دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 35957
تعداد نوشته ها : 839
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه،‌ سیزدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تکریم انسان و فضیلت بخشیدن به او به وسیله ذات اقدس الهی)

سوره اسراء، آیات 70 تا 72

 وَ لَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَ حَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَ رَزَقْنَاهُم مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَ فَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا ﴿٧٠ یَوْمَ نَدْعُو کُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِیَمِینِهِ فَأُولَـٰئِکَ یَقْرَءُونَ کِتَابَهُمْ وَ لَا یُظْلَمُونَ فَتِیلًا ﴿٧١﴾ وَ مَن کَانَ فِی هَـٰذِهِ أَعْمَىٰ فَهُوَ فِی الْآخِرَةِ أَعْمَىٰ وَأَضَلُّ سَبِیلًا﴿٧٢

انسان را پس از خلقت او بسیار گرامی داشتیم و محیط آب و خشکی را جولانگاهش نمودیم و رزق و روزی پاکی را نصیبش کردیم و او را بر بسیاری از موجودات دیگر، برتری بخشیدیم و به وسیله نقشه راه معنویتی که توسط پیامبران، ترسیم نمودیم او را فضیلت کامل بخشیدیم تا راه تکامل مادی و معنوی را طی کند و برای ادامه حیات دنیوی که همان زندگی جاوید اخروی است، توشه برگیرد و از آن جا که حیات جاوید و رفاه کامل مرتبط با آن بر اساس عدل الهی و شایسته سالاری، استوار گردیده است به منظور تعیین صلاحیت و تفهیم موقعیت انسانها و گزینش قانونمند آنان هر گروهی همراه با پیشوای خود در پیشگاه الهی حاضر می گردد و کارنامه آنان به دست راستشان داده می‌شود تا متن و محتوایی که خود آنان از پیش، نگاشته اند را مطالعه نمایند. البته در چنین جایگاهی حق کسی به اندازه ذره ای پایمال نخواهد شد.

بدیهی است که هرکس دیده خود را در این جهان به روی حقایق و دیدن جلوه های جمال حق بسته و روشنایی راستی، درستی، مهرورزی و دادگری را ندیده است در آن جهان نیز جز تاریکی، چیزی نخواهد دید و راه جاودانگی را نخواهد یافت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگاری که با لطف و کرم و مهرورزیت به تکریم ما انسان‌ها پرداخته ای! بیش از پیش کمکمان کن تا جهان فانی را با عدالت پیشگی و تلاش و پشتکار، آباد کنیم و با عدالت گستری و سبک زندگی معنوی، از آن به عنوان مزرعه ای برای کشت افکار و اعمال نیک، بهره برداری نماییم و چنان توشه ای برای حیات جاوید خود برگیریم که آنگاه که با پیشوایان خود در پیشگاهت حاضر میشویم و کارنامه خود را دریافت می کنیم در محضر کبریائیت روسفید و سربلند باشیم.

بارالها! ای آن که پافشاری اصرارکنندگان، او را به خود مشغول نمی‌کند! در بیست و هشتمین روز ماه مبارک رمضان، از این که توفیق انجام واجبات را مرحمت فرموده ای سپاسگزاریم و توفیق ادای مستحبات در گستره وسیعی را نیز از پیشگاهت خواهانیم و نیز درخواست می‌کنیم با تحقق خواسته های مشروع، اکراممان فرمایی و کمکمان کنی تا جهت رسیدن به اهدافمان از هر وسیله نامشروعی استفاده نکنیم بلکه وسیله رسیدن به هدفمان نیز به ترازوی عدل تو نزدیک و نزدیک‌تر باشد ... یَا مَنْ لا یَشْغَلُهُ إِلْحَاحُ الْمُلِحِّینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه،‌ دوازدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، کتاب زندگی و نقشه راه سبک زندگی معنوی است، اطاعت از احکام و رهنمودهای مندرج در آن امر الهی و مایه تذکر و یادآوری است)

