دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 59052
تعداد نوشته ها : 954
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و سوّم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند، اجابت کننده دعای مومنین و نجات دهنده آنان در واپسین لحظات خطیر است)

سوره انبیاء، آیات 87 و 88

فَنَادَىٰ فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَـٰهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ ﴿٨٧ فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ  وَکَذَٰلِکَ نُنجِی الْمُؤْمِنِینَ ﴿٨٨

آنگاه که حضرت یونس (ع) در قعر تاریکی، دست به دعا برداشت و عرضه داشت که؛ ای خدایی که جز تو آفریدگار دیگری نیست!، ای قادر توانا و بخشنده ای که ذات اقدست از هر عیب و نقصی مبرا است!، من با پنداری ناپسند، در زمره ستمکاران، قرار گرفتم. ولی اینک از پیشگاه کبریائیت طلب بخشش می کنم و بار دیگر فرصت جبران، می‌خواهم. 

و خداوند بخشنده، دعای او را اجابت کرد و او را از نگرانی غرق شدن و نابودی، رهایی بخشید و خداوند اینگونه بر خلاف تمامی قوانین حاکم بر طبیعت و به طرز خارق العاده ای، مومنین را نجات می دهد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعالی که در واپسین لحظات خطیر، صدای ما را می شنوی و مراقب سلامتی جسمی، روانی، اجتماعی و معنویمان هستی و آماده نجاتمان می‌باشی! تو را به حق آن لحظه ای که پیامبر خود حضرت یونس (ع) را از نابودی حتمی نجات دادی؛ اولا کمکمان کن تا از پندارهای گناه آلود، گفتارهای ناپسند و رفتارهای ناشایست، بپرهیزیم و بیش از پیش کمکمان کن تا جزو مومنینی باشیم که در این آیات شریفه وعده نجات آنان را داده ای و اگر سهوا لغزشی در کار بود بار دیگر دستمان را بگیر و با لطف و مرحمت خود نجاتمان بده تا به زندگیمان ادامه دهیم و جبران مافات کنیم.

آفریدگارا! ای خدای مهربانی که خود، اوّلین آموزگار انسان بوده و کلمات اولیه و قدرت تکلّم و آنچه که انسان نمی‌دانسته است را به او آموخته و در تداوم آموزش‌هایت، پیامبرانی را با کتب آسمانی، برای معلّمی انسان‌ها مبعوث فرموده ای! به ما توفیق درک مقام و موقعیت معّلمان خوبمان اعم از پدر، مادر، برادران و خواهرا ن بزرگتر از خودمان، آموزگاران، دبیران دبیرستانی و اساتید دانشگاهی ... و همکارانمان و سایر کسانی که به ما کلمه ای آموخته اند را مرحمت فرما و درجه ای از عدالت در قضاوت و تواضع را عنایت کن تا همواره خود را شاخه کوچکی از درخت علم و آگاهی و تجربیات آنان بدانیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و دوّم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اعتماد مومنین به عدل الهی).

سوره طه، آیه 112

وَ مَن یَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتِ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَا یَخَافُ ظُلْمًا وَ لَا هَضْمًا ﴿١١٢

هرچند در نظام‌ها و حکومت‌های واژگونه ی ساخته دست بشر، ممکن است روابط و عوامل اعتباری و اراده فردی و گروهی، اراده تشریعی خدا و عدل و حق را به محاق ببرد و ستمکاران لجام گسیخته، حقوق حقه مردم را جابجا کرده، حق را ناحق و ناحق را حق جلوه دهند و حاکمیت غیرعادلانه خود را تحمیل نمایند، ولی عدل پروردگار و رحمت خدایی، چنین اقتضا می‌کند که هر انسان مومنی که کردار نیکی در پرونده اعمالش ثبت شده باشد از این که در دادگاه عدل الهی مورد ستم واقع گردد و یا بخشی از اعمال صالح او نادیده گرفته شود و حق را ناحق، جلوه دهند، شک و شبهه و ترسی نخواهد داشت و در روز واپسین که روز حاکمیت و ظهور کامل اراده حکیمانه و عادلانه خداوند منان است هیچ عامل و رابطه اعتباری ای اثرگذار، نخواهد بود و میزان و معیار ارزشیابی‌ها را همان رفتارهای فردی تشکیل خواهد داد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال، ایمان ما را به گونه ای تقویت کن که کلیه پندارها و گفتارهایمان نیک باشد و آموخته های قرآنیمان به رفتار نیکی که در این آیه شریفه اشاره فرموده ای تبدیل گردد.

