دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 34315
تعداد نوشته ها : 814
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام، فرارسیدن ماه مبارک نزول قرآن، بر شما مبارک باد

صبح زیبای روز سه شنبه، هفدهم اردیبهشت ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هرچند نمازهای یومیه، به منزله ستون اصلی ایمان به ذات اقدس الهی در نظر گرفته شده است ولی روزه به منظور خودسازی بیشتر و تقویت بنیه تقوای الهی، نه تنها در شریعت محمّدی (ص) بلکه در سایر ادیان الهی هم واجب، اعلام شده و وجوب آن به اهل ایمان، ابلاغ گردیده ولی در عین حال تکلیف از بیماران و مسافرین، ساقط شده است )

سوره بقره آیات شریفه 183 تا 184

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ﴿١٨٣ أَیَّامًا مَّعْدُودَاتٍ فَمَن کَانَ مِنکُم مَّرِیضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِینَ یُطِیقُونَهُ فِدْیَةٌ طَعَامُ مِسْکِینٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَیْرًا فَهُوَ خَیْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُوا خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿١٨٤ 

* ای مومنین! روزه را بر شما واجب کردیم، همانگونه که بر امت های موحد قبل از شما نیز واجب کرده ایم، تا به وسیله آن پرهیزگار شوید و همواره تقوای الهی را پیشه خود کنید.

* زمان روزه داری، روزهای معدودی است که فقط افراد سالمی که در مسافرت نیستند موظف به ادای آن می‌باشند ولی از طرفی با توجه به نقش سازنده این عبادت مهم، کسانی که طی این ایام در بیماری و یا در سفر به سر می‌برند باید در ایامی خارج از ماه مبارک رمضان، قضای آن را به جا آورند و از مزایای آن بهرمند شوند.

نکته مهم دیگر این که کسانی که طاقت ادای این فریضه مهم و قضای آن را ندارند باید با اطعام نیازمندان و گرسنگان جامعه ” فدیه “ آن را بپردازند که هرچند، ظاهرا جای روزه ی نگرفته را می‌گیرد ولی اثرات آن بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی انسان به اندازه روزه نیست و لذا حتی چنین افرادی هم اگر بتوانند در ایامی که توان بیشتری دارند روزه های واجبِ نگرفته را بگیرند بهتر از پرداخت فدیه است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! ای یگانه بی همتا! از این که بار دیگر توفیق مهمانی در ماه خودسازی را به ما مرحمت فرمودی تو را سپاس می‌گوییم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم روزه ما فقط روزه دستگاه گوارش، نباشد بلکه ریاضتی برای خودسازی در تمامی ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و تمرینی برای تقویت هرچه بیشتر پندار، گفتار و کردار نیکی باشد که همه پیامبران را جهت ابلاغ آن مبعوث فرمودی.

* پروردگارا! روزه ما را در اوّلین روز ماه مبارک، در زُمره روزه های حقیقی که مقبول درگاه توست قرار بده و اقامه نمازمان را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما و ما را از خواب غفلت و فراموشی یاد حق، هوشیار و بیدار ساز و توفیق ادای حق الناس و بخشودگی حق الله را عنایت فرما.

* خدایا! آن ده که آن بِه ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X