دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 35968
تعداد نوشته ها : 839
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و هفتم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، سند مکتوب گفت و گوهای واقعی خداوند با انسان است، تایید کننده سایر کتب آسمانی است و میراث الهی برای انسان ها می‌باشد)

سوره فاطر، آیات 31 و 32

وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِیرٌ بَصِیرٌ ﴿٣١ ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکِتَابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَیْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذَٰلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْکَبِیرُ ﴿٣٢

* ای پیامبر! آیات قرآنی که بر تو نازل می‌شود به منزله گفت و گوی حضوری خداوند منّان با انسان است و یکی از ویژگی های آن این است که کتب آسمانی پیشین را نیز تایید می‌کند و از آن جا که خداوند، نسبت به نیازها و پندارهای بندگانش آگاه و نسبت به رفتار آنان بینا است محتوای این کتاب نیز بر اساس فطرت و نیازمندی‌های بشر، پی ریزی شده است و آنگاه این کتاب که به منزله مایملک الهی است را میراث بندگان برگزیده خود کرده ایم در حالی که بعضی از برگزیدگان، با عدم مطالعه و پژوهش ناکافی در پیام‌های مندرج در این میراث، بر خود ستم کردند، بعضی راه میانه را در پیش گرفتند و عده ای هم به اذن خداوند، به گونه ای عمل کردند که در سایه درک کافی از رهنمودها و احکام مندرج در این کتاب و تغییر رفتار حاصل از اثرگذاری آموزه های آن با التزام عملی خود بر دیگران پیشی گرفتند و فضیلت بزرگی را نصیب خود و جامعه انسانی کردند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! تو خود شاهدی که از زمانی که توفیق مطالعه کتب آسمانی اوستا، تورات و انجیل را شامل حالمان کرده ای، شناخت و ارادتمان نسبت به سایر پیامبران توحیدی چندین برابر و ایمان و اعتقادمان به حقانیت اسلام و قرآن نیز بسیار عمیق تر و استوارتر شده و سوگرایی های تفرقه انگیزمان نسبت به سایر عقاید مذهبی نیز به حداقل رسیده است! و اینک با توجه به تاکید و تکرار این واقعیت قرآنی که هیچ تفاوتی بین پیامبران الهی نیست و با عنایت به تایید سایر کتب آسمانی توسط قرآن، توفیق درک پیام‌های وحدت آفرین قرآنی را بیش از پیش مرحمت کن تا در سایه آن پدیده شوم ” مذهب علیه مذهب “ و فاجعه های انسانی ناشی از جنگ‌های عقیدتی برای همیشه از بین ما انسان ها رخت بربندد و امنیت جهانی، تامین شود (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، بیست و ششم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن کتاب حکمت است و برای نیکوکاران، مایه هدایت و رحمت می‌باشد. ضمنا نیکوکاری از سویی با برپایی نماز، به خدا متصل است و از سوی دیگر به وسیله زکات، با مردم، ارتباط دارد و آنچه هر دو اتصال را مرتبط و مستحکم می‌کند اعتقاد به حیات جاوید است)

سوره لقمان، آیات 2 تا 5

تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَابِ الْحَکِیمِ ﴿٢ هُدًى وَ رَحْمَةً لِّلْمُحْسِنِینَ ﴿٣﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ أُولَـٰئِکَ عَلَىٰ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥

* این‌ها برخی از آیات حکمت آموز قرآنی هستند که به منزله نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها و شاخص اصلی هدایت‌ نیکوکاران می‌باشند. همان هایی که در پیشگاه الهی می ایستند و همچون قطره ناچیزی به اقیانوس بی کران الطاف خداوندی می‌پیوندند و نماز را با خلوص نیّت و تمرکز کامل، ادا می‌کنند و در صورت توان اقتصادی، مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کنند و زندگی جاوید و حیات دایمی پس از این جهان فانی را باور دارند و در مورد آن به یقین رسیده اند. چنین افرادی در مسیر هدایت الهی قرار دارند و رستگار خواهند شد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای حکیم بی همتا! ای عظیم بی مانند! ای کریم بی نظیر! ای منبع تمامی فضائل! ای منشاء‌ تمامی نیکی‌ها! ای آن که: حکیمی، عظیمی، کریمی، رحیمی، نماینده فضلی، سزاوار ثنایی ... از این که این کتاب حکمت آموز را برای هدایت ما انسان ها و به عنوان دستمایه سبک زندگی معنویمان نازل فرموده و آن را مایه رحمت قرار داده ای تورا سپاس می‌گوییم.

* آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن به نیت درک حکمت‌های الهی،  برپایی خالصانه نماز به نیت ارتباط با خالق و پرداخت زکات به نیت ارتباط با مردم و رفع تمامی شبهه ها را به گونه ای مرحمت فرما تا با یقین کامل، تلاش کنیم، به صیرورت الی الله بپردازیم و مصداق واژه پرمعنایمُحسِنین“ گردیم و کردارهای نیکمان را به نیکی و با عالی‌ترین کیفیّت، بروز دهیم و موجبات اعتلای تمامی نیکی ها در سطح جامعه را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز ‌شنبه، بیست و پنجم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مهمترین اِعجاز الهی همان ودیعه نهادن نیروی آگاهی و قدرت فهم و شعور است و قرآن به واسطه روشنگری و بیان حقایق، همچون دیگر معجزات الهی می‌باشد)

سوره عنکبوت، آیات 50 و 51

وَ قَالُوا لَوْلَا أُنزِلَ عَلَیْهِ آیَاتٌ مِّن رَّبِّهِ قُلْ إِنَّمَا الْآیَاتُ عِندَ اللَّهِ وَ إِنَّمَا أَنَا نَذِیرٌ مُّبِینٌ ﴿٥٠ أَوَلَمْ یَکْفِهِمْ أَنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ یُتْلَىٰ عَلَیْهِمْ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَرَحْمَةً وَ ذِکْرَىٰ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ ﴿٥١

آنان که اهل مطالعه و تحقیق نبوده و توان درک اهمیت پیام ها و احکام قرآنی را نداشتند و اعجاز را صرفا در کُنش‌های خارق العاده می دیدند و نه در ”ارتقاء آگاهی‌های“ انسان‌ها، این سوال را مطرح کردند که اگر محمّد (ص) پیامبر خدا است چرا همچون پیامبران دیگر، رفتارهای خارق العاده ای از خود بروز نمی‌دهد و معجزه ای ندارد؟ ای پیامبر! به آنان بگو:

اولا این خداوند قادر متعال است که منشاء حرکات خارق العاده است! همان خدایی که مرا به پیامبری مبعوث کرده است تا در مورد خطر سقوط و نابودی به منحرفین، هشدار داده و از تاریکی جهل به روشنایی ایمان، سوق دهم.

ثانیا آیا اینان درک نمی‌کنند که بزرگترین معجزه، همان نجات انسان‌ها از تاریکی‌های جهل و نادانی و حرکت به سوی روشنایی و آگاهی است و این کتاب آگاهی بخش، حاوی رحمت الهی و برنامه ها و یادآوری‌هایی در خصوص سبک زندگی معنوی مومنین است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای قادر متعالی که ارتقاء آگاهی های انسان توسط تعلیمات قرآنی را در زمره معجزات الهی برشمرده ای! توفیق مطالعه و رمزگشایی آیات مقدس قرآن را به ما مرحمت فرما تا در سایه درک آموزه های انسان ساز آن در مسیر عدل و داد، حرکت کنیم و موجبات پیشرفت، ترقی و پویایی امور دنیوی و اخروی خود و جامعه را فراهم نماییم.

بارالها! هرچند از زاویه گذشت زمان، روز به روز از ماه مبارک رمضان، دور می‌شویم ولی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را هرگز از برکات و معنویات و سازندگی‌های آن دور نفرمایی ... یا غفور و یا رحیم ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و چهارم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مطالعه قرآن، برپایی نماز، مهرورزی با پیروان سایر ادیان الهی و ایجاد ارتباط آرام و منطقی)

سوره عنکبوت، آیات 45 و 46

اُتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَ أَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ وَ لَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ ﴿٤٥ وَ لَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْکِتَابِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِلَّا الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ وَ قُولُوا آمَنَّا بِالَّذِی أُنزِلَ إِلَیْنَا وَأُنزِلَ إِلَیْکُمْ وَ إِلَـٰهُنَا وَ إِلَـٰهُکُمْ وَاحِدٌ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ﴿٤٦

