دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72530
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

💐🍃🌿🌸🍃🌾🌼

🍃🌺🍂

🌿🍂          

          🌿🍂          

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز پنج شنبه، سی ام آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان: 

🌸  سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت عیسی 2): (رسالت حضرت عیسی علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوا و تجمیع حول محور مشترک خداباوری بوده است به گونه ای که یکی از ماموریتهای ویژه آن بزرگوار، تایید محتوای تورات تحریف نشده در آن زمان، روشنگری حقایق و هدایت و موعظه و رفع اختلافات عقیدتی موجود در زمان رسالت ایشان بوده است)

سوره مائده، آیه 46 

وَقَفَّیْنَا عَلَىٰ آثَارِهِم بِعِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَآتَیْنَاهُ الْإِنجِیلَ فِیهِ هُدًى وَنُورٌ وَمُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَ هُدًى وَ مَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِینَ ﴿٤٦﴾

🌷 آنگاه که عیسی (ع) پس از رسالت پیامبران پیشین، برای این ماموریت، برگزیده شد رهنمودهای مندرج در کتاب تورات موجود در آن زمان را به عنوان دستورالعملهای سبک زندگی معنوی، تصدیق کرد و سپس کتاب انجیل به او عطا شد در حالی که به منزله چراغ فروزان و روشنگری بود که به صورت مکتوب نیز مندرجات تورات را تایید مینمود و حاوی رهنمودهای هدایتگر و موعظه برای تقواپیشگان بود.

💐💐  پروردگار یکتا، نه تنها انجیل عیسی (ع) را منبع نور و هدایت، معرفی فرموده بلکه همین تعبیر را برای تورات موسی (ع) و قرآن محمد (ص) نیز به کار برده است:

-  تورات، منبع نور و هدایت است (مائده، 44)

-  انجیل، مایه نور و هدایت است (مائده، 46)

-  قرآن، مایه نور و روشنگری است (مائده، 15)

💐 در جهان بینی قرآنی، نه تنها خداوند، بلکه پیامبران، امامان، کتب آسمانی، ایمان ... و علم، نیز نور هستند چون انسانها را به سوی منبع اصلی روشنایی که ذات اقدس الهی است هدایت، مینمایند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

🌴 آفریدگارا! ای مهربان ترین مهربانان! به ما توفیق مطالعه و تحقیق در مورد رسالت پیامبرانت و آن چه که توسط آنان برای هدایتمان ارسال فرموده ای را مرحمت فرما تا بیش از پیش، بیاموزیم و دستورات سبک زندگی معنوی مندرج در رسالات آنان را به کار بندیم و موجبات پویایی خود و جامعه توحیدیمان را فراهم نماییم.

💐🍃🌿🌸🍃🌾🌼

🍃🌺🍂

دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز چهارشنبه، بیست و نهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت عیسی 1): (رسالت حضرت عیسی علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوا و جمع کردن مردم، حول محور مشترک خداباوری بوده به گونه ای که یکی از ماموریت‌های ویژه آن بزرگوار را رفع اختلافات عقیدتی موجود در زمان رسالت ایشان، تشکیل می داده است  )

سوره زُخرُف، آیات 63 و 64

وَ لَمَّا جَاءَ عِیسَىٰ بِالْبَیِّنَاتِ قَالَ قَدْ جِئْتُکُم بِالْحِکْمَةِ وَ لِأُبَیِّنَ لَکُم بَعْضَ الَّذِی تَخْتَلِفُونَ فِیهِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُونِ ﴿٦٣ إِنَّ اللَّهَ هُوَ رَبِّی وَ رَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ هَـٰذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِیمٌ ﴿٦٤

