دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 34322
تعداد نوشته ها : 814
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و هفتم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از طرح دوستی یا پذیرشِ مدیریت و سروری افراد بی ایمان، مگر در شرایط اضطرار و تاکید بر این که ”شدن انسان“ همواره سیر صعودی داشته و به سوی خدایی شدن است )

سوره آل عمران، آیه شریفه 28

لَّا یَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَن یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَلَیْسَ مِنَ اللَّهِ فِی شَیْءٍ إِلَّا أَن تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقَاةً وَیُحَذِّرُکُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِیرُ ﴿٢٨

بعضی از معانی واژه « ولی »: فردی که از جانب کسی در کاری تولیت (نمایندگی) دارد، متصرّف در امور کسی، حافظ و نگهبان، دوست، سرور، زعیم، بزرگتر

* مومنین نباید در سبک زندگی اسلامی خود، با افراد بی ایمان، طرح دوستی بریزند و آنان را به عنوان مسئول مافوق، حامی و یار و یاور خود برگزینند و کسی که چنین کند مثل این است که ارتباط خود را با خداوند قادر متعال، گسسته است و لذا حمایت خداوند را از دست خواهد داد. البته در شرایط اضطرار که کافران به گونه ای بر اوضاع، مسلط شده اند که چاره ای جز مدارای با آنان وجود ندارد، مومنین می توانند به طور موقت و گذرا، ” حفظ ظاهر “ کنند و در غیر این صورت، عدول از این رهنمود الهی و نوعی شرک به حساب می آید و خشم آفریدگار توانا را بر می انگیزد. خشمی که باید از آن بپرهیزید و اجتناب کنید. این را نیز بدانید که؛ صیرورت شما یعنی تکامل روحی، فکری و معنوی انسان ها راه بی انتهایی است که به سوی خدایی شدن آنان به پیش می‌رود و انسان‌هایی که در مسیر توحید و عدالت، قرار دارند مبادا شان  و منزلت والای خود را نادیده بگیرند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ به ما توفیق آشنایی هرچه بیشتر با شیوه های زندگی قرآنی را به گونه ای مرحمت فرموده و بیاموزی که؛ تا عمق وجودمان اثر گذاشته و موجب چنان تغییر رفتاری بشود که ما نیز همچون سایر مومنین، در « مصیر » خودت قرار گیریم.

* آفریدگارا! به ما کمک کن تا آنگونه که در این آیه و بسیاری از آیات شریفه قرآن، تاکید فرموده ای؛ در انتخاب و گزینش کسانی که آنان را ”ولی“ نامیده ای همواره افراد شایسته، راستگو و درست کرداری  را برگزینیم که با توکل به ذات اقدس خودت،‌ هدفی جز خدمت و گسترش عدالت، نداشته باشند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و ششم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (برگزیدن مومنین به منظور دوست، مقام مافوق، مدیر، مسئول، سرور، وکیل ... و نماینده)

سوره نساء، آیه 139

بعضی از معانی واژه «ولی»: آن که از جانب کسی در کاری تولیت دارد (نماینده تام الاختیار)، متصرف در امور کسی، حافظ و نگهبان، دوست ...

بدون شک، این مقام‌ها، جایگاه ها، موقعیت ها و رده های مسئولیت شغلی نیستند که موجبات عزّت و رفعت انسان ها را فراهم می کنند بلکه انسان های عزتمند، شریف و متعهد هستند که موجب عزّت و رفعت هر مقام، موقعیت و مسئولیتی که بر عهده بگیرند، خواهند شد! چرا که این افراد به واسطه ایمان و عمل صالحی که در سبک زندگی معنویشان وجود دارد، در واقع به قدرت لایزال الهی متّکی هستند. همان قادر متعالی که عزتمندترین، قدرتمندترین و مهربان ترین مهربانان است و بدون شک، ارتباط دوستی و مدیریتی (ولی، والی، اولیاء ...) سایر انسان‌ها با اینگونه افراد، زمینه را برای پویایی، پیشرفت و ارتقاء همراه با معنویت فرد و جامعه و صیرورت الی الله فراهم می نماید.

