دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 34312
تعداد نوشته ها : 814
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

با عرض سلام و تبریک میلاد با سعادت سومین اختر تابناک امامت و ولایت و منادی غیرت، عزّت و شجاعت، امام حسین (ع) 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیستم فروردین ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت 

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان: 

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هیچ سنخیت و شباهتی بین سرنوشت جاوید مومنین و فاسقین وجود ندارد، ایمان و عمل صالح کجا و فسق و فجور کجا؟) 

سوره سجده، آیات 18 تا 20 

أَفَمَن کَانَ مُؤْمِنًا کَمَن کَانَ فَاسِقًا لَّا یَسْتَوُونَ ﴿١٨ أَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَىٰ نُزُلًا بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿١٩﴾ وَ أَمَّا الَّذِینَ فَسَقُوا فَمَأْوَاهُمُ النَّارُ کُلَّمَا أَرَادُوا أَن یَخْرُجُوا مِنْهَا أُعِیدُوا فِیهَا وَ قِیلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذَابَ النَّارِ الَّذِی کُنتُم بِهِ تُکَذِّبُونَ ﴿٢٠ 

آیا در پیشگاه عدل الهی، افراد باایمان و فاسق، جایگاه یکسانی دارند؟ هرگز چنین نبوده و نخواهد بود. زیرا بخشی از حاصل، نتیجه و پی آمد اعمال آنهایی که ایمان آورده و کردار نیکی دارند، جایگاه زیبا و مجللی است که زندگی جاوید خود را در آن خواهند گذراند و حال آن که جایگاه ابدی فاسقان را آتشی تشکیل می دهد که از آن خلاصی نمی یابند و دایما به آنان یادآوری می شود که هیزم این آتش را با بی ایمانی و فسق و فجورتان و انکار وجود خالق هستی، از پیش به ارمغان آورده اید. 

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم: 

پروردگارا! ای خداوند بخشنده و مهربان! همانگونه که در این آیات نیز فرموده ای؛ بدون شک هیچ سنخیتی بین فسق و ایمان و مومن و فاسق وجود ندارد و آن چه انسان را به پیشگاه کبریائیت و زیارت جلوه های جمال زیبایت نزدیک می کند ایمان و عمل صالح است. پس توفیق اکتشاب این دو نعمت بزرگ را به ما مرحمت فرما و پندار، گفتار و کردارمان را نیک فرما تا در محضر مبارکت سرافکنده و شرمنده نباشیم.

آفریدگارا! روز سوّم شعبان، زادروز سوّمین اختر تابناک امامت و ولایت و فخر عالّم بشریت، امام حسین (ع) را بر ما و همه عدالت‌خواهان و عدالت پیشگان جهان، مبارک گردان و توفیق پیمودن راه او که راه تمامی پیامبران و امامان و معصومین و مقربین درگاه الهی و راه و رسم مندرج در قرآن است را مرحمت کن تا ما نیز قدمی در راه ظلم ستیزی و خاتمه دادن به نسل کُشی‌ها و سایر فاجعه های انسانی در سطح منطقه و جهان برداریم و به سوی جهانی امن و امان و به دور از قتل و غارت و جُرم و جنایت و مظالم و حقه بازی‌های اقتصادی و اجتماعی، به پیش برویم ... آمین یا رب العالمین.

* خداوندا! بیش از پیش کمکمان کن تا از وسوسه های مخرّب و افزون طلبانه سیاست‌بازان، نیرنگ‌بازان و خائنین به ملک و ملت، در امان باشیم و صفات ناپسندمان را به قربانگاه ببریم.