سوره اعراف، آیات 2 و 3

کِتَابٌ أُنزِلَ إِلَیْکَ فَلَا یَکُن فِی صَدْرِکَ حَرَجٌ مِنْهُ لِتُنذِرَ بِهِ وَ ذِکْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٢ اتَّبِعُوا مَا أُنزِلَ إِلَیْکُم مِن رّبِکُمْ وَلَا تَتَّبِعُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاءَ قَلِیلًا مَّا تَذَکَّرُونَ ﴿٣

ای پیامبر! قرآن کتابی است که از سوی حق، بر تو نازل شده است تا آن را به انسان‌ها بیاموزی. پس ماموریت خود را بدون هیچگونه تردیدی به انجام برسان و در خصوص سرانجام ناخوش آیند کج روی‌ها تذکّر بده و با یادآوری حقایق و احکام و سایر مندرجات آن به مومنین، بر ایمان آن‌ها بیفزا.

فرمان حق را اجابت کنید و از احکام الهی مندرج در قرآن، تبعیت نمایید و از غیرخدا پیروی ننمایید و از آن جا که آستانه پندپذیری اکثریت شماها بالا است و عده کمی از شماها تذکرات را جدّی تلقی می‌کنید، به منظور تغییر این وضعیت نامناسب، بر حساسیت خود در این گونه امور بیفزایید تا آستانه، پایین بیاید و میزان پندپذیریتان افزایش یابد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! پیام مهرورزی و بنده دوستی ات خطاب به پیامبر عالیقدر و دستور مستقیم به انسان‌ها در خصوص تبعیت از احکام مندرج در کتاب آسمانیت قرآن و عدم تبعیت از غیرخدا و غیرمرتبط با خدا را در این آیات شریفه، خواندیم و اینک از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر میزان اثرگذاری این آموزش‌ها به گونه ای بیفزایی که موجبات تغییر رفتارهای انحرافی و سوق یافتن به هنجارهای معنوی در ما فراهم گردد و این آموزه ها در سبک زندگی معنویمان باعث بروز افکار و اَعمال خداپسندانه ای گردد.

بارالها! ای آن که نسبت به بندگان درستکارت مهربانی! در بیست و هفتمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم فضیلت شب قدر و احساس امنیت و آرامش و سایر برکات ناشی از آن را نصیبمان کنی و چنان توانی مرحمت فرمایی که سختی کارها بر ما هموار و ناملایمات زندگی، قابل تحمّل گردد و نیز درخواست می‌کنیم پوزش‌هایمان را بپذیری و کوتاهی‌ها و کجرویهای ندانسته و ناخواسته ناشی از ناآگاهی‌هایمان را برما ببخشایی ... یَا رَءُوفاً بِعِبَادِهِ الصَّالِحِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 


دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه،‌ هفتم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هدف اصلی بعثت انبیاء شامل دور کردن مردم از فرقه گرایی و عقاید متعصبانه کُفرآمیز و تجمیع آنان حول محور توحید و ابلاغ نقشه راه اندیشه درست، بیان پُرمحتوا و رفتار صحیح انسان‌ها و ترسیم اصول و مبانی سبک زندگی معنوی به صورت مکتوب بوده است)

سوره بقره، آیه 213

کَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرِینَ وَ مُنذِرِینَ وَ أَنزَلَ مَعَهُمُ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِیَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ وَ مَا اخْتَلَفَ فِیهِ إِلَّا الَّذِینَ أُوتُوهُ مِن بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَیِّنَاتُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللَّهُ یَهْدِی مَن یَشَاءُ إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ﴿٢١٣

