دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 61496
تعداد نوشته ها : 961
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

💐🍃🌿🌸🍃🌾🌼

🍃🌺🍂

🌿🍂          

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ


با عرض سلام  


صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، سی و یکم تیرماه 1398شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت


آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان: 


🌸  بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عشقهای واقعی ای که موجبات زندگی مشترک سالمی را فراهم میکنند جزو آیات الهی هستند و در پیشگاه خداوند منّان از تقدّس خاصی برخوردارند و لذا موجبات آرامش طرفین را فراهم میکنند و تحقیق در این خصوص و سایر آیات را از طریق تفکّر و شیوه های پژوهشی مرتبط با علم نجوم و علوم انسانی، باید ساماندهی کرد )

 

سوره روم، آیه 21 تا 23


وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١﴾ وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ ﴿٢٢﴾


🌷 یکی از آیات بسیار مهم الهی این است که همسرانی را برای شماها خلق کرده است تا در کنار همدیگر بیارامید و بین شماها جاذبه محبّت و مهرورزی متقابل را مقدّر فرموده است و شکی نیست که در اهمیّت این جاذبه متقابل، نشانه هایی نهفته است که در نوع خود سوژه پژوهشی جالب توجهی را برای اهل تحقیق و تفکّر و تدبّر، تشکیل میدهد. 

🌷 یکی دیگر از نشانه های قدرت او که در علم نجوم باید به آن پرداخته شود، خلقت آسمانها و زمین است و موضوعات دیگری که از طریق علوم انسانی، باید در مورد آنها تحقیق شود؛ اختلاف زبانها و رنگهای شما انسانها است، که در این امور نیز ادله ای از صُنع و حکمت حقتعالی برای دانشمندانِ متفکّر و محقق، نهفته است و رمزگشایی جزئیات آن بر عهده این گروه میباشد.

 

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:


🌴 آفریدگارا! ای خدایی که شریک زندگی هر انسانی را جزو آیات خودت به حساب آورده و مهرورزی و محبت متقابل را مایه آرامش بین زن و مرد، مقدّر فرموده ای! به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا در سایه تفکّر و تعقل و تدبّری که در این آیات شریفه بر آن تاکید فرموده ای، عظمت این عشق پاک را بیش از پیش درک کنیم و در سبک زندگی معنوی خود، همراه با همسرمان همواره قدردان آفرینش عشقهای پاک باشیم و با پاکی و مهرورزی و وفاداری متقابل، بهترین قدردانی های خود را به پیشگاهت عرضه نماییم.


💐🍃🌿🌸🍃🌾🌼

🍃🌺🍂

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، سی ام تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (افزون بودن مضرات مُسکرات بر منافع آنها، نگاه ویژه خداوند به بخشش یکدیگر، لزوم تفکر و تعقل و تحقیق در رهنمودهای الهی در امور دنیوی و اخروی و همکاری، همیاری و حمایت از افراد بی سرپرست و پرداختن به اصلاح امور آنان)

 سوره بقره، آیات 219 تا 223

یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا وَ یَسْأَلُونَکَ مَاذَا یُنفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١٩﴾ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَ یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْیَتَامَىٰ قُلْ إِصْلَاحٌ لَّهُمْ خَیْرٌ وَإِن تُخَالِطُوهُمْ فَإِخْوَانُکُمْ وَاللَّهُ یَعْلَمُ الْمُفْسِدَ مِنَ الْمُصْلِحِ وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَأَعْنَتَکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ ﴿٢٢٠  

ای پیغمبر در جواب پرسش مربوط به حُکم شُرب خَمر و بُردوباخت، بگو: اقدام به هر یک از آن‌ها از سویی به منزله انحراف شدید از راه صواب است و از سوی دیگر زیان‌هایی نیز به همراه دارد، ولی زیان گناه مورد اشاره به مراتب بیش از منفعت آنهاست.

و نیز سؤال می‌کنند که چه چیزی در راه خدا انفاق کنند و ببخشند؟ بگو: خود ”عفو و بخشش“ را انفاق کنید! یعنی این که از خطاهای قابل گذشت یکدیگر بگذرید، همدیگر را ببخشید و در کنار هم جامعه ای مملو از صلح و صفا و عاری از تنش‌های مختلف را ایجاد کنید. خداوند منّان، آیات خود را با این روشنی و وضوح برای شما بیان می‌کند تا در مورد آن‌ها تحقیق کنید و بیندیشید (تفکر) و پس از تحقیق، این رهنمودها که اصول و مبانی سبک زندگی معنوی هستند را بپذیرید و در امور دنیوی و اخروی به کار بندید.