* بارالها! کمکمان کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق و ترور شخصیتی دیگران بپرهیزیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

 صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، نوزدهم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (کردار نیک، صرفا برگزیدن سمت و سوی خاصی به نام قبله نیست! بلکه التزام عملی و کنشهایی نظیر ایمان به خدا، اعتقاد به زندگی جاوید و پیامبران الهی و کتب آنان و انفاق و برپاداشتن نماز و پرداخت وجوهات در صورت تموّل و وفای به عهد ... و صبر در سختی ها است)

سوره بقره، آیه 177

لَّیْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَـٰکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَالْمَلَائِکَةِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیِّینَ وَآتَى الْمَالَ عَلَىٰ حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَىٰ وَالْیَتَامَىٰ وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّائِلِینَ وَفِی الرِّقَابِ وَأَقَامَ الصَّلَاةَ وَآتَى الزَّکَاةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُوا وَالصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاءِ وَالضَّرَّاءِ وَحِینَ الْبَأْسِ أُولَـٰئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ ﴿١٧٧

* بدون شک، سمت و سویی به نام قبله در ادیان الهی، صرفا بهانه ای است برای نشان دادن اتحاد و اتفاق هرچه بیشتر و به معنی جهتگیری ثابت و لایتغیّر و انحصاری ای در قالب زمان و مکان، نمیباشد! و اگر گاهی هدف مفروض را بیت المقدس، گاهی کعبه و گاهی آتش و روشنایی و امثال اینها تشکیل میدهد به این مفهوم نیست که یکی از این جهت‌های شرقی، غربی، شمالی یا جنوبی، سمت و سوی انحصاری خداوندی است! به گونه ای که در قرآن مجید بهوضوح آمده است که حضور جامع و کامل الهی و عظمت ذات اقدس خداوندی، در هیچ سمت و جهت و زمان و مکان خاصی نمیگنجد و لذا به هر سمت و سویی که بچرخید چهره در چهره مبارک و منوّر او خواهید داشت و در محضر مبارک او خواهید بود (فَاَینَما تُوَلّوا فَثَمَّ وَجهُ الله ـ بقره 115 ـ) لذا در این آیه شریفه رفتار نیک را نه در قرار گرفتن در جهت خاصی بلکه در کنشهای دیگری دانسته و میفرماید:

* نیکوکاری، آن نیست که رو به جانب مشرق یا مغرب، بگردانید! بلکه این است که به خدای عالَم و زندگی جاوید و عالَم غیب و کتب آسمانی و پیامبران الهی ایمان داشته باشید، بخشی از دارایی خود را در راه دوستی خدا به خویشان و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان و نیازمندان دیگر انفاق کنید و تا زمانی که پدیده برده داری، جاری است در آزاد کردن بردگان، صرف نمایید و نماز را بر پا دارید و وجوهات درآمدهای خود را در صورت تموّل، بپردازید و به عهد و پیمانهایتان وفا کنید و در حال تنگدستی و سختی و هنگام کارزار، صبور و شکیبا باشید. بدیهی است؛ کسانی که بدین صفات، آراسته باشند، راستگویان واقعی هستند و جزو پرهیزکاران، میباشند و اینگونه صفات، معیار مناسبی برای ”راستی آزمایی“ و سنجش تقوا و التزام عملی انسان‌ها می‌باشند (أُولَـٰئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ).

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای آفریدگار توانایی که فرموده ای: دین باوری را در اصلِ انفاق، برپا داشتن نماز، وفای به عهد و شکیبایی به هنگام سختیها جُست و جو کنیم به ما توفیق روز افزونی مرحمت فرما تا هدف نهایی ما در سبک زندگی معنویمان چنین ویژگی های خداپسندانه ای باشد و همواره خود را در پیشگاه کبریائیت و متکی به الطاف بیکرانت، احساس نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام.

