقدر، به سوی جهانی شدن توحیدی و صلح و صفا و سازندگی جهانی وتوسعه پایدار توحیدی به پیش برویم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، هفدهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ترک تمامی ناپسندی‌ها، انجام عبادات یومیه، امر به معروف و نهی از منکر و پاسداری از حدود شرع مقدس )

سوره توبه، آیه 112

اَلتَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاکِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنکَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ﴿١١٢

* مومنین و پاسداران مرزهای عقیدتی، شامل کسانی هستند که در سبک زندگی معنویشان، از تمامی پندارها، گفتارها و رفتارهای ناشایست برای همیشه دوری جُسته، عالَم را محضر خدا دانسته با تمامی افکار و اَعمال خود، عملا به حمد الهی مشغولند و واجباتی همچون روزه و نماز را با خلوص نیّت به جا می آورند و مراقب اَعمال نیک و بد دیگران نیز می‌باشند و در مقابل آن حساسند؛ به گونه ای که به منظور توسعه دامنه نیکی‌ها و محدود کردن دامنه بدی‌ها و استقرار امنیت اقتصادی، اجتماعی ... و فرهنگی، به امر به معروف و نهی از منکر می پردازند.

پس ای پیامبر، به کلیه کسانی که دارای چنین صفات و ویژگی های خداپسندانه ای هستند و سبک زندگی معنویشان را اینگونه برنامه ریزی نموده اند بشارت دِه.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم

* پروردگارا! ای قادر متعال! و ای پناه و ملجاء ما!؛ به ما توفیق پاسداری از حدود شرع مقدس و پرداختن به نماز، روزه و امر به معروف را مرحمت فرما تا بشارتی که در این آیه شریفه  وعده آن را داده ای نصیبمان شود.

آفریدگارا! توفیق خودسازی و تقوا را در حد اعلای ممکن، نصیب ما کن تا گرایش عملیمان به سمت آنچه که ” معروف “ نامیده ای باشد و همواره از آنچه که ” مُنکَر“ نامیده ای دوری جوییم و با التزام عملی خود و  نه فقط با زبان و قلم، به امر به معروف و نهی از منکر بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، شانزدهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، خریدار مومنین است و در تجارت بین مومنین و خداوند، سود کلانی نصیب مومنین خواهد شد )

سوره توبه، آیه 111

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَىٰ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَالْإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بَایَعْتُم بِهِ وَذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿١١١﴾

* خداوند منّان، در مقابل زندگی جاوید و مرفهی که به مومنین، مرحمت می فرماید، خریدار اموال و اَنفُس آنان است. این مومنین کسانی هستند که کاملا مطیع مشیّت و امر الهی هستند، به گونه ای که در صورت لزوم، در راه او کارزار میکنند و فتنه گران غیرقابل اصلاح و بَرهم زنندگان امنیت اجتماعی را از پا در می آورند و یا در راه تحقّق این آرمان اجتماعی، کُشته می شوند و وعده الهی در مورد آن ها، کاملا جدّی و قطعی است به گونه ای که موضوع آن نه تنها در قرآن، بلکه در تورات و انجیل نیز مطرح شده است.

بنابراین؛ بشارت باد بر کسانی که به عهد و پیمانی که با خداوند بسته اند پایبند بوده و در این سرمایه گذاری، سود فراوانی نصیب آنان گردیده و به فیض بزرگی دست می یابند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای آفریدگار توانا! و ای خالق بی همتا!، تمامی وجودمان متعلق به ذات اقدس خودت میباشد. بنابراین توفیق خدمات و عبادات خالصانه تری را مرحمت کن تا با قابلیت بیشتری در آنچه آن را تجارت بین خدا و مومنین نامیده ای در پیشگاهت شرمنده نشویم و کالای باارزشی را جهت پیشکش، داشته باشیم و این اعتماد به نفس را نیز داشته باشیم که مقام کبریائیت را خریدار کالایی بدانیم که خود به ما عطا فرموده ای و تحت چنین شرایطی بگوییم؛ اموال و انفُس ما قابل بزرگواریهای شما نیست!. شرط اهدای جَنّاتی که وعده آن را داده اید را بردارید! همان توفیق زیستن به سبک زندگی معنوی ای که منجر خودسازی، جامعه سازی و رضایتمندی ذات اقدستان شده است ما را کافی است (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، پانزدهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (وعده خداوند به زنان و مردان باایمان و رضایت ذات اقدس الهی از آنان)