* آنگاه که عیسی (ع) با دلایل و براهین روشنی به پیامبری مبعوث شد، آشکارا اعلام کرد که من به منظور برقراری اتحاد و اتفاق بین شماها و جمع کردن انسان‌های موحّد، حول محور توحید و رفع اختلافات عقیدتی و اجتماعی که با یکدیگر دارید با دنیایی از حکمت به سوی شما آمده ام و نیز ماموریت دارم به شما اعلام کنم که پرهیزگار باشید و در پندار، گفتار و رفتارتان و تمامی حرکات و سکنات مرتبط با سبک زندگی معنویتان از رهنمودهای الهی اطاعت کنید! و از انسان پرستی و سایر پرستش‌های شرک آلود بپرهیزید، زیرا همگی ماها جز خدای یکتا پروردگاری نداریم و این را نیز بدانید که ”نقشه راه“ رستگاری همه ماها التزام عملی به رهنمودهای الهی در قالب پذیرش بندگی اوست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای یگانه بی همتا! پیام حضرت نوح (ع) مبنی بر پرهیزگاری، پیام حضرت ابراهیم (ع) در خصوص جمع شدن کلیه پیروان ادیان ابراهیمی، زیر پرچم توحیدی اسلام، پیام حضرت موسی (ع) در باره صبر و تامل در مقابل شدائد و پیام حضرت عیسی (ع) در مورد حل اختلافات عقیدتی را دریافت کردیم و اینک از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک کامل این پیام ها را به گونه ای مرحمت فرمایی که محتوای پیام ها را کاملا درک کنیم و موجبات تغییر رفتار خود و تطبیق همه حرکات و سکناتمان با سبک زندگی معنوی را فراهم نماییم و جامعه ای امن، آرام، پویا و مولّدی را در خانواده، محل فعالیت، کشور و دنیایی که در آن زندگی می کنیم، بیافرینیم. (صفحه اصلی کتب الکترونیک )
دسته ها :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، بیست و هشتم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند به مردان و زنان مومن، زندگی پاک و پاکیزه ای عنایت می کند و اجری بیش از میزان عمل صالح آن ها مرحمت می فرماید )

سوره  نحل، آیه 97

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَىٰ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ ﴿٩٧

* اجر و ثواب کار نیکی که توسط مردان یا زنان با ایمان، انجام می شود در پیشگاه الهی محفوظ است و در این خصوص، تفاوتی بین زن و مرد نیست. به گونه ای که اگر مرد یا زن مومنی عمل صالحی انجام دهد زندگی پاک و پاکیزه ای را برای او مقدر می کنیم و پاداشی به مراتب بیشتر از آنچه که انجام داده اند برای آنان در نظر می گیریم.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال؛ به ما توفیق اندیشه، بیان و عمل نیک را مرحمت کن و ما را به درجه ای از درک و شناخت ذات اقدست نائل گردان که نه به خاطر مزد افزونی که وعده آن را در این آیه شریفه داده ای، بلکه به شکرانه گرایش به نیکی‌ها و توفیق انجام کار نیک، همواره جزو بندگان مومن و معتقدت باشیم و با حفظ و ارتقاء مبانی اعتقادی و التزام عملی به دستورات مرتبط با سبک زندگی اسلامی، همواره خود را در محضر مبارکت احساس نماییم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

* بارالها! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر توفیقات ما بیفزایی تا همواره از هوش خدادادی و خودآگاهی خود، عادلانه ترین و اجتماعی ترین و عام المنفعه ترین بهره برداری‌ها را بنماییم و از گمراهی و نادانی در امان باشیم! و نیز توفیق بهره برداری از تمامی نعمت‌هایی که برما ارزانی فرموده ای را به نحو احسن، نصیبمان فرمایی ... به حق مهرورزی‌ها و بخشایندگی هایت ای بخشنده ترین بخشندگان ...  
دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز شنبه، بیست و پنجم آبان‌ ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت اسماعیل ع): (ماموریت ویژه حضرت اسماعیل، پیام ایثار و از جان گذشتگی و وفای به عهد در مقابل امر الهی تا سرحد اعلام آمادگی جهت کشته شدن به دست پدری مهربان و منطقی بوده است)