الَّذِینَ یَتَّخِذُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِینَ أَیَبْتَغُونَ عِندَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا ﴿١٣٩

بنابراین آنان که افراد بی ایمان را که فاقد این ویژگی‌ها، ارتباطات و تکیه گاه ها هستند به  عنوان مقامی مافوق بر می‌گزینند آیا تصور می‌کنند وقتی چنین افرادی به چنان مقام‌هایی دست یابند افرادی عزتمند و عزتبخش و شرافتمند و شرافتبخش خواهند شد و موجبات عزت و رفعت انتخاب کنندگان خود را فراهم خواهند کرد؟ ولی از آن جا که تمامی عزّت به ذات اقدس الهی تعلق دارد، اینان به خاطر فقدان صبغه الهی و عدم اتصال به ذات اقدس خداوندی، چگونه می‌توانند رابط منتخبین خود و عزت و قدرت لایزال الهی باشند؟! و جامعه را به سمت پویایی و پیشرفت به پیش ببرند؟. پس منتخبین ما به عنوان دوست، همراه، همکار، مسئول، مدیر انتخابی ... و نماینده (ولی، رئیس جمهور،‌ رهبر ...) باید افراد مومنی باشند که فلسفه دین باوری را به گونه ای درک کرده باشند که همواره خود را در محضر خداوند، احساس کنند و جز عمل صالح، کنش و واکنش دیگری از آنان سر نزند.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! لیاقت عزتمندی در پیشگاه کبریائیت را به ما مرحمت فرما و چنان بصیرتی عنایت کن تا بتوانیم توانمندی‌ها و شایستگی‌های مومنین عزتمند را تشخیص دهیم و در اجرای مفاد این آیه شریفه، در روابط اجتماعی و امور سیاسی و اجرایی و بویژه در انتخابات مختلفی که در پیش رو داریم، آنان را برگزینیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 با عرض سلام 

 صبح بسیار زیبای روز یکشنبه، بیست و پنجم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

 آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

 بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مُخبِتین، کسانی هستند که با شنیدن نام زیبای خالق منان، عاشقانه به وجد می‌ آیند، شکیبا هستند، به وسیله نماز، دستی در ”دست خدا“ و توسط انفاق، دستی در ”دست مردم“ دارند)

 سوره حج، آیات 34 و 35

 ... وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِینَ ﴿٣٤ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِرِینَ عَلَىٰ مَا أَصَابَهُمْ وَالْمُقِیمِی الصَّلَاةِ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿٣٥ 

ای پیامبر! ”مُخبِتین“ را بشارت بده! زیرا اینان، همان مومنینی هستند (انفال ـ 2 ) که وقتی نام مبارک خدا برده می‌شود ضمن احساس آرامش و امنیت (اَلا بِذِکرِاللهِ تَطمَئِنُ القَلوب = دل آرام گیرد به یاد خدای) به واسطه شدّت و عمق باور و یقینی که دارند همچون قطره ای که به هنگام پیوستن به اقیانوس، با موجی مواجه می‌شود و برخود می‌لرزد، آنان نیز در مقابل عظمت و بزرگی آفریدگار قادر متعال، به وجد می آیند و بر خود می‌لرزند و در راه معبود خود، هر مصیبتی ببینند صبور می‌باشند و نماز را بر پا می‌دارند و بدینوسیله با خالق خود به گفت و گو می‌پردازند و توسط نماز، همچون قطره ای به اقیانوس بی‌کران رحمت الهی می‌پیوندند و از آنچه روزیشان کرده ایم انفاق می‌کنند و بدینوسیله با انسان‌های نیازمند، ارتباط برقرار نموده تا موجبات بی‌نیازی آنان و پیوستن آن‌ها به جوار رحمت حق را نیز فراهم کنند. 

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم: 

* آفریدگارا! ای خالق یکتا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ فرصت و توفیق درک اصل توحید را به گونه ای مرحمت فرمایی که ضمن اطاعت از رهنمودها و احکام الهی با شنیدن نام معبودمان، پاک‌ترین احساساتمان را در طبق اخلاص بگذاریم و به وجد آئیم.

* خداوندا! به منظور مقاومت در مقابل ناملایمات، افزون طلبی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و سایر مظالم اجتماعی ای که واکنش‌های فوری و ناگهانی ما کمکی به رفع آن‌ها نمی‌کند و حتی نتیجه معکوسی به بار می آورد صبر و تاملی مرحمت فرما تا در سایه آن به چاره اندیشی بپردازیم و خودت در رفع آن‌ها در سطح جهان و منطقه، ما را یاری فرما.

