دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 35962
تعداد نوشته ها : 839
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دو‌شنبه، بیستم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تکلیف شرعی کسانی که به هنگام وصیت کردن فردی حضور دارند و یا جزو شهود هستند و یا بطور کاملی در جریان اصل وصیت می‌باشند چیزی جز شهادت شفاف، صحیح و دقیق نمی‌باشد)

سوره بقره، آیه 181

فَمَن بَدَّلَهُ بَعْدَ مَا سَمِعَهُ فَإِنَّمَا إِثْمُهُ عَلَى الَّذِینَ یُبَدِّلُونَهُ إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿١٨١

** همانگونه که در توضیحات روز قبل یادآور شدیم؛ خداوند منّان در آیه 180 سوره بقره بر لزوم وصیت در زمان حیات، تاکید کرده و همچون یک فرمان کتبی، جهت اجرا به انسان‌ها ابلاغ فرموده است و در ادامه همان فرمان، در آیه 181 تکلیف فرد یا افرادی را تعیین و اعلام می‌کند که در جریان چنین وصیتی قرار می‌گیرند و رای و نظر و شهادت و تصمیم گیری آن‌ها میتواند مسیر اجرای وصیت‌نامه را تغییر دهد! و لذا می‌فرماید:

اگر فرد یا افرادی در جریان وصیتی قرار گیرند ولی محتوای آن را تغییر داده و به ورثه،‌ تحمیل کنند و طبق وصیت‌نامه عمل نشود، هیچ گناهی شامل حال فرد متوفی نمیشود بلکه گناه این نافرمانی و عدول از مندرجات وصیت‌نامه شرعی، که طبق حکم الهی و موازین شرعی، تنظیم شده است بر عهده کسانی است که آن را تغییر داده اند تا به گونه دیگری اجرا شود و یا اصلا اجرا نشود و همچون بقیه ماتَرَک بین وارث‌ها تقسیم گردد!. غافل از این که چنین گناه آشکاری را در پیشگاه خداوند شنوا و آگاهی مرتکب خواهند شد که نقشه راه را با شفافیت هرچه تمامتر، ترسیم و جهت اجرا،‌ ابلاغ فرموده است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! کمکمان کن تا اگر با وصیت مشروع و عادلانه ای مواجه شدیم به احترام این آیات شریفه‌ و شادی روح متوفی، آن را محترم و مقدس تلقی کنیم و به حکم خودت هرگونه تغییر،‌ تبدیل، عدول یا عدم اجرای آن را ممنوع و حرام در نظر بگیریم.

خداوندا! اگر درجایگاه شاهدان عینی وصیتی یا وصیت‌نامه ای قرار گرفتیم به ما کمک کن تا از جاده عدالت، خارج نشویم و حتی اگر از نظر مادّی به زیانمان بود آنچه را که شاهد آن بوده ایم به درستی و در پیشگاه خودت شهادت دهیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 


دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک ‌شنبه، نوزدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (واجب بودن وصیت در زمان حیات، لزوم عادلانه بودن و صیت و محدود بودن آن به بخشی از اموال و نه تمامی اموال)

سوره بقره، آیه 180

کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِن تَرَکَ خَیْرًا الْوَصِیَّةُ لِلْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ بِالْمَعْرُوفِ ۖ حَقًّا عَلَى الْمُتَّقِینَ ﴿١٨٠ 

خداوند متعال در آیه 180 سوره بقره، موضوع وصیت قبل از خاتمه حیات دنیوی را بر هر فرد مسلمانی، واجب اعلام فرموده و این دستور را با فرمان موکّد « کُتِبَ عَلَیْکُمْ » آغاز کرده است. همان واژه ای که بارها در قرآن برای واجب بودن روزه، نماز، جهاد، قصاص و احکام الهی دیگر به کار برده است، یعنی توصیه نکرده و نگفته است بهتر است در این مورد، اقدام کنید بلکه صراحتا فرموده است این یک فرمان شفاهی ساده نیست بلکه به منزله یک حُکم کتبی است که وصیت کنید، در شرایطی که اگر پدر و مادرتان در قید حیاتند در حضور آن‌ها و سایر اعضای خانواده یا خویشاوندان و نزدیکانی نظیر فرزندان و همسر و امثال اینها اقدام کنید و بعد ادامه میدهد وصیتی که عادلانه و منطبق بر موازین شرعی باشد، نه هر وصیت دلخواهی! و به همین دلیل است که هرچند انسان در زمان حیاتش اختیار کل اموالش را دارد ولی هیچکس حق ندارد در محدوده ای بیش از یک سوم اموال خود، وصیتنامه ای را تنظیم کند و انتظار داشته باشد بدون هیچگونه تغییری پس از مرگش اجرا شود! و هیچ پدر و مادری حق ندارند فرزندی را از ارث محروم کند چون خلاف آن عدالت و عُرفی است که در این آیه توصیه شده و واژه های پایانی این آیه چیزی جز تاکید بر پرهیزگاری نیست یعنی کسانی که اولا وصیت کنند و وصیت نامه ای داشته باشند و ثانیا در آن وصیت نامه، جانب عدالت را مراعات کنند جزو پرهیزگارانند و اگر نکنند نیستند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که صرفا به قرائت عادتی قرآن بپردازیم و احکام و رهنمودهای عملی و التزام عملی به حدود الهی را نادیده بگیریم به خودت پناه می‌بریم زیرا به ما آموخته ای که قرآن را نه فقط برای خواندن بلکه به منظور فهمیدن و عمل کردن و تکامل معنوی ما انسان‌ها و صیرورت الی الله نازل فرموده ای (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 


دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز ‌شنبه، هیجدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مطالعه قرآن،‌ برپاداشتن نماز و انفاق)

سوره فاطر، آیه 29 و 30

إِنَّ الَّذِینَ یَتْلُونَ کِتَابَ اللَّهِ وَ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَ أَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَ عَلَانِیَةً یَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ ﴿٢٩ لِیُوَفِّیَهُمْ أُجُورَهُمْ وَ یَزِیدَهُم مِن فَضْلِهِ إِنَّهُ غَفُورٌ شَکُورٌ ﴿٣٠

مطالعه قرآن، به منزله ارتباط خدا با انسان،‌ برپاداشتن نماز به منزله ارتباط انسان با خدا و رسیدگی به وضع نیازمندان، به منزله ارتباط انسان با انسان، پایه های اساسی تجارت سه جانبه ای را تشکیل میدهد که به زعم قرآن پژوهان، زوال ناپذیر و بدون نابودی و فساد و کساد است. آنان نه تنها آرزومند بلکه امیدوار و مطمئن هستند که اجرشان در پیشگاه الهی محفوظ است و این در حالی است که فضل و کرم پروردگار بخشایشگر و سپاس پذیر، پاداش افزونی را برای چنین افرادی مقدر و مقرر فرموده است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! به مصداق دعای زیبای « مُحَقِّقٌ لِما حَقَّقْتُمْ، مُبْطِلٌ لِما اَبْطَلْتُمْ » (در زیارت جامعه کبیره) روحیه پژوهش محوری را چنان در ما تقویت فرما تا در امر مهم دین باوری و آیات و احکام قرآنی و سایر معارف، تحقیق کنیم و به گونه ای بیاموزیم که موجب التزام عملی به احکام فردی و اجتماعی گردد.

آفریدگارا! از آن جا که خواندن قرآن را به منزله گفت و گوی خودت با انسان مقدر فرموده ای توفیق درک معانی آن را به گونه ای مرحمت کن که سخنان قرآنیت را هرچه شفاف تر و پُرمعناتر، درک نماییم.

ای یگانه بی همتا! از آن جا که خواندن نماز را به منزله گفت و گوی انسان با خودت مقدر کرده ای، توفیق درک معانی و تداوم خالصانه این عبادت را به گونه ای مرحمت فرما تا آن را با شور و شعور بالا و آنگونه که شایسته مقام ربوبی تو است اجرا نماییم و بر اثرگذاری آن در ارتباطات اخلاقی، اجتماعی و اقتصادیمان بیفزاییم.

بارالها! روحیه عدالت محوری، عدالت خواهی، ظلم ستیزی، پویایی و فعالیت های کارآمد و برنامه ریزی شده را به گونه ای در ما تقویت فرما که موجبات رونق همه جانبه اقتصادی را فراهم کند و به طور ریشه ای و اساسی از فاصله طبقاتی بکاهد و تا زمان دستیابی به چنین جامعه ای توفیق دستگیری از نیازمندان را در حد توان به ما مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، هفدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن کتاب حکمت است و برای نیکوکاران، مایه هدایت و رحمت می‌باشد. ضمنا نیکوکاری از سویی با برپایی نماز، به خدا متصل است و از سوی دیگر به وسیله زکات، با مردم، ارتباط دارد و آنچه هر دو اتصال را مرتبط و مستحکم می‌کند اعتقاد به حیات جاوید است)

سوره لقمان، آیات 2 تا 5

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ ﴿٢ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّلْمُحْسِنِینَ ﴿٣﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ أُولَـٰئِکَ عَلَىٰ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥

این‌ها برخی از آیات حکمت آموز قرآنی هستند که به منزله نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها و شاخص اصلی هدایت‌ نیکوکاران می‌باشند. همان هایی که در پیشگاه الهی می ایستند و همچون قطره ناچیزی به اقیانوس بی کران الطاف خداوندی می‌پیوندند و نماز را با خلوص نیّت و تمرکز کامل، به جا می آورند و در صورت توان اقتصادی، مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کنند و زندگی جاوید و حیات دایمی پس از این جهان فانی را باور دارند و در مورد آن به یقین رسیده اند. چنین افرادی در مسیر هدایت الهی قرار دارند و رستگار خواهند شد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای حکیم بی همتا! ای عظیم بی مانند! ای کریم بی نظیر! ای منبع تمامی فضائل! ای منشاء‌ تمامی نیکی‌ها! ای آن که: تو حکیمی، تو عظیمی، تو کریمی، تو رحیمی، تو نماینده فضلی، تو سزاوار ثنایی ... از این که این کتاب حکمت آموز را برای هدایت ما انسان ها و به عنوان دستمایه سبک زندگی معنویمان نازل فرموده و آن را مایه رحمت قرار داده ای تورا سپاس می‌گوییم.

آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن به نیت درک حکمت‌های الهی،  برپایی خالصانه نماز به نیت ارتباط با خالق و پرداخت زکات به نیت ارتباط با مردم و رفع تمامی شبهه ها را به گونه ای مرحمت فرما تا با یقین کامل، تلاش کنیم، به صیرورت الی الله بپردازیم و مصداق واژه پرمعنای ”مُحسِنین“ گردیم و کردار نیکمان را به نیکی و با عالی‌ترین کیفیّت، بروز دهیم و موجبات اعتلای تمامی نیکی ها در سطح جامعه را فراهم نماییم.

بارالها! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در این ماه و در تمامی دوران زندگیمان نیز ما را هرگز از برکات و معنویات و سازندگی‌های ماه و مبارک رمضان دور نفرمایی ... اَنتَ رَبُّ العظیم ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، شانزدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (شکر خدا به خاطر نزول قرآن، کتابی که راه گم کردگان را بیم میدهد و راه یافتگانی که بینش، گویش و روش درستی دارند را نوید میدهد)

سوره کهف، آیات 1 تا 3

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَنزَلَ عَلَىٰ عَبْدِهِ الْکِتَابَ وَ لَمْ یَجْعَل لَّهُ عِوَجًا ﴿١ قَیِّمًا لِّیُنذِرَ بَأْسًا شَدِیدًا مِّن لَّدُنْهُ وَ یُبَشِّرَ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا  ﴿٢  مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا  ﴿٣ 

حمد و ستایش مخصوص خدایی است که قرآن را بر بنده خود محمد (ص) نازل کرده است. کتاب شفافی که نقشه راه انسانیت است و هیچ انحرافی در آن یافت نمیشود. همان کتاب روشنی که حاوی مبانی و رهنمودهای سبک زندگی معنوی است و از انحراف منجر به سقوط، بیم می‌دهد و مومنین را به واسطه پیمودن راه صحیح و بدون انحراف منتهی به هدف، نوید می‌دهد.

همان هدایت یافتگانی را که به واسطه کردار نیکشان، پاداش نیکویی در انتظارشان می‌باشد و به واسطه اعمال نیک خود، جاودانگی در سرای باقی را از آن خود کرده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای پروردگاری که حمد و ثنا مخصوص ذات اقدس تو است! از این که قرآن را به منظور راهنمایی ما انسان ها نازل فرموده و راه را از بیراهه در آن مشخص کرده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت توفیق و توان درک معانی و التزام عملی به احکام و رهنمودهای آن را مسئلت می‌نماییم.

آفریدگارا! پیام های مهم این آیات شریفه که تاکید بر اصالت دانش و بینش و تبدیل آن به عمل صالح است را نیز دریافت کردیم و لذا از پیشگاهت درخواست می کنیم در راه نیل به این اهداف که از اهم مبانی سبک زندگی معنوی است، همواره ما را یاری فرمایی.

