دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 34320
تعداد نوشته ها : 814
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت شهادت جانگداز حضرت زهرا (ع)

صبح روز شنبه، بیستم بهمن ماه 1397 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (شنوایی و بیناییمان نشأت گرفته از حکمت بالغه خداوندی است که ما را از نعمت حیات، برخوردار کرده و امر به تفکر و تعقل نموده است)

 سوره مومنون، آیات 78 تا 80

وَ هُوَ الَّذِی أَنشَأَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِیلًا مَّا تَشْکُرُونَ ﴿٧٨ وَهُوَ الَّذِی ذَرَأَکُمْ فِی الْأَرْضِ وَإِلَیْهِ تُحْشَرُونَ ﴿٧٩﴾ وَهُوَالَّذِی یُحْیِی وَیُمِیتُ وَلَهُ اخْتِلَافُ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿٨٠

* از آنجا که لازمه برقراری ارتباط مستقیم و چهره به چهره انسا‌ن‌ها با یکدیگر و سایر پدیده های جهان هستی، وجود ابزار شنوایی و بینایی و جهت درک شنیده ها و دیده ها، وجود دستگاهی است که به همین منظور، طراحی شده است، خداوند قادر متعال، چشم و گوش و مرکز درک انسان را با حکمت بالغه و علم و آگاهی و احاطه کامل خود بر قوانین حاکم بر پدیده های صوت و نور و سایر علوم ذیربط، طراحی فرموده و به گونه ای آفریده است تا انسان به بهترین شکل ممکن، بتواند از آن‌ها استفاده نموده بر علم و آگاهی و تجربیات خود بیفزاید و در فعالیت‌های فردی و اجتماعی، مورد استفاده قرار دهد و از آنجا که هریک از این ارگان‌ها به منزله جلوه ای از جمال حقتعالی و ابزاری در خدمت اهداف عالی انسانی هستند انتظار میرود انسان، ضمن مراقبت از این نعمت‌های الهی و استفاده صحیح از آن‌ها، به ستایش خالق آن‌ها نیز بپردازد و لذا خداوند، در این آیه و برخی از آیات دیگر قرآن از قِلّت انسان‌هایی که به عظمت این نعمت‌ها توجه دارند و در مجموع به کمیِ تعداد انسان‌های قدردان و سپاسگزار، اشاره کرده و می‌فرماید:

* اوست خدایی که برای شما گوش و چشم و مرکز فهم و درکی را آفریده که در خدمت اهدافتان قرار دارند ولی تنها عده بسیار کمی از شماها از این نعمت‌ها به عنوان یک وسیله ارتباطی با خالق آن‌ها استفاده می‌کنید و شکر او را به جای می‌آورید و سپس ضمن اشاره به خلقت انسان در این جهان و حیات جاوید او در جهان باقی، انسان را به تفکّر، تعقّل و تدبر در این امور که همان خداشناسی استدلالی از طریق پژوهش در وجود خود انسان و در عالَم هستی است دعوت کرده و می‌فرماید؛ آیا انسان‌ها در این خصوص، به تعقل نمی‌پردازند؟

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! ای خداوند سمیع و بصیری که با حکمت بالغه خویش، ابزار شنوایی و بینایی و درک شنیده ها و دیده ها را به ما مرحمت فرموده ای و مغز را مرکز درک حس‌های مختلف و تنظیم حرکات ارادی و تجزیه و تحلیل پدیده های جهان هستی، مقدّر فرموده ای به ما توفیق استفاده صحیح از این نعمت ها را عنایت فرما تا در سبک زندگی مادّی و معنویمان به بهترین شکل ممکن از آن‌ها بهره مند شویم و همواره خودمان را در پیشگاهت و سپاسگزار نعمت‌هایت احساس نموده و با آگاهی و یقین کاملی به صیرورت الی الله بپردازیم.

