دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72534
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز دوشنبه، سیزدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( احترام متقابل مومنین به یکدیگر و خودداری از ایجاد تنش های قومی و گروهی، اجتناب از تمسخر و عیب جویی دیگران و نسبت دادن القاب ناپسند )

سوره حُجَرات، آیه 11

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ وَ لَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَ مَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿١١﴾  

** خداوند قادر متعال که افراد باایمان را همواره زیر چتر حمایتی خود قرار داده و به مراقبت ویژه از شَان و منزلت آنان عنایت خاصّی دارد، به منظور جلوگیری از انحراف از سبک زندگی معنوی و ارتقاء صفات و خصلت های اجتماعی خداپسندانه در آن‌ها چند نکته مهم نظیر اجتناب از تمسخر و عیب جویی دیگران و نسبت دادن القاب ناپسند به آن‌ها را در این آیه متذکر شده و به کسانی که دارای چنین عادات ناپسندی هستند تذکر جدی داده و می فرماید:

نباید گروهى از شما گروه دیگری را مسخره کنند، چرا که ممکن است اهانت شده‏ ها از اهانت کنندگان، از نظر شان و منزلت انسانی و معنوی، بهتر و بالاتر باشند. و از یکدیگر عیب‏جویى نکنید و یکدیگر را با لقب هاى ناپسند صدا نزنید؛ چرا که انسان‌های باایمان، حرمت خاصی دارند و کسانی که انگ زشت و ناپسندی بر حیثیت چنین افرادی وارد ‌کنند و از این عادت و عمل ناهنجار و زشت، توبه ننمایند جزو ستمکارانند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

بارالها! ای خالق قادر متعالی که ما را بدون شک به حال خودمان رها نکرده ای! بر توفیقاتمان بیفزا تا حرمت انسان‌های دیگر و اقوام مختلف و گویش‌های متفاوت را نگاه داریم و از تحقیر و تمسخر آنان و نسبت دادن القاب تنش زا و تمامی کنش‌هایی که موجبات رنجش خاطر آنان و تفرقه اجتماعی را فراهم می کند به طور جدی پرهیز نماییم و جامعه ای پویا، پرنشاط، مولد و آرامی را داشته باشیم.

خداوندا! همانگونه که «نیاز به قابل ارزش بودن» و دستیابی به حقوق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را با تمام وجود، احساس می‌کنیم، به ما چنان توفیقی مرحمت فرما تا چنین حقی را برای دیگران نیز قائل باشیم و به سمت جامعه توحیدی ای که امنیت و آرامش و پویایی لازم را داشته باشد به پیش برویم و در چنین شرایطی به صیرورت الی الله بپردازیم.

پروردگارا! ای آن که فتنه انگیزی را فاجعه آمیزتر، مهم تر و شدیدتر از قتل و خونریزی، دانسته ای (اَلفِتنَتُ اَکبَرُ مِنَ القَتل، اَلفِتنَتُ اَشَدُّ مِنَ القَتل)! ما را از فتنه های سیاسی جهان، منطقه، کشور و محیط کار و فعالیت،‌ در امان خودت نگهدار و مکر و حیله فتنه انگیزان را به خود آنان بازگردان ... یا ارحم الراحمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز ‌یک شنبه، دوازدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ساختار کُرات آسمانی و زمین، خلقت انسان و سایر موجودات، آمد و شد شب و روز، نزولات احیاگر آسمانی و سازوکار وزش بادها برای کسانی که ایمان آورده، به یقین رسیده و اندیشمندند همگی ابزار خداشناسی استدلالی می‌باشند)

سوره جاثیه، آیات 3 تا 5

إِنَّ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَآیَاتٍ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٣﴾ وَفِی خَلْقِکُمْ وَمَا یَبُثُّ مِنْ دَابَّةٍ آیَاتٌ لِقَوْمٍ یُوقِنُونَ ﴿٤﴾ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ رِزْقٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ آیَاتٌ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ﴿٥﴾