خداوندا! ای عادل بی مانند! ما را به چنان درجه ای از کمال انسانی و عدالت پیشگی، ارتقاء بده تا شیوه مدیریتی عادلانه ات را الگوی سبک مدیریت اداری و سیاسی دنیویمان قرار دهیم و به گونه ای بیندیشیم، بگوییم، بنویسیم و عمل کنیم که؛ هیچ حقی را ناحق جلوه ندهیم و هیچ ناحقی را به جای حق، تحمیل ننماییم و از گناه کبیره حق الناس، بپرهیزیم تا بدینوسیله امنیت اجتماعی را تامین نموده با احساس امنیت کامل، امور محوله را به پیش ببریم و به صیرورت الی الله بپردازیم و موجبات رضایت ذات اقدست را فراهم کنیم.

آفریدگارا! ما را از ارتکاب قضاوت ناحق آگاهانه و سکوت آگاهانه در مقابل تضییع حقوق فردی و اجتماعی، بِرَهان و توفیق عدالت پیشگی، مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، بیست و یکم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ایمان همراه با کردار نیک، به درجات عالیه ای منجر می‌شود. پاداش مومنینی که زندگی پاک و سالمی دارند، بهشت های جاویدی است که در آن جا به زندگی دایمی خود ادامه خواهند داد )

سوره طه، آیات 75 و 76

وَ مَن یَأْتِهِ مُؤْمِنًا قَدْ عَمِلَ الصَّالِحَاتِ فَأُولَـٰئِکَ لَهُمُ الدَّرَجَاتُ الْعُلَىٰ ﴿٧٥ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَ ذَٰلِکَ جَزَاءُ مَن تَزَکَّىٰ ﴿٧٦

مومنینی که با سابقه عمل صالح و کردار نیک در پیشگاه پروردگار قادر متعال، حاضر می شوند، به درجات بسیار رفیعی نائل می گردند. ازجمله این پاداش ها؛ بهشت‌های بی زوالی است که نهرهای بسیاری در آن ها جاری است و مومنین در آن مکان که به واسطه پاکی و درستی در زندگی دنیوی به آنان تعلق گرفته است، زندگی جاویدی خواهند داشت و به حیات بی زوال اُخروی خود، ادامه خواهند داد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خداوند مهربان و توانا، توفیق ایمان همراه با عمل صالح و کردار نیک را مرحمت کن تا آنگاه که در پیشگاهت حاضر می‌شویم شرمنده و سرافکنده نباشیم و به درجات رفیعی که وعده آن را در این آیات شریفه مرحمت کرده ای نائل گردیم و در قرب رحمت همیشگیت به زندگی ابدی و جاویدی که وعده آن را داده ای بپردازیم.

آفریدگارا! ای قادر متعالی که در این دو آیه شریفه بر ”عمل صالح یا گفتار و کردار نیک“ و ” تزکیه یا  پندار نیک“، تاکید فرموده ای! اگر دارا بودن این صفات که اصول اساسی سبک زندگی معنوی را تشکیل میدهند آنقدر موجبات خوشنودی ذات اقدست را فراهم می‌کند! که بالاترین ”پاداشِ محسوس“، یعنی جنّات عَدن را برای آن در نظر می‌گیری، کمکمان کن تا با دارا بودن این صفات، به افتخار و اجر بالاتری که همان ”پاداش نامحسوسِ“ جلب رضایت معبود است نائل گردیم و طمع دستیابی به جنات عدن را از پندارمان بزداییم تا از خلوص پندار، گفتار و کردار نیکمان کاسته نشود و افتخار عبودیت ذات اقدست با طمع دستیابی به جنات عدن، مخدوش نگردد ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیستم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن کتابی است که هیچ انحرافی در آن یافت نمیشود، بشارت دهنده مومنین است، پاداش بزرگی را به مومنین نوید میدهد، بخشی از پاداش ویژه مومنین، قرار گرفتن دایمی و نه موقتی در جوار رحمت پروردگار است )

سوره کهف، آیات 1 تا 3

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی أَنزَلَ عَلَىٰ عَبْدِهِ الْکِتَابَ وَ لَمْ یَجْعَل لَّهُ عِوَجًا ﴿١ قَیِّمًا لِیُنذِرَ بَأْسًا شَدِیدًا مِن لَّدُنْهُ وَ یُبَشِّرَ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا ﴿٢﴾ مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا ﴿٣

