دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 79890
تعداد نوشته ها : 1012
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز دوشنبه، بیستم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی: (اساس و مبانی اصلی اسلام بر دو اصل دین باوری و پیشگیری از پراکندگی انسان‌ها استوار است. همان اصولی که در رسالت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی نیز به چشم می‌خورد)

سوره شوری، آیه 13

شَرَعَ لَکُم مِنَ الدِّینِ مَا وَصَّىٰ بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَ مَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَ مُوسَىٰ وَ عِیسَىٰ أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَ لَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ کَبُرَ عَلَى الْمُشْرِکِینَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبِی إِلَیْهِ مَن یَشَاءُ وَ یَهْدِی إِلَیْهِ مَن یُنِیبُ ﴿١٣

خداوند، در سوره ”شوری“ با تاکید بر رسالت جاوید و هدف مشترک تمامی پیامبران توحیدی، مبنی بر اصلاح اندیشه، گفتار و کردار انسان‌ها خطاب به پیامبر اسلام می فرماید: خداوند منان، آئینی را برای شما مسلمانان، مقرر کرده که پایه و اساس توحیدی و مبانی وحی قرآنی و دستورالعمل های سبک زندگی معنوی مندرج در آن را به پیامبران توحیدی دیگر، نظیر نوح، ابراهیم، موسی و عیسی نیز ابلاغ نموده و اساس آن برنامه جاوید، و نقشه راه، بر دو پایه دین باوری و دوری از تفرقه در جوامع انسانی، استوار بوده است ( أَقِیمُوا الدِّینَ وَ لَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ ).

سپس با توجه به ثقیل بودن درک اهمیت این موضوع برای کسانی که از خداوند، فاصله گرفته اند بر این واقعیت تاکید می کند که پروردگار شایسته جهان، براساس حکمت بالغه و صفت شایسته گزینی و توبه پذیری خود این نوید را میدهد که؛ افراد مستعد و شایسته را به دست خویش می‌پذیرد و این فرصت را برای کسانی که مسیر انحرافی خود را تصحیح کنند نیز فراهم می‌نماید و راه بازگشت را به روی آنان باز می‌گذارد تا بدینوسیله عده بیشتری از افراد شایسته، حول محور توحید جمع شوند و به منظور دستیابی به اهداف عالی انسانی به خودسازی و تلاش و کوشش بپردازند و جامعه ای امن، پویا، مولّد و شادابی را تشکیل دهند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! دین پژوهی را اساس دین باوریمان قرار بده تا رسالت اصلی پیامبران توحیدی را که استقرار ”حاکمیتِ اَلله “ و حکومت عدل و داد و تشکیل جامعه ی امن جهانی است و نوید آن همواره در طول تاریخ بشر، توسط نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد و سایر پیامبران الهی (علیهم السلام) داده شده است را با تمام وجود، درک کنیم و متهم به دین باوری ارثی، خانوادگی و جغرافیایی، نباشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز یکشنبه، نوزدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی: ( دعوت قرآن از پیروان کلیه ادیان توحیدی به منظور جمع شدن حول محور توحید و خودداری از ایجاد تفرقه و تقابل مذاهب )

سوره بقره، آیات 136 و 137

قُولُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَ مَا أُنزِلَ إِلَیْنَا وَ مَا أُنزِلَ إِلَىٰ إِبْرَاهِیمَ وَ إِسْمَاعِیلَ وَ إِسْحَاقَ وَ یَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَ مَا أُوتِیَ مُوسَىٰ وَ عِیسَىٰ وَ مَا أُوتِیَ النَّبِیُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لَا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ ﴿١٣٦ فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوا وَّ إِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا هُمْ فِی شِقَاقٍ فَسَیَکْفِیکَهُمُ اللَّهُ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿١٣٧

** از آن جا که هدف پیامبران الهی، کاملا مشترک و مشابه و مکمل یکدیگر به منظور ارتقاء دانش و آگاهی انسان‌ها در باره جهان هستی، علل و معلول، موجودیت انسان، سبک زندگی فردی و اجتماعیِ مبتنی بر توحید، برقراری امنیت و آرامش فردی و استقرار عدالت و امنیت اجتماعی و تبیین و تکامل مکارم اخلاق بوده است، لذا کسانی که خدا و رسالت پیامبران را باور داردند لازم است به مرحله ای از باور و یقین برسند که بتوانند عقاید خود را آشکارا و بدون هیچگونه ابهامی در تفکّر، تکلّم و عمل، اینگونه ابراز کنند که:

به خدا و دستورات سبک زندگی معنوی ای که توسط پیامبرانی همچون ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب، اسباط، موسی و عیسی و سایر پیامبران الهی ارائه گردیده است ایمان آورده ایم و بر این باور هستیم که هیچ تفاوتی بین اهداف عالیه هیچیک از پیامبران خدا وجود ندارد و ما نسبت به آموزه های آنان التزام عملی خواهیم داشت.