سوره توبه، آیه 72

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَ مَسَاکِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ  وَ رِضْوَانٌ مِنَ اللّهِ أَکْبَر ذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿٧٢

* خداوند به مردان و زنان مومن، باغ های بسیار زیبایی را وعده داده است که نهرهایی در آن‌ها جاری است و مکان های پاکیزه و مجلّلی را که سرشار از زوال ناپذیری و جاودانگی هستند نیز عنایت می فرماید و از همه این ها مهم تر و باعظمت تر، رضایت ذات اقدس الهی از این افراد است که کامیابی و توفیق بسیار بزرگی به حساب می آید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم

* خداوندا! ای مهربان ترین مهربانان و ای پناه و پشتیبان بندگان، هرچند هرآن چه که در این آیه شریفه وعده فرموده ای از عنایت و کرم و بزرگواری ذات اقدست می‌باشد ولی آنچه که برای ما مهم تر و با شکوه تر است چیزی جز رضایت ذات کبریائیت نمی‌باشد. پس به ما توفیق عبادت و بندگی، حلال خواری، برخورد اجتماعی خداپسندانه، فعالیت مثبت در وادی علم و معرفت و رفتاری متناسب با «سبک زندگی معنوی» را به گونه ای مرحمت فرما که موجبات رضایت ذات اقدست را در هر دو جهان فراهم گردانیم.

* آفریدگارا! درجات شناخت، تقوا و تواضع ما را به قدری متعالی گردان تا تو را نه از ترس دوزخ و نه به طمع بهشت، عبادت کنیم و به ساحت مقدست عشق و علاقه بورزیم! بلکه به خاطر آن که وجود و حضور همیشگیت را شایسته عبادت تشخیص دهیم به این امر، اهتمام نماییم.

* پروردگارا! ما را در آن اموری که رضا و رغبت تو در آن است موفّق گردان (اَلهُمَّ وَفِقنا لِما تُحِبُّ وَ تَرضی)، آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، چهاردهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دوستی، صمیمیت و ولایت بین مومنین و مومنات، امر به معروف و نهی از منکر، اقامه نماز، پرداخت زکات و اطاعت از کلیه اوامر الهی)

سوره توبه، آیه 71

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ یُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَه أُولَـٰئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ ﴿٧١

در بین زنان و مردان مومن، بعضی ها بر دیگران، ولایت دارند و در راستای ادای وظایف عقیدتی خود دیگران را به راه راست هدایت کرده از راه نادرست، باز می دارند. و از ویژگی‌های دیگر آنان این است که؛ نماز را برپا می دارند، زکات مال خود را در صورت توانمندی لازم و تحت شرایط خاص خود پرداخت می‌کنند و در جمیع جهات، از دستورات الهی اطاعت می نمایند و به واسطه این صفات، مورد رحم و شفقت خداوند منّان، قرار خواهند گرفت، همان خداوندی که توانا و آگاه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! به ما توفیق تفکر و تعقل و تحقیق در امور عقیدتی را مرحمت فرما تا اگر مقدّر فرمودی که بر دیگران ولایت داشته و آمر به معروف و ناهی از منکَر باشیم؛ لیاقت، تواضع، تقوا و توان آن را نیز دارا باشیم و تا زمانی که به این مرحله از آگاهی و عمل، ارتقاء نیافته ایم به گونه ای بر میزان تعامل و پندپذیری ما بیفزا تا اگر به درستی امر و نهی می‌شویم با آغوش باز، پذیرای آن باشیم.

* آفریدگارا! به ما نیز توفیق کسب صفات و ویژگی های مندرج در این آیه شریفه را مرحمت فرما تا در زمره مومنینی قرار گیریم که مورد رحمت ذات اقدس و توجهات ویژه ات می باشند.

* بارالها! عباداتمان را پذیرا باش و فردا و روزهاى پس از آنِ ما را بهتر از این ساعت و امروزمان قرار بده و ما را در بین خویشاوندان و بستگانمانعزیز گردان و در بیدارى و خواب، نگهدارمان باش، ای آن که بهترین نگهدار و مهربان‏ترین مهربانانی ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X