دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 38562
تعداد نوشته ها : 872
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، سی و یکم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (احساس مسئولیت، جدیّت و پایداری در راه انجام وظایف شرعی، عدم توجّه به فشارها و وسوسه ‌های نامشروع، صیرورت همه به سوی خدا است)

سوره شورا، آیه 15

فَلِذَٰلِکَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَ لَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَ قُلْ آمَنتُ بِمَا أَنزَلَ اللّهُ مِن کِتَابٍ وَ أُمِرْتُ لِأَعْدِلَ بَیْنَکُمُ اللَّهُ رَبُّنَا وَ رَبُّکُمْ لَنَا أَعْمَالُنَا وَ لَکُمْ أَعْمَالُکُمْ لَا حُجَّةَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمُ اللّهُ یَجْمَعُ بَیْنَنَا وَ إِلَیْهِ الْمَصِیرُ ﴿١٥

ای پیامبر! همه انسان‌ها را به دین اسلام و کلمه توحید دعوت کن و در انجام ماموریت خود، پایداری نما و پیرو خواسته های نفسانی مردم مباش و بگو من از کتابی صحبت می‌کنم که خود نیز به آن ایمان آورده ام و مأمورم که میان شما به عدالت حکم کنم و بر این نکته مهم نیز تاکید کن که؛ خدای یگانه، پروردگار همه ماها است و لذا از زاویه عدالت و مهرورزی، نظاره گر اعمالمان می‌باشد و همه ماها مسئول کُنش‌ها و فعالیت‌های خودمان هستیم و پاداش یا جزایی متناسب با عملکرد خود را دریافت خواهیم کرد.

وظیفه من به عنوان پیامبر و معلّم شما ابلاغ و آموزش اصول و مبانی سبک زندگی معنوی است و اگر این آموزش‌ها جدّی تلقی نشود و منجر به تغییر رفتاری، نگردد دیگر هیچ حجت و گفت و گویی باقی نمی ماند و همان خدایی که صیرورت همه به سوی او است در آن جهان به قضاوت خواهد نشست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگار بی همتا! به گونه ای توفیق مطالعه و تحقیق در همه امور و بویژه باورهای عقیدتی را مرحمت فرما تا بیش از پیش به یقین برسیم و بدینوسیله موجبات ثبات عقایدمان فراهم گردد و با انگیزه ای قوی تر، اهداف عالی انسانی را پیگیری کنیم.

بارالها! اینک که مسئولیت اعمالمان را به خودمان واگذار کرده ای، لیاقت و توان مسئولیت پذیری هرچه بیشتر را به ما مرحمت کن تا همواره در پیشگاه کبریائیت با تمام صداقت و توانمان در راستای امور عام المنفعه قدم برداریم و در عین حال حتی یک لحظه هم ما را به خودمان وا مَگذار.

پروردگارا! با نام و یاد مهرورزی‌هایت و تکیه بر ذات اقدست در آغاز تابستان دیگری از تابستان‌های زندگیمان هستیم و لذا کمکمان کن تا با بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرن گذشته، نسبت به فصول تکرارپذیری که پشت سر گذاشته ایم سالم تر، فعال تر، پویاتر و مفیدتر باشیم و بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی ما بیفزا تا در سلامت کاملی در راستای اهداف عالی انسانی و امور عام المنفعه، قدم برداریم و به صیرورت الی الله، ادامه دهیم ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، سی ام خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر، صرفا مامور ابلاغ نقشه راه و آموزش کتاب الهی و شیوه های عملی آن به انسان‌ها است و مسئولیتی در قبال پندناپذیری آنان ندارد)

سوره زمر، آیه 41

إِنَّا أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ لِلنَّاسِ بِالْحَقِّ فَمَنِ اهْتَدَىٰ فَلِنَفْسِهِ وَ مَن ضَلَّ فَإِنَّمَا یَضِلُّ عَلَیْهَا وَ مَا أَنتَ عَلَیْهِم بِوَکِیلٍ ﴿٤١