حال اگر پیروان سایر ادیان الهی نیز بر همین باور باشند و بسان آنچه شما به آن ایمان آورده اید ایمان آورند، در حقیقت، هدایت یافته تلقی خواهند شد و حول محور مشترک توحید، گرد خواهید آمد ولی اگر روی گردانند، ایده های مشترک و امور اجتماعی را به تفرقه خواهند ‌کشاند و آن امنیت اجتماعی ای که در سایه تجمیع، و تجمّع پیروان ادیان الهی، حول محور مشترک خداباوری، حاصل می‌شود، خدشه دار خواهد گردید. البته در این شرایط نیز خداوندِ شنوا و آگاه، به نگهبانی و نگهداری و حمایت وحدت گرایان، ادامه خواهد داد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای خداوند قادر متعالی که پیروان همه ادیان الهی را دعوت به وحدت گرایی و تجمع حول محور وحدانیّت خودت فرموده و رمز برقراری امنیت اجتماعی و پیشگیری از عوارض مخرب مذهب علیه مذهب را در چنین وحدتی قرار داده ای! از این که ما انسان های موحدِ پیروان ادیان مختلف، در طول تاریخ، به چنین توفیقی دست نیافته ایم ما را عفو کن و کمکمان کن تا این رمز انسان ساز و عدالت گُستر را بگشاییم و از این که اسلام شفاف و ناب محمدی (ص) را نیز قطعه قطعه کرده و طی چهارده قرن گذشته این عامل وحدت را به ابزار اختلاف و آدم کُشی های وحشتناک و فجایع انسانی و نسل کُشی بین خودمان تبدیل کرده ایم ما را ببخشا و توفیق درک زیان های حاصله و جبران مافات را مرحمت فرما.

خداوندا! توفیق دین باوری از طریق دین پژوهی و سعادت پیروی از پیامبرانت از طریق مطالعه عمیق ره آوردهای آنان را به ما مرحمت فرما ـ آشنایی با الگوهای عملی ای همچون؛ ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب، اسباط، موسی، عیسی، محمد و سایر پیامبران الهی را ـ . آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز شنبه، هیجدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عشق و محبت، در قرآن به عنوان یکی از آیات الهی و جلوه های جمال زیبای حقتعالی مطرح شده است )

سوره روم، آیه 21

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١

** اگر هدف نهایی عشق های پاک و بی آلایش، رسیدن عاشق و معشوق به یکدیگر و دستیابی هر دو به آرامش و آسایش و تشکیل یک زندگی مشترک و پویا و تداوم عشق های پاک در نسل‌های بعدی است، این موضوع در قرآن به بهترین شکل ممکن مطرح شده است ... : خداوند منان در این آیه میفرماید:

یکی از آیات الهی این است که همسرانی را برای شماها خلق کرده است تا در کنار همدیگر بیارامید و بین شماها جاذبه دوستی دو جانبه و مهرورزی متقابل را مقدّر کرده است و شکی نیست که در اهمیت این جاذبه متقابل، نشانه هایی نهفته است که فقط اهل تفکّر و تدبّر و تعقّل، آن را درک می کنند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! از این که نعمت وفاداری به همسر را به ما مرحمت فرموده ای سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در سبک زندگی معنویمان، همواره قدردان این نعمت بزرگ باشیم و با بهره گیری از آرامش متقابلی که ایجاد می‌شود موجبات آرامش، امنیت و پویایی خانواده و جامعه را فراهم کنیم و در چنین فضای مطلوبی به صیرورت الی الله بپردازیم.

