دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26171
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، شانزدهم شهریورماه 1396 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از طرح دوستی یا پذیرشِ مدیریت و سروری افراد بی ایمان، مگر در شرایط اضطرار و تاکید بر این که ”شدن انسان“ همواره سیر صعودی داشته و به سوی خدایی شدن به پیش می‌رود )

سوره آل عمران، آیه شریفه 28

لَّا یَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَن یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَلَیْسَ مِنَ اللَّهِ فِی شَیْءٍ إِلَّا أَن تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقَاةً وَیُحَذِّرُکُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِیرُ ﴿٢٨

بعضی از معانی واژه «ولی»: فردی که از جانب کسی در کاری تولیت (نمایندگی) دارد، متصرّف در امور کسی، حافظ و نگهبان، دوست، سرور، زعیم، بزرگتر

مومنین نباید در سبک زندگی اسلامی خود، با افراد بی ایمان، طرح دوستی بریزند و آنان را به عنوان مسئول مافوق، حامی و یار و یاور خود برگزینند و کسی که چنین کند مثل این است که ارتباط خود را با خداوند قادر متعال، گسسته است و لذا حمایت خداوند را از دست خواهد داد. البته در شرایط اضطرار که کافران به گونه ای بر اوضاع، مسلط شده اند که چاره ای جز مدارای با آنان نیست، مومنین می توانند به طور موقت و گذرا، ”حفظ ظاهر“ کنند و در غیر این صورت، عدول از این رهنمود الهی و نوعی شرک به حساب می آید و خشم آفریدگار توانا را بر می انگیزد. خشمی که باید از آن بپرهیزید و اجتناب کنید. این را نیز بدانید که؛ صیرورت شما یعنی تکامل روحی، فکری و معنوی انسان ها راه بی انتهایی است که به سوی خدایی شدن آنان به پیش می‌رود و انسان‌هایی که در مسیر توحید و عدالت، قرار دارند مبادا شان  و منزلت والای خود را نادیده بگیرند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

·        پروردگارا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ به ما توفیق آشنایی هرچه بیشتر با شیوه های زندگی قرآنی را به گونه ای مرحمت فرموده و بیاموزی که؛ تا عمق وجودمان اثر گذاشته و موجب چنان تغییر رفتاری بشود که ما نیز همچون سایر مومنین، در «مصیر» خودت قرار گیریم.

آفریدگارا! به ما کمک کن تا آنگونه که در این آیه و بسیاری از آیات شریفه قرآن، تاکید فرموده ای؛ در انتخاب و گزینش کسانی که آنان را ”ولی“ نامیده ای افراد شایسته، راستگو و درست کرداری  را برگزینیم که با توکل به ذات اقدس خودت،‌ هدفی جز خدمت و گسترش عدالت، نداشته باشند. (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X