دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 35966
تعداد نوشته ها : 839
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، بیست و دوم خرداد ماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (اتمام حجت خداوند و شفاف سازی موضوع ارث و ارثیه و وصیت و عمل کردن به آن و تاکید بر این که تفاوت بین عمل کردن یا نکردن به وصیت‌نامه مشروع، به منزله انتخاب بهشت یا دوزخ است)

سوره نساء، آیات 13 و 14

 تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ وَمَن یُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ یُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَذَٰلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ ﴿١٣  وَمَن یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَیَتَعَدَّ حُدُودَهُ یُدْخِلْهُ نَارًا خَالِدًا فِیهَا وَلَهُ عَذَابٌ مُّهِینٌ ﴿١٤

در آیه 13 از سوره نساء‌ پس از آن که در آیات قبلی به موضوع وصیت و حدود اختیارات و نحوه تقسیم ماتَرَک، پرداخته و فرمان مکتوب خود را ابلاغ کرده است صراحتا می‌فرماید « تِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ » اینها حد و حدود الهی هستند! اینها راه و چاهی هستند که در مسیر شما قرار گرفته اند، اینها قوانینی هستند که خداوند عادل و مهربان برای اجرا و نه خواندن و انتظار ثواب داشتن، وضع کرده و توسط پیامبرش (ص) به شما ابلاغ نموده است! بنابراین شکی نداشته باشید که اگر امر خدا و پیامبرش را اطاعت کنید در زندگی جاوید پس از خاتمه حیات دنیوی، به بهترین و باصفاترین و آرامترین جایگاه،‌ دست خواهید یافت که در نوع خود توفیق و سعادت بی حدّ و اندازه ای است که نصیب شما خواهد شد (الْفَوْزُالْعَظِیمُ).

* و در آیه 14 که ادامه فرمان شفاف آیه قبل است آشکارا می‌فرماید کسانی که از حدود الهی تجاوز کنند یعنی موضوع وصیت و ارث و تقسیم ماتَرَک را خارج از حد و حدودی که در این آیات ابلاغ شده است، اجرا نمایند در پیشگاه خدا و پیامبر او گناهکار و عصیانگر به حساب می‌ آیند و در حیات پس مرگشان جایگاهی جز دوزخ، نخواهند داشت.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* بارالها! توفیق درک آیات قرآن و التزام عملی به آن‌ها را به ما مرحمت فرما تا همواره در راستای عدالتخواهی و عدالت گستری و تشکیل جامعه ای سالم قدم برداریم و حدودی که در راستای زندگی پویا و مولد همراه با احساس امنیت و رعایت حقوق فردی و اجتماعی است را مراعات نماییم.

* آفریدگارا! توفیق تعمق در آیات قرآن و دریافت صحیح و شفاف پیامهای قرآنی را به گونه ای به ما مرحمت فرما که خواندن آن‌ها را نه برای کسب ثواب و آمرزش اموات، بلکه به منظور پیدا کردن راه درست زیستن و پیدا کردن نقشه راه و تشخیص راه صحیح از بی‌ راهه های گمراهی مطالعه کنیم و بر آن اساس به صیرورت الی الله، بپردازیم ... آمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X