دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 61443
تعداد نوشته ها : 961
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، سیزدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر مهرورزی ها طاقت رنج و دشواری انسان‌ها را ندارد، نسبت به هدایت انسان‌ها حریص است و با مومنین، مهربان می‌باشد )

سوره توبه، آیه 128

 لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَّحِیمٌ ﴿١٢٨

(خداوند منان می فرماید) برای هدایت شما انسان ها پیامبری را از بین خودتان انتخاب و مبعوث کردم. یکی از صفات بارز این انسان برگزیده این است که طاقت مشاهده رنج و مشقت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ـ عقیدتی و سایر رنج‌های شما را ندارد و به همین دلیل نسبت به هدایت شما حریص است و تمامی سعی خود را مبذول می دارد تا بلکه شما انسان ها در سبک زندگی خود، راه نیکی‌ها را برگزینید و جاده آگاهی و عدالت و سایر صفات نیک انسانی را بپیمایید و در این راستا خیر دنیا و عُقبی را نصیب خودتان نمایید و صفت دیگر او این است که نسبت به مومنین، بسیار مهربان می‌باشد.

معنی عَنِتُّمْ ، ماضی عنت: سختی، گرفتاری، فساد، مصیبت، هلاکت و نقص در اندیشه (پرتوی از قرآن. ص 984).

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی و پیامبر مهر و رحمت او مسئلت می نماییم:

ای پیامبر مهربان! اولا از این که ما را به امر الهی به دین مبین اسلام، هدایت فرموده ای سپاسگزاریم و در این که در آن جهان، شفیع امت خود، خواهی بود شکی نداریم ولی در پیشگاه الهی از محضر شریفت می‌خواهیم که در این جهان نیز بار دیگر مهر و محبت خودت را برای تمامی انسان ها و بلکه همه کائنات به نمایش بگذاری و به امر الهی آبی بر این آتش فتنه های جهانی که در کل دنیا و بویژه در ایران، عراق، سوریه، مصر، بحرین، یَمَن و ... به جان مسلمین انداخته اند آب رحمتی را بریزی و صلح و صفای توام را عدالت خواهی و عدالت گرایی را جایگزین این همه قتل و غارت و بی عدالتی نمایی.

آفریدگارا! به بزرگواری خودت سوگند که ما را هرگز به گونه ای به خودمان وانگذاری که تمامی اشتباهات تکرارپذیرمان و کلیه خطاهای کوچک و بزرگمان را به حساب این و آن بگذاریم و از اصلاح خود، غافل گردیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، دوازدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ترک تمامی ناپسندی‌ها، انجام عبادات یومیه، امر به معروف و نهی از منکر و پاسداری از حدود شرع مقدس )

سوره توبه، آیه 112

اَلتَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاکِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنکَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ ﴿١١٢

مومنین و پاسداران مرزهای عقیدتی، شامل کسانی هستند که در سبک زندگی معنویشان، از تمامی پندارها، گفتارها و رفتارهای ناشایست برای همیشه دوری جُسته، عالَم را محضر خدا دانسته با تمامی افکار و اَعمال خود، عملا به حمد الهی مشغولند و واجباتی همچون روزه و نماز را با خلوص نیّت به جا می آورند و مراقب اَعمال نیک و بد دیگران نیز می‌باشند و در مقابل آن حساسند؛ به گونه ای که به منظور توسعه دامنه نیکی‌ها و محدود کردن دامنه بدی‌ها و استقرار امنیت اقتصادی، اجتماعی ... و فرهنگی، به امر به معروف و نهی از منکر می پردازند. پس ای پیامبر، به کلیه کسانی که دارای چنین صفات و ویژگی های خداپسندی هستند و سبک زندگی معنویشان را اینگونه برنامه ریزی نموده اند بشارت دِه.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم

پروردگارا! ای قادر متعال! و ای پناه و ملجاء ما!؛ به ما توفیق پاسداری از حدود شرع مقدس و پرداختن به نماز، روزه و امر به معروف را مرحمت فرما تا بشارتی که در این آیه شریفه  وعده آن را داده ای نصیبمان شود.

آفریدگارا! توفیق خودسازی و تقوا را در حد اعلای ممکن، نصیب ما کن تا گرایش عملیمان به سمت آنچه که ”معروف“ نامیده ای باشد و همواره از آنچه که ” مُنکَر“ نامیده ای دوری جوییم و با التزام عملی خود و  نه فقط با زبان و قلم، به امر به معروف و نهی از منکر بپردازیم.

