دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 61498
تعداد نوشته ها : 961
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیستم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (راز پیروزی در اتحاد و اتفاق و همدلی و جمع شدن حول محور توحید و رمز شکست، در تفرقه و شاخه شاخه شدن و شقه کردن دین الهی است)

سوره آل عمران، آیات 103 تا 105

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنتُمْ عَلَىٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ ﴿١٠٣ وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿١٠٤ وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ تَفَرَّقُوا وَاخْتَلَفُوا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْبَیِّنَاتُ وَأُولَـٰئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ ﴿١٠٥

** بدون شک، مهمترین رُکن فعالیت‌های گروهی و موفقیت در اهداف مشترک را انسجام، همدلی و همزبانی کلّ اعضای گروه، تشکیل می‌دهد و تفرقه و عدم انسجام اعضاء باعث بی‌ثباتی و از هم پاشیدگی گروه، می‌گردد و این واقعیت‌ها نه تنها در گروه‌ های کوچک بلکه در سطح یک کشور و در گستره های وسیع تری نظیر باورها و آئین‌های مشترک نیز صادق است و آنچه که موجب افزایش طول مدت انسجام، اتحاد و پویایی چنین جمعیت‌ها یا جوامع و تمدن‌هایی می‌شود آموزش و تقویت حس ”خودمراقبتی“ و ”گروه ـ مراقبتی“ و التزام عملی نسبت به آن است و بدون شک، تفرقه، مهم‌ترین آفت همه انسجام‌ها می‌باشد که در بسیاری از آیات قرآن و ازجمله در این سه آیه با شفافیت بی‌نظیری به آن پرداخته شده و می‌فرماید:

دین باوری را همچون رشته و طناب محکمی در نظر بگیرید که در دسترس شما قرار گرفته است تا از قعر انحرافات فکری برهاند و به اوج آگاهی و دانایی بکشاند و لذا توصیه اکید میشود که همگی با انسجام کاملی به این طناب نجاتبخش و آزادیبخش الهی چنگ بزنید و به راههای متفرّق نروید و به یاد آورید زمانی را که شما با هم دشمن بودید، ولی خداوند مهربان در دلهایتان الفت و مهربانی ایجاد کرد، به گونه ای که همچون برادران یکدیگر شدید و هرچند در لبه پرتگاه آتشی فروزان و در دهانه آتشفشان فعالی بودید ولی به برکت اتحاد و اتفاقی که بینتان ایجاد شد خداوند منان، موجبات نجات شما را فراهم کرد. ضمنا ارائه این رهنمودها و یادآوری وقایع تاریخی به منظور ارتقاء آگاهی‌ها و هدایت شماها می‌باشد.

باید برخی از شماها که از نعمت هدایت،‌ برخوردار شده اید سایر انسان‌ها را نیز به خیر و صلاح دعوت کنید و امر به نیکوکاری و نهی از کج روی‌ها نمایید. زیرا کسانی که دارای چنین صفاتی هستند در واقع، واسطه هدایت انسان‌ها به حساب می‌ آیند و جزو رستگاران می‌باشند.

شما مسلمانان مانند مللی نباشید که پس از آنکه آیات روشنی برای هدایت آن‌ها آمد راه تفرقه و اختلاف را پیمودند و براساس برداشت‌های ناآگاهانه و متعصبانه ای که از اصول اساسی مذاهب الهی داشتند پس از انسجام اولیه، متفرق شدند و موجبات انحطاط جوامع خود را فراهم کردند و بدینوسیله خود را به عذاب انداختند (مگر حضرات زرتشت، موسی، عیسی و محمد علیهم السلام، در دوران رسالت خود آئین الهی را به چند شعبه تقسیم کردند؟ آنچه که آنان آوردند یک دین و مذهب واحدی بود که نامی جز مزداپرستی، کلیمیت، مسیحیت و اسلام نداشت) پس به تنه اصلی دین باوری، متصل شوید و از تفرقه بپرهیزید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق همدلی، همزبانی و اتحاد و اتفاق و دوری از تفرقه را در سبک زندگی معنویمان به ما مرحمت فرما تا دست در دست یکدیگر داده در راستای سازندگی و پویایی جامعه، کوشا و پویا باشیم.