سوره مریم، آیات 54 و 55

وَاذْکُرْ فِی الْکِتَابِ إِسْمَاعِیلَ إِنَّهُ کَانَ صَادِقَ الْوَعْدِ وَ کَانَ رَسُولًا نَّبِیًّا ﴿٥٤ وَ کَانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلَاةِ وَالزَّکَاةِ وَ کَانَ عِندَ رَبِّهِ مَرْضِیًّا ﴿٥٥

آنگاه که پدر و فرزندی قرار شد جدی ترین و مهیّج ترین نمایش ایثار را برپا نموده و نقش دو ایثارگر را ایفا کنند، یکی در مقام پدری که تا آستانه ذبح آشکار فرزندش مطیع امرِ الهی است و دیگری در نقش فرزندی که از صمیم قلب و نه از روی اکراه و اجبار، به چنین فرمانی گردن می‌نهد و تا پای اهدای جان خود به وعده ایثارگرانه خویش که به پدر ایثارگرش داده است عمل می‌کند، در آن روز، ابراهیم، لقب «دوست مخصوص خداوند ـ خلیل الله ـ » را دریافت کرده و اسماعیل، لقب « صادق الوعد » را احراز نموده و چنان عزتی را در پیشگاه الهی کسب کرد که خدا از پیامبرش محمد (ص) می‌خواهد، در قرآن مجید، یادی از او به میان آورد:

ای پیامبر! در کتاب خود (قرآن) حضرت اسماعیل را نیز یاد کن؛ چرا که او در وعده هایش صادق و پیامبر عالیمقامی بود که خانواده خود را به نماز و زکات امر می‌کرد و پندار، گفتار و کردارش مورد رضایت پروردگارش بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

 آفریدگارا! ای خدایی که وفای به عهد را در نقش آفرینی اسماعیل (ع) به نمایش گذاشتی! به ما نیز توفیق وفای به عهد و پیمان‌هایی که با یکدیگر می‌بندیم و تعهدی که در قبال انجام وظایف اخلاقی، انسانی و تخصصی، مدیریتی، نمایندگی ... و وکالت مردم داریم و وعده و وعیدهای اجتماعیمان را مرحمت فرما تا همواره با آگاهی کامل و تلاش برنامه ریزی شده به وظایفمان عمل کنیم و در عین حال با اقتدای به صداقت اسماعیلی، در سبک زندگی معنویمان از آرمان‌ها و ارزش‌های الهی تا پای ایثار داوطلبانه جانمان دفاع نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام  و تبریک میلاد مسعود پیامبر اکرم، حضرت محمدّ رسول الله (ص) و ولادت ششمین اختر تابناک امامت و لایت، حضرت امام جعفر صادق (ع)

صبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و چهارم آبان‌ ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر به عنوان اوّلین مومن به دین الهی، الگوی عملی امت و بشارت و انذار دهنده و دعوت کننده به راه حق و حقیقت و بشارت دهنده فضل کبیر به مومنین است، با خدا و ملائک او همصدا شویم و بر او درود بفرستیم)

سوره احزاب، آیات 45 تا 47 و 56

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَ مُبَشِّرًا وَ نَذِیرًا ﴿٤٥﴾  وَ دَاعِیًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِرَاجًا مُنِیرًا ﴿٤٦﴾ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلًا کَبِیرًا ﴿٤٧﴾