خداوندا! به ما و خانواده هایمان و تمامی افراد جامعه، توفیق پاکدامنی و وفاداری به همسر و درک عظمت عشق‌های راستین و احساس آرامش و امنیتی که در این آیه شریفه اشاره فرموده ای را مرحمت فرما تا با بهره گیری از چنین موهبتی و توکل، یعنی تکیه بر ذات اقدست به خودسازی و جامعه سازی بپردازیم و قدمی در راه آبادانی جهان برداریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز جمعه، هفدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اجتناب از ظن و گمان بیش از حدّ، خودداری از تجسس و تفحص در امور خصوصی دیگران، پرهیزگاری)

سوره حُجَرات، آیه 12

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لَا تَجَسَّسُوا وَ لَا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضًا أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ ﴿١٢﴾

** در برنامه های قرآنی مرتبط با شیوه های معنوی زندگی یا سبک زندگی دینی، به کرّات در خصوص تفکر و تعقل و تفقّه در امر خلقت و مسائل فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی، تاکید گردیده است ولی از آن جا که مسائل شخصی افراد، جزو حریم خصوصی آنان به حساب می آید و جز آفریدگار مهربان، محرم دیگری برای آن وجود ندارد از یک طرف، صراحتا آمده است که از ظن و گمان های بی حدّ و حصری که هرچه بیشتر باشد جمع بندی آن را با مشکل جدّی تری مواجه می کند بپرهیزیم و با گمانه های منفی و پندارهای نادرست، خود را به گناه نیالاییم و دیگران را متهم ننماییم و از طرف دیگر به هیچ وجه در امور شخصی و خصوصی دیگران تجسس ننماییم و در پیشگاه الهی و در غیاب مردم هرگز به بازگویی ویژگی‌های ناپسند آنان نپردازیم و یا صفات ناپسندی که در آن ها وجود ندارد را به آن ها نسبت ندهیم و در مجموع، انسان‌های پرهیزگاری باشیم و هرگاه متوجه بعضی از صفات مذموم در سبک زندگی خود شدیم این را بدانیم که خالق مهربان، راه بازگشت و جبران را برای ما باز نگاه داشته و در این آیه می فرماید:

* اى اهل ایمان ! از بسیارى از گمان ها در حقّ مردم بپرهیزید زیرا برخى از گمان ها گناه است و در امور خصوصی دیگران که پنهان ماندنش را خواهانند تفحص و پى‏جویى نکنید. و از یکدیگر غیبت ننمایید و این را بدانید که در سبک زندگی معنوی و در پیشگاه الهی، غیبت دیگران به قدری مشمئزکننده، مذموم و ناروا است که به خوردن گوشت جسد بی جان برادری تشبیه شده است!. آیا احدى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده ‏اش را بخورد؟ بى‏تردید از این کار، نفرت دارید!. لذا پرهیزگار باشید و بدانید که خداوند منّان، بسیار توبه ‏پذیر و مهربان است.

با توجه به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خالق بی همتا! از این که برخی دیگر از شیوه های خودمراقبتی و سبک زندگی معنوی و «جنبه های اجتماعی سلامت» را در این آیه شریفه به ما تعلیم داده ای از الطاف بی کرانت سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت استعانت می طلبیم تا از ظن و گمان بیش از حدّ، تجسس در امور خصوصی دیگران و بازگو کردن صفات و ویژگی های ناپسند مردم در غیاب آنان بپرهیزیم و همواره پرهیزگار باشیم تا لحظه به لحظه به الطاف بی کرانت نزدیک و نزدیک تر گردیم و در جامعه ای عاری از سوءظن و غیبت، به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک سالروز آغاز امامت دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت

صبح روز پنج شنبه، شانزدهم آبان ماه 1398 به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( اعتقاد و ایمان به اصل توحید و نبوت، ثبات قدم در این عقیده و التزام عملی در دین باوری با ایثار جان و مال و صداقت در تمامی حرکات و سکنات )

سوره حُجَرات، آیه 15

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ یَرْتَابُوا وَ جَاهَدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ أُولَٰئِکَ هُمُ الصَّادِقُونَ ﴿١٥﴾