آفریدگارا! در زمان حال و آینده و در تمامی دوران عمری که پشت سر گذاشته ایم:

به آنچه که داده ای تشکر!

به آنچه که نداده ای تفکّر!

به آنچه که گرفته ای تذکر!

... تا در سایه لطف و عنایات خودت همچنان از نعمت‌هایت برخوردار باشیم، به حکمت‌هایت بیندیشیم و تذکرهایت را هرگز فراموش نکنیم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام  و تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت سومین اختر تابناک امامت و ولایت - امام حسین (ع) و یاران ایثارگر آن حضرت   

صبح روز سه شنبه، نوزدهم شهریورماه 1398 شما به خیر 

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: عزم راسخ و قیام به منظور اجرای عدالت، شهادت درست حتی اگر علیه خود یا اعضای خانواده باشد، خود داری از خواسته های پلید نفسانی )

سوره نساء، آیه 135

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلَىٰ أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ   إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا وَإِن تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا ﴿١٣٥

** تعریف قسط: قسط، عدالت عملی و توزیع عادلانه و رساندن حق است که زیربنای اجرای احکام و تحکیم نظام و رشد ایمان و اخلاق و وسیله کمال می‌باشد و اگر قسط نبود هیچ اصلی از اصول شریعت، پا نمی‌گرفت و جنگ طبقاتی درمی‌گرفت و لذا بعثت و قیام پیامبران برای اقامه قسط است « لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ » (پرتوی از قرآن، آیت الله طالقانی – ره -).

ای کسانی که ایمان آورده اید؛ در راستای ”هماهنگ کردن نظام جامعه با نظام آفرینش“ و در سبک زندگی معنویتان؛ عدالت پیشه باشید و برای اجرای عدالت، اقدام نموده و در صورت نیاز، قیام کنید و آنقدر با خودخواهی‌ها، افزون طلبی‌ها و سازشکاری‌های خود بستیزید و به خودسازی بپردازید تا به مرحله ای و درجه ای از صداقت، تواضع و ”اخلاق فضیلت محور“ نائل گردید که خود را همواره در محضر خداوند منان احساس کنید و آنجا که قرار است در خصوص هر امری یا حق و حقوقی شهادت دهید در پیشگاه او به شهادت بپردازید. تا جایی که حتی اگر چنین شهادتی علیه خودتان یا پدرو و مادرتان و یا نزدیکانتان باشد نه از لحاظ عاطفی، تحت تاثیر فقر آنان و نه از منظر محافظه کاری و تحت تاثیر غنای آنان شهادت خلاف واقع ندهید و اولویت را به عدالت محوری ـ که شیوه خداوندی و حق الهی است ـ بدهید و از نفسانیات خود پیروی نکنید تا از مسیر حق، منحرف نشوید و مبادا در پیشگاه خداوندی که به ضمائر شما آگاه است به تحریف حقایق بپردازید و یا آن را کتمان نمایید.

و چند آیه دیگر در خصوص عدالت گرایی:

اِن حَکَمتُ فَاحکُم بَینَهُم بِالقِسط (مائده، 42) ، اگر در مقام قضاوت قرار گرفتید، بین دیگران، عادلانه قضاوت کنید.

و اَوفواالکَیلَ و المیزان بِالقِسط (انعام، 152)، عدالت گرایی پیشه خود کنید و از کم کاری و کم فروشی و ارائه محصول بی کیفیت و امثال اینها بپرهیزید.

وَ اقیمواالوَزنَ بِالقسط و لا تُخسِرواالمیزان (الرحمن، 9) ، در روابط اقتصادی خود با دیگران، محصول کار یا کالای خود را به سنگ تمام و بی کم و کاست و با کیفیّت استانده ای بفروشید و مبادا از کمیّت و کیفیّت آن بکاهید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خدای عدالت پیشه! و ای یاور عدالت پیشگان!. با عنایت به این که پیشوای شهیدمان، امام حسین (ع) در واپسین لحظات شهادت افتخارآفرین خود، علت اصلی بی تاثیری آموزه های دینی و عدم درک حقایق را ظلم اقتصادی در حق دیگران و عدم درک اهمیت روزی حلال، دانستند به ما توفیق فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی خالص، سالم و پویایی را مرحمت کن و در سبک زندگی معنویمان به گونه ای اخلاق حرفه ای را تقویت فرما که هرکس را مالک زحمات خودش بدانیم و چشم طمع و افزون طلبی ناروا به مالکیت آنچه به ما تعلق ندارد ندوزیم.