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، هیجدهم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ایمان به خداوند، اعتقاد به عالَم غیب، شناخت رسالت پیامبران الهی و آشنایی با پیام های مکتوب آنان و آرزوی شناخت هرچه بیشتر مبداء و تلاش برای تکامل معنوی و خدایی شدن)

سوره بقره آیه 285

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ کُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ وَ قَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَکَ رَبَّنَا وَ إِلَیْکَ الْمَصِیرُ ﴿٢٨٥

* پیامبر (ص) به آنچه که از طرف پروردگارش بر او نازل شده است ایمان آورده و مومنین نیز همگی بر وجود ملائک الهی و کتب آسمانی که برای هدایت انسان ها نازل گردیده است ایمان آورده و بر این واقعیت، ایمان و اعتقاد دارند که هیچ تفاوتی بین هیچ یک از پیامبران الهی وجود ندارد. مومنین، در این مرحله از شناخت خداوند و اقرار به نقش ملائک و کتب الهی و یکسان بودن رسالت پیامبران، به این واقعیت نیز اعتراف می کنند که: خداوندا پیام هایت را شنیدیم و لذا از اوامرت اطاعت می‌کنیم و خواهان بخشش و مغفرتت هستیم و این را نیز آموخته ایم که صیرورت و تکامل روحی و فکری ما متوقف نشده و همچنان به سوی خدایی شدن، در حال ارتقاء است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! از آن جا که اصل خودباوری و اعتماد به نفس، پایه و اساس موفقیت های بزرگ را تشکیل می‌دهد، همانگونه که پیامبر عالیقدرمان را به این درجه از شناخت وحی الهی و رسالت خود، نائل گرداندی، ما را نیز در زمره مومنینی قرار بده که ضمن اعتقاد به عالَم غیب، از طریق مطالعه مستندات و تحقیق در تاریخ ادیان الهی به چنان شناختی دست یابیم که هیچ تفاوتی بین رسالت فرستادگانت قائل نشویم و ضمن مشاهده سیر تکاملی ادیان توحیدی، و تحت تاثیر این آموزه ها به چنان تغییر رفتار و تحوّلی دست یابیم که نشان دهنده دریافت پیام انبیاء و تاثیرگذاری آن در سبک زندگی دینی و معنویمان بوده باشد و با چنین درجه ای از شناخت، بدون لحظه ای توقف، به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، هفدهم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

دعاهای قرآنی:

سوره بقره، آیه 128

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِن ذُرِّیَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّکَ وَأَرِنَا مَنَاسِکَنَا وَتُبْ عَلَیْنَا إِنَّکَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ ﴿١٢٨

خداوندا ای پروردگار قادر متعال! ما را تسلیم امر خودت قرار بده و از نسل بعد از ما نیز جامعه اسلامی آینده را مقدر فرما. خدایا! مناسک ما را مورد قبول درگاهت قرار بده و گرایش ما به سوی خودت را بپذیر. ای آن که توبه پذیر و مهربانی [ادامه دعای حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل (ع) به هنگام ساختن خانه کعبه].

سوره آل عمران، بخش پایانی آیه 38

رَبِّ هَبْ لِی مِن لَّدُنکَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاءِ ﴿٣٨

پروردگارا! ای قادر متعالی که درخواست های ما را می شنوی و بر ضمیر ماها آگاهی، نسل پاکی را به ما عنایت فرما. نسلی که به معنای واقعی در مسیر الله باشند و موجبات ارتقاء علمی، عقیدتی، اقتصادی،‌ اجتماعی ...  و فرهنگی جامعه اسلامی را فراهم کنند [دعای حضرت زکریا (ع)]. (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).
دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

  با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، شانزدهم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت 

دعاهای قرآنی: 

سوره تحریم، بخش پایانی آیه 8 

رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّکَ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ ﴿٨﴾

پروردگارا! ای قادر متعال، بدون شک نورانیت ما انعکاس انوار رحمت و عظمت و جلوه جمال زیبای خودت میباشد. پس ای قادر متعالی که بر انجام هر کاری قادری!، بر تابش انوار رحمت و مغفرتت بیفزا تا بر نورانیت ما نیز افزوده شود و به سوی کمال، به پیش برود.

سوره بقره، بخش پایانی آیه127

رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّکَ أَنتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿١٢٧﴾

* خداوندا! ای پروردگار قادر متعال! و ای آن که همیشه و در همه جا شنوا و بینایی! به مَنّ و کَرَمت از ما بپذیر [دعای حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل (ع) به هنگام ساختن خانه کعبه].