 * آفریدگارا! در سالگرد شهادت حضرت زهرا (ع) پیروی از سبک زندگی معنوی آن بزرگوار که دُخت بی نظیر پیامبر (ص) همسر فداکار امام علی (ع)، مادر مهربان امام حسن و امام حسین (ع) و ام المومنین بوده اند را نصیب ما مشتاقان بفرما تا مایه رحمت، مغفرت و اتحاد و اتفاق انسان‌های موحد، باشد ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، نوزدهم بهمن ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبران الهی همواره از بین افراد شایسته و مستعد جوامع انسانی، برگزیده شده اند. تحقیق در تاریخ و سرنوشت اقوام گذشته و علل حیات و مرگ تمدن‌ها جزو دستورات موکّد قرآنی است)

 سوره یوسف، آیه 109 و 110

وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ إِلَّا رِجَالًا نُّوحِی إِلَیْهِم مِّنْ أَهْلِ الْقُرَىٰ أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَیَنظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَدَارُ الْآخِرَةِ خَیْرٌ لِّلَّذِینَ اتَّقَوْا أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿١٠٩ حَتَّىٰ إِذَا اسْتَیْأَسَ الرُّسُلُ وَظَنُّوا أَنَّهُمْ قَدْ کُذِبُوا جَاءَهُمْ نَصْرُنَا فَنُجِّیَ مَن نَّشَاءُ وَلَا یُرَدُّ بَأْسُنَا عَنِ الْقَوْمِ الْمُجْرِمِینَ﴿١١٠  

* ای پیامبر! هیچ کس را پیش از تو به پیامبری مبعوث نکردیم مگر آنکه آنان نیز مانند تو برگزیدگانی از بین افراد جوامع مختلف بوده اند و اگر آنان که خواهان درک حقایقند، در پهنه جغرافیای زمین، سیری در تاریخ پیشینیان بکنند و به سیر و سلوک و رمزگشایی پیشینه آنان بپردازند و در شیوه زندگی آن‌ها دقت نمایند و به تفکر و تعقل بپردازند متوجه تکرارپذیری تاریخ و سرنوشت مشابه اقوامی که افکار و رویه مشابهی داشته اند خواهند شد! و علل حیات و مرگ تمدن‌ها را کشف خواهند کرد و این در حالی است که افراد پرهیزگار که همواره با تلاش، پشتکار، پایداری، شکیبایی، تفکر، تعقل، تامل و دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های فردی و اجتماعی، نه تنها پیروزی نهایی در امور دنیوی را از آن خود خواهند کرد بلکه اندوخته ‌های اخروی آنان نیز بسیار چشمگیر خواهد بود.

* کسانی که به شیوه کاوشگرانه ای به جامعه شناسی پیشینیان می‌پردازند؛ متوجه خواهند شد که گاهی میزان پندپذیری اقوام مختلف به گونه ای بوده است که پیامبران الهی از آن‌ها ناامید می ‌شده اند! ولی حتی در چنین شرایطی در سایه مهرورزی و رحمانیت خداوندی، استعانت الهی شامل حال پیامبران و مردمی که در ناخودآگاهشان استعداد دین باوری را داشته اند، می ‌شده و نجات می‌یافته اند. اما آنان نیز که پس از اتمام حجت نهایی، هدایت ناپذیری خود را به اثبات رسانده اند نتوانسته اند از اغماض و بخشش نهایی و دریای رحمت الهی بهره مند شوند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! توفیق مطالعه تاریخ گذشتگان به منظور آگاهی از علل اصلی حیات و مرگ تمدن‌ها و اقتباس تجربیات آنان به منظور ساختن صحیح و عادلانه تاریخ معاصر و ثبت صحیح آنچه که ساخته ایم را به ما مرحمت فرما و بیش از پیش، کمکمان کن تا در سبک زندگی معنوی و التزام عملی خود، راسخ بوده و انحرافی نداشته باشیم.

* خداوندا! بر توفیقات ما بیفزا تا همانگونه که امر فرموده ای تاریخ گذشتگان را به درستی بخوانیم، تاریخ معاصر را به درستی بسازیم و آنچه را که ساخته ایم به درستی بنگاریم و این روندِ تکرار پذیر را به آیندگان نیز بیاموزیم و این سُنت حَسَنه را به آنان واگذار کنیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، هیجدهم بهمن ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عدم شرکت در بحث‌های عقیدتی، بدون دارا بودن آمادگی های لازم)