* ای معبود مهربان ما! توفیق ارتباط و گفت و گوی با خودت از طریق نماز و دستگیری از نیازمندان از طریق اصل انفاق را بیش از پیش به ما مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و چهارم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( عالم را محضر خداوند و خود را همواره در پیشگاه او بپنداریم و او را به وکالت خود برگزینیم )

سوره مزمل، آیات 8 تا 10

وَاذْکُرِ اسْمَ رَبِّکَ وَتَبَتَّلْ إِلَیْهِ تَبْتِیلًا ﴿٨ رَّبُّ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَکِیلًا ﴿٩﴾ وَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا یَقُولُونَ وَاهْجُرْهُمْ هَجْرًا جَمِیلًا﴿١٠

** خداوند یکتا! با لطف و کَرَم و بزرگواری خویش و به منظور حفظ کرامت انسان و تقویت ”استقلال رای“ در او ”وکالت“ انسان را حتی بر عهده پیامبران اولوالعزم خود هم نگذاشته و در آیات مختلف قرآن، بارها به این موضوع، پرداخته است و ”وکالت‌های انتخابی“ یا همان انتخاب نمایندگان یا وکلا و یا کارگزاران را صرفا بر عهده خود انسان گذاشته است تا با بهره گیری از علم و خِرد فردی و جمعی به انتخاب اصلح بپردازد و تعیین سرنوشت خویش را به دست شایسته ترین افراد بسپارد!. به دست کسانی که وکالت را از عدالت خواهی، عدالت گستری و مهرورزی ذات اقدس الهی آموخته و فعالیت‌های خود را به یک منطقه یا ایدئولوژی و یا قومیت و مرام خاصی محدود ننمایند و لذا این واقعیت‌ها را در قالب آیات زیر، با وضوح هرچه تمام‌تر، بیان نموده است:

* دایما در اندیشه، گفتار و رفتار خود به یاد خدا باشید و به گونه ای محو رهنمودها، صفات نیک و قدرت لایزال او شوید که گویی تمامی قدرت‌های دیگر را نادیده گرفته به کلی نسبت به آن‌ها بی علاقه شده اید!

* همان خدایی که در قالب هیچ حزبی و در انحصار هیچ گروهی و در افزون طلبی‌های هیچ جناحی نمی‌گنجد و متعلق به محدوده جغرافیایی خاصی نمی‌باشد! بلکه انوار کبریایی او از شرق تا غرب عالم را نورانی کرده و در همه جا فروزان و روشنگر است.

* ... و لذا اگر توانستید چنین خالقی را در عمق اندیشه و محتوای کلام و سایر کُنش‌های خود جا دهید و تمامی هستی را متعلق به او بدانید در این مرحله از باور و شناخت آگاهانه و پژوهشگرانه خود، هم او را به عنوان ” وکیل “ و نگهبان خویش برگزینید و اعتنایی به ایراد و انتقاد غیرموجه و سوگرایانه مخالفین، نکنید و در چنین شرایطی اگر نتوانستند شما را تحمل کنند اصل دوری را بر دوستی با آنان ترجیح دهید و به طرز مسالمت آمیزی از آن‌ها دوری نمایید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! از پیشگاه کبریائیت کمک می‌خواهیم تا، زمانی که در سنگر معلمی، خدمت می‌کنیم با گردن نهادن به رهنمودهای سازنده و معنوی ذات اقدست که اوّلین معلم انسان هستی به دانشجویانمان راه و رسم مهرورزی، عدالتخواهی، عدالت محوری و صداقت و تقوا را بیاموزیم و هرگز زحمات معلمین، دبیران و اساتید عالیقدرمان را فراموش نکنیم و همواره علم و دانش و تجربیات خودمان را به منزله شاخه ای از درخت مقدس و مبارک علم آنان بدانیم و با همان صداقتی که به ما آموختند به نسل های بعد از خودمان، بیاموزیم و امانتی را که نزد ما به ودیعت گذاشته اند به نحو کامل تری در اختیار دانشجویانمان قرار دهیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و سوم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( آیات قرآنی، دلیل و برهان اصل توحید و نقشه راهِ درست زیستن و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی هستند و راه رسیدن به مقام رحمت و فضلِ الهی و صراط مستقیم انسانِ کامل را ترسیم نموده اند)

سوره نساء، آیه 174 و 175

   یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَکُم بُرْهَانٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَأَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ نُورًا مُّبِینًا ﴿١٧٤﴾ فَأَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَاعْتَصَمُوا بِهِ فَسَیُدْخِلُهُمْ فِی رَحْمَةٍ مِّنْهُ وَفَضْلٍ وَیَهْدِیهِمْ إِلَیْهِ صِرَاطًا مُّسْتَقِیمًا ﴿١٧٥

