دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 18120
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی: 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ 

 با عرض سلامصبح بسیار زیبای روز جمعه، بیست و چهارم فروردین ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت 
آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:  

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( خودداری از خیانت در امانات و آگاهی از این که عواطف بیش از حدّ و مال اندوزی بی رویة و غلبه آن بر منطق دین باوری، فتنه انگیز خواهد بود )


 سوره انفال، آیات 27 تا 29 

 یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَخُونُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِکُمْ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿٢٧﴾ وَاعْلَمُوا أَنَّمَا أَمْوَالُکُمْ وَأَوْلَادُکُمْ فِتْنَةٌ وَأَنَّ اللَّهَ عِندَهُ أَجْرٌ عَظِیمٌ ﴿٢٨﴾ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَانًا وَیُکَفِّرْ عَنکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ ﴿٢٩﴾  
* در دین باوری توحیدی، کلّ موجودیت انسان و ازجمله؛ تامین، حفظ و ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی او جزو موهبت‌های الهی است که یا در وجود انسان، مقدّر فرموده و یا از طریق پیامبران، به او ابلاغ کرده است و لذا همه هستی مادّی و معنوی او به منزله امانتی است که مستقیما از طریق خالق منان و یا به واسطه پیامبران و کتب آنان نزد او به ودیعه سپرده شده است و شکی نیست که در خصوص مسئولیت در قبال همسر، فرزند و حتی والدین و نزدیکان انسان و اموال و رازهای دیگران نیز همین حکم، جاری می‌باشد و در دیدگاه توحیدی، استفاده نادرست، از هریک از این مواهب، ”خیانت در امانت“ به حساب آمده است!. از طرفی همان اموال و اولادی که امانت نامیده شده است وقتی تحت تاثیر عواطف بیش از حدّ و افزون خواهی بی رویة بر منطق دین باوری، غلبه کند، فتنه انگیز، اعلام شده است و حال آن که تقوی انسان را به سوی تشخیص حق و باطل، رهنمون می‌گردد و موجبات بخشش و مهرورزی آفریدگار توانا را فراهم می‌نماید و در همین خصوص است که خداوند منان خطاب به افراد با ایمان می‌فرماید:  


* به عنوان یک اصل بدیهی و کاملا روشن و بی شبهه نباید به هیچ بهانه ای به امانات خدا و پیامبر و نیز امانت‌هایی که نزد یکدیگر دارید خیانت کنید و لازم است از آنچه که به شما تعلق دارد به درستی استفاده نموده و در حفاظت از آن نیز کوشا باشید ولی این را نیز بدانید که اگر دلبستگی و وابستگی شما به اموال و فرزندانتان که امانت الهی به حساب می آیند به قدری باشد که شما را از جاده عدالت محوری و دین باوری، دور نماید، فتنه به حساب خواهد آمد و در حقیقت اجر عظیم نزد خدائیست که همه خوبیها متعلق به اوست.  


* ... و اگر نگران این هستید که مبادا نتوانید بین احساس وظیفه در قبال امانت‌داری و عواطف و احساسات و ثروت اندوزی افراطی، افتراق قائل شوید، این را بدانید که اگر اهل ایمان و پرهیزگار باشید توان چنین تشخیص و افتراقی را کسب خواهید کرد و در سایه فضل و رحمت خداوندی، موجبات بخشش و مهرورزی آفریدگار مهربان را نیز فراهم خواهید نمود.  


با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:  
* خداوندا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در سایه تاثیرگذاری آموزه های معنوی و ممارست در آن، چنان بصیرتی مرحمت فرمایی که همواره در خصوص امانت داری، به معنای وسیع آن احساس وظیفه کنیم و با رعایت تقوای هرچه تمامتر، جزو عاملین به آن باشیم.  

* پروردگارا! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در تمامی منتخبین ما اعم از مسئولین اجرایی و نمایندگان مجلسین نیز چنین بصیرتی را تقویت فرمایی تا آراء مردم را مهمترین امانت آنان به حساب آورند و در حفظ و به ثمر رساندن آن تمامی تخصص، تعهد، تبحُّر و تقوای خویش را در طبق اخلاص گذاشته و خود را همواره در محضر مبارک خودت احساس نموده و با احتراز کامل از هرگونه سوگرایی، دوست بازی و فامیل گزینی و جناح گرایی‌های مخرّب، خود را نماینده تمامی ملّت بدانند و ضمن شایسته گزینی سازنده، در پیشگاه عدل خودت، انجام وظیفه نمایند. بارالها در انجام چنین وظیفه خطیری آنان را یاری فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X