پروردگارا! در این روزها که توطئه‌ های داخلی و خارجی و نقشه های شیطانی، میهن عزیزمان را تهدید کرده و نار توطئه و تطاول به خاندان ایران و ایرانی می افکند بیش از پیش از پیشگاه کبریائیت کمک می‌خواهیم تا ضمن مقاومت و گرایش به راه حل‌های حکیمانه و موعظه آمیز، خود را برای جدال اَحسَن نیز مهیّا سازیم  ... (ادْعُ إِلَى سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ - قرآن).(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، یازدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، خریدار مومنین است، در تجارت بین مومنین و خداوند، سود کلانی نصیب مومنین خواهد شد )

سوره توبه، آیه 111

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَىٰ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَالْإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَىٰ بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَیْعِکُمُ الَّذِی بَایَعْتُم بِهِ وَذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿١١١﴾

 خداوند منان، در مقابل بهشتی که به مومنین، مرحمت می فرماید، خریدار اموال و اَنفُس آنان است. این مومنین کسانی هستند که کاملا مطیع مشیت و امر الهی هستند، به گونه ای که در صورت لزوم، در راه او  کارزار میکنند و فتنه گران غیرقابل اصلاح و بَرهم زننده امنیت اجتماعی را از پا در می آورند و یا در راه تحقق این آرمان اجتماعی، کُشته می شوند و وعده الهی در مورد آن ها، کاملا جدّی و قطعی است به گونه ای که موضوع آن نه تنها در قرآن، بلکه در تورات و انجیل نیز مطرح شده است.

بنابراین؛ بشارت باد بر کسانی که به عهد و پیمانی که با خداوند بسته اند پایبند بوده و در این سرمایه گذاری، سود فراوانی نصیب آنان گردیده و به فیض بزرگی دست می یابند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای آفریدگار توانا! و ای خالق بی همتا!، تمامی وجودمان متعلق به ذات اقدس خودت می باشد. بنابراین توفیق خدمات و عبادات خالصانه تری را مرحمت کن تا با قابلیت بیشتری در آنچه آن را تجارت بین خدا و مومنین نامیده ای در پیشگاهت شرمنده نشویم و کالای باارزشی را جهت پیشکش، داشته باشیم و این اعتماد به نفس را نیز داشته باشیم که مقام کبریائیت را خریدار کالایی بدانیم که خود به ما عطا فرموده ای و تحت چنین شرایطی بگوییم؛ اموال و انفُس ما قابل بزرگواریهای شما را ندارد!. شرط اهدای جَنّاتی که وعده آن را داده اید را بردارید! همان توفیق زیستن به سبک زندگی معنوی ای که منجر خودسازی، جامعه سازی و رضایتمندی ذات اقدستان شده است ما را کافی است (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهار، دهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (وعده خداوند به زنان و مردان باایمان و رضایت ذات اقدس الهی از آنان)

سوره توبه، آیه 72

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَ مَسَاکِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ  وَ رِضْوَانٌ مِنَ اللّهِ أَکْبَر ذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿٧٢

خداوند به مردان و زنان مومن، باغ های بسیار زیبایی را وعده داده است که نهرهایی در آن‌ها جاری است و مکان های پاکیزه و مجلّلی را که سرشار از زوال ناپذیری و جاودانگی هستند نیز عنایت می فرماید و از همه این ها مهم تر و باعظمت تر، رضایت ذات اقدس الهی از این افراد است که کامیابی و توفیق بسیار بزرگی به حساب می آید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم

خداوندا! ای مهربان ترین مهربانان و ای پناه و پشتیبان بندگان، هرچند هرآنچه که در این آیه شریفه وعده فرموده ای از عنایت و کرم و بزرگواری ذات اقدست می‌باشد ولی آنچه که برای ما مهم تر و با شکوه تر است چیزی جز رضایت ذات کبریائیت نمی‌باشد. پس به ما توفیق عبادت و بندگی، حلال خواری، برخورد اجتماعی خداپسندانه، فعالیت مثبت در وادی علم و معرفت و رفتاری متناسب با «سبک زندگی معنوی» را به گونه ای مرحمت فرما که موجبات رضایت ذات اقدست را در هر دو جهان فراهم گردانیم.