ادیان الهی در سیر تکاملی خود به فراخور میزان درک انسان‌ها در زمان ظهور خود به طرق مختلفی مردم را به سوی خداشناسی و اصلاح انحرافات ناشی از کج اندیشی‌ها، کج گویی‌ها و کج روی‌ها سوق داده اند! به طوری که زمانی با نمایش کشتی نجاتبخش نوح (ع)، زمانی با تبدیل ناگهانی آتش نمرودی به گلستان ابراهیمی (ع)، زمانی با شکافته شدن رودِ دریاگونه نیل و نجات مومنین پیرو موسی (ع) و زمانی با معنویت ـ درمانی معجزه آسای مسیح (ع)، توجه مردم آن زمان‌ها را به ماوراءالطبیعه و مبداء هستی معطوف کرده و در نهایتِ تکامل تمامی ادیان توحیدی و ظهور خورشید جهان افروز اسلام محمدی (ص) تحقیق در عظمت هستی و خداشناسی استدلالی که عالی ترین شیوه اثبات وجود و حضور خالق می‌باشد را به عنوان بهترین شیوه اثبات وجود حقتعالی برمی گزیند و انسان ها را به تفکر، تعقل و تفقّه در جهان هستی دعوت می‌کند. به گونه ای که در بسیاری از آیات قرآنی، به شیوه سوالات پژوهشی و هیپوتزهای امروزی، اینگونه مطرح می کند که؛ آیا در خلقت خودتان، در خلقت حیوانات و در خلقت تمامی مخلوقاتی که در معرض دید و در محدوده درک و شناخت شما هستند نمی اندیشید؟ (افلا یتفکرون؟ افلا یعقلون؟ افلا یتدبرون؟ افلا ...) و در این چند آیه شریفه، دیگر نه به صورت سوال پژوهشی و هیپوتز، بلکه به عنوان نتیجه قطعی و اثبات شده تحقیقی که به وسیله مومنین صورت گرفته و می‌گیرد اعلام می کند؛ مومنین طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده و بازهم به گونه تکرارپذیری خواهند رسید که در عظمت آسمان‌ها و زمین، نشانه های معنی داری (Significant) بر ربوبیت، حکمت و قدرت آفریدگار قادر متعال وجود دارد و بدون شک ”با گردنده، گرداننده ای هست“. و نیز با بهره گیری از علوم عقلی و منطق توحیدی، در نهایت باور و یقین، به این نتیجه رسیده اند و باز هم خواهند رسید که در آفرینش انسان و سایر موجودات زنده و سایر نمودهای حیات و آمد و شد منظم و تکرارپذیر شب و روز، نزولات حیاتبخش آسمانی و حتی وزش بادها، جلوه جمال حق و آثار علم و حکمت الهی مشهود می باشد. و نهایتا در آیات 190 و 191 سوره آل عمران که بار دیگر دعوت به خداشناسی استدلالی شده ایم پیام تحقیق (آنچه که از این تحقیق آموختیم) را از قول مومنین پژوهشگر، در چهار کلمه خلاصه کرده است « رَبَنا ماخَلَقتَ هذا باطِلا » خداوند قادر متعال، هیچیک از نمودهای هستی را بیهوده و عبث نیافریده است که خود این نتیجه گیری، هیپوتز بسیار باعظمت و حرکت آفرینی است مبنی بر این که در مورد فلسفه وجودی هر پدیده ای باید تحقیق نماییم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! دین‌پژوهی را زیربنای دین‌باوریمان قرار بده تا از آفات دین گرایی سُنّتی، ارثی و خانوادگی در امان باشیم و با بهره گیری از استدلال های علمی و علوم عقلی و تمامی شاخه های علوم طبیعی، انسانی و ریاضی به چنان یقین و باوری دست یابیم که تمامی جلوه های جمالت را در کل هستی، درک نموده و بلکه ببینیم و لمس نماییم و جهان بینی توحیدیمان تا چنان جایگاه رفیعی ارتقاء یابد که عالَم را محضر خدا بدانیم و همواره خود را در محضر مبارکت و دست کوچکمان را در ید قدرتت احساس نماییم و با سبک زندگی معنوی و به دور از تعصبات افراطی فرقه ای و جناحی خودساخته، به صیرورت الی الله و خدمت به بشریت بپردازیم و در جاده عدل و انصاف، حرکت نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز شنبه، یازدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یکی از وظایف مومنین، برقراری صلح و صفا در جامعه و رفع اختلافات فی مابین مومنین دیگر است و وظیفه دیگر آنان پرهیزگاری و عدم ارتکاب در اوج توانایی است)