خداوند منان، خطاب به پیامبر عالیقدر اسلام می‌فرماید: این کتاب الهی که مملو از حقایق مرتبط با جهان هستی و سبک زندگی معنوی است را برای هدایت انسان‌ها نازل کردیم. پس در انجام رسالت خود که آموزش قرآن و سیره عملی و نحوه پیمودن راه درست و عدالت پیشگی و مهرورزی و در عین حال، دعوت به اجتناب از انحرافات است، کوشا باش و این را نیز بدان که هرکس هدایت یافت، نفع آن و هر کس به گمراهی شتافت زیان آن به خود او باز میگردد. لذا تحت تاثیر عواطف، قرار نگیر و برای زیانکاران، دلسوزی ننما! زیرا علیرغم ابلاغ پیام الهی و دعوت به اجتناب از انحرافات، راه دیگری را برگزیده اند و مسئولیت هدایت ناپذیری آنان بر عهده تو نیست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای یگانه بی‌همتا! بدون شک، با نزول کتاب وحی، نقشه راه معنویمان را ترسیم فرموده و توسط پیامبر عالیقدرت، آموزش های لازم را ارائه کرده ای!. اگر تا کنون توفیق مطالعه عمیق به قصد یادگیری و تحقیق در آیات این کتاب را کسب نکرده ایم و متهم به دین باوری ارثی و خانوادگی هستیم؛ بازهم فرصت‌های دیگری در اختیار ما بگذار تا با مطالعه دقیق و درک عمیق دستورالعمل های سبک زندگی مندرج در این کتاب مقدّس، حقانیت آن را که بارها بر آن تاکید فرموده ای بیش از پیش درک نماییم و رهنمودهای آن را در تمامی شئون زندگیمان جاری سازیم.

خداوندا! با لطف و عنایت خود، ما را جزو سبقت گیرندگان در امور نیک، قرار بده و توان بیشتری جهت التزام عملی به رهنمودهای قرآنیِ مرتبط با سبک زندگی معنوی را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و نهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن نیکوترین سخن خداوند است، هماهنگی و انسجام کاملی بین تمامی آیات آن وجود دارد، بیم دهنده و نویدبخش است، بر حسب شایستگی و هدایت پذیری افراد، دارای جاذبه و دافعه است)

سوره زمر، آیه 23

اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ کِتَابًا مُّتَشَابِهًا مَّثَانِیَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَ قُلُوبُهُمْ إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ ذَٰلِکَ هُدَى اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَن یَشَاءُ وَ مَن یُضْلِلِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ ﴿٢٣

* خداوند منان، قرآن را که نیکوترین سخن آسمانی است به عنوان نقشه راه زندگی و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی برای شما فرستاده است. کتابی که آیاتش همه در کمال فصاحت و اعجاز و عمق و محتوا با یکدیگر هماهنگ و همانند هستند و آهنگی شوق انگیز دارند که از تلاوت آن به واسطه ابهت و سنگینی بار آیات، لرزه بر اندام انسان خداجوی، می افتد و در عین حال، پیام های مهرورزی و رحمت الهی مندرج در آن آرامش بی نظیری را بر دل‌ها حکمفرما می‌کند و دلها را به ذکر خدا مشغول می‌نماید. این کتاب همان رحمت و هدایت خداست که براساس شایسته گزینی‌ و عدل و رحمت الهی هرکس شایستگی آن را داشته باشد جذب میکند و راه را به او می نمایاند و آنکس که نداشته باشد دفعنموده و به حال خود وامی‌گذارد و این در حالی است که هر گمراه غیرقابل هدایتی را که خدا به خودش واگذار کند دیگر هیچ هدایت کننده‌ای نخواهد داشت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! توفیق و توان و همّتی مرحمت فرما تا سخنان نیکویت را به گونه ای بیاموزیم که پندار، رفتار و گفتارمان را نیکو کند و در زندگی فردی و اجتماعیمان غرق نیکی‌ها شویم.

* پروردگارا! با انسجام آیاتت نیروهای پراکنده فردی و اجتماعیمان را منسجم کن تا با انسجام و یک پارچگی به سوی اهداف سازنده و پویای انسانی به پیش برویم و به گسترش عدالت که همان «توسعه پایدار توحیدی» است بپردازیم.

* ای خدایی که آیات بیم دهنده و نویدبخشی را برای تشویق و تنبّه ما نازل فرموده ای! ایمان و خلوصمان را به قدری تقویت کن تا نه به طمع تشویق و نه از خوف تهدید، بلکه به واسطه خدائیت، مهرورزیت، بخشندگیت و شایستگیت، تورا بپرستیم و به نیّت تقرّب هرچه بیشتر به کانون روح افزایت و دستیابی به خُلق عظیم محمّدی (ص) و شجاعت و عدالتخواهی علوی (ع) و احیا گری حسینی (ع) و  افشاگری زینبی (س) به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X