سپاس خدایی را که کتاب بدون انحرافی به نام قرآن را بر بنده خود محمد (ص) نازل کرده است. کتاب استواری که از یک سو از عقوبت سختی که در انتظار خطاکاران است خبر می‌دهد و از سوی دیگر مومنین را به پاداش بزرگی که به واسطه اعمال نیکشان در انتظار آن‌ها است نوید می‌دهد و این که مومنین، به صورت دایمی و جاودانه در جوار رحمت الهی خواهند ماند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای مهربان ترین مهربانان! به شکرانه این که اصول، قوانین و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی را از طریق آیات قرآن بر پیامبر ما نازل کرده و به ما ابلاغ فرموده ای تورا می ستاییم و به خاطر پاداش بزرگی که به مومنین، وعده داده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت می خواهیم که ما را در راه عمل کردن به احکام الهی موفق گردانی تا جزو مومنین واقعی باشیم و همانگونه که در این آیات شریفه وعده آن  را داده ای به عنوان باشکوه ترین و بهترین پاداش، همواره در جوار رحمتت قرار گیریم.

خداوندا! از آن جا که بهترین و موثرترین شیوه های آموزشی سبک زندگی معنوی را آموزش عملی با رفتار صحیح و تکرارپذیر، تشکیل می‌دهد! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم چنان توفیقی به ما مرحمت فرمایی تا با مطالعه عمیق قرآن و عمل به رهنمودهایت کلیه رفتارهای فردی و اجتماعیمان را اصلاح کنیم و موجبات خوشبختی، احساس امنیت و رستگاری خود و دیگران را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز جمعه، نوزدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (سعی و کوشش مادی و معنوی اهل ایمان، خوشبختی دنیوی و نیک فرجامی اخروی را در پی خواهد داشت)

سوره اَسراء، آیات 18 و 19

مَّن کَانَ یُرِیدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ فِیهَا مَا نَشَاءُ لِمَن نُّرِیدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ یَصْلَاهَا مَذْمُومًا مَّدْحُورًا ﴿١٨ وَ مَنْ أَرَادَ الْآخِرَةَ وَ سَعَىٰ لَهَا سَعْیَهَا وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَـٰئِکَ کَانَ سَعْیُهُم مَّشْکُورًا ﴿١٩

کسانی که دنیا را برگزینند و برای نیل به اهداف مادی خود به هر اقدام نامشروع و حق الناسی دست بزنند، اراده و حکم پروردگار قادر متعال، دائر بر این نیست که مانع موفقیتشان شود ولی از آنجا که چنین شیوه غیرعادلانه و نادرستی را برای زیستن خود برگزیده اند، سرانجام خوبی در انتظار آنان نخواهد بود، بلکه نهایتا نکوهیده و مطرود، به دوزخی خواهند افتاد که با دست خودشان ساخته اند.

ولی کسانی که قصد آخرت کنند و در این راستا کوشش نمایند و در عین حال مومن باشند سعی آنان به نتایج درخشان و جاویدی که خیر دنیا و آخرت را در بر دارد، منجر خواهد شد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خدای قادر متعال، به ما چنان بصیرتی مرحمت فرما تا اگر حتی دنیا را انتخاب می کنیم، عُقبی را فراموش نکنیم و اگر آخرت را برمی‌گزینیم از امور مشروع دنیوی، غافل نمانیم و به مصداق آیه شریفه ”رَبَّنا آتِنا فِی الدنیا حَسَنَه وَ فِی الاخِرَه حسنه “ که آن را روزی چند بار در قنوت نمازهای یومیه، قرائت می کنیم، جزو بندگان متعادلی باشیم که دنیایی سالم و آخرتی خداپسندانه داشته باشیم.

آفریدگارا! بیش از پیش کمکمان کن تا با تکیه بر ایمان هرچه آگاهانه تر و صادقانه تری در راه تحقق پندار‌های صحیح و سازنده، گفتارهای مفید و مهرورزانه و رفتارهای متین و کارآمد،  تلاش کنیم و در تمامی حالات، منافع جمع را بر منافع شخصی خود ترجیح داده و بدینوسیله به صیرورت الی الله، بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، هیجدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، هدایت کننده به پایدارترین راه ها است، قرآن بشارت دهنده مومنین است. همان کسانی که از آن ها رفتار نیک سر می‌زند و پاداش نفیس الهی در انتظار آنان است )

سوره اَسراء، آیه 9

إِنَّ هَـٰذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَ یُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا ﴿٩

این قرآن، انسان را به پایدارترین، استوارترین، بی تزلزل ترین و امن ترین راه و بی زوالترین مقصد، هدایت می‌کند و بشارت دهنده مومنین است. همان کسانی که کردارشان نیک است و پاداش بسیار نفیسی از پیشگاه الهی در انتظار آنان است.