انسان‌ها در ابتدا بر یک فطرت بوده و با توجه به ”فطری بودن“ دین باوری، گروه واحدی را تشکیل می‌داده اند ولی به دلیل برداشت‌های مختلف و شیوه های گوناگون ارتباط با مبداء، اختلافاتی بین آن‌ها شکل گرفته و شدت می‌گیرد تا این که خداوند، پیامبران را جهت بشارت و نذارت آنان مبعوث می‌کند تا اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را به صورت مکتوب به آنان بیاموزند و با تجمیع انسان‌ها حول محور توحید، آن‌ها را از محورهای متعدد و اختلاف برانگیز شِرک، برهانند. ولی در ادامه راه و پس از بعثت پیامبران نیز برخی از سردمداران اهل کتاب با این که می دانستند دگمیت آنان باعث ایجاد اختلاف می‌شود ولی منفعت طلبی و افزون طلبی آنان مانع پذیرش حق می‌گردد و سرانجام، ‌خداوند قادر متعال، صاحبان ایمان را به سوی پذیرش حق، رهنمون می‌گردد. زیرا او براساس مشیّت عادلانه و شایسته گزینی خود چنین اراده کرده است که افراد مستعد و شایسته به راه راست هدایت گردند.

به تعبیر مجموعه نفیس ”تفسیر پرتوی از قرآن“ (آیت الله طالقانی ـ ره ـ) آنچه از بیان این آیه استفاده میشود پنج دوره فکری و اجتماعی انسان و تکامل نبوت است:

1 ـ دوره انسان فطری که در اندیشه و صورت اجتماعی، یک گونه بوده اند

2 ـ مرحله بلوغ و ظهور نیروی تخیل و عقل اکتسابی که در اندیشه و بینش جهانی و حدود و حقوق و مرزهای طبقاتی و جغرافیایی، بین آنان اختلافاتی پدید می آید

3 ـ مرحله ای که پیامبران، مبعوث شدند تا عقول و اجتماع را با تبیین اصول اعتقادی و مقیاس‌ها از اختلاف برهانند. رسالت پیامبران نیز در دو مرحله انجام یافته: نخست، بشارت و نذارت و آن گاه آوردن کتاب و شریعت

4 ـ مرحله اختلاف در دین‌باوری: بعد از آنکه رسالت پیامبران در میان توده ها، نیروی جاذب و محرکی پدید آورده، دینداران و دین سازان حرفه ای، آشکار میشوند و کتاب و شریعت را بر طبق امیال و هواهای خود و عامه مردم توجیه و تفسیر مینمایند و آئین توحید، کم رنگ میشود و به رنگ اوهام و سنن ملّی و نژادی در می آید و حاکمیت کتاب و شریعت، محدود میگردد و زمینه برای بروز و سلطه طاغوت فراهم می‌گردد

5 ـ خداوند کسانی را که بینش برتری دارند و تجربه مذاهب و مرام‌ها آماده شان ساخته، هدایت مینماید تا حق را از میان انحراف‌ها و اختلاف‌ها دریابند و طلیعه رشد و توحید دیگران شوند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 * پروردگارا! ای خالق وحدت آفرین! و ای آن که وحدت گرایی را پایه و اساس ادیان توحیدی قرار داده ای! به ما مومنین و موحدین، توفیق تجمیع حول محور خودت را مرحمت فرما و از اِعمال سلیقه ها و نظریه های منفعت طلبانه بِرهان و توفیق درک رهنمودهای مکتوب پیامبرانت را عنایت کن تا بیش از پیش، به سوی خودت هدایت شویم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

* بارالها! ای پاسخ دهنده و برآورنده آرزوها و درخواست‌های درماندگان! در بیست و دوّمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیّت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که در این ایاّم و در تمامی اوقات، درهای فضل و رحمتت را به روی ماها بگشایی و برکات متواتر و دایمی ات را بر ما نازل فرمایی و در اموری که موجبات خوشنودیت را فراهم می‌کند موفقمان گردانی و لیاقت زندگی جاوید و برخورداری ار نعمت‌هایت در فردوس برین را عنایت فرمایی ... یَا مُجِیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

 صبح بسیار زیبای روز دوشنبه،‌ ششم خردادماه 1398 شما به خیر  

شهادت اوّلین اختر تابناک امامت و ولایت، امام علی (ع) به پیروان آن حضرت، تسلیت باد

