دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 34323
تعداد نوشته ها : 814
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح زیبای روز چهارشنبه، هیجدهم اردیبهشت ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اهل ایمان بر این عقیده اند که خداوند، در ماه رمضان، «زمان» را تبدیل به «مکان» کرده و تاریخ وحی را در جغرافیای چنین مکانی گنجانده و صراحتا فرموده است، ماه رمضان، ماه نزول قرآن است! و نیز معتقدند که هرچند عبادت روزه، فریضه سنگینی است ولی خداوند مهربان، قصد تحمیل نداشته و آن طبیب حکیم، برای افراد بیمار و ناتوان استراحت پزشکی، تجویز فرموده است )

سوره بقره آیه شریفه 185

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَىٰ وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَن کَانَ مَرِیضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ. یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلَا یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُکَبِرُوا اللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ ﴿١٨٥﴾

ماه مبارک رمضان، همان ماهی است که قرآن کریم در آن نازل شده است ــ همان قرآنی که اصول و مبانی تشیخص بین حق و باطل و نقشه راه و آئین شیوه زندگی صحیح اسلامی است ــ پس آنگاه که این ماه فرا میرسد به نیّت تقرب الهی و ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خود و جامعه، روزه بگیرید و از فیوضات فردی و اجتماعی آن برخوردار شوید.

البته اگر بیمار هستید و یا در مسافرتی به سر می برید هیچ نگرانی ای به خود راه ندهید و اندوهناک نیز نباشید. به این امید که در اوّلین فرصتی که چنین محدودیت هایی را ندارید روزه های ناگرفته را به جا آورید. خداوند در عین حال که رشد و تعالی شما را اراده کرده است ولی هرگز بر شما سخت نگرفته و راه را برای اتصال به ریسمان الهی برایتان باز گذاشته است. پس به تعداد روزهایی که عذر شرعی داشته و نتوانسته اید روزه بگیرید، قضای آن را به جا آورید و شکر خدای رحمان را که چنین فرصتی را به منظور خودسازی برای شما فراهم کرده است نیز به جا آورید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که سلامتی و توان روزه داری را به ما مرحمت فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه مقدست درخواست میکنیم توفیق مطالعه عمیق و دقیق آیات قرآن را نصیب ما کنی تا با درک هرچه بیشتر فلسفه وحی و فهم هرچه عمیق تر احکام و دستورات قرآنی و به کارگیری آن‌ها در سبک زندگی معنوی با پندار، گفتار و کردار نیکِ برخاسته از عمل به قرآن، موجبات خودسازی و اصلاح جامعه را فراهم کنیم و در کنار سایر انسانها با احساس امنیت کاملی به انجام وظایف محوله بپردازیم.

* بارالها! در دومین روز ماه مبارک رمضان؛ بر توفیقات ما بیفزا تا با اعمال نیکمان موجبات خوشنودیت را فراهم کرده و از امور تنش زایی که موجبات خشمت را فراهم میکند بپرهیزیم و به مطالعه و پژوهش در عمق آیات قرآن نیز نائل گردیم ... برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X