آفریدگارا! درجات شناخت، تقوا و تواضع ما را به قدری متعالی گردان تا تو را نه از ترس دوزخ و نه به طمع بهشت، عبادت کنیم و به ساحت مقدست عشق و علاقه بورزیم! بلکه به خاطر آن که وجود و حضور همیشگیت را شایسته عبادت تشخیص دهیم به این امر، اهتمام نماییم.

پروردگارا! ما را در آن اموری که رضا و رغبت تو در آن است موفّق گردان (اَلهُمَّ وَفِقنا لِما تُحِبُّ وَ تَرضی)، آمین یا رب العالمین.

بارالها! فتنه های زنجیره ایِ فتنه گران و توطئه های متواترِ توطئه گران و بخصوص فتنه های سیاسی، عقیدتی، فرهنگی و اقتصادی را از میهن عزیزمان دور کن و نگذار امنیت،‌ آرامش و سلامت انسان‌ها را که محورهای اصلی توسعه پایدار هستند، بیش از این تهدید نمایند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، نهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دوستی، صمیمیت و ولایت بین مومنین و مومنات، امر به معروف و نهی از منکر، اقامه نماز، پرداخت زکات و اطاعت از کلیه اوامر الهی)

سوره توبه، آیه 71

وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ یُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَه أُولَـٰئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ ﴿٧١

در بین زنان و مردان مومن، بعضی ها بر دیگران، ولایت دارند و در راستای ادای وظایف عقیدتی خود دیگران را به راه راست هدایت کرده از راه نادرست، باز می دارند. و از ویژگی‌های دیگر آنان این است که؛ نماز را برپا می دارند، زکات مال خود را در صورت توانمندی لازم و تحت شرایط خاص خود پرداخت می‌کنند و در جمیع جهات، از دستورات الهی اطاعت می نمایند و به واسطه این صفات، مورد رحم و شفقت خداوند منّان، قرار خواهند گرفت، همان خداوندی که توانا و آگاه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! به ما توفیق تفکر و تعقل و تحقیق در امور عقیدتی را مرحمت فرما تا اگر مقدّر فرمودی که بر دیگران ولایت داشته و آمر به معروف و ناهی از منکَر باشیم؛ لیاقت، تواضع، تقوا و توان آن را نیز دارا باشیم و تا زمانی که به این مرحله از آگاهی و عمل، ارتقاء نیافته ایم به گونه ای بر میزان تعامل و پندپذیری ما بیفزا تا اگر به درستی امر و نهی می‌شویم با آغوش باز، پذیرای آن باشیم.

آفریدگارا! به ما نیز توفیق کسب صفات و ویژگی های مندرج در این آیه شریفه را مرحمت فرما تا در زمره مومنینی قرار گیریم که مورد رحمت ذات اقدس و توجهات ویژه ات می باشند.

بارالها! عباداتمان را پذیرا باش و فردا و روزهاى پس از آنِ ما را بهتر از این ساعت و امروزمان قرار بده و ما را در بین خویشاوندان و بستگانمان عزیز گردان و در بیدارى و خواب نگهدارمان باش، ای آن که بهترین نگهدار و مهربان‏ترین مهربانانی ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، هشتم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تقدیر ما در دست مبارک باریتعالی است و در عین حال، گزینه های مختلف سرنوشت مکتوب را می‌توان انتخاب کرد‌ و مومنین، همواره به ذات اقدس الهی توکّل می کنند )

سوره توبه، آیه 51

قُل لَّن یُصِیبَنَا إِلَّا مَا کَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿٥١

ای پیامبر به آنان بگو، جز آنچه که خداوند منان با تقدیر حکیمانه خود برای ما مقدر کرده باشد پیش آمد دیگری رخ نخواهد داد. همان خدایی که بزرگ و سرور ما است و مومنین، به ذات اقدس او توکّل می نمایند؛ و روح معنویت الهی را در کالبد فعالیت‌های فکری و بدنی خود می دَمَند و به منظور تقویت، تصحیح و تکمیل نیروی کار، بر قدرت لایزال خداوند منان تکیه می‌‌کنند.