سوره حجرات، آیه 10

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ ﴿١٠﴾

در «بینش، باور و تفکّر سازمانی تان» اینگونه بیندیشید و معتقد باشید که «همه مؤمنان با هم برادرند»؛ و در «رفتار سازمانی تان» اینگونه عمل کنید که؛ در همه نزاع ها و اختلافات میان برادرانتان آشتى برقرار کنید و از خدا پروا داشته باشید و از انجام هر کار نامشروعی که قدرت و توان و امنیت کاذبِ ارتکاب آن را دارید بپرهیزید،‌ چرا که تقوا یعنی ” توانستن و مرتکب نشدن“. بنابراین عالَم را محضر خدا بدانید و در محضر او همواره پرهیزگار و برقرارکننده صلح و صفا باشید و معصیت نکنید تا مورد رحمت او قرار گیرید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! تو خود بهتر می‌دانی که مشکل اصلی ما عدم آشنایی کامل با مفهوم واژه های مقدّسی همچون: ایمان، برادری، صلح، اصلاح، تقوا ... و رحم و مروّت است که در این آیه به آن اشاره فرموده ای! و لذا از پیشگاه مقدّست استدعا داریم ما را با این مفاهیم آشنا کنی و توفیق درک فلسفه و کاربرد و التزام عملی به آن‌ها را عنایت فرمایی.

پروردگارا! به گونه ای بر توفیقات و توان ما بیفزا تا با دین پژوهی عمیق تر و التزام عملیِ افزون تری، روز به روز بر درجات تقوای ما افزوده شود و در مدیریت ها و مسئولیت‌های گذرایمان از سیاست نامشروع ” اختلاف بینداز و حکومت کن “ بپرهیزیم و از سیاست بازی به آن مفهومی که امام راحل (ره) تعبیر فرمودند، دوری کنیم و همواره اهل برقراری صلح و صفا در جامعه باشیم.

خداوندا! کمکمان کن تا اگر مدیریتی برعهده داریم همواره با صداقت و لیاقت و توان لازم، در پیشگاه کبریائیت و با استعانت خودت، دل‌ها را مدیریت کنیم و بدینوسیله از برکات خِرد جمعی، بهرمند شده و موجبات پویایی و ترقی جامعه را فراهم نماییم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح پنج جمعه، دهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ترازوی عدل الهی اعمال نیک مومنین را با ضرایب بسیار بالایی محاسبه می‌کند )

سوره مومن (غافر)، آیه 40

مَنْ عَمِلَ سَیِّئَةً فَلَا یُجْزَىٰ إِلَّا مِثْلَهَا وَ مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَىٰ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَٰئِکَ یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ یُرْزَقُونَ فِیهَا بِغَیْرِ حِسَابٍ ﴿٤٠﴾

ترازوی عدل الهی بر اساس قوانین ساده ریاضی و فیزیکی، تنظیم نشده! بلکه وسیله هوشمندی است که با «فرمول بخشش و کرم خداوندی و ضرایب مربوطه» تنظیم گردیده است. به گونه ای که بدی ها را (نه گناهان کبیره و حق الناس را) بدون ضریب و خوبی ها را با ضرایب بسیار بالایی محاسبه می نماید و نتیجه توزین، چنین خواهد بود که هر کس بدى کند جز به مانند آن کیفر نمی شود و در سمت مقابل، هر مرد یا زن مومنی که کار شایسته ای انجام دهد بهشت جاوید با تمامی موهبت های بی انتهای موجود در آن را از آن خود خواهد کرد و از روزی های بی حد و حصر آن بهرمند خواهد گردید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خالق مهربانی که مراقبمان هستی تا از جاده راستی و درستی خارج نشویم و ای یار و یاوری که همیشه و در همه جا حاضری و راهنما و ناظر بر سبک زندگی معنویمان هستی! بیش از پیش یاریمان کن تا روز به روز و لحظه به لحظه از میزان خطاهایمان کاسته شود و بر میزان ایمان و التزام عملیمان افزوده گردد و بدینوسیله موجبات رضایت ذات کبریائیت را فراهم نماییم.

آفریدگارا! ما را به درجه ای از شناخت و آگاهی،‌ برسان که راست کرداریمان را به نیّت توسعه راستی و درستی و تقرّب به ذات اقدس الهی و نه به طمع بهشت جاوید و نعمت های بی پایان آن، ادامه دهیم و جهان را مملوّ از راستی و درستی نماییم.