و سؤال می‌کنند که با یتیمان، چگونه رفتار کنند؟ بگو: بهتر است در اصلاح حال و مصلحت مآل آن‌ها بکوشید و همچون یک برادر دینی، آن‌ها را تحت حمایت خود قرار دهید و با آنان معاشرت نمایید و در پیشگاه خدایی که بر فساد و صلاح شما آگاه است به اصلاح امور آنان بپردازید و در شرایطی که مورد لطف خدا قرار گرفته و موانع و سختی‌های پیش روی شما برداشته شده است در پیشگاه خداوند توانا و دانا موجبات رشد و تربیت آنان را فراهم نمایید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای قادر متعال! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در سبک زندگی معنویمان به ما کمک کنی تا همواره از هرگونه رابطه اقتصادی ای که به معنی بُرد و باخت طرفین و انحراف از جاده کسب حلال است و نیز از تمامی مشاغل کاذب دیگر بپرهیزیم.

خداوندا! چنان تواضع و گذشت و جوانمردی ای مرحمت فرما تا خطاهای قابل بخشش یکدیگر را نادیده گرفته با تمسک به این آیات شریفه در واقع «بخشش» را به یکدیگر هدیه کنیم و موجبات امنیت فردی و اجتماعی و رضایت ذات اقدست را فراهم نماییم.

بارالها! به ما کمک کن تا در صورتی که دخالت در زندگی و  امور اقتصادی فرد یا افراد بی سرپرستی در مسیر زندگی ما قرار گرفت، در پیشگاه خودت و آنگونه که راهنمایی فرموده ای از آنان حمایت نموده موجبات رشد و ترقی آن‌ها را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و نهم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تفکر، تعقل و تدبّر، اساس خداشناسی، خداجویی و دین پژوهی را تشکیل میدهد )

 سوره نحل، آیات 10 تا 13

هُوَ الَّذِی أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً لَّکُم مِّنْهُ شَرَابٌ وَمِنْهُ شَجَرٌ فِیهِ تُسِیمُونَ ﴿١٠ یُنبِتُ لَکُم بِهِ الزَّرْعَ وَالزَّیْتُونَ وَالنَّخِیلَ وَالْأَعْنَابَ وَ مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَةً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿١١ وَ سَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ﴿١٢وَمَا ذَرَأَ لَکُمْ فِی الْأَرْضِ مُخْتَلِفًا أَلْوَانُهُ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَةً لِّقَوْمٍ یَذَّکَّرُونَ ﴿١٣

اوست خدایی که آب باران را از آسمان برای آشامیدن شما و رویش درختان و گیاهانی که از ثمره آن‌ها برخوردار می‌شوید، فرو فرستاده و هم زراعت‌های شما را بوسیله آن می‌رویاند و درختان زیتون، خرما، انگور و سایر میوه ها را به برکت آن می‌پرورد و لذا اگر می‌خواهید به اصول و مبانی خداشناسی استدلالی، دست یابید و جلوه های جمال آفریدگار را در این پدیده ها مشاهده کنید، تحقیق در این خصوص را از تفکّر، بیاغازید.

و این را نیز بدانید که خداوند منان، خورشید و ماه و ستارگان و آمد و شد شب و روز را نیز به منظور خدمت رسانی به شماها و تمهید زندگیتان تقدیر و تنظیم نموده است و لذا شایسته است؛ به منظور تحقیق در خصوص خداشناسی استدلالی و بررسی جلوه های جمال خالق توانا در ادامه تفکّر که در آیه پیشین، به آن اشاره شد به تعقّل و استدلال نیز بپردازید.