بارالها! ماه رمضان دیگر و عید فطر دیگری را پشت سر گذاشتیم به این امید که ره آوردهای این ماه باعظمت و پُرفضیلت را همچون نقشه راهی در پیش روی خود قرار دهیم و راه های درست را به درستی بپیماییم و همواره به صیرورت الی الله بپردازیم ... به یاری خودت و با استعانت از درگاه کبریائیت ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، پانزدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

عید سعید فطر بر شما مبارک و طاعات و عبادات شما مورد قبول درگاه الهی

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پی بردن به عظمت محتوایی قرآن، تثبیت عقاید توحیدی، پیشگیری از تزلزل عقیدتی و جلوگیری از شرک آلوده شدن افکار توحیدی)

سوره قصص، آیات 86 تا 88

وَ مَا کُنتَ تَرْجُو أَن یُلْقَىٰ إِلَیْکَ الْکِتَابُ إِلَّا رَحْمَةً مِّن رَّبِّکَ فَلَا تَکُونَنَّ ظَهِیرًا لِّلْکَافِرِینَ ﴿٨٦ وَلَا یَصُدُّنَّکَ عَنْ آیَاتِ اللَّهِ بَعْدَ إِذْ أُنزِلَتْ إِلَیْکَ وَادْعُ إِلَىٰ رَبِّکَ وَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿٨٧ وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَـٰهًا آخَرَ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ کُلُّ شَیْءٍ هَالِکٌ إِلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ﴿٨٨

ای پیامبر! رحمت خداوند منان، چنین ایجاب کرده است که علیرغم این که انتظار نداشتید کتابی با این محتوای باعظمت بر شما نازل شود، چنین امری تحقق پیدا کرده است. پس اینک که متوجه اهمیت وحی الهی، بار سنگین رسالت و عظمت قرآن شده اید مبادا هرگز تحت تاثیر عاطفه یا مصالح سیاسی قرار گرفته و به نیت ایجاد جاذبه، یا هر توجیه دیگری پشتیبان کسانی باشید که حجت را بر آنان تمام کرده اید ولی دست از افکار و اعمال انحرافی خود نکشیده و شایستگی خود را به اثبات نرسانده اند. همچنین مبادا در مقابل آنان در مواضع خود که ابلاغ دستورات و احکام سبک زندگی معنوی و نجات انسان‌ها از ظلمات جهل و نادانی است دچار تردید شوید و شما را از اعلام و تثبیت این مواضع، بازدارند.

و از آن جا که بین توحید و شرک، هیچ حد واسطی وجود ندارد، با شفافیت و قاطعیت هرچه تمامتر، مردم را به سوی روشنایی وحی خداوندی و احکام الهی دعوت کن و مانع اختلاط افکار و اعمال شرک آلوده با افکار و اعمال توحیدی شو و هیچ جایگاهی در بین مشرکینی که حجت را بر آنان تمام کرده ای برای خود قائل نباش.

و از آن جا که ”شرک“ به معنی اعتقاد به قدرت‌های دروغین غیرخدا است هرگز نگذارید اصل توحید را شرک آلوده کنند! همان توحیدی که مخصوص ذات احدیت است و جزو ویژگی های خداوندی است که برخلاف بقیه پدیده ها و نمودهای هستی، فناناپذیر و همیشگی است و حاکمیت و حکمرانی در ید قدرت او و بازگشت همه به سوی اوست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق مطالعه و پژوهش در قرآن و رمزگشایی عظمت محتوای آن را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا آن عظمتی را که در این آیات مورد تاکید قرار می‌دهی با تمام وجودمان درک کنیم و به یقین برسیم و آنگاه توفیق التزام عملی به دستورالعمل های سبک زندگی معنوی مندرج در این کتاب را به ما مرحمت فرما تا با استدلال های محکم و یقین کاملی از شرک آلوده شدن افکار توحیدیمان جلوگیری نماییم.

بارالها! سپاس بیکران به پیشگاه مقدست که در ماه مبارک رمضان امسال نیز میزبان ما بودی و توفیق روزه و نماز و خودسازی را مرحمت فرمودی! در این لحظات که صبح روز عید سعید فطر را آغاز می‌کنیم تا افتخار مهمانیت را جشن بگیریم از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم طاعات و عباداتمان را به منّ و کَرَم خودت قابل و قبول فرمایی و عبادات ناقابل ما در این ماه عزیز، تمرینی باشد در راستای خود سازی و کسب مهارت لازم به منظور ساختن جامعه توحیدی و حرکت به سوی «جهانی شدن توحیدی» ... وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه،‌ چهاردهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (حفظ پاکدامنی تا بهبودی شرایط اقتصادی برای تشکیل خانواده، کمک به بردگان آزادیخواه، عدم تعرض به کنیزان پاکدامن)