هدایت بغایات هم استعدادها را هر چه بیشتر بکار می اندازد و قوای بشری را در راه خیر و صلاح پیش میبرد، هم آنچه مسخر آدمی میگردد در راه کمال و امنیت بکار میرود، این همان طریق اقوم است که از هیچ مکتب و کتابی جز مکتب پیامبران و قرآن ساخته  نیست.« إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ ».

قرآن چون کتاب هدایت عموم است همه میتوانند در پرتو هدایت آن قرار گیرند. کتابی که آیات آن مانند امواج نور و نسیم هوا در قرون متوالی و در میان ملل مختلف و در فواصل شب و روز تلاوت میشود برای همین است که عموم را از محدودیت محیط و زمان برهاند و چشم ها را باز کند و جهاز تنفس معنوی را در معرض نسیم پاک قرار دهد.

راسخین در علم و متخصصین در آن، مشار الیه اشارات دور و نزدیک را مینمایانند و رموز آن را می گشایند و متشابهات را تأویل و فروع را از اصول محکم استنباط میکنند (پرتوی از قرآن).

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای یگانه بی همتا، ما را جزو علاقمندان به مطالعه و فهم آیات قرآن و عاملین به احکام آن قرار بده تا به واسطه تغییر رفتاری که در ما ایجاد می‌شود به پایدارترین و کامل ترین شیوه های زندگی، هدایت گردیم و شایستگی پاداش نفیسی که در این آیه شریفه وعده داده ای را کسب نماییم و آنگاه در حالی که آن اجر کبیر و آن پاداش بی مانند را دریافت کرده ایم به پیشگاه کبریائیت عرض کنیم؛ خدایا خدمات ناقابل ما را قابل کن و قبول فرما و در ادامه راه نیز توفیق بیشتری مرحمت فرما تا نه به طمع پاداش بیشتر بلکه با هدف کسب معرفت افزونتر و تقرّب بیشتر به ذات اقدست به صیرورت الی الله بپردازیم  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، هفدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (در پیشگاه خداوند منان، سوره حمد و کل قرآن به عنوان باعظمت ترین نعمت الهی مطرح است و در آئین الهی، یک جناح بیشتر وجود ندارد و آن هم جناح مومنین است که پیامبر عالیقدر نیز یکی از اعضای آن می‌باشد  )

سوره  حِجر، آیات 87 و 88

وَ لَقَدْ آتَیْنَاکَ سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ ﴿٨٧ لَا تَمُدَّنَّ عَیْنَیْکَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِنْهُمْ وَ لَا تَحْزَنْ عَلَیْهِمْ وَاخْفِضْ جَنَاحَکَ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿٨٨

ای پیامبر! ما سوره حمد (سبع مثانی) و کل قرآن باعظمت را به تو اهداء کردیم، در حالی که این موهبت از هر نعمت و دارایی دیگری برتر است و لذا از دارایی های ظاهری ای که به کُفرپیشگان داده ایم چشم بپوش و غمخوار آنان نیز نباش و از آنجا که تو لیاقت پیروانی همچون مومنین به قرآن را داری و آنان نیز لیاقت پیامبری همچون تو را دارند گروه فکری، اجتماعی و عقیدتی واقعی تو را  آنان تشکیل می‌دهند و لذا وجهه خود را در بین آنان و برای آنان حفظ کن.

واژه جناح: بال، چتر حمایتی، گروه فکری، طرف و سمت

** معنی بسیار ساده و قابل درک آن ”پر و بال“ است و لذا در این آیه خداوند به وضوح می فرماید ” ای پیغمبر، مومنین را زیر پر و بال خودت جا بده“. چقدر این جمله صمیمانه، عاطفی، قابل درک و آرامبخش است!؟. منتها وقتی به طور رسمی چنین واژه ای را می‌خواهیم به فارسی برگردانیم آن را معمولا تحت عنوان ”وجهه“ یا همان «جَناح» و گاهی حتی به معنی «چتر» ، مثلا چتر حمایتی یا محافظتی به کار میبریم.