ای پیامبر! به منظور علم اندوزی و ارتقاء آگاهی نسبت به جلوه های جمال حق، در عالم هستی و احکام انسان ساز الهی؛ قرآن را که سند مکتوب وحی الهی است مطالعه کن و جهت ایجاد ارتباط دایمی با آفریدگار توانا و تثبیت التزام عملی به احکام مرتبط با سبک زندگی معنوی؛نماز را برپادار!. زیرا نماز به منزله پیوستن قطره ای ناچیز به اقیانوس بیکران هستی و همکلام شدن انسان با مبداء وجود است و در صورتی که در خلوص و مداومت آن کوشش شود به عنوان یک عامل بازدارنده از انحرافات اخلاقی و اجتماعی، عمل خواهد کرد و در بین این دو ویژگی، اهمیت یاد خدا بوسیله نماز از قابلیت بازدارندگی آن از فحشاء و منکر، باعظمت تر است! و بر آن اِشراف دارد! چرا که جاذبه ای است به سوی همه خوبی‌ها و دافعه ای است برای همه بدی ها و خداوند از همه کردارهای شما آگاه است.

با پیروان ادیان دیگر، تا زمانی که با ظلم و بیداد و پیمان شکنی، امنیت اجتماعی را برهم نزده اند، مدارا کنید و با آنان به بهترین شیوه ممکن ارتباط برقرار نمایید و به منظور ایجاد وحدت به آنان بگویید: ما نه تنها به قرآن بلکه به کتب شما نیز ایمان و اعتقاد داریم و بر این باور هستیم که محور اصلی عقاید ما را وحدانیت خداوند منان تشکیل میدهد و در سبک زندگی معنوی خود احکام او را جاری می‌سازیم و تسلیم امر اوییم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 آفریدگارا! توفیق مطالعه عمیق قرآن و مداومت برپایی نماز را به گونه ای مرحمت فرما تا تحت تاثیر پژوهش در این کتاب آسمانی و تمرکز در این عبادت یومیه، چنان تحولی در ما ایجاد شود که به یقین و آرامش کاملی دست یابیم و در سایه این آموزه ها و در این محیط معنوی، روح معنویت، عبودیت، صداقت، عدالت و نوع دوستی را در تمامی تلاش ها و فعالیت های خودمان بدمیم و به سوی تشکیل جامعه ای پژوهنده، تلاشگر، پویا، عدالت گستر و خداجوی، به پیش برویم و با کردار نیکمان، اثرات انسان ساز دین باوری را به نمایش بگذاریم ... آمین یا رب العالمین.

بارالها! هرچند از زاویه گذشت زمان، روز به روز از ماه مبارک رمضان، دور می‌شویم ولی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را هرگز از برکات و معنویات و سازندگی‌های آن دور نفرمایی ... یا علی و یا عظیم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، بیست و سوّم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، سند مکتوب گفت و گوهای واقعی خداوند با انسان، تایید کننده سایر کتب آسمانی و میراث الهی برای انسان ها است)

سوره فاطر، آیات 31 و 32

وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِیرٌ بَصِیرٌ ﴿٣١ ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکِتَابَ الَّذِینَ اصْطَفَیْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَیْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذَٰلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْکَبِیرُ ﴿٣٢

