دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72521
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه سی ام مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مومنین، جلوه های جمال حق را در خلقت زمین و آسمان‌ها نظاره می‌کنند و در سبک زندگی دینی خود اهل مطالعه قرآن و ادای نماز می‌باشند تا با الهام از آن آموزه ها و این خودسازی‌ها در مقابل ارتکاب بسیاری از اعمال خلاف و ناشایستگی ها مصون گردند )

سوره عنکبوت، آیات 44 و 45

خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَةً لِّلْمُؤْمِنِینَ ﴿٤٤ اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْکَ مِنَ الْکِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ وَلَذِکْرُ اللَّهِ أَکْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ ﴿٤٥

خداوند قادر متعال، آسمان ها و زمین را براساس حکمت بالغه خویش، به حق آفریده است و در این آفرینش شگفت آور، نشانه هایی برای اهل ایمان وجود دارد. به گونه ای که افراد با ایمان می توانند جلوه های جمال حقتعالی را در عظمت و دقت نظام آفرینش ببینند و آثار وجود خالق را بیابند.

ای پیامبر خدا! به عنوان الگو،‌ اسوه و هدایت کننده این امت و به منظور دستیابی به اصول، مبانی و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی، این کتاب الهی را بخوان و نماز را به منظور اتصال و ارتباط با خالق، برپا دار تا امّت نیز به تبعیت از پیشوای خود، چنین کنند. زیرا نماز، شماها را از ناشایستگی ها و زشتکاری ها باز می دارد.

*... و این را نیز بدان که اهمیت یاد خدا در تمامی پندارها، گفتارها و رفتارها از هر کار دیگری مهم تر و واجب تر است! چرا که با یاد خدا انسان، خود را همواره در محضر خالق، احساس می‌کند و تمامی حرکات و سکنات او از صافی نظارت، لطف و رحمت و رضایت آفریدگار قادر متعال، عبور می نماید.

  با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا تو را به حق آن لحظاتی که با حکمت بالغه و نقشه ازلی خود، زمین و آسمان ها را آفریده ای سوگند می دهیم که نیرو، توان و لیاقت درک عظمت هستی را به ما مرحمت کنی تا همواره جلوه های جمالت را در آن نظاره کنیم و خود را در محضر کبریائیت احساس نماییم. همچنین توفیق خردمندانه و پژوهشگرانه مطالعه قرآن و برپایی نماز را عنایت فرما تا در سایه این عبادت یومیه، همواره از فحشا و منکر، به دور بوده و در تمامی حالات، به یادت باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه بیست و نهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن به عنوان کتاب سبک زندگی معنوی، کتابی است که برای مومنین هدایت و بشارت است، مومنینی که اهل نماز، زکات و اعتقاد راسخ به روز رستاخیز هستند)

سوره نمل، آیات 1 تا 3
طس تِلْکَ آیَاتُ الْقُرْآنِ وَ کِتَابٍ مُّبِینٍ ﴿١ هُدًى وَ بُشْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٢﴾ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَ هُم بِالْآخِرَةِ هُمْ یُوقِنُونَ ﴿٣