ناگفته نماند؛ آنگاه که این واژه در قرآن، خطاب به پیامبر (ص) است می فرماید: بال هایت را بگستر و آنان را تحت حمایت خودت قرار بده در حالی که وقتی خطاب به فرزندان نسبت به والدین است در اینجا نمی‌گوید وقتی والدینتان به سنین سالخوردگی رسیدند آن ها را زیر پر و بال خودتان قرار دهید بلکه با حکمت بالغه و ادبیات توحیدی خاصی واژه ” ذُلّ “ را که به معنی تواضع و کوچکی و حتی خواری است بعد از جَناح، قرار میدهد و می فرماید: «وَاخفَض لَهُماجَناحَ الذُّل مِنَ الرَحمَه ... سوره اسراء آیه 24» یعنی بال های محبت خودت را با احساس و اظهار کوچکی هرچه تمام تر برای والدین سالخورده خود بگستر و به عبارت دیگر بال های محبت خود را  زیر آن ها بگستر تا در عین حال که محبت می کنی تصور نکنی در حق آن ها لطف کرده ای! بلکه برعکس بر این باور باشی که توفیق انجام وظیفه مهمی برایت حاصل گردیده و به افتخار بزرگی نائل شده ای.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! تو را به سوره حَمد و عظمت کل قرآن سوگند می دهیم که ما را از چپ و راست بازی های جَناحی و تسنّن و تشیّع بازی های قدیم و جدید و از هرگونه انشعاب تفرقه آمیز دیگر در حزب خودت و جَناح پیامبرت که همان ”اسلام ناب محمدی (ص)“ است، محفوظ بداری و همواره به سوی گرایش به قرآن و اسلام که کل آن را در این آیات، ”جَناح“ نامیده و در آیه 56 سوره مائده نیز تحت عنوان ”حزب الله“ نام برده ای و پیامبر خود را به حفظ وجهه خود در این جناح و در بین مومنین، توصیه فرموده ای، رهنمون باشی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، شانزدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبران نیز افرادی نظیر سایر انسان‌های دیگر هستند، هر برهانی که پیامبران ارائه می‌دهند از جانب حق است، مومنین باید با دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های خود، همواره بر قدرت، رحمت و عظمت خداوند منان تکیه کنند )

سوره  ابراهیم، آیه 11

قَالَتْ لَهُمْ رُسُلُهُمْ إِن نَّحْنُ إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُکُمْ وَ لَـٰکِنَّ اللَّهَ یَمُنُّ عَلَىٰ مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَ مَا کَانَ لَنَا أَن نَّأْتِیَکُم بِسُلْطَانٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿١١

پیامبرانی که برای هدایت انسان ها از جانب خداوند، مبعوث شده اند بارها به امت خود گفته اند: ما نیز انسان هایی همچون شماها هستیم ولی پروردگار قادر متعال براساس حکمت بالغه خود بر ما منت نهاده و این رسالت عظیم را بر عهده مان گذاشته است و ما در رسالت خود کاملا تحت امر الهی هستیم و این اجازه را نداریم که خودسرانه و به میل خود برای شما برهانی بیاوریم و هر برهانی که می آوریم از جانب پروردگار توانا است و همواره بر خدا توکل می کنیم، چرا که مومنین باید همیشه به خدا متّکی باشند.

 با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خداوند قادر متعال! از این که بر ما منّت نهاده و پیامبرانی را برای هدایت و آموزش شیوه های زندگی معنوی ما انسان‌ها مبعوث فرموده ای سپاسگزاریم.

آفریدگارا! به ما کمک کن تا با دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های فکری و بدنی و تکیه بر قدرت لایزال خداوندی، یعنی توکّل به ذات اقدست به تقویت، تصحیح و تکمیل نیروی کاری و امور دنیوی و اخروی خود و جامعه توحیدیمان بپردازیم.

 خداوندا! توفیق جدیّت در کارها، صداقت در رفتارها و مهربانی در ارتباطات را بیش از پیش نصیب ما بگردان تا همواره در مسیر عدل و عدالت و خردورزی، حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، پانزدهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مطالعه حکایت های قرآنی باعث ثبات عقیده و استواری قدم ها می‌شود، نوآموزی و بازآموزی مومنین در این سوره ).