بارالها! بر تعداد خوبان و بر میزان خوبی‌ها آنقدر بیفزا تا در چنین فضای سالم و معطری راه نیافتگان و راه گم کردگان نیز خوبی ها را درک کنند و به خوبان بپیوندند و از جاذبه های کاذب بدی ها لحظه به لحظه کاسته شود و اثری از آثار آن ها باقی نماند ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح روز پنج شنبه، نهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ارتقاء سلامت معنوی مومنین در سایه برقراری امنیت فکری )

سوره فتح، آیه 4

هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدَادُوا إِیمَانًا مَعَ إِیمَانِهِمْ وَ لِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَ کَانَ اللَّهُ عَلِیمًا حَکِیمًا ﴿4﴾

از آنجا که نه تنها رشد جسمی انسان بلکه رشد فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی تکامل و ارتقاء معنوی او در سایه احساس امنیت و آرامش، امکانپذیر است، خداوند قادر متعال، با علم و حکمت بالغه خویش تمامی نیروهای آسمانی و زمینی خود را مامور برقراری امنیت و آرامش مومنین نموده و در آیه 4 از سوره فتح به صراحت می‌فرماید: اوست که آرامش را در دل مومنین، نازل کرده تا ایمانشان را ارتقاء دهد و نیروهای موجود در آسمان‌ها و زمین فقط در سیطره مالکیّت و فرمانروایى اوست و خدا همواره دانا و حکیم است .

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای مهربان ترین مهربانان، به ما نیز لیاقت پیوستن به مومنین را مرحمت فرما تا همواره زیر چتر حمایتی آرام کننده دل‌ها که وعده آن را در این آیه شریفه عنایت فرموده ای باشیم و در کنار تلاش برای ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود و دیگران به ارتقاء سلامت معنوی خود و جامعه نیز بپردازیم و احساس امنیت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را که لازمه توسعه پویا و پایدار است در شیوه زندگی معنوی جامعه، مستقر نماییم.

آفریدگارا! ای قادر متعال! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم: ما را از بندهایی که انگیزه عدالت خواهی و عدالت طلبی را تضعیف می کند رها سازی تا همراه با سایر بندگان صادق و صالحت به خودسازی و جامعه سازی بپردازیم و با صیرورت الی الله، به آرمان‌های انسان‌ساز پیشوایان معصوم خود، جامه عمل بپوشانیم ... انشاالله (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، هشتم آبان‌ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( به یاد خدا بودن، صبر در مقابل سختی‌ها، اعتقاد بر این که شهید، هرگز نمی‌میرد )

سوره بقره، آیات 152 تا 154

فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ وَ اشْکُرُوا لِی وَ لا تَکْفُرُونِ (152) یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ (153) وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْیاءٌ وَ لکِنْ لا تَشْعُرُونَ (154)

در سبک زندگی معنوی، امور شخصی و اجتماعی و در تمامی حرکات و سکنات خود، بُعد معنوی سلامت را مدّ نظر داشته و به یاد خدا باشید تا خدا نیز به یاد شما باشد و همواره شاکر نعمت‌های الهی باشید و ناسپاسی نکنید و ضمن تلاش در راه رسیدن به هدف با توسل به صبر و عبادت خداوند،‌ روح معنویت را در کالبد تلاش هایتان بدمید و در مقابل سختی‌ها، ناملایمات، ناهمواری‌ها، نامردمی‌ها ... و نامرادی‌ها اسیر عواطف و احساسات آنی و تصمیم گیری‌های عجولانه و اقدامات برنامه ریزی نشده نگردید! بلکه صبر و تامل را پیشه خود کنید و این را بدانید که لطف و عنایت خداوند نیز با صابران است.

ولی در عین حال، شجاع و باشهامت باشید و تا پای جان از ارزش‌های الهی دفاع کنید و نگذارید زمام امور انسان‌ها به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد و شهادت را مرگ نپندارید و هرگز کسانی که در راه آرمان های انسانی و الهی و دفاع از ارزشهای والا و حق طلبی و عدالتخواهی، جان خود را از دست داده و شهید شده اند را مرده نپندارید! چرا که آنان به واسطه احیای حق و تلاش در مسیر استقرار عدالت، همواره زنده اند و در حیات جاوید خود از نعمت‌های الهی ارتزاق می‌نمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