مؤمنان کسانى هستند که اصول اساسی دین باوری، یعنی توحید و نبوت را درک کرده به خدا و پیامبرش ایمان آورده‏ و به چنان حدی از باور و یقین، دست یافته اند که هرگز به حقّانیّت آن شک نکرده و همواره ثابت قدم هستند و علاوه بر آن با جان و مالشان در راه خدا فعالیّت کرده و به خدمات جهادی می پردازند و در صورت لزوم، پیکار می کنند. اینان افرادی هستند که پندار، گفتار و کردارشان مملو از راستی و درستی و نیکی است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! جلوه های زیبا و شگفت آور جمال مبارکت را بر در و دیوار وجود، می بینیم و بر پیامبران راستین عدل، رحمت و پویائیت درود می فرستیم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم لحظه به لحظه بر دین باوریمان بیفزایی و چنان سعه صدری مرحمت فرمایی تا معنای وسیع جهاد با جان و مال را که شامل سنگرداری آموزشی، پژوهشی، عقیدتی و خدمات جهادی نیز می‌شود، با تمام وجودمان درک کنیم و ثابت قدم باشیم تا جایی که آموزه های معنوی و اجتماعیت چنان تغییر رفتاری در ما ایجاد کند که صداقت و درستی در تمامی حرکات و سکناتمان و از جمله اندیشه و گفتار و کردارمان جلوه گر شده، نهادینه گردد و به اوج برسد.

آفریدگارا! ماه ربیع که به ماه شادی و سرور ائمه اطهار (ع) معروف است به نیمه رسیده است و فرارسیدن آن بهانه خوبی است تا از پیشگاه کبریائیت درخواست کنیم؛ غم‌ها را تبدیل به شادی و ناامیدی‌ها را تبدیل به امیدواری کنی و خُلق و خُو و روحیه مان را ارتقاء دهی تا با تمامی توان و تمرکز فکری و شادابی هرچه تمام‌تر در راه به ثمر رسیدن آرمان‌های مقدس شهدایمان قدم برداریم و به فرموده امام راحلمان بیش از این نگذاریم انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

خداوندا! در این روزها که مصادف با اولین روزهای هجرت رسول الله از مکّه به مدینه است به ما نیز کمک کن تا از ناامنی ها به شرایط امن، از بی عدالتی‌ها و اقتصاد ایستا به عدالت گرایی ها و اقتصاد پویا، از خرافات تحمیل شده به ادیان الهی به واقعیت های وحی الهی و از کج خُلقی ها به سوی اخلاق پسندیده، هجرت کنیم و در چنین شرایطی به خودسازی و جامعه سازی توحیدی و صیرورت الی الله بپردازیم.

آفریدگارا! ای خدای منتظران! سالروز آغاز امامت دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت را بر ما منتظران ظهور آن امام هُمام، مبارک گردان و توفیق خودسازی، جامعه سازی و درک فلسفه عدالت گرایی و جهانی شدن توحید را مرحمت فرما ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تسلیت به مناسبت شهادت جانگداز یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام حسن عسکری (ع)

صبح زیبای روز چهارشنبه، پانزدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( غرق شدن در مادیات و اسارت در عواطف و احساسات، جزو صفات تایید شده مومنین نمی باشد! ولی اقدام در جهت فقرزدایی در فرصت های باقیمانده حیات دنیوی جزو صفات پسندیده انسان های صالح است )

سوره منافقون، آیات 8 و 10

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِکُمْ أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَمَنْ یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ ﴿٩﴾ وَأَنْفِقُوا مِنْ مَا رَزَقْنَاکُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ فَیَقُولَ رَبِّ لَوْلَا أَخَّرْتَنِی إِلَىٰ أَجَلٍ قَرِیبٍ فَأَصَّدَّقَ وَأَکُنْ مِنَ الصَّالِحِینَ ﴿١٠﴾

** در عین حال که یکی از دعاهای موکد قرآنی را موفقیت مطلوب دنیوی و اخروی تشکیل میدهد ( رَبَنا آتِنا فِی الدُنیا حَسَنَة وَ فِی الاخِرَةِ حَسَنَة ) ولی ثروت اندوزی افراطی در جامعه طبقاتی ای که هنوز فقرزدایی نشده و عده ای محتاج لوازم و امکانات اولیه زندگی خود هستند و گرسنه سر به بالین می گذارند و چه بسا فقر، آنان را به گناه و فحشا وادار کند و امنیت اجتماعی را به خطر اندازد و نیز غرق شدن در احساسات و عواطف پدرانه و مادرانه ای که انسان را از واقعیت های دردناک اجتماعی، دور کند مورد تایید خالق منان نبوده گرایش به این صفات مذموم که کاملا مغایر با سبک زندگی معنوی هستند را مایه خسران و دوری از آن ها و اقدام در راستای فقرزدایی را جزو ویژگی های صالحین برشمرده و در این آیات کریمه به صراحت فرموده است: 

