دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26089
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و دوّم دیماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تکریم انسان و فضیلت بخشیدن به او به وسیله ذات اقدس  الهی )

سوره اسراء، آیات 70 تا 72

 وَ لَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَ حَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَ رَزَقْنَاهُم مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَ فَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا ﴿٧٠ یَوْمَ نَدْعُو کُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِیَ کِتَابَهُ بِیَمِینِهِ فَأُولَـٰئِکَ یَقْرَءُونَ کِتَابَهُمْ وَ لَا یُظْلَمُونَ فَتِیلًا ﴿٧١﴾ وَ مَن کَانَ فِی هَـٰذِهِ أَعْمَىٰ فَهُوَ فِی الْآخِرَةِ أَعْمَىٰ وَأَضَلُّ سَبِیلًا﴿٧٢

* انسان را پس از خلقت او بسیار گرامی داشتیم و محیط آب و خشکی را جولانگاهش نمودیم و رزق و روزی پاکی را نصیبش کردیم و او را بر بسیاری از موجودات دیگر، برتری بخشیدیم و به وسیله نقشه راه معنویتی که توسط پیامبران، ترسیم نمودیم او را فضیلت کامل بخشیدیم تا راه تکامل مادی و معنوی را طی کند و برای ادامه حیات دنیوی که همان زندگی جاوید اخروی است، توشه برگیرد و از آن جا که حیات جاوید و رفاه کامل مرتبط با آن بر اساس عدل الهی و شایسته سالاری، استوار گردیده است به منظور تعیین صلاحیت و تفهیم موقعیت انسانها و گزینش قانونمند آنان هر گروهی همراه با پیشوای خود در پیشگاه الهی حاضر می گردد و کارنامه آنان به دست راستشان داده می‌شود تا متن و محتوایی که خود آنان از پیش، نگاشته اند را مطالعه نمایند. البته در چنین جایگاهی حق کسی به اندازه ذره ای پایمال نخواهد شد.

* بدیهی است که هرکس دیده خود را در این جهان به روی حقایق و دیدن جلوه های جمال حق بسته و نورِ هدایتگرِ راستی، درستی، مهرورزی و دادگری را ندیده است در آن جهان نیز جز تاریکی، چیزی نخواهد دید و راه جاودانگی را نخواهد یافت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای آنکه با لطف و کرم و مهرورزیت به تکریم ما انسان‌ها پرداخته ای! بیش از پیش کمکمان کن تا جهان فانی را با عدالت پیشگی و تلاش و پشتکار مناسبی، آباد کنیم و با عدالت گستری و سبک زندگی معنوی، از آن به عنوان مزرعه ای برای کشت  افکار و اعمال نیک، بهره برداری نماییم و چنان توشه ای برای حیات جاوید خود برگیریم که آنگاه که با پیشوایان خود در پیشگاهت حاضر میشویم و کارنامه خود را دریافت می کنیم در محضر کبریائیت روسفید و سربلند باشیم.


لینک‌های مرتبط با بهداشت عمومی:

کتاب جامع بهداشت عمومی (لینک دانشکده بهداشت)

کتاب حاضر که به عنوان منبع درسی و آزمون‌های علوم بهداشتی، پزشکی، دندانپزشکی و دوره های MPH با جلب همکاری بیش از 80 نفر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در سه جلد، 14 فصل، 108 گفتار و 2356 صفحه تالیف گردیده است، چاپ چهارم آن به یاری خداوند منان، در نیمه اول سال 1396، منتشر خواهد شد.

http://ph.sbmu.ac.ir/uploads/PUBLIC_HEALTH_INDEX1.htm

کتاب نوپدیدی و بازپدیدی بیماری‌ها و سلامت حرفه‌های پزشکی (4 جلد)

این کتاب به منظور تدریس در دوره های عالی بهداشت عمومی دستیاران بیماریهای عفونی، پزشکی اجتماعی و مدیرانِ معرفی شده جهت گذراندن دوره‌های عالی بهداشت عمومی، با همکاری بیش از سی نفر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تالیف گردیده و هم اکنون در دست بازنگری می‌باشد.