توضیح این که: در این آیه شریفه نیز همچون سایر آیات قرآن، منظور از سرنوشت مکتوب (کَتَبَ اللهُ لَنا)، ”سرنوشت قطعی“ نیست بلکه ”سرنوشت مشروط“ است که به دستان مبارک حقتعالی نگاشته شده است و با انتخاب و اختیار مسئولانه ی انسان، رقم می‌خورد. مثلا در آیات 145 و 146 از سوره نساء در رابطه با تقدیر الهی در رقم زدن سرنوشت منافقین، به وضوح، نقشه دو مسیر را ترسیم فرموده و انتخاب راه را بر عهده خود آن‌ها گذاشته است و در این خصوص می‌فرماید:

جایگاه منافقین به خاطر نقش مخرب و ضداجتماعی، دورویی و رفتار اغفالگرانه ای که ایفا می‌کنند در قعر دوزخ است و در آن جا کسی به فریادشان نخواهد رسید. (این یکی از مسیرها است که با ادامه نفاق، به سیه روزی، ختم می‌شود) مگر آن‌هایی که توبه کنند و به خودسازی و اصلاح خویشتن خویش بپردازند و خالصانه و بی شبهه به رحمت الهی چنگ بزنند و دین باوری و دینداری پاک و بی آلایش و خالصانه ای را پیشه خود کنند که در این صورت چنین افرادی نه تنها مورد بخشش الهی قرار می‌گیرند بلکه به چنان درجه ای ارتقاء می‌یابند که جزو مومنین و با مومنین خواهند بود و به زودی پاداش عظیمی را همچون سایر مومنین از پیشگاه الهی دریافت خواهند نمود. (این مسیر دومی است که با ترک نفاق و دوری همیشگی از آن به نیکبختی، ختم می‌گردد). بنابراین هرچند تقدیر ما در دستان توانای باریتعالی است و گزینه های مختلف سرنوشت ما توسط او نگاشته می‌شود ولی عدالت و رافت الهی چنین اقتضا می‌کند که انتخاب طریق و گزینش مسیر، به دست خود انسان باشد و با عمل نیک یا بد خود، یکی از شروط را تحقق بخشد. البته جبر و اختیاری در کار نیست! بلکه مسئولیت انسان بودن ما، چنین ایجاب می‌کند که راه نیک را برگزینیم. چرا که به قول شهید مطهری (ره) انسان اسلامی؛ نه مجبور است و نه مختار! بلکه مسئول است و انتخاب او تحت تاثیر مسئولیت وی قرار می‌گیرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال و ای عادل مهربانی که تقدیر همه بندگان، در دست مبارک تو است به ما چنان توفیق و درایتی مرحمت فرما تا به هنگام رقم زدن ”سرنوشت مشروط“ خود، بهترین هایی که در جهت خیر و صلاح دنیا و آخرت خود و جامعه توحیدیمان می‌باشد و موجب رضای ذات اقدس خودت می‌گردد، را برگزینیم.

الها! توفیق توکّل دایمی در تمامی امور را به ما مرحمت کن تا با تکیه بر قدرت لایزال خودت بر کمیّت و کیفیّت سَبک زندگی معنویمان و ادای وظایفی که برعهده داریم بیفزاییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، هفتم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مومنین نیز در امتداد محرمیت خداوند منان و پیامبر او محرم اسرارند )

سوره توبه، آیه 16

أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تُتْرَکُوا وَ لَمَّا یَعْلَمِ اللَّهُ الَّذِینَ جَاهَدُوا مِنکُمْ وَ لَمْ یَتَّخِذُوا مِن دُونِ اللَّهِ وَ لَا رَسُولِهِ وَ لَا الْمُؤْمِنِینَ وَلِیجَةً وَاللَّهُ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿١٦

آیا تصور می‌کنید خداوند منان، شما را به خودتان واگذار کرده و در خصوص کسانی که در راه او جهاد می کنند و محرم اسراری جز خدا، پیغمبر و مومنین برای خود بر نمی گزینند، علم و آگاهی ندارد؟ و حال آن که پروردگار قادر متعال، نسبت به تمامی کنش ها و واکنش های شماها آگاه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! به ما نیز لیاقت مومن بودن را مرحمت فرما تا طبق نص صریح این آیه شریفه، قابلیت محرمیت اسرار بندگانت را داشته باشیم. 

آفریدگارا! به ما آموخته ای که ”ایمان واقعی با اظهار لفظی و ادعای ظاهری، تحقق نمی یابد و در مقام اجرا با قبول خسارت‌ها و زحمت‌هایی همراه است ـ ب ـ“ و لذا از مقام کبریائیت درخواست می‌کنیم در شیوه زندگی معنویمان چنان توان و استقامتی به ما مرحمت کن که جهت حرکتمان به سوی خودت و کوشش‌های مثبتمان خستگی ناپذیر، مفید و موثر باشد.