آیاتی که در پیش رو دارید آیات قرآنی است که حاوی احکام، پیام‌ها و رهنمودهای روشن و آشکاری می‌باشد. همان کتابی که برای مومنین، هدایت و بشارت است. همان کسانی که به طور مرتب و منظم و با خلوص نیت و اعتقادی راسخ در پیشگاه الهی، نماز را به عنوان یک وسیله ارتباطی یعنی ارتباط با خالق، برپا می دارند و بدینوسیله با پروردگار قادر متعال به گفت و گو می پردازند و در عین حال مالیات اموال خود (زکات) را نیز به عنوان یک عبادت ارتباطی دیگر یعنی ارتباط با خلق، به حکومت اسلامی پرداخت می‌کنند و نسبت به زندگی جاوید و برپایی قیامت، اعتقاد راسخ و یقین کاملی دارند و لذا مثل این است که دستی در دست خدا و دستی در دست خلق، دارند و در یک حرکت، گروهی با یقین کامل، از طرفی جامعه امن توحیدی را می‌سازند و از طرف دیگر، به سوی زندگی جاوید و حیات پایدار، حرکت می‌کنند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! از این که قرآن را به عنوان کتاب راهنمای سبک زندگی عقیدتی ما انسان‌ها، نازل فرموده ای و پیام ها و رهنمودها و احکام خود را بوسیله آن ابلاغ کرده و آن را مایه هدایت و بشارت مومنین قرار داده ای از تو سپاسگزاریم و صادقانه از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم لیاقت آشنایی کامل با قرآن، درک معانی آن و عمل به رهنمودهایت را بیش از پیش به ما مرحمت فرمایی. همچنین از تو می خواهیم که جزو برپاکنندگان دایمی نماز و پرداخت کنندگان مالیات اسلامی باشیم و التزام عملی ما به گونه ای باشد که نشان دهنده یقین و باورمان به روز رستاخیز باشد (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه بیست و هشتم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (جزء اصلی ایمان را التزام عملی به احکام الهی و نه فقط اعتراف به دین باوری، ‌تشکیل میدهد، رستگاری و کامیابی نصیب مومنین خواهد شد )

سوره نور، آیات 47 و 51 و 52

وَیَقُولُونَ آمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالرَّسُولِ وَأَطَعْنَا ثُمَّ یَتَوَلَّىٰ فَرِیقٌ مِّنْهُم مِن بَعْدِ ذَٰلِکَ وَ مَا أُولَـٰئِکَ بِالْمُؤْمِنِینَ ﴿٤٧

إِنَّمَا کَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِینَ إِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِیَحْکُمَ بَیْنَهُمْ أَن یَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ ﴿٥١ وَ مَن یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ یَخْشَ اللَّهَ وَ یَتَّقْهِ فَأُولَـٰئِکَ هُمُ الْفَائِزُونَ ﴿٥٢

گروهی که در گفته های خود اظهار مسلمانی و ایمان به خدا و پیامبر و اطاعت از احکام الهی می نمایند ولی در عمل، از همگروهی های خود جدا می شوند جزو مومنین به حساب نمی آیند. چرا که؛ که مومنین واقعی کسانی هستند که وقتی به سوی خدا خوانده می شوند تا احکام الهی را بر آنان جاری نمایند، ضمن اظهار و اعتراف به این که ندای الهی را شنیده ایم و اطاعت می کنیم در عمل نیز نشان خواهند داد که نسبت به این احکام، ملتزم هستند و بدینوسیله رستگاری را از آن خود می کنند و شکی نیست که کسانی که از خدا و پیامبر او اطاعت کنند و از ذات اقدس الهی پروا داشته باشند و تقوا را پیشه خود نمایند در هر دو جهان، کامیاب خواهند بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آفریدگار بی همتا! تقوای ما را چنان تقویت فرما که ظاهر و باطنمان متفاوت نباشد و چنان توفیقی مرحمت فرما تا آموزه های قرآنی، اثرگذار واقع شود و چنان تحولی در ما ایجاد کند که اعمالمان موجب رضای الهی باشد و احکام الهی، پایه و اساس سبک زندگی عقیدتیمان را تشکیل دهد.

ای معبود ما! اطاعت آگاهانه از رهنمودهای پیامبرت را به گونه ای نصیب ما فرما که لحظه به لحظه بر عمق تقوای ما افزوده شود و کامیابی ای که در این آیات وعده آن را داده ای در سایه التزام عملی به آنچه که وحی فرموده ای، نصیب ما گردد.

خداوندا! آنگونه که خود، فرموده ای؛ پیامبر عالیقدرمان محمد امین (ص)، تکمیل کننده مکارم اخلاق، بوده است و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم دو صفت امانت داری و خلق نیکو که از صفات نیک آن حضرت بوده است را نصیب ما کُنی تا با امانت داری هرچه تمامتر و اخلاق عمومی و تخصصی هرچه خدایی تر، وظایف محوله را در قبال خود و جامعه توحیدیمان به انجام رسانیم و موجبات خوشنودی پیامبر عالیقدرمان را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X