 سوره یونس، آیات 39 تا 41

بَلْ کَذَّبُوا بِمَا لَمْ یُحِیطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا یَأْتِهِمْ تَأْوِیلُهُ کَذَٰلِکَ کَذَّبَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَانظُرْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِینَ ﴿٣٩ وَمِنْهُم مَّن یُؤْمِنُ بِهِ وَمِنْهُم مَّن لَّا یُؤْمِنُ بِهِ وَرَبُّکَ أَعْلَمُ بِالْمُفْسِدِینَ ﴿٤٠ وَإِن کَذَّبُوکَ فَقُل لِّی عَمَلِی وَلَکُمْ عَمَلُکُمْ أَنتُم بَرِیئُونَ مِمَّا أَعْمَلُ وَأَنَا بَرِیءٌ مِّمَّا تَعْمَلُونَ ﴿٤١

* سوگرایی و تعصب چه در رابطه با دین باوری و چه بی اعتقادی، مانع تحقیق و درک واقعی حقایق می‌شود و بحث در مورد مسائل و یا در زمینه دانش‌هایی که انسان، احاطه و تسلطی بر تعاریف فنی، مبانی و محتوای آن ندارد نیز انسان را نه تنها به حقیقت، نزدیک نمی‌کند بلکه از آن دور می‌نماید و به گمراهی می‌کشاند. خداوند منان در این سه آیه چنین موضوع مهمی را مطرح فرموده و ضمن انتقاد از افراد ضد مذهبی که ضدیت آن‌ها پایه و اساسی ندارد و صرفا ناشی از بی اطلاعی آنان است به پیامبر اکرم، دلداری میدهد و می‌فرماید آنان که با اطلاعات و دانسته های ناکافی به آستانه درک دین باوری نرسیده اند، همان راهی را می‌پیمایند که پیشینیان در زمان سایر پیامبران نیز پیموده و بدینوسیله با دور شدن از مسیر حق، در حق خود ظلم کرده اند.

* و سپس ادامه میدهد؛ از آنجا که دین باوری، امری اختیاری است، بعضی از انسان‌ها ایمان می آورند و برخی خود را از چنین توفیقی محروم می‌کنند و سرانجام به فساد کشیده می‌شوند.

* و در آیه 41 نیز صراحتا بر آزادی فکر و اندیشه و اختیار در پذیرش یا عدم پذیرش دین باوری، تاکید کرده خطاب به پیامبر می‌فرماید به آنان که توفیق درک توحید و نبوت را کسب نکرده و تو را باور ندارند بگو؛ من نتیجه اعمال خودم را خواهم دید و شما نیز به نتایج اعمال خودتان دست خواهید یافت ولی قدر مسلّم این است که از کردار یکدیگر که برگرفته از اندیشه های متفاوت ماها است هر دو طرف، بیزاریم! امّا این بیزاری فقط از نظر اختلاف عقیدتی است (لکم دینُکُم و لِیَ دین = شما به دین خود و من نیز به دین خودم) و به این معنی نیست که بدون عقاید مشترک‌، نمیتوانیم یک جامعه مشترک را تشکیل دهیم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! به ما چنان تواضع و درکی مرحمت فرما تا بدون احاطه کامل بر موضوعات اجتماعی و اعتقادی، هرگز وارد بحث نشویم و بدینوسیله در حق خود و دیگران، ظلم نکنیم.

* آفریدگارا! به ما توفیق دین باوری آگاهانه و محققانه را مرحمت فرما تا آموزه های الهی را در سبک زندگی معنویمان به کار بندیم و معنویت را در کالبد فعالیت‌های گوناگونمان بدمیم و خود و جامعه را به فساد نکشانیم.

* خداوندا! طاقت و توان تحمل عقاید مخالف را به ما مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، هفدهم بهمن ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هرچند پیمودن سبک زندگی معنوی، از پندار نیک، آغاز می‌شود ولی تا نمود عینی و عملی نداشته باشد منظور اصلی، حاصل نمی‌گردد و قابل ارزیابی نمی‌باشد و لازم است آموزه ها به عمل، تبدیل شده و به صورت گفتار و کردار نیک، متجلّی گردد)

 سوره انفال، آیات 20 تا 22

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَأَنتُمْ تَسْمَعُونَ ﴿٢٠ وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ قَالُوا سَمِعْنَا وَهُمْ لَا یَسْمَعُونَ ﴿٢١﴾ إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذِینَ لَا یَعْقِلُونَ ﴿٢٢