سوره نور، آیات 33 و 34

وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لَا یَجِدُونَ نِکَاحًا حَتَّىٰ یُغْنِیَهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِینَ یَبْتَغُونَ الْکِتَابَ مِمَّا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ فَکَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِیهِمْ خَیْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِی آتَاکُمْ وَلَا تُکْرِهُوا فَتَیَاتِکُمْ عَلَى الْبِغَاءِ إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَمَن یُکْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِکْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِیمٌ ﴿٣٣ وَلَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَیْکُمْ آیَاتٍ مُّبَیِّنَاتٍ وَمَثَلًا مِّنَ الَّذِینَ خَلَوْا مِن قَبْلِکُمْ وَمَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِینَ ﴿٣٤

(هدف آیه 34): برخی از آیات قرآن در واقع تبیین بعضی از هنجارهای اجتماعی گذشتگان و مثال‌های مرتبط با آن است که به دلیل تعدیل یا تغییر رفتارهای ناهنجار، ممکن است امروزه دقیقا با عین آن‌ها مواجه نشویم ولی اولا به دلیل مواجهه با موارد تغییر شکل یافته ناهنجاریهای قدیمی و ثانیا به دلیل پندآموزی و یادآوری این موضوعات برای تقواپیشگان، ذکر آن‌ها به میان می‌ آید.

(آیه 33، مصداق های اهداف مندرج در آیه 34):

1 ـ کسانی که به علت عدم تمکین مالی و وضعیت نامناسب اقتصادی، قادر به تشکیل به موقع خانواده نیستند باید تا زمانی که مورد فضل و عنایت الهی قرار گیرند و موانع ازدواج آنان برطرف شود پاکدامنی خود را حفظ نمایند.

2 ـ اگر برده ای در اختیار دارید، در مورد خواسته های او بی تفاوت نباشید و اگر زندگی آزاد خارج از قید بردگی را ترجیح میدهد و شما نیز آن را به نفع وی تشخیص می‌دهید بخشی از درآمدهای خود که اموال الهی (وجوهات) نامیده می شود را در اختیار آنان بگذارید و به نمایندگی از طرف خالق منان که صاحب اصلی آنان است شرایط خرید را برایشان فراهم کنید تا خود را بازخرید نموده و آزادانه زندگی کنند.

3 ـ اگر کنیزی در اختیار دارید که تمایل به پاکدامنی دارد، حق صیانت و حفظ پاکدامنی را از او نستانید و مجبور به گناه نکنید.

4 ـ کنیز پاکدامنی که عفت خود را با اصرار و اجبار مالک خویش از دست داده است، گناهکار به حساب نمی آید و مورد بخشش و عنایت الهی قرار خواهد گرفت.   

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای قادر متعالی که عفت و پاکدامنی را شرط اصلی ازدواج های موفق و تکیه گاه وفاداری به همسر، در نظر گرفته و مقدر نموده ای! به ما توفیق اصلاح مشکلات اقتصادی و موانع تشکیل خانواده جوانان را مرحمت فرما تا در سایه بهبود وضع اقتصادی و کارآفرینی و ازدواج مناسب و به موقع، پاکدامنی خود را حفظ کنند.

پروردگارا! همانگونه که برخی از ناهنجاریهای اجتماعی را در سایه رهنمودهای حساب شده و تعدیل و تغییر سبک زندگی معنوی، اصلاح نموده ای! به گونه ای که امروزه پدیده ای به اسم برده داری و کنیزداری به شکل سابق و با فراوانی آن زمان‌ها وجود ندارد، چنان آگاهی، همت و تقوایی مرحمت فرما تا با اَشکال مدرن بَرده داری نیز مبارزه کنیم و موجبات آزادی انسان های در بند و نیازمند را فراهم نماییم.

بارالها! ای آن که نسبت به بندگان مومنت مهربانی! در بیست و نهمین روز ماه مبارک رمضان، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را غرق رحمت و مغفرت خودت گردانی و توفیق پاکدامنی را نصیبمان کنی و دل‌هایمان را از تیرگی‌های تهمت، پاک نمایی ... یَا رَحِیما بِعِبَادِهِ الْمُؤْمِنِینَ.

خداوندا! از اینکه توفیق روزه داری در این ماه مبارک را به ما مرحمت فرمودی بی نهایت، سپاسگزاریم و در آخرین روز ماه مبارک رمضان، امیدواریم طاعات و عباداتمان موجبات خوشنودی ذات اقدس خودت و روح رسول الله (ص) و ائمه اطهار (ع) را فراهم کرده باشد و تمرینی باشد در راستای خود سازی و کسب مهارت لازم به منظور ساختن جامعه توحیدی و حرکت به سوی «جهانی شدن توحیدی» ... وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X