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اعتقاد به رسالت پیامبران به منظور ارتقاء سطح آگاهی‌ها، آموزش کتاب و حکمت و تزکیه انسان‌ها و ارتباط با مبداء و تلاش جهت نیل به هدف در سایه صبر و صلات)

سوره بقره، آیات 151 تا 153

کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولًا مِّنکُمْ یَتْلُو عَلَیْکُمْ آیَاتِنَا وَ یُزَکِّیکُمْ وَ یُعَلِّمُکُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَ یُعَلِّمُکُم مَّا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ ﴿١٥١ فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَاشْکُرُوا لِی وَ لَا تَکْفُرُونِ ﴿١٥٢﴾ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ ﴿١٥٣

از آن جا که دین باوریِ موروثی و خانوادگی، امری روبنایی و ناکافی به حساب می آید لذا پیامبرانی را از بین خودتان برگزیدیم تا آیات الهی را برایتان تلاوت کنند و افکار و اعمالتان را پاک و منزه نمایند و در همین راستا کتاب و حکمت و آنچه را که بدون آنان قادر به آگاهی و درک آن نبودید به شما تعلیم دهند و موجبات ارتقاء آگاهی‌های اجتماعیتان را فراهم کنند. پس شما نیز به منظور حفظ و ارتقاء این ارتباط متقابل، در تمامی حالات، خود را در محضر خالق فرض کنید و به یاد من باشید تا من نیز متقابلا به یادتان باشم و قدردان نعمت‌های الهی باشید و کفر نورزید و به عنوان افراد باایمان، در سبک زندگی معنوی خودتان ضمن تلاش و کوشش، صبر و نماز را دو وسیله ارتباطی موثر بین انسان و خالق و نیل به اهداف عالیه در نظر بگیرید و شکی به دلتان راه ندهید که خداوند با صبرپیشگان است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! به ما کمک کن تا ضمن احترام به اعتقادات خانوادگی، به منظور تبرئه از این اتهام که دین باوری،‌ بخشی از فرهنگ تحمیلی خانواده است،‌ در مورد رسالت پیامبرانت که ارتقاء آگاهی های فردی و اجتماعی، زدودن پلیدی‌های اجتماعی،‌ آموزش کتاب و حکمت و تحول فرهنگ بشری با آموزه های الهی بوده است، مطالعه و تحقیق کنیم و دین‌پژوهی را اساس دین‌باوریمان قرار دهیم.

آفریدگارا! این توفیق را به ما مرحمت کن تا همواره خود را در محضر مبارکت احساس کنیم و در سبک زندگی معنویمان با رفتار نیک و توسعه آن به شکر نعمت‌هایت بپردازیم و با تلاش و پشتکار و پایداری و شکیبایی و دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های روزمره خود بر میزان تحمل و مقاومتمان بیفزاییم و به سوی اهداف متعالی انسانی حرکت نماییم.

بارالها! ای برآورنده آرزوهای حاجتمندان! در بیست و یکمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم و از پیشگاه کبریائیت می‌خواهیم که جلوه‌های زیبای خوشنودیت را به ما بنمایانی و راه وسوسه های شیطانی را بر ما مسدود نمایی و رفاه کامل همراه با احساس امنیت و حیات جاوید در فردوس برین را نصیب ما نمایی ... یَا قَاضِیَ حَوَائِجِ الطَّالِبِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه،‌ پنجم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (جُست و جوی حساسترین و اثرگذارترین زمان تصمیم گیری به منظور خودسازی با تاسی به ذخیره وحی الهی، قرآن مجید)

سوره قدر، آیات 1 تا 5

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿١ وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿٢﴾ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿٣﴾ تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِن کُلِّ أَمْرٍ ﴿٤﴾ سَلَامٌ هِیَ حَتَّىٰ مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿٥