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary1/home/EMERGING_PICTURE.gif

کتاب جامع بهداشت عمومی (تعبیه شده در سایت Google)

کتاب حاضر که به عنوان منبع درسی و آزمون‌های علوم بهداشتی، پزشکی، دندانپزشکی و دوره های MPH با جلب همکاری بیش از 80 نفر از اعضاء محترم هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، در سه جلد، 14 فصل، 108 گفتار و 2356 صفحه به شیوه جهادی و بدون دریافت یا پرداخت حق التالیف و سایر هزینه‌ها، به صورت مکتوب و الکترونیکی تالیف و منتشر گردیده است، هم اکنون منبع درسی و آزمون‌های تمامی دوره‌ها و گرایش‌های تحصیلی می‌باشد و چاپ چهارم آن به یاری خداوند منان، در نیمه اول سال 1396، منتشر خواهد شد.

https://sites.google.com/site/iraniantextbookofpublichealth/textbook-of-public-health/public_health_index1-htm

کتاب دفاع بیولوژیک

تالیف این کتاب پس از وقایع ساختگی و سیاست بازی‌های 11 سپتامبر 2001 در آمریکا و تشکیل کمیته کشوری مقابله با بیوتروریسم، در سال 1381 با جلب همکاری اساتید دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور، صورت گرفت و طی سال‌های اخیر، در برنامه های نوآموزی و بازآموزی و کلاس‌های دوره های عالی بهداشت عمومی، به عنوان منبع درسی و آزمون‌ها مورد استفاده قرار گرفت و ویراست جدید آن نیز در دست بازنگری و تدوین، می‌باشد. 

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary3/bioterrorism/bioindex-htm

کتاب کاربردهای بالینی اپیدمیولوژی

تالیف این کتاب به طور همزمان با تدریس درسی تحت عنوان نحوه بررسی و کنترل همه‌ گیری‌ها برای دستیاران دوره MPH بیماریهای عفونی و پزشکی اجتماعی، از سال 1383 آغاز گردید و در سال 1388 به صورت مکتوب و الکترونیک، منتشر شد و علاوه بر آن در سال‌های اخیر در دوره های عالی بهداشت عمومی نیز تدریس شده است و هم اکنون در دست ویرایش و تجدید نظر می‌باشد.

نرم افزارهای محاسباتی سهل الوصولی ضمیمه این کتاب است که به منظور انجام تمرین‌های کلاسی و درک مطالب مرتبط با انواع مطالعات اپیدمیولوژیک و ازجمله اعتبارسنجی آزمون‌ها و ابزارهای تشخیصی قابل استفاده میباشد.

https://sites.google.com/site/applicationofepidemiology/clinical-epidemiology/index-clinical

کتاب اپیدمیولوژی بالینی و کنترل بیماری‌های عفونی

این مجموعه که ویراست اول آن حدود بیست سال قبل برای استفاده در محیط DOS در شبکه HBI معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، تالیف و طراحی گردید و از طریق دو عدد دیسکت برای استفاده در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، ارسال شده است، به عنوان منبع درسی و آزمون‌های درس اپیدمیولوژی بیماری‌های شایع در ایران مورد استفاده قرار گرفته و در واقع اساس بسیاری از مباحث مندرج در چاپ‌های مختلف کتاب اپیدمیولوژی و کنترل بیماری‌های شایع در ایران، کتاب جامع بهداشت عمومی، نوپدیدی و بازپدیدی بیماریها و ... را تشکیل میدهد.

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary7/mph_class/clinical_epidemio_inf-htm
Clinical Epidemiology of Infectious Diseases

کتب پزشکی نیاکان، تاریخ پزشکی و فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

شامل قانون در طب ابن سینا به سه زبان، کتاب الحاوی و کتب فارسی زکریای رازی، مروری بر پزشکی نیاکان، هدایت المتعلمین، ابنیه، مجموعه آثار حکیم جرجانی نظیر ذخیره خوارزمشاهی، اغراض طبی، یادگار، خُفیّ علائی و همچنین مخزن الادویه و بسیاری از منابع دیگر تحت عنوان بسترهای پژوهشی پزشکی نیاکان، آماده گردیده است.

https://sites.google.com/site/drhatamilibrary6/index-traditional
کتاب بیماری‌های عفونی مندل 2015    
 
با لمس تصویر جلد کتاب مندل بر صفحه موبایل یا تبلت و یا کلیک چپ موس، بر روی آن در لپتاپ یا دسکتاپ، فهرست  فصول 324 گانه ظاهر میشود و لذا با لمس یا کلیک شماره هریک از فصل‌های کتاب در سمت چپ فهرست، مبحث مربوطه بر صفحه مانیتور، ظاهر میشود و در این مرحله میتوانید از قابلیت خواندن، جُست و جو و پرینت فایل آکروباتی که در پیش  رو دارید استفاده نمایید. 
توضیح این که به منظور افزایش سرعت پردازش، حجم هر یک از فایل‌ها به نصف اندازه واقعی کاهش داده شده و از کیفیت تصاویر، قدری کاسته شده است.
https://sites.google.com/site/mandell20151/
 کتب مرتبط با تاریخ، فرهنگ و پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران
https://sites.google.com/site/islamicculturecivilization/islamic-culture-civilization-index
 


آدرس کانال تلگرام کتب الکترونیک موجود در این سایت: https://telegram.me/drhatamibooks 


دسته ها :
X