بارالها! ای پروردگار صبر و شکیبایی! ای که یاد خودت را مایه آرامش روان و صبر را کلید پیروزی، مقدّر فرموده ای! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم به ما نیز توفیق صبر و تامل در مقابل ناملایمات را مرحمت کنی تا در سبک زندگی معنویمان و در برقراری ارتباط با یکدیگر و استقرار عدالت، راه حکمت و موعظه را در پیش گیریم و نهایتا در صورت لزوم به جِدال اَحسن بپردازیم (مراحل سه گانه مذاکره در دیدگاه الهی)

آفریدگارا! اینک که بار دیگر، اربعین شهادت امام حسین (ع) را پشت سر می‌گذاریم به ما چنان شناختی مرحمت فرما تا همچون سومین اختر تابناک امامت و ولایت، امام حسین (ع) شهادت را رمز بقای مکتب دانسته و تا پای جان از حق و حقیقت دفاع نماییم و به صف یاران و یاوران آن بزرگوار و به گروه زندگان جاوید بپیوندیم و همچون زینب کبری، نتیجه اینگونه مدافعات مقدس را زیبا و باشکوه ببینیم و بازگویی آن را تکلیف شرعی خود بدانیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 


دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام رضا (ع) بر پیروان آن حضرت

صبح زیبای روز پنج شنبه، هفتم آبان ماه 1398 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت شعیب ع): (ماموریت ویژه حضرت شعیب، دعوت به عدل و داد ـ قسط ـ رعایت موازین عدل و انصاف در انجام امور، احترام به مالکیت فرد و جامعه، خودداری از ایجاد فساد و ناامن کردن محیط امن اجتماعی و تاکید بر لزوم موازین و معیارهای اقتصاد سالم بوده است )

سوره هود، آیات 85 و 86

وَ یَا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیَالَ وَالْمِیزَانَ بِالْقِسْطِ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ ﴿٨٥ بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ وَ مَا أَنَا عَلَیْکُم بِحَفِیظٍ ﴿٨٦

”قسط“ عبارت است از؛ عدالت عملی و توزیع عادلانه و رساندن حق به صاحبان آن. اصل مهمی که زیربنای اقتصاد سالم و امنیت اجتماعی و زمینه ساز اجرای احکام و تحکیم نظام و رشد ایمان و اخلاق و وسیله کمال است و اگر نبود هیچ اصلی از اصول شریعت، استوار نمی‌شد و به همین دلیل است که یکی از دلایل بعثت و قیام پیامبران الهی، اقامه “قسط“ بوده است ( لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ) و به عنوان یکی از رهنمودهای سبک زندگی معنوی، جزو ماموریت‌های ویژه حضرت شعیب (ع) بوده و اینگونه ابلاغ گردیده است:

از کم کاری، کم فروشی، کاهش کیفیت کار و امثال این ها بپرهیزید و فعالیت‌های موظف خود را با ترازوی عدل و انصاف، اندازه گیری نمایید و حقوق و مالکیت شخصی و عمومی افراد را محترم شمرده و بدون هیچ کم و کاستی به آن‌ها بپردازید و محیط امن جامعه را به فساد نکشانده و ناامن نکنید و این را بدانید که؛ اگر در سبک زندگی معنویتان ضمن تلاش و کوشش، به ذات اقدس و قدرت لایزال خداوند، اعتقاد و ایمان داشته باشید، این طرز تفکر و التزام عملی به احکام الهی، همچون ذخیره و توشه ای خواهد بود که برای شما از هرچیز دیگری بهتر است. ضمنا این را بدانید که من (حضرت شعیب) نیز همچون سایر پیامبران الهی، مامور حفاظت و حِراست از شما در مقابل انحرافات نیستم، بلکه صرفا مامور ابلاغ نقشه راه درست و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی می‌باشم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 آفریدگارا! چنان تقوایی مرحمت فرما تا به حق خودمان قانع باشیم و حقوق دیگران را نیز حق خود آن‌ها دانسته، در مراودات و ارتباطات اجتماعی، همواره راه عدالت را در پیش بگیریم و از تضییع حقوق سایر افراد جامعه خودداری نماییم.

 خداوندا! همانگونه که توفیق دریافت رهنمودهای پیامبر عالیقدرمان حضرت شعیب (ع) را نصیب ما کردی، توفیق التزام عملی به آن ها را نیز مرحمت فرما تا از برکات آن برخوردار شده شاهد پیاده شدن اقتصاد پویای اسلامی باشیم و عدل و داد را در زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادیمان جاری سازیم.