ای خدای شهیدان! در این روز عاشورا و درتمامی دوران زندگیمان با ”سعدی شیرازی“ همصدا شده و از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم:

یا رَبّ به نسل طاهرِ اولاد فاطمه

یا رَبّ به خون پاک شهیدان کربلا

یا رب به صدق سینه پیران راستگوی

یا رب به آب دیده مردان آشنا

دل های خسته را به کَرَم، مرهمی فرست

ای نام اعظمت درِ گنجینه شفا

آفریدگارا! ما را با توان و شجاعت کافی در شناخت و پیروی از اهداف عدالت گرایانه و عدالتخواهانه امام حسین (ع) موفق گردان ... آمین یا رب العالمین ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت تاسوعای حسینی (ع)

صبح روز دوشنبه، هیجدهم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (برداشته شدن موقتی محدودیت مصرف گوشت ‌های حرام، در شرایط اضطراری به منظور حفظ حیات انسان و خودداری از تفسیر به رای در اینگونه موارد )

سوره انعام، آیات 118 و 119

فَکُلُوا مِمَّا ذُکِرَ اسْمُ اللَّهِ عَلَیْهِ إِن کُنتُم بِآیَاتِهِ مُؤْمِنِینَ ﴿١١٨﴾ وَ مَا لَکُمْ أَلَّا تَأْکُلُوا مِمَّا ذُکِرَ اسْمُ اللَّهِ عَلَیْهِ وَقَدْ فَصَّلَ لَکُم مَّا حَرَّمَ عَلَیْکُمْ إِلَّا مَا اضْطُرِرْتُمْ إِلَیْهِ وَإِنَّ کَثِیرًا لَّیُضِلُّونَ بِأَهْوَائِهِم بِغَیْرِ عِلْمٍ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُعْتَدِینَ ﴿١١٩

ای مومنین! فقط از گوشت حیوانات حلال گوشتی که به هنگام ذبح آن ها نام خداوند منان، ذکر شده باشد مصرف کنید و از غیر آن بپرهیزید و از توجیه و تفسیر به رای و غیرعالمانه نیز اجتناب کنید. چرا که خداوند منان، حدود حرام و حلال را به وضوح و در آیات محکم و نه متشابه و تفسیرپذیر، بیان کرده و همانگونه که در شرایط صلح و امنیت اجتماعی و اقتصادی، مصرف بعضی از خوردنی ها را غیرمجاز، اعلام نموده به شما اجازه داده است که در شرایط اضطراری نظیر محاصره اقتصادی شدید و امثال آن به منظور ادامه حیات و زنده نگاه داشتن جسمی که محمل افکار توحیدی شما است، حتی از گوشت حرام، اعم از حلال گوشتی که توسط موحدین و بدون ذکر نام خداوند، ذبح شده و یا حتی گوشت حیوانات حرام گوشتی نظیر خوک و امثال آن موقتا استفاده نمایید. بنابراین جا دارد از وسوسه های نفسانی بپرهیزید و همچون اکثریتی نباشید که از حدود الهی تجاوز کرده و با تفسیر به رای و بدون توجه به بُعد معنوی سلامت، هر حرامی را حلال فرض می‌کنند.

باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال، به ما توفیق حفاظت و حِراست از حدود شرعی را در تمامی امور و ازجمله در خصوص خوردنی ها و آشامیدنی‌ها، عنایت فرما و کمکمان کن تا هرچه بیشتر با شیوه های زندگی اسلامی، آشنا شده و با استعانت از خودت، همواره بُعد معنوی سلامت را در کنار ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی آن مراعات نموده و به ارتقاء آن بپردازیم.