إِنَّ اللَّهَ وَ مَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ﴿٥٦

خداوند قادر متعال، محمد رسول الله (ص) را به پیامبری مبعوث فرمود تا به عنوان اوّلین مومن به دین مبین اسلام محمّدی (آمَنَ الرَّسولُ بِما اُنزِلَ اِلَیهِ مِن رَبِّه) با سبک زندگی معنوی خود همچون الگوی عملی امت (شاهد) مورد استناد، اقتباس و تقلید، قرار گیرد و به فرمان حقتعالی با مژده دادن به گروندگان و بیم دادن به گمراهان، مانند چراغِ درخشانی ولایت خداوند بر مومنین را تحقق بخشیده از ظلمات گمراهی به سوی روشنایی قوانین و مقررات و حکمت ها و رحمت های الهی راهنمایی کند. چرا که باریتعالی خود را ولی مومنین می داند و همواره آنان را از ظلماتِ کژی ها به روشناییِ راستی ها رهنمون می‌گردد (اَللهُ وَلیُ الَّلذینَ آمنوا یُخرِجَهَم مِنَ الظُلُماتِ اِلیَ النور) و نیز آمده است تا مومنین را به فضل بزرگ الهی که به آنان تعلّق دارد، بشارت دهد.

خداوند منان و ملائک او بر روان پاک این پیغمبر صلوات و درود می‌فرستند. پس شما هم ای اهل ایمان، با خدا و ملائک او همصدا شوید و بر او درود بفرستید و با تعظیم و اجلال بر او سلام گویید و تسلیم رهنمودهای نجاتبخش پروردگار شوید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای قادر متعال! از این که توحید را محور اصلی جهان بینی ما قرار داده ای و پیامبر عالیقدری را جهت تکمیل مکارم اخلاق و اصول، مبانی و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنویِ مطرح شده در سایر ادیان توحیدی، مبعوث فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم بر توفیقات ما بیفزایی تا همواره آن بزرگوار را الگوی سبک زندگی عقیدتی و انوار ایزدی او را چراغ راه خود قرار دهیم و لایق احراز فضل کبیری گردیم که در این آیات شریفه، وعده آن را داده ای.

آفریدگارا! آنگونه که فرموده ای؛ همراه با کارگزارانت بر محمد (ص) درود فرستاده و ما را نیز به جمع درودگویان بر او امر فرموده ای! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ چنان درک و شعوری از اهمیت رسالت او به ما مرحمت فرمایی تا با تمامی وجود و از صمیم قلبمان شایسته ترین درودها را نثار قدوم مبارک او کنیم و سر در جای پاهای مبارکش گذاریم و چنان شناختی از پیام‌ها و رهنمودهایش کسب کنیم که  سیر و سلوکمان طبق نقشه راهی باشد که توسط او ابلاغ فرموده ای.

خداوندا! در ادامه درک فلسفه نبوت، توفیق درک عظمت و اهمیت امامت و بهره گیری از رهنمودهای ائمه اطهار (ع) را نیز به ما مرحمت فرما ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز پنج شنبه، بیست و سوّم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت موسی): (رسالت حضرت موسی علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوا و تجمیع انسان‌ها حول محور مشترک خداباوری بوده است به گونه ای که آن پیامبر عالیقدر، برای نیل به این اهداف، سفارش به تکیه بر قدرت لایزال الهی و صبر و تامل و پرهیزگاری می‌نماید )

سوره اعراف آیه 128

اسْتَعِینُوا بِاللَّهِ وَاصْبِرُوا إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ یُورِثُهَا مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ ﴿اعراف ١٢٨

از خداوند منان، کمک بخواهید و صبور باشید و این را بدانید که زمین از آن خدایی است که مالک و خالق تمامی کائنات است و براساس حکمت بالغه و عدالت پیشگی اش به هر کدام از بندگانش که صلاح بداند عنایت می فرماید و این اصل مهم را نیز بدانید که سرانجام نیک، از آن پرهیزگاران است.

ضمنا معنای صبر در آیه 200، از سوره آل عمران، با ذکر جزئیات و وضوح بیشتری بیان شده است به گونه ای که می‌فرماید: وقتی از نعمت ایمان، برخوردار شدید، برای دستیابی به پویایی و رستگاری، لازم است ضمن این که صبر را پیشه خود می‌کنید دیگران را نیز دعوت به صبر کنید و ارتباط اجتماعی قوی و پایداری برقرار نمایید و از جاده تقوا عبور کنید تا به سرمنزل مقصود و عالی ترین هدف ها که همان صیرورت الی الله است دست یابید.