و علاوه بر تفکّر و تعقّل در سازوکار برخی از پدیده های طبیعی مندرج در دو آیه قبل به منظور تکمیل امر خداپژوهی، لازم است با هشیاری هرچه کامل تر به تمامی پدیده ها و امکانات گوناگونی که خالق یکتا در زمین برای شما فراهم کرده است نیز بپردازید و موضوع خداشناسی را از طریق تفکر، تعقل و تدبر و به صورت استدلالی و نه تقلید کورکورانه و نقل قول‌های نامعتبر خانوادگی و قبیله ای، مورد پژوهش قرار دهید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آنکه تفکر، تعقل و تدبر را اساس دین پژوهی و خداشناسی، قرار داده ای! این سه اصل مهم را به گونه ای در سبک رندگی معنوی ما نهادینه کن که به تمامی کائنات و پدیده های طبیعی با دید منطقی، بنگریم و فعالیت در زندگی دنیوی و تلاش برای آرامش و رفاه در زندگی جاوید خود و سایر افراد جامعه را نیز بر این اساس، استوار نماییم و با آگاهی و یقین کاملی به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و هشتم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان هیچیک از پدیده های جهان هستی را بیهوده و بی هدف، نیافریده است. خورشید و ماه و هیچ پدیده مادی دیگری عمر جاوید نخواهند داشت. لازمه باور و یقین به توحید،‌ چیزی جز؛ تفکّر و تعقّل و تحقیق در آیات و پدیده های هستی نیست )

 سوره رعد، آیات 2 تا 3

اللَّهُ الَّذِی رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَىٰ عَلَى الْعَرْشِ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُّسَمًّى یُدَبِّرُ الْأَمْرَ یُفَصِّلُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُم بِلِقَاءِ رَبِّکُمْ تُوقِنُونَ ﴿٢ وَ هُوَ الَّذِی مَدَّ الْأَرْضَ وَ جَعَلَ فِیهَا رَوَاسِیَ وَ أَنْهَارًا وَ مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِیهَا زَوْجَیْنِ اثْنَیْنِ یُغْشِی اللَّیْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٣

خداست آن ذات پاکی که آسمان‌ها را چنان که می‌نگرید بدون هیچ ‌ستونی برافراشته و بر مقرّ فرمانروایی کائنات، مستولی شده و خورشید و ماه را آفریده و مسخّر اراده خود ساخته در حالی که هر کدام از آن‌ها عمر جاویدی نداشته و تا زمانی که مقدّر شده است در عالم هستی، جریان خواهند داشت. چنین خدای عالِم و قادری، جهان هستی را بیهوده نیافریده و به حال خود نیز رها نکرده است! بلکه هم او که امور سخت افزاری عالَم وجود را طراحی و به حرکت در آورده است همواره به تدبیر امور جهان هستی نیز می‌پردازد و آیات و رهنمودهای خود به عنوان نرم افزار هدایت گر عالَم و آدم را نیز به طور مُفصّل از طریق پیامبران خود ابلاغ نموده است تا انسان‌ها بدینوسیله راه تکامل فکری و زیستن توام با کُنش‌های مثبت، مفید و پویا را بپیمایند و در خصوص حیات جاوید و ملاقات با پروردگار خود به یقین برسند.

خالقی که وصف شد، همان خدایی است که بساط زمین را گسترده و در آن کوه‌ هایی را برافراشته و نهرهایی را جاری ساخته و روییدنی‌ها و میوه های مختلفی را به بار آورده و آمد و شد شب تار و روز روشن را مقدر کرده است و شکی نیست که در همه این پدیده ها نشانه‌هایی از وجود خالق و هدفداری خلقت و تداوم حیات و ملزومات آن به عنوان جلوه های جمال حق و نشانه‌ های حضور دایمی خالق، همواره جلوه گر بوده و هست و برای کسانی که اهل تفکر، تعقل و تدبر هستند اسناد محکمی هستند بر وجود گرداننده عالِم و قادر این پدیده های منظم و قدرت آفریدگار توانا.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آن که تدبیر عالم و نظارت دایمی بر تمامی پدیده ها را در دستان قدرتمند خود گرفته ای! و آیات و نشانه های قدرت، تدبیر و هدفداری در خلقت را همچون نقشه راه دستیابی به اصل توحید، جِلوه گر ساخته ای! راه دستیابی به باور و ”یقین“ از طریق توفیق مطالعه و تحقیق در آیاتی که تفصیل نموده ای را برای ما هموار نما، چرا که سخت نیازمند چنین جایگاهی هستیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X