ای مردم، برای هدایت شما از جانب خدا نقشه راه معنویت را همچون برهانی محکم و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را همانند نوری تابان و هدایتگر، توسط پیامبری عالیقدر، ارسال نمودیم و این برهان قاطع و نور روشنگر، چیزی جز قرآن نیست! و لذا کسانی که حول محور توحید، جمع شده به ذات اقدس الهی ایمان آورده و به این کتاب آسمانی، استناد نموده در خصوص احکام و رهنمودهای آن تفکّر، تعقّل و تدبّر و تحقیق نمایند و آن را به گونه ای بیاموزند که رفتارهای آنان تغییر یافته و اصلاح گردد؛ مورد فضل و رحمت الهی قرار می‌گیرند و به راه راستی که رو به سوی خالق منان دارد رهنمون می‌گردند. 

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که قرآن را با شواهد و دلایلی محکم بر ما نازل فرموده ای و آن را به چراغ روشنگری، تشبیه فرموده ای! تو را سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ ما را بیش از پیش یاری کنی تا راه انسانیت،  عدالت، جدّیت، پویایی و رشد و ترقیِ مملو از معنویت را در پرتو انوار آن با شفافیت  هرچه تمام‌تر بیابیم و با قلبی مطمئن، بپیماییم و بدینوسیله با صیرورت الی الله، به سرمنزل مقصود برسیم.

* خداوندا! به ما توفیق خداشناسی و تجمیع حول محور توحید که شرط ورود به جوار رحمت و فضل و مغفرت الهی و پا گذاشتن به صراط مستقیم  است را مرحمت فرما.

* پروردگارا! مدیران عادل و شایسته ای که می‌توانند سرنوشت میهن اسلامی را رقم بزنند و موجبات تقویت قانون‌گرایی، عدالت محوری و صلح و صفا را فراهم کنند را یاری فرما … (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 


دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک میلاد مسعود چهارمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام علی ابن الحسین  (ع)

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، بیست و دوم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( عبادت فقط به رکوع وسجود نیست، بلکه کردار نیک و فعالیت در مسیر رضایت حقتعالی نیز در همان راستا می‌باشد و خداوند، بهترین یار و یاور و پشتیبان مومنین است )

سوره حج، آیات 77 و 78

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ارْکَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٧٧ وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِن قَبْلُ وَفِی هَـٰذَا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیدًا عَلَیْکُمْ وَتَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّکَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَىٰ وَنِعْمَ النَّصِیرُ ﴿٧٨

* ای اهل ایمان! اگر می‌خواهید راه رستگاری را طی کنید در برنامه سبک زندگی مادی و معنویتان فقط بنده خالق خود باشید و هیچ پدیده و موجود دیگری را بندگی نکنید و رکوع و سجود خود را صرفا به پیشگاه اقدس او اختصاص دهید.

طبق نقشه راهی که او مقدر و مقرر فرموده و آنگونه که شایسته رهنمودها و احکام او است در پیشگاه کسی که شما را خلق کرده و به عنوان جانشین خود در زمین برگزیده و با دین مبین خود، سرافراز کرده است سعی و کوشش نمایید. همان دینی که هیچ الزام و اجباری در پذیرش آن نداشته و نخواهید داشت! ولی بدانید که این دین مبین،‌ همان آئین یکتاپرستی ای است که پدرتان ابراهیم خلیل (ع)، بشارت آن را داده و هم او شما را مسلمان نامیده است و رهنمودها و احکام آن توسط پیامبر عالیقدرتان به شما ابلاغ گردیده و خود او نیز الگوی عملی این آئین است تا شما نیز تحت تاثیر آموزه های الهی و شیوه های عملی پیامبر عالیقدر، وحی الهی را دریافت کنید و آنگونه در خصوص آن مطالعه و تحقیق و ممارست نمایید که شما هم الگوی عملی سایر انسان‌ها باشید!

