دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26130
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي
سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، دهم اسفندماه 1395 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (برای حفاظت و حِراست از دین‌باوری، حق نداریم با پیروان سایر ادیان و یا کسانی که به موهبت دین‌باوری دست نیافته اند، با چهره نفاق، وارد مباحثه شویم و برداشتهای شخصی و بعضا بی اساس خودمان از مذهب را به نام دین، بیان کرده و سعی در تحمیل آن داشته باشیم )

سوره بقره، آیات 76 تا 79

وَإِذَا لَقُوا الَّذِینَ آمَنُوا قَالُوا آمَنَّا وَإِذَا خَلَا بَعْضُهُمْ إِلَىٰ بَعْضٍ قَالُوا أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللَّهُ عَلَیْکُمْ لِیُحَاجُّوکُم بِهِ عِندَ رَبِّکُمْ أَفَلَا تَعْقِلُونَ ﴿٧٦﴾ أَوَلَا یَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا یُسِرُّونَ وَمَا یُعْلِنُونَ ﴿٧٧ وَمِنْهُمْ أُمِّیُّونَ لَا یَعْلَمُونَ الْکِتَابَ إِلَّا أَمَانِیَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا یَظُنُّونَ ﴿٧٨ فَوَیْلٌ لِّلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَـٰذَا مِنْ عِندِ اللَّهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَّهُم مِّمَّا یَکْسِبُونَ ﴿٧٩

* قرآن در این چند آیه به انتقاد از علمای یکی از ادیان توحیدی صدر اسلام، پرداخته و در این خصوص که دین‌باوران واقعی و بخصوص علما و متولیان ادیان، حق ندارند برای حفظ باورهای مذهبی خود و دیگران از هر وسیله ای استفاده یا سوء  استفاده کنند و مثلا آنچه را که ارتباطی به خدا و پیامبر او ندارد به آنها نسبت دهند و همچنین لزومی ندارد با چهره دوگانه و منافقانه ای با مخالفین دین خود، وارد مذاکره گردند، تذکراتی داده و می‌فرماید: این افراد وقتی با مسلمانان، روبرو می‌شوند، می‌گویند: ما نیز ایمان آورده‌ایم؛ و چون با یکدیگر خلوت می‌کنند می‌گویند: چرا اطلاعات و اندوخته های علمی خود را در اختیار مسلمانان قرار میدهیم تا پس از فراگیری، از آن به عنوان حربه ای علیه خودمان استفاده کنند!؟ و سپس ادامه میدهد؛ آیا اینها نمی‌دانند که خدا بر تمامی کُنش‌ها و واکُنشهای آشکار و پنهان آنان آگاه است؟ و هرچند واکنش علمای آناناینگونه است، پیروان غیر آگاه آنان که بهره ای از مطالعه و درک کتاب آسمانیشان ندارند و تنها هنر آنان دین باوری ارثی و  خانوادگی و نه براساس تحقیق و انتخاب آگاهانه است، تنها پایبند ذهنیات باطل خود هستند.

* سرانجام، پس ارائه رهنمودهای لازم،‌ قرآن به آنان اخطار می‌کند و آشکارا می‌گوید: وای بر آن کسانی که نوشته های متعصبانه و همراه با سوگرایی‌های باطل خود را به خدا نسبت میدهند و بدینوسیله دین  خدا را به بهای اندکی می‌فروشند! اینها نه تنها خدمتی به آن دین مقدس نمی‌کنند بلکه بدینوسیله ایمان خود را نیز از دست می‌دهند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! کمکمان کن تا ما نیز مبادا همچون علمای آن اقلیت مذهبی صدر اسلام، دین باوری را براساس برداشت‌های بی اساس خودمان به  نام خدا و پیامبر او به دیگران تحمیل کنیم.

* خداوندا! کمکمان کن تا اگر در جایگاهی قرار گرفتیم که باید از کیان توحید، نبوت و امامت، ‌دفاع کنیم در درجه اول خودمان در سایه مطالعه و پژوهش، به مرحله بالایی از یقین، دست یابیم و آنگاه با آمادگی لازم، یقینی کامل و استدلال های منطقی در مقام بیان حقایق و نه  تحمیل عقاید، به این امر مهم،‌ اقدام نماییم.

* پروردگارا! در ایام فاطمیه، از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم درجاتی از شفافیت، دین باوری و یقین زهرای اطهر (ع) را نصیب ما نیز بگردانی ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X