* از آنجا که موثرترین آموزش‌ها آن‌هایی هستند که باعث تغییر رفتار و ایجاد واکنش سازنده ای در فراگیران می‌شوند، قرآن مجید، کسانی را که تظاهر به فراگیری پیام‌ها و احکام الهی می‌کنند ولی هیچگونه اصلاح و تغییری در آن‌ها یافت نمی‌گردد، شدیدا به باد انتقاد سازنده ای گرفته و می‌فرماید:

* ای کسانی که ایمان آورده‌اید، با توجه به این که اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و نقشه راه را در قالب پیام الهی و توسط پیامبر اعظم (ص) دریافت کرده اید، لازم است رهنمودها و احکامی که به شما تعلیم داده شده است را به عمل تبدیل کنید و راه کسانی را نپیمایید که دین باوری را اجباری و الزامی، پنداشته و بدون این که آموزه های اولیه را فرا گرفته و در خصوص آن‌ها به تحقیق، پرداخته باشند با زبان خود اقرار می‌کنند که پیام‌ها را شنیده و آموزش‌های لازم را دیده و فراگرفته ایم و حال آنکه اینگونه نیست و فراگیری ای در کار نبوده است! و چون این گونه افراد، عدم شایستگی پندپذیری و فراگیری را با تظاهر و اقرار نادرستی همراه کرده اند به موجوداتی می‌مانند که چون توان تعقل، تفکر وتدبر را ندارند هرچه در گوش آن‌ها خوانده شود را درک نمی‌کنند و قادر به پاسخگویی متناسب نیز نمی باشند و این صفتی است که از شان و مقام انسان‌های ساخته شده، به دور است و مخصوص بدترین موجودات می‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! چنان توفیقی مرحمت فرما تا کلیه آموزش‌ها و بویژه آموزش‌های معنوی را به درستی دریافت کرده، در مغز خود بپروریم، در خصوص آن‌ها تحقیق کنیم و به گونه ای درک نماییم که موجبات اصلاح و تغییر رفتار را در ما فراهم کنند و حرکت آفرین باشند تا بدینوسیله به صیرورت الی الله بپردازیم و موجبات رضایتمندی ذات اقدست را فراهم نماییم.

* آفریدگارا! پیروی از سبک زندگی معنوی زهرای اطهر (ع) را نصیب ما مشتاقان بفرما تا مایه رحمت، مغفرت و اتحاد و اتفاق انسان‌های موحد، باشد ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، شانزدهم بهمن ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دین باوری، امر مهمی است که صرفا از طریق تحقیق و نه تقلید و تبعیت کورکورانه از سایر اعضای خانواده، حاصل می‌شود)

 سوره بقره، آیه 170

وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَیْنَا عَلَیْهِ آبَاءَنَا أَوَلَوْ کَانَ آبَاؤُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ شَیْئًا وَلَا یَهْتَدُونَ ﴿١٧٠

* وقتی از برخی از انسان‌ها خواسته می‌شود از وحی الهی تبعیت کنند و به مطالعه قرآن و تحقیق و تعقل و تدبر در آن بپردازند و دین باوری را نه از راه تقلید بلکه براساس جُست و جو و پژوهش و درک نهایی معانی، بپذیرند جواب متعصبانه و ناآگاهانه آنان این است که ما از دین آباء و اجدادی خودمان تبعیت می‌کنیم و پیرو آئیین خانوادگی خود می‌باشیم و این در حالیست که پدران آن‌ها نیز مسیر اشتباه و متعصبانه ای را پیموده و راه نادرستی را طی ‌کرده و در مسیر هدایت، نبوده اند.

 با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که در خانواده های مومن و دین باوری متولّد شده ایم تو را سپاس می‌گوییم و به پاس مهرورزی‌ها و زحماتی که والدینمان برای تربیت ما متحمل شده اند قدردان زحمات و پاسخگوی محبت های آنان هستیم.

* بارالها! از آن جا که دین باوری، موهبتی بسیار باعظمت و مسئولیت سرنوشت ساز و بسیار سنگینی است و خودت بارها در کتاب آسمانیت قرآن، گوشزد فرموده ای که بایستی از طریق تفکر و تعقل و تدبر و پژوهش‌های لازم به آن بپردازیم، از پیشگاه کبریائیت مسئلت می‌نماییم چنین توفیقی را به ما نیز مرحمت کنی تا وجود مقدست و رسالت پیامبرانت و اهمیت نقش امامانت و احکام و پیام‌های قرآنیت را از راه مطالعه و پژوهش و نه به صورت تقلیدی و میراث خانوادگی، درک کنیم و چنین شیوه هایی را در سبک زندگی معنویمان به کار ببریم و به نسل بعد از خودمان نیز بیاموزیم.