خداوندا! با لطف و بزرگواری خودت، ما را هرگز در شرایط اضطراری که در این آیات به آن اشاره فرموده ای قرار نده و توفیق درک، تامین و حفظ و حِراست از امنیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را به ما مرحمت فرما.

بارالها! از این که با نزول این آیات شریفه، در واقع، انعطاف پذیری احکام الهی را ابلاغ فرموده و دستِ کارشناسان را جهت ایجاد تغییرات در شرایط خاص، باز گذاشته ای تو را سپاس می‌گوییم و بار دیگر بر پویایی این دین مبین، شهادت میدهیم.

آفریدگارا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم به ما کمک کنی تا در سبک زندگی معنویمان توفیق امانت داری صادقانه، ادای حق الناس، پرهیز از فساد اخلاقی، مالی، اجتماعی، کم کاری، کم فروشی، گرانفروشی و اجتناب از سایر موارد فساد را مرحمت فرمایی و بیش از پیش کمکمان کنی تا در راه تحقق این درخواست‌ها با توان بالایی تلاش کنیم

بارالها! از پیشگاهت درخواست می‌کنیم تلاش‌های صادقانه مان را به منّ و کَرَم خودت بپذیری و در صورتی که در مورد یا مواردی، سهوا از جاده عدالت، خارج شده ایم توفیق تغییر رفتار و قرار گرفتن در مسیر درست را مرحمت فرمایی.

ای مهربان ترین مهربانان! کمکمان کن تا به شجاعت امام حسین (ع)، رشادت و از جان گذشتگی حضرت عباس (س) ... و ماموریت شجاعانه حضرت زینب علیهاسلام، اقتدا نموده و به زندگی شرافتمندانه ای بپردازیم ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام.

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، هفدهم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یاد نعمت های آشکار و پنهان الهی، دعوت به تقوای الهی و توکّل مومنین به ذات احدیت)

سوره مائده، آیه 11

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ هَمَّ قَوْمٌ أَن یَبْسُطُوا إِلَیْکُمْ أَیْدِیَهُمْ فَکَفَّ أَیْدِیَهُمْ عَنکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿١١

ای مومنین، همواره به یاد نعمت هایی که خداوند به شما ارزانی داشته است باشید! و این واقعیت را بدانید که چه بسا اتفاق افتاده است که گروهی قصد تعرض به حریم شما را داشته اند ولی خداوند توانا دست تجاوز آنان را کوتاه کرده و شرّ آنان را از سرتان دفع نموده است. پس در پیشگاه الهی همواره پرهیزگار باشید و به خدا توکّل کنید، زیرا یکی از صفات همیشگی مومنین، توکّل؛ به معنی دمیدن روح معنویت الهی در کالبد فعالیت‌های فکری و بدنی و تکیه بر قدرت لایزال خدایی به منظور تقویت، تصحیح و تکمیل نیروی کار و صفت دیگر آنان، تقوی؛ یعنی توانستن و مرتکب نشدن است.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! و ای یار و یاور ما!، فراموشکاری ما را بر ما ببخشا، چرا که در تمامی لحظات زندگیمان غرق نعمت ها و توفیقات گوناگونی هستیم که همگی در سایه الطاف آشکار و پنهان خودت حاصل گردیده است. پس توفیق یاد آن نعمت‌ها و گرایش به افکار و رفتار پرهیزگارانه و توکل به ذات پاکت را بیش از پیش مرحمت فرما تا زندگی مادی و معنویمان را با تکیه بر قدرت لایزال خودت سامان دهیم و روح توکل را در کالبد فعالیت‌های گوناگونمان بدمیم و بر کمیّت و کیفیّت محصول نهایی فعالیت‌های مثبت و مفیدمان بیفزاییم.