قرآن را در شب قدر نازل کردیم (۱) همان شب منحصر به فرد و یگانه ای که درک عظمت آن برای شما بسی دشوار است (۲) همان شب متبرّکی که عظمت و اهمیّت آن از هزار ماه، برتر و بالاتر است (۳) و همان شب استثنائی که طی آن فرشتگان و جبرئیل امین به اذن خداوند منان با اهداف جامع و چندمنظوره ای نازل می‌شوند (۴) شب روشن تر از روزی که تا برآمدن سپیده دم، سرشار از معنویت، برکت، سلامت و امنیت است (۵)

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای خدای بی‌همتایی که قرآن را به عنوان نقشه راه انسانیت و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی، نازل فرموده ای! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه عمیق و درک پیام‌های سازنده قرآنی و عمل به آن‌ها را نیز مرحمت فرمایی.

پروردگارا! ای خدایی که آشکارا فرموده ای تا خودمان را تغییر ندهیم و تا از درون، متحول نشویم سرنوشتمان را تغییر نخواهی داد! از پیشگاهت درخواست می‌کنیم عقل و تدبیر و همّت خودسازی و تغییر درونی را نیز به ما عنایت فرمایی.

ای خدای مهربان! اگر شب قدر، برای تفکر و تصمیم گیری در خصوص برگزیدن راه صحیح و احتراز همیشگی از انحرافات نابود کننده است، همه ی شب‌ها و روزهایمان و تمامی لحظات زندگیمان را مملو از برکات این شب باعظمت کن تا همواره حول محور نیکی‌ها و گریز از بدی‌ها در فضای معنوی ”قدر“، به تفکر و تدبر و برنامه ریزی صحیح برای انسان بودن و انسان ماندن و صیرورت الی الله بپردازیم و لحظه به لحظه سرنوشتمان را آنگونه که موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم ‌کند، رقم بزنیم و در آن مسیر حرکت نماییم.

ای مهربان ترین مهربانان! شب‌های تاریک کج اندیشی‌ها و خودخواهی‌هایمان را با گرایش به عدالت خواهی و عدالت محوری، به گونه ای روشن فرما تا همواره نه در طلب طلوع فجر بلکه در خود ”فجر“ به سر ببریم.

بارالها! ای آرامش بخش دل‌ها! و اى فرو فرستنده آرامش در دل گروندگان! در بیستمین روز ماه مبارک رمضان، تورا به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری امام علی (ع) سوگند می‌دهیم؛ توفیق عمل صالح و کسب لیاقت زندگی جاوید در بهشت موعود را به ما عنایت فرمایی و از ارتکاب خلاف‌های تباه کننده ای که عذاب آتش را در پی خواهد داشت، بازداری و توفیق مطالعه و پژوهش در احکام و رهنمودهای قرآنی و عمل به آن را به ما مرحمت فرمایی ... یَا مُنْزِلَ السَّکِینَةِ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه،‌ چهارم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( بعثت پیامبران الهی به منظور تعلیم علم و معرفت و تزکیه انسان‌ها )

سوره بقره، آیه 129

رَبَّنَا وَابْعَثْ فِیهِمْ رَسُولًا مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِکَ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَ یُزَکِّیهِمْ إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ﴿١٢٩