اى مؤمنان! مبادا اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل کند و بدینوسیله به گروه زیانکاران بپیوندید. لذا پیش از آنکه حیات دنیوی شما خاتمه یابد از آنچه روزى شما کرده‏ایم انفاق کنید تا در آغاز حیات اخروی، ضمن باخبر شدن از اهمیت و عظمت صدقه، بازگشت مجدد به این جهان و طول عمر بیشتری را آرزو نکنید و خواهان فرصت دیگری برای انجام این امر مهم و پیوستن به درستکاران نباشید، زیرا در آن مرحله از حیات جاوید انسان‌ها بازگشت مجدد و جبران مافات، امر محالی است و بنابراین هم اکنون از فرصت یا فرصت های باقیمانده، کمال استفاده را ببرید!.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! سلامت جسمی، روانی، ‌اجتماعی و معنویمان، تمامی موفقیت هایمان، اموال و دارائیمان و خانواده و فرزندانمان را مرهون عنایات ویژه خودت هستیم و کل هستی ما به اراده خودت حاصل شده است و بزرگترین آرزو و مهمترین هدف ما را جلب رضایت خودت تشکیل می دهد. پس بیش از پیش کمکمان کن تا از آنچه که داریم به درستی استفاده کنیم و در مواردی که لازم است اولا با برنامه ریزی های صحیح، اقدامات زیربنایی ای در راستای آشنا کردن مردم با حقوق اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و اقتصادی فرد و جامعه و فقرزدایی بنماییم و ثانیا تا رسیدن به یک جامعه توحیدیِ بی فقر و فلاکت، اصل بسیار مهم انفاق را نیز جزو التزامات عملی و اصول اساسی سبک زندگی دینی خود دانسته و با انجام آن در زمره صالحینی که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای قرار گیریم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز سه شنبه، چهاردهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یاد خدا با پندار، گفتار و رفتار خدامحور)

سوره الذاریات، آیه 55

وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَى تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٥٥﴾

منفعت مومنین در آن است که در اندیشه، گفتار و کردارشان همواره خود را در محضر خالق، احساس کنند و با تمام وجود و در تمامی اعمال و رفتارشان به یاد او باشند تا در سایه احساس حضور خدا در تمامی شئونات زندگی، با تکیه بر قدرت لایزالش احساس امنیت، با تکیه بر وحدانیتش، گرایش به وحدت، با تکیه بر عدالتش،‌ عدالتخواه، با تکیه بر رحمانیتش، مهر ورز و مهربان ... و با توکّل به ذات اقدسش سرشار از امید، نشاط و پویایی باشند و لذا یکی از آموزه های قرآنی مرتبط با شیوه زندگی معنوی، یاد بدون وقفه و دایمی خداوند است که به منزله اتصال و ارتباط دایمی با مبداء می‌باشد.

با توجه به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! با عنایت به این که منافع بی شمار توجه به مبداء و ذکر و یاد خودت را در آیات مختلف قرآن، یادآور شده ای به ما توفیق آشنایی هرچه بیشتر با این کتاب زندگی را مرحمت فرما تا به گونه ای برنامه ریزی شده و در راستای سبک زندگی معنوی، قدم برداریم و از مزایای آن در سطح فردی و اجتماعی، بهره مند شویم.

آفریدگارا! ای آن که یاد جلوه های زیبای جمالت کلید آرامش دل‌ها است، به ما کمک کن تا تمامی نفرین ها را از ادبیات این مرز و بوم، بزداییم و تبدیل به دعا کنیم و با اینگونه ابیات، در حق خود و سایر افراد جامعه،  نفرین ننماییم و نگوییم:

هرکه نه گویای تو خاموش به

هرچه نه یاد تو فراموش به

 بلکه از این پس بگوییم:

 هرکه نه گویای تو گویا نما

هرچه نه یادی زتو پویا نما

تا دنیایی مملو از خیرخواهی، روشنایی، پویایی و دُعا در حق یکدیگر و عاری از بدخواهی و نفرین، داشته باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X