 بارالها! در سالگرد شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، حضرت رضا (ع) و به حُرمت خون تمامی شهدای راه حق و عدالت و آزادی، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ آرامش و امنیت را به جهان و جهانیان و بویژه به غربتکده آن امام غریب باز گردانی و توفیق درک پیام‌های حرکت آفرین آن بزرگوار و بخصوص، عدالت پیشگی را به ما مرحمت فرمایی. آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، ششم آبان‌ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (افراد با ایمان، همه هستیشان را از خدا و موجودیتشان را متعلق به پروردگار می دانند و در پیشگاهش معصیت نمی کنند )

سوره احزاب، آیه 36

وَ مَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَ مَن یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُّبِینًا ﴿٣٦

(تاکید خداوند بر تفکر، تعقل، تدبر، توجه، بصیرت ... و پرهیزگاری در آیات مختلف قرآن: اَفَلا تعقلون ... اَفَلا یبصرون ... اَفَلا تذکرون ... اَفَلاینظرون ... اَفَلا تسمعون ... اَفَلا تتقون ... اَفَلا یشکرون ...)

از آنجا که افراد باایمان، تمامی هستی خود را از آن آفریدگار قادر متعال می دانند این افراد اراده خود را تابع اراده خداوند دانسته و هیچ مرد یا زن با ایمانی در سبک زندگی معنوی خود؛ ضمن تفکر، تعقل، تدبر، توجه، بصیرت، پرهیزگاری و تلاش، به خود اجازه نمی دهد بر خلاف امر و اراده پروردگار، عمل نماید. زیرا به واسطه اعتمادی که به خالق راستی ‌ها دارند این واقعیت را می دانند که هرکس از رهنمودها، احکام و سنّت‌های خداوندی و پیامبر او سرپیچی کند به ورطه گمراهی آشکاری خواهد افتاد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای مهربان ترین مهربانان! به ما توفیقی عنایت فرما تا با اَعمال و رفتار خداپسندانه مان لیاقت ذوب شدن در وجود خودت را کسب کنیم و ضمن تفکّر، تعقّل و تدبّر در امور و تلاش بی وقفه برای رسیدن به اهداف عالی انسانی و فعالیت‌های مفید اجتماعی، هرگز در پیشگاهت مرتکب معصیتی نشویم.

آفریدگارا! ای سَتارالعیوب! و ای غفارالذنوب! اگر تا به حال، مرتکب حَقُ الناسی شده ایم که با پرده پوشی ذات اقدست، آن را مستور نگاه داشته ای و صاحب حق نیز از آن بی‌خبر است توفیق جبران حق الناس و غفران ارتکاب را مرحمت فرما و اگر حَقُ الهی را ادا نکرده ایم با کرامت و بزرگواری خودت بر ما ببخشا و در باقیمانده عمرمان توفیق راست پنداری و درست کرداری را در سبک زندگی معنویمان مرحمت فرما ...

خداوندا! اینک که اربعین حسینی (ع) و سالگرد شهادت جانگداز دومین اختر تابناک امات و ولایت را پشت سر گذاشته ایم شورِ حسینی را در ما به شعور حسینی و محبت حسنین را به شجاعت و از جان گذشتگی آن دو بزرگوار تبدیل نما و توفیق درک فلسفه،‌ اهمیّت و نقش سازنده شهادت را نیز به ما عنایت کن. آمین یا رب العالمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت سالگرد رحلت پیامبر اعظم (ص) و دومین اخترتابناک امامت و ولایت

امام حسن مجتبی(ع)

صبح روز یک‌شنبه، پنجم آبان ماه 1398 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پرهیز از شخص پرستی و شخصیت پرستی و تاکید بر اصالت نبوت و امامت و تاکید بر اصالت تفکر)

سوره آل عمران، آیه 144

 وَ مَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَىٰ أَعْقَابِکُمْ وَمَن یَنقَلِبْ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ فَلَن یَضُرَّ اللَّهَ شَیْئًا وَ سَیَجْزِی اللَّهُ الشَّاکِرِینَ ﴿١٤٤