ای پیامبر! آیات قرآنی که بر تو نازل می‌شود به منزله گفت و گوی واقعی خداوند منان با انسان است و یکی از ویژگی های آن این است که کتب آسمانی پیشین را نیز تایید می‌کند و از آن جا که خداوند، نسبت به نیازها و پندارهای بندگانش آگاه و نسبت به رفتار آنان بینا است محتوای این کتاب نیز بر اساس فطرت و نیازمندی‌های بشر، پی ریزی شده است و آنگاه این کتاب که به منزله مایملک الهی است را میراث بندگان برگزیده خود کرده ایم در حالی که بعضی از برگزیدگان، با عدم مطالعه و پژوهش کافی در پیام‌های مندرج در این میراث، بر خود ستم کرده، بعضی راه میانه را در پیش گرفته و عده ای هم به اذن خداوند، به گونه ای عمل می‌کنند که در سایه درک کافی از رهنمودها و احکام مندرج در این کتاب و تغییر رفتار حاصل از اثرگذاری آموزه های آن با التزام عملی خود بر دیگران پیشی گرفته و فضیلت بزرگی را نصیب خود و جامعه انسانی کرده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! تو خود شاهدی که از زمانی که علاوه بر قرآن، توفیق مطالعه کتب آسمانی اوستا، تورات و انجیل را شامل حالمان کرده ای، شناخت و ارادتمان نسبت به سایر پیامبران توحیدی، چندین برابر و در سیر تکاملی ادیان توحیدی، ایمان و اعتقادمان به حقانیت اسلام و قرآن نیز بسیار عمیق تر و استوارتر شده و سوگرایی های تفرقه انگیز نسبت به سایر عقاید مذهبی نیز به حداقل رسیده است! و اینک با توجه به تاکید و تکرار این واقعیت قرآنی که هیچ تفاوتی بین پیامبران الهی نیست و با عنایت به تایید سایر کتب آسمانی توسط قرآن، توفیق درک پیام‌های وحدت آفرین قرآنی را بیش از پیش مرحمت کن تا در سایه آن پدیده شوم ”مذهب علیه مذهب“ و فاجعه های انسانی ناشی از جنگ‌های عقیدتی برای همیشه از بین ما انسان ها رخت بربندد و با جمع شدن حول ”محور توحید“، امنیت جهانی، تامین شود.

خداوندا! با لطف و عنایت خود، ما را جزو سبقت گیرندگان در امور نیک، قرار بده و توان بیشتری جهت التزام عملی به رهنمودهای قرآنی مرتبط با سبک زندگی معنوی را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و دوم خرداد ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اتمام حجت خداوند و شفاف سازی موضوع ارث و ارثیه و وصیت و عمل کردن به آن و تاکید بر این که تفاوت بین عمل کردن یا نکردن به وصیت‌نامه مشروع، به منزله انتخاب بهشت یا دوزخ است)

سوره نساء، آیات 13 و 14

 تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ وَمَن یُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ یُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَذَٰلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿١٣  وَمَن یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَیَتَعَدَّ حُدُودَهُ یُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِیهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُّهِینٌ ﴿١٤

در آیه 13 از سوره نساء‌ پس از آن که در آیات قبلی به موضوع وصیت و حدود اختیارات و نحوه تقسیم ماتَرَک، پرداخته و فرمان مکتوب خود را ابلاغ کرده است صراحتا می‌فرماید « تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ » اینها حد و حدود الهی هستند! اینها راه و چاهی هستند که در مسیر شما قرار گرفته اند، اینها قوانینی هستند که خداوند عادل و مهربان برای اجرا و نه خواندن و انتظار ثواب داشتن، وضع کرده و توسط پیامبرش (ص) به شما ابلاغ نموده است! بنابراین شکی نداشته باشید که اگر امر خدا و پیامبرش را اطاعت کنید در زندگی جاوید پس از خاتمه حیات دنیوی، به بهترین و باصفاترین و آرامترین جایگاه،‌ دست خواهید یافت که در نوع خود توفیق و سعادت بی حدّ و اندازه ای است که نصیب شما خواهد شد (الْفَوْزُالْعَظِیمُ).

* و در آیه 14 که ادامه فرمان شفاف آیه قبل است آشکارا می‌فرماید کسانی که از حدود الهی تجاوز کنند یعنی موضوع وصیت و ارث و تقسیم ماتَرَک را خارج از حد و حدودی که در این آیات ابلاغ شده است، اجرا نمایند در پیشگاه خدا و پیامبر او گناهکار و عصیانگر به حساب می‌ آیند و در حیات پس مرگشان جایگاهی جز دوزخ، نخواهند داشت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! توفیق درک آیات قرآن و التزام عملی به آن‌ها را به ما مرحمت فرما تا همواره در راستای عدالتخواهی و عدالت گستری و تشکیل جامعه ای سالم قدم برداریم و حدودی که در راستای زندگی پویا و مولد همراه با احساس امنیت و رعایت حقوق فردی و اجتماعی است را مراعات نماییم.