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ َ ﴿ آل عمران 200﴾

اِصبِروا وَ صابِروا:

صبر در تحمل سختی، تلاش‌های طاقت فرسا و انجام تکالیف، در التزام عملی و حاکمیت دادن به ایمان و رهنمودهای خدا و پیامبران و حصول نتیجه و دستیابی به محصول دسترنج‌ها، رمز اصلی موفقیت است و دارای تأثیر متقابل و همگانی در پایداری و مقاومت افراد جامعه در مقابل ناملایمات می‌باشد و در اثر صبر فردی، جامعه ای صبور پدید می آید و موجبات ارتقاء تامل و توان جامعه را فراهم می‌نماید و نیز باعث تحکیم و توسعه روابط همه جانبه می‌گردد.

رابِطوا:

از آن جا که استحکام هر جامعه ای در گرو روابط صحیح بین افراد آن جامعه است و دین باوری جز برقراری رابطه صحیح بین خود و خدا و سایر افراد جامعه نیست در کنار توصیه به صبر، بر اصل مهم اجتماعی بودن و برقراری رابطه متقابل با سایر انسان‌ها نیز تاکید شده است.

اِتَقوالله:

بدون شک، پرهیزگاری، به منزله نیروی تقویت کننده، جهت دهنده و هدایتگرِ صبر و  ارتباط است تا مبادا صبر به سکوت و سکون و ایستایی بیانجامد و ارتباطات اجتماعی به بیراهه کشیده شود و از جهت و مقصد، دور شویم.  به عبارت دیگر تضمینی وجود ندارد که دو اصل صبر و ارتباطات اجتماعی بدون این که از جاده تقوا عبور کنند مسیر صحیحی را بتوانند طی نمایند و به رستگاری، منتهی شوند ( لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ).

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خالق توانایی که یکی از صفات نیکت را ”صبر“ تشکیل می‌دهد، صفت صبر را که به آن توصیه فرموده ای به گونه ای در ما تقویت و نهادینه فرما که موجبات تمدید قوا و تقویت نیروی فکری و جسمی و ارتقاء سلامتی جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی ما و پویایی و حرکت آفرینی بیشتری را فراهم کند.

خداوندا! توفیق برقراری و تقویت ارتباطات صحیح اجتماعی را مرحمت فرما و چنان تواضعی عنایت کن تا همواره منافع اجتماعی را بر منافع شخصی خود ترجیح دهیم و موجبات کاهش شکاف های غیرعادلانه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را در سطح جامعه، فراهم نماییم.

آفریدگارا! از پیشگاه کبریائیت در خواست می‌کنیم؛ در سبک زندگی معنویمان، پرهیزگاری را به گونه ای در ما تقویت فرمایی تا در ارتباطات اجتماعی و صبورانه خود روح معنویت را به بهترین شکل ممکن بدمیم و برای تحقق اهداف عالی انسانی و صیرورت الی الله، تلاش نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز چهارشنبه، بیست و دوّم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت ابراهیم): ( رسالت ابراهیم علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوا و تجمیع اُمت، حول محور مشترک خداباوری بوده است. ابراهیم، پدر تمامی متدینین به ادیان توحیدی است و واژه ”مسلمان“، اصطلاحی است که او برگزیده و طبق تصریح قرآن، اوست که ما را از همان دورانی که در قید حیات بوده است”مسلمین“ نامیده است)

 سوره بقره، بخش پایانی آیه 132

إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَىٰ لَکُمُ الدِّینَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنتُم مُّسْلِمُونَ ﴿١٣٢

”اسلام“ یک واژه قدیمی است که توسط سرسلسله ”پیامبران توحیدی“ یعنی ابراهیم خلیل (ع)، برگزیده شده است « مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِن قَبْلُ ـ سوره حج، آیه 78 »، ابراهیم که به تعبیر قرآن، پدر همه متدینین به ادیان توحیدی به حساب می‌ آید و به عبارت دیگر، ما فرزندان وی و جزو امّت او هستیم و هم اوست که پیروان ادیان توحیدی را از هزاران سال قبل، مسلمان نامیده است. یکی از رهنمودهای اساسی او این است که:

خداوند قادر متعال، دین باوری را برای شما مقدر و مقرر فرموده است و شما این توفیق را کسب کرده اید که مسلمان باشید. پس با ادامه یک زندگی سالم و عمل به احکام الهی به گونه ای زندگی کنید و ثابت قدم باشید که همواره مسلمان باقی بمانید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای یگانه بی همتا! ما را به درجه ای از کمال و آگاهی، نائل فرما تا همچون پدرمان ابراهیم خلیل، با تمامی متعلقاتمان چنان در معبودمان ذوب شویم که تمامی حرکات و سکنات و حیات و مرگمان را متعلق به او بدانیم و همچون او با تمامی اعتقاد و باورمان، در ذات لایزال خودت ذوب شویم و اینگونه بگوییم: إِنَّ صَلَاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیَایَ وَ مَمَاتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ـ عبادتم و تمامی حرکات و سکنات و مرگ و زندگیم متعلق به معبودی است که در سبک زندگی معنوی، به دین باوری و پیشگیری از وقوع تفرقه بین انسان ها راهنمایی کرده است - ﴿ انعام،١٦٢.

پروردگارا توفیق مضاعفی مرحمت فرما تا در سبک زندگی معنویمان با اعتقاد کاملی از دعاهای قرآنی به عنوان وسیله ارتباطیِ کارآمدی با ذات اقدست استفاده کرده در آغاز هر کاری آیه ”رَبِّ اَدخِلنی مُدخَلَ صِدق ... ـ بنی اسرائیل 80 ـ را از قول پیامبر عالیقدرمان محمد (ص) و در پایان هر کاری از قول پیامبر عظیم الشان و پدرمان ابراهیم (ع) دعای ”رَبَّنا تََقَبَّل مِنّا انک انت السمیع العلیم – بقره 127 “ را با خلوص نیت، بخوانیم و به ذات اقدست متوسل شویم ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). 

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز سه شنبه، بیست و یکم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی (حضرت نوح): (رسالت نوح، علیه السلام نیز همچون سایر پیامبران الهی؛ دین باوری، دعوت به تقوا و جمع شدن حول محور مشترک خداباوری بوده است)

سوره مومنون، آیه 23

وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَىٰ قَوْمِهِ فَقَالَ یَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَکُم مِّنْ إِلَـٰهٍ غَیْرُهُ أَفَلَا تَتَّقُونَ ﴿٢٣

حضرت نوح (ع) در راستای ماموریت الهی چندصد ساله و کم نتیجه خود پیام وحی را به جامعه آن روز، ابلاغ کرد و فرمود: خدا را بپرستید و بدانید که جز او سرور، تکیه گاه و ملجاء دیگری ندارید. آیا نمی خواهید پرهیزگاری را پیشه خود کنید تا بتوانید به این منبع لایزال، متصل و با آن ارتباط برقرار کنید؟.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

بارالها! بر همه پیامبرانت درود می‌فرستیم و توفیق مطالعه عمیق در فلسفه رسالت آنان را از پیشگاه کبریائیت خواهانیم تا بدینوسیله مبانی و اصول سبک زندگی معنویِ ابلاغ شده توسط آنان را به طور مستدل، درک کنیم و به گونه ای بیاموزیم که موجبات تغییر رفتارمان را فراهم کند و به چنان تحول فکری ای دست یابیم که آگاهانه و عاشقانه و با امید و اراده و تلاش و پشتکار خستگی ناپذیری در راه استقرار حاکمیت الله و حکومت عدل جهانی، قدم برداریم.