الها! تا زمانی که دو قطب مخالف ایمان و کفر وجود دارد از پیشگاهت مسئلت می‌کنیم که ما را در جبهه ی ایمان قرار دهی و چنان کیاستی مرحمت فرمایی که کفرپیشگان را محرم رازهایمان ندانیم و آنان را به امور مهم و سرنوشت سازی نظیر نمایندگی‌ها، مدیریت‌ها و سیاستگذاری‌های جامعه نگماریم.

خدایا! کمکمان کن تا بر خلاف آن کسانی که پرستنده ات نیستند، کسی و پدیده ای جز خودت را نپرستیم و تا زمانی که به حریم عقیدتیمان تعرض نکرده اند متعرض حریم عقیدتیشان نگردیم و بدینوسیله معنی و هدف سوره شریفه کافرون را در تعاملات اجتماعی خود جاری کنیم و به کار بندیم (قُل یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ * لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ * وَلَا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ * وَلَا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ * وَلَا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ * لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ(صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

ِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، ششم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مهاجرت و مجاهدت در راه خداوند منان)

سوره انفال، آیات 74 و 75

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَ هَاجَرُوا وَ جَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَالَّذِینَ آوَوا وَّ نَصَرُوا أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ ﴿٧٤ وَالَّذِینَ آمَنُوا مِن بَعْدُ وَ هَاجَرُوا وَ جَاهَدُوا مَعَکُمْ فَأُولَـٰئِکَ مِنکُمْ وَ أُولُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَىٰ بِبَعْضٍ فِی کِتَابِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ ﴿٧٥

کسانی که ایمان آورده، مهاجرت کرده و در راه خدا جهاد نموده اند و آنان که به این گروه، پناه داده و با آنان همکاری کرده اند همگی جزو مومنین واقعی به حساب می آیند و لذا بخشش الهی و رزق و روزی بیکران او شامل حالشان خواهد شد. همچنین کسانی که در این مسیر ولی در زمانی پس از هجرت های اولیه، هجرت کرده و همراه با شما مومنین، به جهاد پرداخته اند جزو گروه شما و در مسیر شما به حساب می آیند و بعضی از خویشاوندان نسبت به بعضی دیگر، در پیشگاه الهی اولویت بیشتری دارند و آگاهی خداوند قادر متعال، نسبت به همه چیز احاطه دارد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! تو خود می دانی که ”هجرت“ فقط کوچ از مکه به سوی مدینه نیست! و منحصر به زمان حیات پیامبر اکرم (ص) نیز نمی‌باشد! بلکه دور شدن از ناامنی ها است در شرایطی که نتوانسته باشیم امنیت را برقرار کنیم و دور شدن از بدی ها است در شرایطی که نتوانسته باشیم آن‌ها را تبدیل به خوبی ها کنیم!. پس کمکمان کن تا ” از تنگنای زندگی پست و ننگین و حقیرِ صرفا دنیوی و از حصار خفه و بسته فردیتِ نفسِ خودمان دور شده و آهنگ خدا کنیم  ـ دکتر شریعتی ـ“ و به نشانه هجرت، از منیّت ها و خودخواهی هایمان فاصله گرفته و به سوی وحدانیت ذات کبریائیت حرکت کنیم.

خداوندا!  ”خطر، هولناک‌تر از همیشه، در کمین است، نه تنها در کمینگاه کوه و پس صخره، بلکه در کمینگاه دل‌هایمان، درون سینه مان، در پس پرده های ذهنمان. و نه تنها در کمین جان و مال، بلکه در کمین «انسان بودنمان»، در کمین ایمانمان، اُمّتمان، شناختمان، شعورمان، عشقمان، پیروزی‌هایمان، دست آوردهای جهادیمان، ... و میراث تاریخیمان ـ دکتر شریعتی ـ “ می‌باشد. پس کمکمان کن تا از تمامی رذائل و ناپسندی ها به سوی خصلت های نیک و افکار و اعمال خداپسندانه، هجرت نماییم.