* پروردگارا! از پیشگاهت درخواست می‌کنیم ما را جزو پیروان راستین مکتب وحی، قرار دهی تا تمامی حرکات و سکناتمان خدایی باشد و از اظهار نظر در اموری که در تخصص و تبحر ما نیست بپرهیزیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای دوشنبه، پانزدهم بهمن ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (برای حفاظت و حِراست از دین‌باوری، حق نداریم با پیروان سایر ادیان و یا کسانی که به موهبت دین‌باوری دست نیافته اند، با چهره نفاق، وارد مباحثه شویم و برداشت‌های شخصی و بعضا بی اساس خودمان از مذهب را به نام دین، بیان کرده و سعی در تحمیل آن داشته باشیم )

 سوره بقره، آیات 76 تا 79

وَإِذَا لَقُوا الَّذِینَ آمَنُوا قَالُوا آمَنَّا وَإِذَا خَلَا بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ قَالُوا أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللَّهُ عَلَیْکُمْ لِیُحَاجُّوکُم بِهِ عِندَ رَبِّکُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿٧٦﴾ أَوَلَا یَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا یُسِرُّونَ وَمَا یُعْلِنُونَ ﴿٧٧ وَمِنْهُمْ أُمِّیُّونَ لَا یَعْلَمُونَ الْکِتَابَ إِلَّا أَمَانِیَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا یَظُنُّونَ ﴿٧٨ فَوَیْلٌ لِّلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَـٰذَا مِنْ عِندِ اللَّهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا یَکْسِبُونَ ﴿٧٩

* قرآن در این چند آیه به انتقاد از علمای یکی از ادیان توحیدی در صدر اسلام، پرداخته و در این خصوص که دین‌باوران واقعی و بخصوص علما و متولیان ادیان، حق ندارند برای حفظ باورهای مذهبی خود و دیگران از هر وسیله ای استفاده یا سوء استفاده کنند و مثلا آنچه را که ارتباطی به خدا و پیامبر او ندارد به آن‌ها نسبت دهند و همچنین لزومی ندارد با چهره دوگانه و منافقانه ای با مخالفین دین خود، وارد مذاکره گردند، تذکراتی داده و می‌فرماید: این افراد وقتی با مسلمانان، روبرو می‌شوند، می‌گویند: ما نیز ایمان آورده ‌ایم؛ و چون با یکدیگر خلوت می‌کنند می‌گویند: چرا اطلاعات و اندوخته های علمی خود را در اختیار مسلمانان قرار میدهیم تا پس از فراگیری، از آن به عنوان حربه ای علیه خودمان استفاده کنند!؟ و سپس ادامه میدهد: آیا این‌ها نمی‌دانند که خدا بر تمامی کُنش‌ها و واکُنش‌های آشکار و پنهان آنان آگاه است؟ و هرچند واکنش علمای آناناینگونه است، پیروان غیر آگاه آنان که بهره ای از مطالعه و درک کتاب آسمانیشان نبرده و تنها هنر آنان دین باوری ارثی و خانوادگی و نه براساس تحقیق و انتخاب آگاهانه است، تنها پایبند ذهنیات باطل خود هستند.

* سرانجام، پس از ارائه رهنمودهای لازم،‌ قرآن به آنان اخطار می‌کند و آشکارا می‌گوید: وای بر آن کسانی که نوشته های متعصبانه و همراه با سوگرایی‌های باطل خود را به خدا نسبت میدهند و بدینوسیله دین خدا را به بهای اندکی می‌فروشند! این‌ها نه تنها خدمتی به آن دین مقدس نمی‌کنند بلکه بدینوسیله ایمان خود را نیز از دست می‌دهند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! کمکمان کن تا ما نیز مبادا همچون علمای آن اقلیت مذهبی صدر اسلام، دین باوری را براساس برداشت‌های بی اساس خودمان به نام خدا و پیامبر او به دیگران تحمیل کنیم.

