دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 35965
تعداد نوشته ها : 839
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک ‌شنبه، نوزدهم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (واجب بودن وصیت در زمان حیات، لزوم عادلانه بودن و صیت و محدود بودن آن به بخشی از اموال و نه تمامی اموال)

سوره بقره، آیه 180

کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِن تَرَکَ خَیْرًا الْوَصِیَّةُ لِلْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ بِالْمَعْرُوفِ ۖ حَقًّا عَلَى الْمُتَّقِینَ ﴿١٨٠ 

خداوند متعال در آیه 180 سوره بقره، موضوع وصیت قبل از خاتمه حیات دنیوی را بر هر فرد مسلمانی، واجب اعلام فرموده و این دستور را با فرمان موکّد « کُتِبَ عَلَیْکُمْ » آغاز کرده است. همان واژه ای که بارها در قرآن برای واجب بودن روزه، نماز، جهاد، قصاص و احکام الهی دیگر به کار برده است، یعنی توصیه نکرده و نگفته است بهتر است در این مورد، اقدام کنید بلکه صراحتا فرموده است این یک فرمان شفاهی ساده نیست بلکه به منزله یک حُکم کتبی است که وصیت کنید، در شرایطی که اگر پدر و مادرتان در قید حیاتند در حضور آن‌ها و سایر اعضای خانواده یا خویشاوندان و نزدیکانی نظیر فرزندان و همسر و امثال اینها اقدام کنید و بعد ادامه میدهد وصیتی که عادلانه و منطبق بر موازین شرعی باشد، نه هر وصیت دلخواهی! و به همین دلیل است که هرچند انسان در زمان حیاتش اختیار کل اموالش را دارد ولی هیچکس حق ندارد در محدوده ای بیش از یک سوم اموال خود، وصیتنامه ای را تنظیم کند و انتظار داشته باشد بدون هیچگونه تغییری پس از مرگش اجرا شود! و هیچ پدر و مادری حق ندارند فرزندی را از ارث محروم کند چون خلاف آن عدالت و عُرفی است که در این آیه توصیه شده و واژه های پایانی این آیه چیزی جز تاکید بر پرهیزگاری نیست یعنی کسانی که اولا وصیت کنند و وصیت نامه ای داشته باشند و ثانیا در آن وصیت نامه، جانب عدالت را مراعات کنند جزو پرهیزگارانند و اگر نکنند نیستند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! از این که صرفا به قرائت عادتی قرآن بپردازیم و احکام و رهنمودهای عملی و التزام عملی به حدود الهی را نادیده بگیریم به خودت پناه می‌بریم زیرا به ما آموخته ای که قرآن را نه فقط برای خواندن بلکه به منظور فهمیدن و عمل کردن و تکامل معنوی ما انسان‌ها و صیرورت الی الله نازل فرموده ای (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). دسته ها :
X