دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26072
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز سه شنبه، هیجدهم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ثنویت، تثلیث و عقاید شرک آلود دیگر، مغایر با مدیریت منسجم و نظم حاکم بر جهان است. خداوند منّان، قرآنی را نازل کرده است که سایر کتب آسمانی را تایید می‌کند. کفرپیشگانی که حقوق اجتماع را آگاهانه پایمال می‌کنند مستوجب عذاب شدیدی خواهند بود )

سوره آل عمران، آیات 2 تا 4

اللَّهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ﴿٢ نَزَّلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَیْنَ یَدَیْهِ وَأَنزَلَ التَّوْرَاةَ وَالْإِنجِیلَ ﴿٣﴾ مِن قَبْلُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَأَنزَلَ الْفُرْقَانَ إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا بِآیَاتِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ وَاللَّهُ عَزِیزٌ ذُو انتِقَامٍ ﴿٤

(توحید) نام مبارکِ الله، ممکن است در گویش‌ها و لهجه های مختلف، با واژه های دیگری بر زبان و قلم، جاری شود (خدا، اهورمزدا،‌ یَهُوَ ...) ولی مهم این است که همه موحدین، بدانند و آگاه باشند که جز ذات اقدس او که همواره زنده و پاینده است هیچ موجود و پدیده دیگری شایستگی خدایی را ندارد و چنین چیزی با نظم حاکم بر کائنات و ارتباط متقابل بین اجزاء و پدیده ها نیز مغایرت خواهد داشت و لذا مومنین نیز نباید هیچ موجود و پدیده ای را تا مقام خدایی بالا ببرند.

* (نبوت و کتاب) ای پیامبر! آن خدای واحدی که در آیه قبل به آن اشاره شد با هدف برقراری ارتباط بین خود و انسان‌ها و روشن شدن حقیقت و ”ارائه نقشه راه“، پیامبرانی را از بین خود انسان‌ها برگزیده و قرآنی را بر تو نازل کرده است که سایر کتب آسمانی و ازجمله تورات و انجیل هدایتگر را تایید می‌کند و وجوه افتراق بین حق و باطل را ارائه میدهد و لذا با توجه به این که اصول و مبانی زندگی معنوی در طول تاریخ بشر، توسط پیامبران در زمان حیاتشان و به وسیله کتب آسمانی برای دوران پس از رحلت، شهادت یا غیبتشان ابلاغ گردیده و به کرّات از تمامی انسان‌ها دعوت به مطالعه و تحقیق در محتوای این کتب و تفکّر، ارتباط کلامی و عمل نیک و صیرورت الی الله گردیده است تا همگی در کمال صلح و صفا و عدالت گرایی و دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های فردی و اجتماعی، دنیای امن و آرامی را بسازند، کسانی که آگاهانه از این آموزه ها و پیمودن راه راستی و درستی، عدول نموده و نظم عادلانه اجتماعی را بر هم زده اند (کُفرپیشگان)  متحمل زیان‌های فردی بسیار شدید و اجتناب ناپذیری خواهند شد. چرا که ”عزتمندی و کرامت خلق“ که جلوه ای از ”عزّت خداوندی“ است را زیر پا گذاشته و مستوجب تنبیه گردیده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! تو را به یگانگیت می‌ستاییم و بر پیامبران عالیقدرت درود می‌فرستیم و از پیشگاهت درخواست می‌کنیم؛ توفیق پژوهش در کتب آن‌ها و بویژه قرآن را به ما مرحمت فرمایی تا نقشه راه معنویت و عدالت را با تمام وجود، درک کنیم و سبک زندگی خود را بر اساس آن پی ریزی نماییم.

* خداوندا! توفیق درک هرچه بیشتر اهمیّت محور مشترک توحید را به گونه ای به ما پیروان محمد (ص) و عیسی و موسی و زرتشت،‌ علیهم السلام و سایر پیروان ادیان توحیدی مرحمت فرما تا با برگزاری هرچه باشکوه‌تر سمینارها و کنگره‌های گفت و گوی ادیان و شناخت و درک هرچه عمیق‌تر نبوت، رسالت و رهنمودهای مشترک آن پیامبران عالیقدر، به سوی جهانی شدن توحیدی و صلح و صفا و سازندگی جهانی وتوسعه پایدار توحیدی به پیش برویم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X