* آفریدگارا! توفیق تعمق در آیات قرآن و دریافت صحیح و شفاف پیامهای قرآنی را به گونه ای به ما مرحمت فرما که خواندن آن‌ها را نه برای کسب ثواب و آمرزش اموات، بلکه به منظور پیدا کردن راه درست زیستن و پیدا کردن نقشه راه و تشخیص راه صحیح از بی‌ راهه های گمراهی مطالعه کنیم و بر آن اساس به صیرورت الی الله، بپردازیم ... آمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و یکم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( ورثه، نمی‌توانند بدون عمل به وصیت‌نامه و قبل از پرداخت بدهی‌های وصیت‌کننده، تمامی اموال و دارایی‌های او را بین خودشان تقسیم کنند؟ ... آنچه که در آیات دو روزگذشته و امروز، مورد تاکید قرار گرفته است موضوع واجب بودن عمل به وصیت می‌باشد)

سوره نساء، آیات 11 و 12

یُوصِیکُمُ اللَّهُ فِی أَوْلَادِکُمْ ۖ ... مِن بَعْدِ وَصِیَّةٍ یُوصِی بِهَا أَوْ دَیْنٍ آبَاؤُکُمْ وَأَبْنَاؤُکُمْ لَا تَدْرُونَ أَیُّهُمْ أَقْرَبُ لَکُمْ نَفْعًا  فَرِیضَةً مِّنَ اللَّهِ  إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا حَکِیمًا ﴿١١

... مِّن بَعْدِ وَصِیَّةٍ تُوصُونَ بِهَا أَوْ دَیْنٍ وَإِن کَانَ رَجُلٌ یُورَثُ کَلَالَةً أَوِ امْرَأَةٌ وَلَهُ أَخٌ أَوْ أُخْتٌ فَلِکُلِّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا السُّدُسُ فَإِن کَانُوا أَکْثَرَ مِن ذَٰلِکَفَهُمْ شُرَکَاءُ فِی الثُّلُثِ مِن بَعْدِ وَصِیَّةٍ یُوصَىٰ بِهَا أَوْ دَیْنٍ غَیْرَ مُضَارٍّ وَصِیَّةً مِّنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَلِیمٌ ﴿١٢ 

 

در آیه 11 از سوره نساء تکلیف تقسیم بین اولاد ذکور و اناث، روشن شده است و در آیات دیگر، تکلیف سایرینی که ارث می‌برند نیز تعیین گردیده ولی در نیمه دوم همین آیه بر یک واقعیت لازم الاجرا تاکید شده و می‌فرماید «... مِن بَعْدِ وَصِیَّةٍ یُوصِی بِهَا أَوْ دَیْنٍ » یعنی ورثه زمانی حق دارند ماتَرَک را بین خودشان تقسیم کنند که اولا آن مقدار و مبلغ وصیت شده ای که در محدوده حداکثر یک سوم اموال می‌گنجد را کنار بگذارند و بدهی‌های احتمالی را هم از آن بخش باقیمانده، پرداخت کنند! مگر این که فرد متوفی وصیت کرده باشد بدهی‌های مرا از همین یک سومی که اختیار آن را دارم پرداخت کنید ...

آیه 12 این سوره هم در خصوص ورثه‌های غیر از اعضای درجه یک خانواده رهنمودهایی ارائه میدهد ولی باز هم بر این واقعیت تاکید میکند که « ... مما تَرَکتَم مِّن بَعْدِ وَصِیَّةٍ تُوصُونَ بِهَا أَوْ دَیْنٍ» چه ورثه درجه یک و چه درجات بعدی، زمانی حق دارند در خصوص تقسیم ماتَرَک تصمیم گیری کنند که اولا به وصیت یا وصیت‌نامه عمل کرده و ثانیا بدهی‌های احتمالی متوفی را پرداخت کرده باشند. و در پایان آیه 11 بر این واقعیت تاکید می‌کند که این‌ها واجبات الهی هستند (فَرِیضَةً مِّنَ اللَّهِ)، همان خدایی که علیم و حکیم است و در پایان آیه دوازدهم هم علیم و حلیم بودن خداوند را یادآوری می‌کند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! توفیق عمل به رهنمودهای قرآنی در خصوص وصیت عادلانه و عمل به وصایای مشروع و منطقیِ درگذشتگان و پرهیز از افزون طلبی و حرامخواری را به ما مرحمت فرما تا رهنمودهای قرآنیت جزوی از اجزای جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ما گردد و به نسل‌های بعد از ما نیز منتقل شود (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X