آفریدگارا! با تمام وجود از پیشگاه کبریائیت کمک می‌خواهیم تا ”با آهنگ هجرت، از لانه ها و لاک‌های خود بیرون آییم و با نوای پرخروش هجرت، اعصاب و اوتار سُستمان به اهتزاز و به صدا درآید و تاریکی‌ها و عوامل سکون و فنا را از میان برداریم ـ پرتوی از قرآن، آیت الله طالقانی (ره) ـ“. (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، پنجم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

 آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مومنین، پشتیبان حتمی و قطعی پیامبرند)

سوره انفال، آیه 64

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ حَسْبُکَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٦٤

ای پیامبر، خداوند منان، یار و یاور تو و بندگان مومنی که پیرو دین تو اند، پشتیبان و مدافع حریم عقیدتی و ملتزمین عملی نسبت به احکام و رهنمودهای ابلاغ شده تو هستند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! توفیق بندگی خالصانه را مرحمت فرما تا طبق قولی که در این آیه شریفه به پیامبر عالیقدرت داده ای ما نیز با درک و به کارگیری ابلاغیه های مکتوب آن بزرگوار در قرآن کریم و التزام عملی نسبت به سیره آن حضرت، عملا جزو مومنینی باشیم که پشتیبان او به حساب می آییم.

خداوندا! بر محمّد (ص) و خاندان پاک ‌نهاد او درود فرست و شفاعت او را روزیمان فرما و از همنشینى با او محروممان مکن.

آفریدگارا! در این روز، نیرویمان را در طاعت خود و نشاطمان را در بندگى خویش و رغبتمان را در رضایت ذات اقدست و بی رغبتیمان را در آنچه که موجب نارضایتی وجود شریفت می‌شود، قرار بده.

خداوندا! اگر زبانمان از درخواست، ناتوان است و اگر نمی‌دانیم چه باید بخواهیم، خودت به آنچه مصلحتمان در آن است راهنمایی کن و دلمان را به سمت و سوی آنچه مایۀ رشد و هدایت است متوجه فرما (امام علی) (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، چهارم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مجموعه ولایت خدا و پیامبر و امام و مومنین، تشکیلات حزب خدا را تشکیل میدهد! همان حزبی که همواره پیروز است)

سوره مائده آیات 55 و 56

إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُمْ رَاکِعُونَ ﴿٥٥ وَ مَن یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ ﴿٥٦

بدون شک، خداوند و پیامبر و مومنینی که در حالت رکوع، زکات می پردازند ولایت و زعامت شما را بر عهده دارند و کسی که خدا و پیامبر و مومنین را ولیّ و زعیم خود قرار دهد در حزب خداوند، عضویت خواهد داشت و این در حالی است که حزب خدا پیروز است و این پیروزی به واسطه آن است که مومنینی عضو آن هستند که ” با پیوستگی به ولایت خدا و رسول و مؤمنان، بر همه موانع و تضادها غلبه می‌کنند “.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! تو خود آگاهی که آنچه که محمد (ص) آورد؛ نامی جز ”اسلام“ نداشته و ندارد و تشیع و تسنن، زاییده فکر ما بندگان متفرّق و جدایی طلب است ولی از آنجا که در آیه 55، ولایت و زعامت انسان‌ها را مختص خدا، پیامبر، امام علی (بنا به روایات مختلف) دانسته و در تداوم آن، مومنین را معرفی فرموده و مجموعه خدا، پیامبر و مومنین را ”حزب خدا“ نامیده ای (آیه 56) به ما نیز لیاقت و توفیق عضویت در این حزب که نامی جز ”اسلام“ ندارد و قطعا شامل نورانی ترین اشعه های خورشید فروزان این دین مبین است را مرحمت فرما. عضویت در ”حزب خدا“ را. تا همواره جهت محول نمودن مسئولیت ولایت و زعامت امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و برگزیدن نمایندگان و مسئولینی که در اینگونه امور فعالیت خواهند داشت، کسانی را برگزینیم که جزو مومنین و در مسیر خدا و پیامبر اعظم و در التزام عملی نسبت به سبک زندگی اسلامی، سرآمد دیگران باشند.

خداوندا! دورى هر ناخوشایندى را که آغازش، خشم تو است و نیل به هر محبوبى که آغازش رضاى تو است را از پیشگاه مقدست خواستاریم، پس سرانجام ما را قرین بخشش بی پایان خودت قرار بده. اى سرچشمه نیکى‌ها (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X