* خداوندا! کمکمان کن تا اگر در جایگاهی قرار گرفتیم که باید از کیان توحید، نبوت و امامت، ‌دفاع کنیم در درجه اول خودمان در سایه مطالعه و پژوهش، به مرحله بالایی از یقین، دست یابیم و آنگاه با آمادگی لازم، یقینی کامل و استدلال های منطقی در مقام بیان حقایق و نه تحمیل عقاید، به این امر مهم،‌ اقدام نماییم.

پروردگارا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم درجاتی از شفافیت، دین باوری و یقین زهرای اطهر (ع) و مریم مقدّس (ع) و پیامبران و امامان و مومنین و مومنات واقعی را نصیب ما نیز بگردانی ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، چهاردهم بهمن ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( هرچند تا قبل از بعثت حضرت محمد – ص - که به مقتضای زمان، فکر انسان‌ها از تکامل یافتگی کمتری برخوردار بود پیامبران برای ابلاغ پیام‌های الهی باید با انجام کارهای خارق العاده ای به اسم معجزه، افکار متفرّق آن‌ها را متمرکز می‌کردند و سپس پیام را ابلاغ می نمودند ولی در شیوه آموزش قرآنی که انتخاب راه و بی راهه بر عهده خود انسان‌ها گذاشته شده است پیام‌ها و رهنمودها در نهایت صداقت، ابلاغ ‌گردیده و از ما انسان‌ها خواسته شده است برای درک آن‌ها از معجزات جاویدی به نام تفکّر، تعقّل و تدبّر که در درونمان نهفته است بهره بگیریم )

 سوره نساء، آیه 82

أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَلَوْ کَانَ مِنْ عِندِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلَافًا کَثِیرًا ﴿٨٢

خداوند منان، هرچند نقشه راه هدایت انسان ها و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را در قالب رهنمودها و پیام‌های خود از طریق پیامبران الهی به انسان‌ها ابلاغ فرموده است ولی بدون هیچگونه الزام و اجباری انتخاب راه و تحقیق در مورد رهنمودهای مورد اشاره را با دعوت به تفکر، تعقل و تدبر، بر عهده خردمندان جامعه و بعضا بر عهده تمامی انسان‌ها گذاشته است تا دین باوری را نه از راه تقلید و ارثیه خانوادگی، بلکه با بهره گیری از پژوهش عمیق در این آیات و در تمامی کائنات، کسب کنند و به یقین برسند و در این آیه شریفه نیز موضوع پژوهش در آیات و احکام و حکایت‌های قرآنی را به صورت یک سوال پژوهشی شفاف، مطرح فرموده و می‌پرسد:

آیا برای درک آیات الهی در موضوعات قرآنی، تفکر و تعقل و تامل نمی‌نمایند؟ کتابی که آنقدر شفاف و مشخص است که هیچ اختلافی بین هیچیک از کلمات و جملات آن یافت نمیشود و همگی با یکدیگر، هماهنگ و مکمل همدیگر می‌باشند! و حال آن که اگر زائیده فکر مخلوق بود و از جانب پروردگار یکتا نازل نشده بود، اختلاف بسیار زیادی بین آیات، در سوره‌ها و صفحات آن یافت می شد! در حالی که اینگونه نیست و تمامی آیات این کتاب دارای یک ”ارتباط موضعی“ و یک ”ارتباط عمومی“ با یکدیگر هستند و بعضی از آیات، در واقع تفسیر آیات دیگر، می‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای آفریدگاری که خود، مدبّر امور و تفصیل کننده آیاتی و ما را نیز به آن مسیر، امر فرموده ای، راه تدبّر را برای ما نیز هموار گردان تا اصول اساسی دین باوری را از راه تحقیق، بیاموزیم. چرا که از طریق پیامبرانت به ما آموخته ای که تقلید در اصول دین، در هیچ آئینی جایز نیست و باید از راه تحقیق، به این مرحله از شناخت، دست یابیم.

* آفریدگارا! به کسانی که ندانسته و بدون مطالعه و تحقیق عمیق در فطری بودن دین، دین باوری را مورد انتقاد قرار میدهند، توفیق آزاد شدن از قید و بند افکار بی اساس ضد اعتقادی و مطالعه و پرداختن به تفکر و تدبر در دین باوری را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X