حضرات ابراهیم و اسماعیل (ع) پس از برپا کردن ستون‌های خانه کعبه که در عصر کوچ گرایی و چادرنشینی، نوعی نوآوری و سازندگی به حساب می آمد، دست به دعا برداشتند و از خالق یگانه درخواست کردند آن دو را به مسلمانی بپذیرد و اسلام را در نسل های بعدی آنان نیز گسترش دهد (سوره بقره، آیه 128) و از آن جا که ” نبوّت“ وسیله ارتباطی خدا و انسان و رکن اصلی شناخت ” توحید “ است از درگاه الهی درخواست کردند پیامبرانی را به منظور آموزش و هدایت و ابلاغ آیات الهی از بین آنان برگزیند تا کتاب و حکمتی که پایه و اساس آگاهی و ترقی و توسعه انسانی است را به آنان بیاموزند و از ناپاکی ها و هرزگی ها و پلیدی ها به سوی پاکی ها هدایت کنند و در پایان درخواست خود، از عزّت و حکمت خداوند که پایه و اساس قدرت و عدالت الهی را تشکیل میدهد، یاد کرده و بر آن تاکید می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! همانگونه که دعای پیامبران عالیقدرمان ابراهیم و اسماعیل (ع) را اجابت کرده پس از آنان نیز پیامبرانی را برای هدایت و تزکیه ما انسان‌ها مبعوث فرمودی به ما گیرندگان آموزش‌ها و خدمات پیامبران الهی نیز توفیق درک جهان بینی توحیدی و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی ارائه شده بوسیله آنان را مرحمت فرما تا این آموزه ها را در زندگی خود، خانواده و جامعه، جاری سازیم و بر سرعت و دقت فعالیت های مفید اجتماعیمان بیفزائیم.

آفریدگارا! همانطور که در این آیه شریفه، فلسفه بعثت پیامبران را آموزش کتاب انسانیّت، حکمت و معنویّت تعیین فرموده و عزّت و حکمت را در کنار هم قرار داده ای! توفیق آگاهی و عمل به رهنمودهای پیامبران عالیقدرت را به گونه ای مرحمت فرما که موجبات اصلاح افکار و اعمال و عزتمندیمان را فراهم نماید.

بارالها! ای هدایت کننده به سوی حقیقت حق! در نوزدهمین روز ماه مبارک رمضان، تورا به حقّ نورانیت و عظمت و اهمیت شب‌های قدر و به حق عدالت محوری اوّلین اختر تابناک امامت و ولایت ـ امام علی ـ سوگند می‌دهیم؛ سهم عظیمی از برکات معنوی این ماه را نصیب ما گردانی و راهمان را جهت کسب نیکی‌هایش هموار نمایی و از پذیرفته شدن اعمال نیکی که به منظور جلب رضایتت انجام داده و به پیشگاه کبریائیت عرضه کرده ایم محروم ننمایی ... یَا هَادِیا إِلَى الْحَقِّ الْمُبِینِ

* خداوندا! در این فضای معنوی، توفیق خودسازی هرچه بیشتر را به ما مرحمت فرما و به حق عظمت این ایام، آرامش، عدالت، اقتصاد پویا و عشق و محبت همراه با معنویت را در تمام جهان مقدّر فرما ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، سوّم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از وارونه جلوه دادن حق و باطل یا مخدوش کردن حق با باطل و کتمان حقیقت. برقراری ارتباط معنوی با معبود، اصلاح خود، قبل از اصلاح دیگران، تفکر و تعقل )

سوره بقره، آیه 42 تا 44

وَ لَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَ تَکْتُمُوا الْحَقَّ وَ أَنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿٤٢ وَ أَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَ آتُوا الزَّکَاةَ وَارْکَعُوا مَعَ الرَّاکِعِینَ ﴿٤٣﴾ أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ وَ أَنتُمْ تَتْلُونَ الْکِتَابَ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿٤٤﴾  

در صورتی که از حقانیت پدیده یا موضوعی آگاهی کامل دارید، هرگز حق را باباطل نپوشانید و حقانیت حق را کتمان نکنید و حق را آگاهانه به عنوان باطل، جلوه ندهید. البته اگر می‌خواهید طرز تفکّر، محتوا و شیوه بیان و عملکردتان همواره بر محوریت حق و حقیقت بچرخد و از این مسیر، منحرف نشوید صحت و سلامت و امنیت شیوه عملکرد خود را با برپاداشتن نماز (اِنَّ الصَلاتَ تَنها عَنِ الفَحشاءِ وَالمُنکَر) و پرداخت مالیات اسلامی (در صورتی که جزو حائزین شرایط آن هستید) و شرکت در عبادات دسته جمعی و گروهی، تضمین کنید.