* پس برای احراز چنین جایگاه رفیع و کسب لیاقت کافی؛ با برپاداشتن نماز، ارتباط دایمی خود را باخالق و با پرداخت زکات، پیوندتان را با انسان‌های نیازمند، برقرار و حفظ نمایید و محکم و استوار، حول محور توحید، قرار گیرید! محور خدای قادری که یار و یاور و سرور شما است و به عنوان بهترین و قدرتمندترین مولی، همواره شما را یاری می‌نماید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* ای خدایی که رستگاری را محدود به رکوع و سجود نکرده و کردار نیک و انجام فعالیت‌های زیربنایی را نیز در کنار عباداتی همچون سجود و رکوع و از جنس آن‌ها قرار داده ای! به ما توفیق درک فرهنگ قرآنی را بیش از پیش مرحمت فرما تا به فعالیت‌های مولّد و مفید و با کیفیت نیز به عنوان عبادت،‌ نگاه کنیم و در ارتقاء‌کیفیت کلیه فعالیت‌هایمان بیفزاییم.

* ای آفریدگار توانایی که ما را در زمین به عنوان جانشین خود برگزیده ولی مجبور به دین باوری نکرده! و ابراهیم خلیل را پدر توحیدیمان نامیده ای! به حرمت آن پرچمدار توحید، توفیق درک آموزه های دینی و التزام عملی به آن‌ها را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا آنگونه که از ما انتظار داری به خودسازی بپردازیم و بتوانیم الگوی عملی سایر انسان‌ها نیز باشیم.

* ای مهربان ترین مهربانان! زادروز حضرت سجاد (ع)، آن امام عالیقدر را بر ما مبارک گردان و رکوع و سجود آن پیشوای مهرپیشه را الگوی رکوع و سجودهایمان و دعاهای خیر او را بدرقه راهمان قرار بده ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک به مناسبت زادروز اُسوه ایثار و از خودگذشتگی، حضرت عباس (ع) به همه انسانهای مهربان و وفادار 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و یکم فروردین ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عهد شکنی جزو صفات مومنین نمی باشد و همواره بر سر عهد و پیمان با خداوند هستند. از طرفی خداوند راه توبه را برای منافقین، باز گذاشته است)

سوره احزاب، آیات 23 و 24

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوااللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا ﴿٢٣ لِّیَجْزِیَ اللَّهُ الصَّادِقِینَ بِصِدْقِهِمْ وَ یُعَذِّبَ الْمُنَافِقِینَ إِن شَاءَ أَوْ یَتُوبَ عَلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا ﴿٢٤

* در بین مومنین، مردانی یافت می‌شود که با شهادت خود به پیمانی که با خداوند متعال بسته اند عمل نموده و عده ای هم بدون هیچ شک و شبهه و پشیمانی ای بر سر این پیمان، ایستاده و قاطعانه تصمیم دارند تا پای شهادت خود از دین الهی و ارزش‌های خدایی دفاع کنند. بدون شک خداوند یکتا اجر درستکاران را به میزان خلوص و متناسب با میزان صدق آن ها مرحمت می فرماید و برحسب این که منافقین، توبه کنند و یا به اعمال پلید خود ادامه دهند آنان را می ‌بخشد و یا عذاب می ‌کند. البته پروردگار مهربان، همواره منتظر دست آویزی به اسم توبه است تا انسان های خطاکار نیز به واسطه اصلاح افکار و تغییر رفتارهای ناپسند خود، بخشوده شوند و در زندگی جاوید خود دچار عذاب دایمی نباشند. چرا که رحمانیت او اینگونه اقتضاء می‌کند که شاهد جاودانگی خوبی‌ها و خوبان باشد و پایداری و جاودانگی بدی‌ها و بَدان، در اولویت مشیّت او نمی‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* ای خداوند بخشنده! و ای توبه پذیر مهربان! توفیق وفای به عهد و پیمان‌هایی که با هم بسته ایم را عنایت فرما تا در عقایدمان ثابت قدم و استوار باشیم و در آن جا که لازم باشد از دین باوریمان، ‌عدالت خواهیمان و انسانیتمان تا پای جان، دفاع نماییم و در سبک زندگی معنوی و روابط اجتماعیمان نیز به عهد و پیمان‌هایمان پایبند باشیم...

ای خالق ایثار و از خودگذشتگی! تو را به حق وفاداری و ایثارگری حضرت ابوالفضل، سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که این صفت خدایی را در ما نیز همچون آن حضرت، تقویت فرمایی تا اگر مامور به انجام کاری شدیم منافع جمع را بر منافع شخصی خودمان و منافع جامعه را بر منافع خانواده هایمان ترجیح دهیم و موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم نماییم.

* آفریدگارا! روز چهارم شعبان، زادروز حضرت عباس (ع)، این اسوه ایثار و از خود گذشتگی را  بر ما و همه انسان‌های مهربان و وفادار، مبارک گردان و توفیق پیمودن راه او را به ما نیز مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X