* چقدر خوب است که بعد از انجام هر کاری که تصور می کنیم در جهت انجام وظیفه است و یا توفیق انجام داوطلبانه آن حاصل شده است این دعای سه کلمه ای را به پیشگاه الهی عرضه کنیم: رَبَنا تَقَبَّل مِنّا... خدایا از این که به ما توفیق خدمت مرحمت فرموده ای از تو سپاسگزاریم ... تو خود شاهدی که به اندازه توانمان تلاش می کنیم. پس اولا توفیق فعالیت‌های صادقانه تر، باکیفیت تر و بیشتری را مرحمت فرما و ثانیا آنچه را که در حدّ وُسعمان انجام داده ایم از ما بپذیر 

* مائیم به عفو تو تولا کرده

از طاعت و معصیت تبرا کرده

آنجا که عنایت تو باشد، باشد

ناکرده چو کرده، کرده چون ناکرده

(ابن سینا) (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، پانزدهم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

دعاهای قرآنی:

سوره ممتحنه بخش پایانی آیه 4

رَّبَّنَا عَلَیْکَ تَوَکَّلْنَا وَإِلَیْکَ أَنَبْنَا وَإِلَیْکَ الْمَصِیرُ ﴿٤  

پروردگارا، ای یگانه بی همتا! و ای بخشنده مهربان!، به ذات پاک خودت توکّل کرده ایم، تا بدینوسیله، روح معنویت را در کالبد فعالیت‌های فکری و جسمیمان بدمیم. ضمنا به سوی تو روی آورده ایم و صیرورت و تکامل فکری ماها به سوی تو و به دست مبارک تو است و اینک از پیشگاهت در خواست می کنیم اجازه توسل و تمسک به ذات اقدست با بهره گیری از ابزار ”توکّل“ را مرحمت فرمایی و روی آوری ما را با مهرورزیت پذیرا باشی.

سوره ممتحنه آیه 5

رَبَّنَا لَا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِّلَّذِینَ کَفَرُوا وَاغْفِرْ لَنَا رَبَّنَا إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ﴿٥

ای پروردگار یکتا و بی همتا!، ما را حتی برای پشت کردگان بر اصل توحید و کُفرپیشگان هم عامل فتنه قرار نده! چه رسد به آنهایی که در مسیر توحید هستند و به صیرورت الی الله، مشغولند!. خداوندا! ای بزرگواری که صاحب عزّت و حکمتی، به عزّت و حکمتت سوگندت می دهیم که ما را  در مسیر بخشش و آمرزش خودت قرار دهی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک عید مبعث پیامبر اعظم حضرت محمّد رسول الله

صبح بسیار زیبای روز چهار شنبه، چهاردهم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

دعاهای قرآنی:  

سوره مومن (غافر)، آیه 8

رَبَّنَا وَأَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِی وَعَدتَّهُمْ وَ مَن صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَ أَزْوَاجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِم إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ﴿٨

* پروردگارا مومنین و نیز پدران، همسران و نسل صالح بعد از آنان را وارد بهشت جاویدی کن که وعهده آن را داده ای. ای عزیزی که صاحب عزت و حکمتی.

سوره حشر، آیه 10

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ ﴿١٠

* پروردگارا ما و برادران ایمانی ما را که در عُمق ایمان و التزام عملی به آن بر ما سبقت گرفته اند مورد بخشش خودت قرار بده و قلب ما را جایگاه کینه نسبت به کسانی که ایمان آورده اند قرار مده. ای آفریدگاری که بسیار مهربان و بخشنده ای.

* بار الها! به یُمن سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) کمکمان کن تا شاهد شایسته گزینی در تمامی انتخابات و انتصابات جهانی، کشوری و سایر سطوح اداری در میهن اسلامی باشیم و دروس عملی مکارم اخلاق را از سیره رسول الله (ص) و جانشینان برحقشان (ع)،کسب کنیم و در زندگی مادّی و معنوی خودمان جاری سازیم. آمین یا رب العالمین. (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X