آفریدگارا! پیامبرانت به ما آموخته اند که؛ تقوا یعنی ”توانستن و مرتکب نشدن!“ یعنی جوانمردی، مروّت و احترام به رای اکثریت! پس به ما چنان تقوایی مرحمت فرما تا اگر براساس معیارهای اخلاق فضیلت محور و شجاعت و تعهد و تبحُّر، نماینده ای و یا مسئولی را برگزیده ایم، تا پای جان از آرمان های سازنده، توحیدی و بشردوستانه او حمایت کنیم و اگر چنین فردی را برنگزیده ایم برای رای اکثریت، احترام قائل شویم و در راستای سجایای اخلاقی و اهداف عالی انسانیِ مورد اشاره قدم برداریم و در عین حال، خود را برای انتخاب اصلح، مهیا نماییم ...

خدایا! چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز دوشنبه، بیستم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی: (اساس و مبانی اصلی اسلام بر دو اصل دین باوری و پیشگیری از پراکندگی انسان‌ها استوار است. همان اصولی که در رسالت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی نیز به چشم می‌خورد)

سوره شوری، آیه 13

شَرَعَ لَکُم مِنَ الدِّینِ مَا وَصَّىٰ بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَ مَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَ مُوسَىٰ وَ عِیسَىٰ أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَ لَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ کَبُرَ عَلَى الْمُشْرِکِینَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبِی إِلَیْهِ مَن یَشَاءُ وَ یَهْدِی إِلَیْهِ مَن یُنِیبُ ﴿١٣

خداوند، در سوره ”شوری“ با تاکید بر رسالت جاوید و هدف مشترک تمامی پیامبران توحیدی، مبنی بر اصلاح اندیشه، گفتار و کردار انسان‌ها خطاب به پیامبر اسلام می فرماید: خداوند منان، آئینی را برای شما مسلمانان، مقرر کرده که پایه و اساس توحیدی و مبانی وحی قرآنی و دستورالعمل های سبک زندگی معنوی مندرج در آن را به پیامبران توحیدی دیگر، نظیر نوح، ابراهیم، موسی و عیسی نیز ابلاغ نموده و اساس آن برنامه جاوید، و نقشه راه، بر دو پایه دین باوری و دوری از تفرقه در جوامع انسانی، استوار بوده است ( أَقِیمُوا الدِّینَ وَ لَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ ).

سپس با توجه به ثقیل بودن درک اهمیت این موضوع برای کسانی که از خداوند، فاصله گرفته اند بر این واقعیت تاکید می کند که پروردگار شایسته جهان، براساس حکمت بالغه و صفت شایسته گزینی و توبه پذیری خود این نوید را میدهد که؛ افراد مستعد و شایسته را به دست خویش می‌پذیرد و این فرصت را برای کسانی که مسیر انحرافی خود را تصحیح کنند نیز فراهم می‌نماید و راه بازگشت را به روی آنان باز می‌گذارد تا بدینوسیله عده بیشتری از افراد شایسته، حول محور توحید جمع شوند و به منظور دستیابی به اهداف عالی انسانی به خودسازی و تلاش و کوشش بپردازند و جامعه ای امن، پویا، مولّد و شادابی را تشکیل دهند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! دین پژوهی را اساس دین باوریمان قرار بده تا رسالت اصلی پیامبران توحیدی را که استقرار ”حاکمیتِ اَلله “ و حکومت عدل و داد و تشکیل جامعه ی امن جهانی است و نوید آن همواره در طول تاریخ بشر، توسط نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد و سایر پیامبران الهی (علیهم السلام) داده شده است را با تمام وجود، درک کنیم و متهم به دین باوری ارثی، خانوادگی و جغرافیایی، نباشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز یکشنبه، نوزدهم آبان ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

سبک زندگی معنوی در اندیشه، کلام و رفتار پیامبران الهی: ( دعوت قرآن از پیروان کلیه ادیان توحیدی به منظور جمع شدن حول محور توحید و خودداری از ایجاد تفرقه و تقابل مذاهب )

