دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 35970
تعداد نوشته ها : 839
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دو‌شنبه، بیستم خردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تکلیف شرعی کسانی که به هنگام وصیت کردن فردی حضور دارند و یا جزو شهود هستند و یا بطور کاملی در جریان اصل وصیت می‌باشند چیزی جز شهادت شفاف، صحیح و دقیق نمی‌باشد)

سوره بقره، آیه 181

فَمَن بَدَّلَهُ بَعْدَ مَا سَمِعَهُ فَإِنَّمَا إِثْمُهُ عَلَى الَّذِینَ یُبَدِّلُونَهُ إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿١٨١

** همانگونه که در توضیحات روز قبل یادآور شدیم؛ خداوند منّان در آیه 180 سوره بقره بر لزوم وصیت در زمان حیات، تاکید کرده و همچون یک فرمان کتبی، جهت اجرا به انسان‌ها ابلاغ فرموده است و در ادامه همان فرمان، در آیه 181 تکلیف فرد یا افرادی را تعیین و اعلام می‌کند که در جریان چنین وصیتی قرار می‌گیرند و رای و نظر و شهادت و تصمیم گیری آن‌ها میتواند مسیر اجرای وصیت‌نامه را تغییر دهد! و لذا می‌فرماید:

اگر فرد یا افرادی در جریان وصیتی قرار گیرند ولی محتوای آن را تغییر داده و به ورثه،‌ تحمیل کنند و طبق وصیت‌نامه عمل نشود، هیچ گناهی شامل حال فرد متوفی نمیشود بلکه گناه این نافرمانی و عدول از مندرجات وصیت‌نامه شرعی، که طبق حکم الهی و موازین شرعی، تنظیم شده است بر عهده کسانی است که آن را تغییر داده اند تا به گونه دیگری اجرا شود و یا اصلا اجرا نشود و همچون بقیه ماتَرَک بین وارث‌ها تقسیم گردد!. غافل از این که چنین گناه آشکاری را در پیشگاه خداوند شنوا و آگاهی مرتکب خواهند شد که نقشه راه را با شفافیت هرچه تمامتر، ترسیم و جهت اجرا،‌ ابلاغ فرموده است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! کمکمان کن تا اگر با وصیت مشروع و عادلانه ای مواجه شدیم به احترام این آیات شریفه‌ و شادی روح متوفی، آن را محترم و مقدس تلقی کنیم و به حکم خودت هرگونه تغییر،‌ تبدیل، عدول یا عدم اجرای آن را ممنوع و حرام در نظر بگیریم.

خداوندا! اگر درجایگاه شاهدان عینی وصیتی یا وصیت‌نامه ای قرار گرفتیم به ما کمک کن تا از جاده عدالت، خارج نشویم و حتی اگر از نظر مادّی به زیانمان بود آنچه را که شاهد آن بوده ایم به درستی و در پیشگاه خودت شهادت دهیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ). دسته ها :
X