آیا در حالی که هنوز به اندازه کافی به درک و آگاهی نسبت به حقوق دیگران نائل نشده اید و میزان کارایی علم و آگاهی شما به قدری نیست که باعث تغییر رفتارهای انحرافی خودتان گردد باز هم سعی می ‌کنید دیگران را با همان علم بی عملتان، ارشاد نمایید؟ و اصلاح خودتان را به فراموشی می‌سپارید؟. در این خصوص به تفکر و تعقل بپردازید و به منظور راستی آزمایی، به رفتار خودتان توجه کنید و ببینید آیا علم و آگاهی شما در خصوص رعایت حقوق دیگران به حدی رسیده است که موجب تغییر رفتار شده و خودتان اوّلین عامل به این امر باشید یا خیر؟ و اگر نشده اید قبل از ارشاد دیگران به خودسازی و ارشاد خودتان بپردازید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! چنان حساسیت، تعهد و تقوایی مرحمت فرما تا هرگز حقّی را ناحق و ناحقّی را حق، جلوه ندهیم و در سبک زندگی معنویمان علاوه بر وظیفه شناسی و تعهد کاریِ مطلوب که بهترین عبادت در پیشگاهت محسوب می‌شود! توفیق عبادات یومیه و دسته جمعی را نیز به ما عنایت فرما.

خداوندا! ای آنکه برای ما انسان‌ها بهترین و دلسوزترین راهنما هستی! ما را به درجه ای از پرهیزگاری و التزام عملی نائل فرما تا اگر قرار است راهنمای دیگران باشیم، در سایه مطالعه، تحقیق، ممارست و ریاضت، خود جزو راه یافتگان و عاملین به پندار،‌ گفتار و رفتارهای شفاف و صحیح باشیم.

بارالها! ای روشنایی بخش دل‌های عارفین! در هیجدهمین روز ماه مبارک رمضان، تورا به حقّ نورانیتت و روشنایی بخشیت سوگند می‌دهیم و از پیشگاه مقدّست درخواست می‌کنیم؛ ما را به برکت سَحَرهای این ماه، به آگاهی و شناخت واقعیت‌ها نائل کنی و دل‌هایمان را با روشنایی انوار مقدّست، نورانی گردانی و تمامی اعضایمان و حرکات و سکناتمان را به پیروی از آثارش بگماری ... بِنُورِکَ یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِینَ.

* پروردگارا! در این شبها که آن‌ها را لیله القدر و بهتر از هزار ماه، نامیده ای توفیق خودسازی هرچه بیشتر را به ما مرحمت فرما و به حق عظمت این ایام، آرامش، عدالت، اقتصاد پویا و عشق و محبت همراه با معنویت را در تمام جهان مقدّر فرما ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه،‌ دوّم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پرهیزگاران به جهان واپسین، اعتقاد دارند و در این خصوص به یقین رسیده، اهل نماز و انفاق و هدایت یافته و رستگارند )

سوره بقره آیات 2 تا 5

ذَٰلِکَ الْکِتَابُ لَا رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِینَ ﴿٢ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿٣﴾ وَالَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ وَبِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ أُولَـٰئِکَ عَلَىٰ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥

 قرآن، کتاب راهنمای پرهیزگاران است!. آنان که به جهان واپسین و ماوراءالطبیعه، ایمان دارند، نماز را برپا می‌دارند و از رزق و روزی خود انفاق می‌کنند و آنان که به قرآن و کتب آسمانی قبل از آن، اعتقاد دارند و به عالم آخرت نیز یقین پیدا کرده اند. در مجموع؛ پرهیزگاران، کسانی هستند که به هدایت الهی دست یافته و راه راستی که برگزیده اند آنان را به سوی رستگاری، سوق داده است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آن که قرآن را به عنوان راهنمای سبک زندگی معنوی انسان‌ها و نقشه راه آنان نازل فرموده ای؛ توفیق مطالعه، تحقیق و درک هرچه بیشتر این کتاب راهنما را مرحمت فرما تا به برکت آموزه های زیربنایی و اثرگذار آن در گروه پرهیزگاران، قرار گیریم و مرگ را پایان زندگی خود ندانسته بلکه نقطعه عطف و آغاز حیات جاوید خود بدانیم.