محمد (ص) نیز پیامبری است همچون سایر پیامبرانی که روزی به دنیا آمدند، به پیامبری مبعوث شدند، پیام وحی الهی را ابلاغ کرده و در راستای استانده کردن آن تلاش نمودند و سرانجام، دار فانی را وداع گفتند و به دیار باقی شتافتند. آیا اگر این پیامبر نیز رحلت کند و یا به شهادت برسد محتوای پیام را رها کرده و اصالت را به شخصی به نام محمد (ص) می‌دهید و به دوران قبل از طلوع خورشید اسلام، باز می‌گردید و به ظلمات جهل و هدایت نایافتگی اعقاب خود بازگشت می‌نمایید. البته اگر به دلیل عدم درک فلسفه دین باوری، چنین اتفاق ناخوش آیندی هم رخ دهد ضرر و زیانی به اصل توحید و نبوّت و مبداء و معاد، نخواهد رسید. پس اینک که ”رسول خدا “، رفتنی ولی ”رسالت“ و دست آوردهای آن ماندنی است شکرگزار نعمت رسالت باشید و این را بدانید که خداوند منّان، اجر و ثواب شکرگزاران را نایده نخواهد گرفت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! ما را از ”شخص پرستی“ و ”شخصیت پرستی‌“ها و مافوق انسان پنداشتن انسان‌های مافوق، بِرَهان و با پیام‌های جاوید پیامبران راستینت هرچه بیشتر آشنا کن تا با مطالعه و پژوهش در آن‌ها سبک زندگی معنویمان را بر آن اساس، استوار کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

آفریدگارا! از آن جا که رسالت اصلی پیامبر اعظم، محمد (ص) کامل کردن اصول، مبانی و جنبه های عملی اخلاق انسانی بود، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم به ما توفیق مطالعه، تمرین و ممارست در زمینه اخلاق فردی، اجتماعی و حرفه ای را مرحمت فرمایی تا در زندگی فردی و اجتماعیمان همواره روح اخلاق محمدی (ص) را در کالبد کنش ها و واکنش‌هایمان بدمیم و در سبک زندگی معنویمان جاری سازیم.

خداوندا! به همه مسلمانان این توفیق را مرحمت کن تا بار دیگر به همدلی و همزبانی زمان حیات پیامبر اعظم (ص) باز گردیم و ضمن درک فلسفه تکامل اخلاقی اسلام، قدمی در راه کامل تر شدن خودمان و جهانی شدن توحید، برداریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 


دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، چهارم آبان‌ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ایمان واقعی، فرمانبرداری، راستگویی، بردباری، فروتنی، پاکدامنی ... )

سوره احزاب، آیه 35

إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا ﴿٣٥

خداوند قادر متعال؛ مردان و زنان مسلمان، مردان و زنان باایمان، مردان و زنان فرمانبردار، مردان و زنان راستگو، مردان و زنان بردبار، مردان و زنان فروتن، مردان و زنان اهل صدقه، مردان و زنان روزه دار، مردان و زنان پاکدامن و مردان و زنانی که خداوند را به فراوانی یاد می‌کنند، برای همگی آن ها بخشش و پاداش عظیمی را مقدر فرموده است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! توفیق کسب صفات نیکی که در این آیه شریفه ذکر فرموده ای را به ما مرحمت فرما تا مسلمانانی مومن، فرمانبردار و تحت امر الهی، راستگو، بردبار، فروتن، اهل صدقه، اهل روزه و پاکدامن باشیم و دایما با پندار، گفتار و کردار نیکمان به ذکر بزرگواری هایت مشغول باشیم و در سبک زندگی معنویمان، لیاقت بخشش و پاداش عظیمی که وعده آن داده ای را نیز کسب نماییم.

 آفریدگارا! از این که نعمت اسلام و ایمان را به ما مرحمت فرموده ای سپاسگزاریم و از درگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در سایه آموزه های این دین مبین، صفاتی نظیر راستگویی، بردباری و پاکدامنی را در ما نهادینه بگردانی تا در سایه گرایش به معنویات، همواره در مسیر صحیحی حرکت کنیم و به ساختن خود و جامعه توحیدیمان بپردازیم.

پروردگارا! اگر در بین مسئولین کشوری، افراد متعهد، کارآگاه و دلسوزی وجود دارد بیش از پیش به آنان کمک کن تا کشتی انقلاب را در سلامت کامل به ساحل نجات، هدایت کنند و از امواج متواتر و سهمناک توطئه ها، سوء استفاده ها و تهدیدها برهانند (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X