سوره بقره، آیات 136 و 137

قُولُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَ مَا أُنزِلَ إِلَیْنَا وَ مَا أُنزِلَ إِلَىٰ إِبْرَاهِیمَ وَ إِسْمَاعِیلَ وَ إِسْحَاقَ وَ یَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَ مَا أُوتِیَ مُوسَىٰ وَ عِیسَىٰ وَ مَا أُوتِیَ النَّبِیُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لَا نُفَرِّقُ بَیْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَ نَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ ﴿١٣٦ فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنتُم بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوا وَّ إِن تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا هُمْ فِی شِقَاقٍ فَسَیَکْفِیکَهُمُ اللَّهُ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ ﴿١٣٧

** از آن جا که هدف پیامبران الهی، کاملا مشترک و مشابه و مکمل یکدیگر به منظور ارتقاء دانش و آگاهی انسان‌ها در باره جهان هستی، علل و معلول، موجودیت انسان، سبک زندگی فردی و اجتماعیِ مبتنی بر توحید، برقراری امنیت و آرامش فردی و استقرار عدالت و امنیت اجتماعی و تبیین و تکامل مکارم اخلاق بوده است، لذا کسانی که خدا و رسالت پیامبران را باور داردند لازم است به مرحله ای از باور و یقین برسند که بتوانند عقاید خود را آشکارا و بدون هیچگونه ابهامی در تفکّر، تکلّم و عمل، اینگونه ابراز کنند که:

به خدا و دستورات سبک زندگی معنوی ای که توسط پیامبرانی همچون ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب، اسباط، موسی و عیسی و سایر پیامبران الهی ارائه گردیده است ایمان آورده ایم و بر این باور هستیم که هیچ تفاوتی بین اهداف عالیه هیچیک از پیامبران خدا وجود ندارد و ما نسبت به آموزه های آنان التزام عملی خواهیم داشت.

حال اگر پیروان سایر ادیان الهی نیز بر همین باور باشند و بسان آنچه شما به آن ایمان آورده اید ایمان آورند، در حقیقت، هدایت یافته تلقی خواهند شد و حول محور مشترک توحید، گرد خواهید آمد ولی اگر روی گردانند، ایده های مشترک و امور اجتماعی را به تفرقه خواهند ‌کشاند و آن امنیت اجتماعی ای که در سایه تجمیع، و تجمّع پیروان ادیان الهی، حول محور مشترک خداباوری، حاصل می‌شود، خدشه دار خواهد گردید. البته در این شرایط نیز خداوندِ شنوا و آگاه، به نگهبانی و نگهداری و حمایت وحدت گرایان، ادامه خواهد داد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای خداوند قادر متعالی که پیروان همه ادیان الهی را دعوت به وحدت گرایی و تجمع حول محور وحدانیّت خودت فرموده و رمز برقراری امنیت اجتماعی و پیشگیری از عوارض مخرب مذهب علیه مذهب را در چنین وحدتی قرار داده ای! از این که ما انسان های موحدِ پیروان ادیان مختلف، در طول تاریخ، به چنین توفیقی دست نیافته ایم ما را عفو کن و کمکمان کن تا این رمز انسان ساز و عدالت گُستر را بگشاییم و از این که اسلام شفاف و ناب محمدی (ص) را نیز قطعه قطعه کرده و طی چهارده قرن گذشته این عامل وحدت را به ابزار اختلاف و آدم کُشی های وحشتناک و فجایع انسانی و نسل کُشی بین خودمان تبدیل کرده ایم ما را ببخشا و توفیق درک زیان های حاصله و جبران مافات را مرحمت فرما.

خداوندا! توفیق دین باوری از طریق دین پژوهی و سعادت پیروی از پیامبرانت از طریق مطالعه عمیق ره آوردهای آنان را به ما مرحمت فرما ـ آشنایی با الگوهای عملی ای همچون؛ ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب، اسباط، موسی، عیسی، محمد و سایر پیامبران الهی را ـ . آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X