ای قادر متعال! که نماز را ستون اصلی دین‌باوری و به منزله پیوستن قطره ای فناپذیر به اقیانوس بی زوال هستی و به عنوان نیروی بازدارنده پلیدی ها توصیف فرموده ای! به ما توفیق درک و انجام آگاهانه این عبادت سازنده را مرحمت فرما.

خداوندا! تا زمانی که از فاصله غیرعادلانه فقر و غنا کاسته نشده و فقر به عنوان پایه و اساس انحرافات اخلاقی و ناامنی اجتماعی، مطرح میباشد به ما کمک کن تا ضمن اقدامات ریشه ای و زیربنایی در راستای فقرزدایی، از انفاق به نیازمندان، غافل نشویم و از انحراف بیشتر آنان بکاهیم.

خدایا! چنان کن سرانجام کار، توخوشنود باشی و ما رستگار.

بارالها! ای پروردگاری که از ضمایر تمامی انسان‌ها آگاهی! و ای آفریدگاری که کمالاتت نیازی به توضیح و تفسیر ندارد! در هفدهمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه مقدست درخواست می‌کنیم؛ ما را به سوی کارهای شایسته، هدایت فرمایی و حاجت‌ها و آرزوهایمان را برآوری و بر محمد (ص) و خاندان پاک او درود فرستی ... صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، اوّل خردادماه  1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ایمان، کردار نیک، امید به رحمت الهی و دست یابی به آن موفقیت بزرگ)

سوره جاثیه، آیه30

فَأَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَیُدْخِلُهُمْ رَبُّهُمْ فِی رَحْمَتِهِ ذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْمُبِینُ ﴿٣٠

آنان که ایمان آورده و کردارشان نیک است براساس اصل شایسته گزینیِ خدایی به عرصه رحمت الهی وارد می‌شوند و این توفیق بزرگ را آشکارا کسب می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! اگر شرط ورود به رحمت واسعه ات، ایمان و عمل صالح است پس به ما نیز توفیق ایمان آگاهانه و نه سنتی و تقلیدیِ کورکورانه را مرحمت کن تا با کسب انرژی معنوی از ایمان واقعی خود، تمامی اندیشه‌ ها، گفته ها و کردارمان در مسیر حق جویی، حق گویی، حق محوری و عدالتخواهی قرار گیرد و بدینوسیله به آن موفقیت آشکاری که وعده آن را داده ای دست یابیم.

* خداوندا! بر محمد و آل او درود فرست و ما را در این روز و شب و در جمیع روزها و شب های زندگیمان به انجام خیر و دورى از بدى و سپاس نعمت ها و پیروى سنت‏ ها و پرهیز از بدعت ها و امر به معروف و نهى از منکر و پاسدارى اسلام و کاستن و خوار نمودن باطل و نصرت و اعزاز حق و ارشاد گمراهان و کمک به ناتوانان و دادرسى مظلومان، موفق بدار (امام سجاد ع).

* خدایا! بر محمّد و آل او درود فرست و ما را به یاد کردن سپاس خود در نعمت هایی که عطاء فرموده اى فراموشکار مگردان و به احسانت در آن چه بخشیده ‏اى غافل مساز (امام سجاد  ع).

بارالها! ای پروردگار جهانیان! در شانزدهمین روز ماه مبارک رمضان، تو را به حق خدائیت سوگند میدهیم؛ همنشینی با نیکان و آزادگان و دوری از بَدان و بَدکرداران را نصیب ما نمایی و احساس امنیّت و آرامش را بر تمام وجودمان مستولی فرمایی ... بِإِلَهِیَّتِکَ یَا إِلَهَ الْعَالَمِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X