سوره هود، آیه 120

وَ کُلًّا نَّقُصُّ عَلَیْکَ مِنْ أَنبَاءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَک وَ جَاءَکَ فِی هَـٰذِهِ الْحَقُّ وَ مَوْعِظَةٌ وَ ذِکْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِینَ ﴿١٢٠

(خداوند در این آیه می فرماید) ای پیامبر در این قرآن، اخبار پیامبران گذشته را برایت روایت می کنیم تا از یک طرف با رنج‌ها و مشقّت‌هایی که در راه ابلاغ پیام الهی متحمّل شدند و از طرف دیگر با پیروزی‌های مکرر حق بر باطل در طول تاریخ ادیان الهی آشنا شوی و با خاطری آسوده و قدم های استوار به رسالت خود که ادامه رسالت سایر پیامبران الهی و هدف اصلی آن هدایت انسان ها است ادامه دهی و از این واقعیت نیز باخبر شوی که هیچ تفاوتی بین رسالت پیامبران الهی وجود ندارد (لانُفَرِّقُ بَینَ اَحَد مِن رُسُلِه) و هدف همه آنان سوق دادن انسان‌ها به صیرورت الی الله بوده است و در همین راستا آن چه که در این سوره بر تو نازل می کنیم برخی از دستورالعمل های سبک زندگی معنوی و تذکر و یادآوری ای برای مومنین است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! توفیق مطالعه و درک سیره و روش پیامبرانت را مرحمت فرما تا به واسطه آن و عمل به دستوراتی که به آن بزرگواران، وحی فرموده ای با قدم های ثابت و محکمی به زندگی مادّی و معنوی خود بپردازیم و با مطالعه دقیق قرآن، بیش از پیش با رسالت همه پیامبران توحیدی، آشنا شویم و از رهنمودها و یادآوری های ذات اقدست که توسط آنان ابلاغ شده است بهره مند گردیم.

خداوندا! توفیق مطالعه عمیق و بی طرفانه و بدون سوگرایی خاصی را در خصوص حقایق تاریخی به ما مرحمت کن تا از رفتارهای صحیح و پندآموز گذشتگان، درس گرفته و اقتباس نماییم و از رفتارهای انحرافی آنان که منجر به انحطاط و انقراض بسیاری از تمدّنهای گذشته گردیده است عبرت‌های لازم را کسب کنیم و تاریخ زمان خود را با بهره گیری از این آموخته ها به درستی بسازیم و آنچه را که ساخته ایم به درستی و با امانت داری کامل در پیشگاه کبریائیت بنگاریم تا آیندگان نیز چنین کنند و آنان نیز از تجربیات نسل معاصر، باخبر شوند و این روند را ادامه دهند!. (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، چهاردهم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن دستورالعمل سبک زندگی سالم دینی و هدایت و رحمت برای مومنین است )

سوره یونس، آیه 57

یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَ شِفَاءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ ﴿٥٧

ای مردم! قرآن را به عنوان دستورالعمل زندگی سالم و شفای وسوسه های نفسانی و کسالت‌ها و ناخوشی‌ها و بیماری‌های فکری شما نازل کردیم. این همان کتابی است که هدایت کننده و مایه رحمت کسانی است که ایمان آورده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! از این که قرآن را کتاب سَبک زندگی سالم و معنوی انسان‌ها و رحمت و شفای افکار پلید و ضد انسانی، مقدّر کرده و نازل فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و درک پیام های قرآنی و عمل به آن را به شیوه موثری به ما مرحمت فرمایی تا در بُعد ”سلامت معنوی“ به گونه ای ارتقاء یابیم که همانگونه که خود فرموده ای برای ما مایه رحمت و شفا و اصلاح کج اندیشی‌ها، کج روی‌ها و ناهنجاری‌های فکری، ذهنی و اجتماعیمان باشد.

خداوندا! قرآن و درک و فهم و عمل به آن را، اسلام را، راستی و درستی را ... و روحیه عدالت خواهی را از ما نگیر و در ما تقویت فرما.

آفریدگارا! قدم های ما را در دین خودت استوار گردان و دل‌های ما را پس از آنکه به نور هدایتت روشن نمودى از گمراهی مجدد، محفوظ بدار و درود فرست بر محمّد (ص) و خاندان او و ما را از پیروان و عاملین به احکام و رهنمودهای او قرار ده و جزو همگروه های او محشور گردان.

الهی فضل خود را یار ما کُن

زرحمت یک نظر در کار ما کُن (الهی نامه عطار) (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X