آفریدگارا! در آخرین روزهای تابستان امسال و در تمامی لحظات عمرمان توفیق سپاسگزاری از نعمت هایی که به ما مرحمت فرموده ای را نصیب ما بگردان و انگیزه دستیابی به آرمان های متعالی شهدای هفدهم شهریور و سایر شهدای انقلاب اسلامی و بخصوص برخورداری کامل از مواهب عدالت اقتصادی و اجتماعی و عمل به وظایف انسانی و اداری ای که بر عهده داریم را در ما تقویت فرما تا همواره در راه شکوفایی ایران اسلامی، قدم برداریم و به صیرورت الی الله، ادامه دهیم. آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، شانزدهم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (استواری در علم،‌ ایمان به خداوند و پیامبران الهی، اقامه نماز، ادای زکات و ایمان به روز رستاخیز)

سوره نساء، آیه 162

لَّـٰکِنِ الرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ مِنْهُمْ وَالْمُؤْمِنُونَ یُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَیْکَ وَمَا أُنزِلَ مِن قَبْلِکَ وَالْمُقِیمِینَ الصَّلَاةَ وَالْمُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَالْمُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ أُولَـٰئِکَ سَنُؤْتِیهِمْ أَجْرًا عَظِیمًا ﴿١٦٢

آنان که در علم، راسخ و استوارند و در عین حال جزو مومنینی هستند که به آنچه که بر پیامبر اعظم (ص) و پیامبران قبل از او نازل گردیده است، ایمان دارند و نماز را بر پا می‌دارند و زکات را می پردازند و در یک کلام به خداوند منان و روز رستاخیز، ایمان دارند به برکت صفاتی که برشمردیم و عمل صالحی که در آیات دیگر بر آن تاکید شده است، پاداش بسیار بزرگی را نصیب خودشان خواهند کرد.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق استواری در علم،‌ ایمان به ذات اقدس الهی و پیامبران توحیدی و همچنین توفیق اقامه نماز، ادای زکات و ایمان به روز رستاخیز و تخلّق به اخلاق الهی را به ما مرحمت فرما تا موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم کنیم و از برکاتی که در این آیه شریفه، نوید آن را داده ای بهرمند شویم.

آفریدگارا! توفیق عبادت خالصانه را آنگونه که امام حسین (ع) توصیف فرموده و آن را عبادت آزادگان نامیده است، به ما نیز مرحمت فرما:

(عدّه اى خداوند متعال را به جهت طمع و آرزوى بهشت عبادت مى کنند که آن یک معامله و تجارت است. عدّه اى دیگر خداوند را از روى ترس عبادت و ستایش مى کنند که همانند عبادت و اطاعت نوکر از ارباب می‌باشد و طائفه اى هم از روی شناخت و معرفت، شکر او را به جا می آورند و خداوند متعال را عبادت و ستایش مى نمایند و این نوع، عبادت آزادگان است که بهترین عبادات مى باشد ـ امام حسین ـ تحف العقول: ص 177، بحارالأنوار: ج 75، ص 117، ح 5.) ... السلام علی الحسین الشهید (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

 با عرض سلام

 صبح بسیار زیبای روز جمعه، پانزدهم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

 بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (باب بخشش الهی همیشه گشاده است!، تا آن جا که حتی منافقانی که توبه کنند جزو مومنین، به حساب خواهند آمد)

 سوره نساء، آیات 145 و 146

 إِنَّ الْمُنَافِقِینَ فِی الدَّرْکِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَ لَن تَجِدَ لَهُمْ نَصِیرًا ﴿١٤٥ إِلَّا الَّذِینَ تَابُوا وَ أَصْلَحُوا وَاعْتَصَمُوا بِاللَّهِ وَ أَخْلَصُوا دِینَهُمْ لِلَّهِ فَأُولَـٰئِکَ مَعَ الْمُؤْمِنِینَ وَ سَوْفَ یُؤْتِ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ أَجْرًا عَظِیمًا ﴿١٤٦

 جایگاه منافقین به خاطر نقش مخرب و ضداجتماعی، دورویی و نقش اغفالگرانه ای که ایفا می‌کنند در قعر آتش دوزخ است و در آن جا کسی به فریادشان نخواهد رسید. مگر آن‌هایی که در این جهان، توبه کنند و به خودسازی و اصلاح خویشتن خویش بپردازند و خالصانه و بی شبهه، به ریسمانِ رحمت الهی چنگ بزنند و دین باوری و دینداری پاک و بی آلایش و خالصانه ای را پیشه خود کنند که در این صورت چنین افرادی نه تنها مورد بخشش الهی قرار می‌گیرند بلکه به چنان درجه ای ارتقاء می یابند که جزو مومنین و با مومنین خواهند بود و به زودی پاداش عظیمی را همچون سایر مومنین از پیشگاه الهی دریافت خواهند نمود.

 باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 * خداوندا! ما را مورد لطف و عنایت ویژه خودت قرار بده تا هرگز با چهره نفاق در بین افراد جامعه، ظاهر نشویم و اگر ناخودآگاه و یا به علت ناساختگی، گرایش پنهان یا آشکاری به این مسیرِ انحرافی داشته ایم کمکمان کن تا خالصانه و مخلصانه در مسیر خودت قرار گیریم و همراه با سایر مومنین، از برکات این آیه شریفه برخوردار گردیم و در راستای تحقق سه اصل از اصول اساسی سبک زندگی معنوی، یعنی؛ بازگشت به خویشتن خویش که همان؛

1 ـ تقرب به ذات اقدس خداوندی،

2 ـ خودداری از فتنه انگیزی و اقدام در جهت اصلاح امور خود و جامعه،

3 ـ پاک انگاری، پاک گفتاری و پاک کرداری (1 ـ تَابُوا، 2 ـ أَصْلَحُوا، 3 ـ اعْتَصَمُوا) است کوشش کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، چهاردهم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (شرط کافیِ ورود مومنین به بهشت را عمل صالح تشکیل می‌دهد و دین باوری، فقط به عنوان شرط لازم، مطرح می‌باشد)

سوره نساء، آیه 124

وَ مَن یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ مِن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَىٰ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَـٰئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلَا یُظْلَمُونَ نَقِیرًا ﴿١٢٤

فقط به بهانه مسلمان بودن و انجام عبادات ظاهری، بهشت موعود، نصیب هیچ مومنی نخواهد شد و تنها مردان و زنان درستکاری که عملا به خداوند یکتا ایمان دارند بهشت موعود را نصیب خود خواهند کرد و به قدر ذره ناچیزی به آنان ظلم نخواهد شد. به عبارت دیگر ”بهشت را به بها دهند، نه به بهانه“ و بهای آن چیزی جز عمل صالح نخواهد بود. چرا که، اصالت گفتار و کردار نیک (عمل صالح) به مراتب عمیق‌تر و بالاتر از پندار نیک (ایمان در مرحله قبل از عمل) می‌باشد ولی هر دو باید تحقق یابد، یکی به عنوان ”شرط لازم“ و دیگری ”شرط کافی“.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا از این که به ما ایمان مرحمت فرموده ای از تو سپاسگزاریم ولی از آن جا که شرط نهایی رضایتمندی ذات اقدست را علاوه بر مومن بودن، عمل صالح نیز تشکیل می‌دهد، لذا از پیشگاه کبریائیت توفیق عمل صالح را نیز مسئلت می‌نماییم تا بر اساس آن سبک زندگی معنویِ فردی و اجتماعیمان را برنامه ریزی، ساماندهی و اجرا نماییم.

آفریدگارا! توفیق مضاعفی مرحمت فرما تا همواره خود را در پیشگاه خودت احساس کنیم و با تکیه بر عدالت پیشگی ذات اقدست روح معنویت را در کالبد فعالیت‌های مثبتمان بدمیم و بر کمیّت و کیفیّت آن‌ها بیفزاییم. 

پروردگارادر این روزهای پایانی شهریورماه که پایان سال تحصیلی 98-1397 نیز می‌باشد، از پیشگاه کبریائیت درخواست میکنیم خدمات ناقابلمان را قابل و قبول فرمایی و توفیق خدمات زیربنایی تر، سازنده تر و قابل تری را در سال تحصیلی جدید و در آینده های دور و نزدیک، به ما و به نسلهای بعد از ما مرحمت کُنی تا همواره در مسیر پویایی، سازندگی و گرایش به ارزشهای معنوی باشیم و به صیرورت الی الله، ادامه دهیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X