دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72622
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام و تبریک میلاد با سعادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت، امام رضا (ع)

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، بیست و سوّم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تاکید بر هجرت از هرگونه ظلمی به سوی عدل الهی، تفکر، تعقل، آگاهی، شکیبایی و توکل به ذات اقدس خداوندی )

 سوره نحل، آیات 41 تا 44

وَالَّذِینَ هَاجَرُوا فِی اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا ظُلِمُوا لَنُبَوِّئَنَّهُمْ فِی الدُّنْیَا حَسَنَةً وَلَأَجْرُ الْآخِرَةِ أَکْبَرُ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ ﴿٤١ الَّذِینَ صَبَرُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ﴿٤٢﴾ وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ إِلَّا رِجَالًا نُّوحِی إِلَیْهِمْ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِن کُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ ﴿٤٣ بِالْبَیِّنَاتِ وَالزُّبُرِ وَأَنزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٤٤

آنان که پس از تحمل مظالم فراوان و غیرقابل تحمل، به خدا پناه برده و در راه او و به سوی او هجرت کرده اند خیر دنیا را نصیب خودشان نموده اند و حال آن که لازم است آگاه باشند که؛ آنچه در سایه علم و آگاهی و تحقیق همراه با عدالت محوری، نصیبشان خواهد شد در حیات جاوید، قابل مقایسه با پاداش دنیوی آنان نخواهد بود.

قابل تاکید است که این اجر بزرگ در دنیا و عقبی به کسانی تعلق می‌گیرد که از نعمت آگاهی، شکیبایی و توکّل که همان دمیدن روح معنویت، در کالبد تلاش‌های مثبت و تکیه بر قدرت لایزال الهی است، برخوردار باشند.

ای پیامبر! ما پیش از تو تو نیز پیامبرانی را با دلایل و براهین لازم به منظور هدایت انسان ها به سوی آن‌ها فرستادیم و نقشه راه و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و عدالت گرایی و سایر پندارها، گفتارها و رفتارهای نیک را از طریق وحی به آنان ابلاغ نمودیم و از آنجا که علمای هر امتی در جریان چنین امر خطیری هستند، قادر به پاسخ گویی به کسانی که قصد پژوهش در این امور را دارند، خواهند بود به نظرات آنان رجوع شود و حقایق مندرج در کتب آسمانی پیشین و شواهد و دلایل دیگر نیز منابع پژوهشی مناسبی را در این خصوص، تشکیل میدهند ... و علاوه بر همه این ها قرآنی را بر تو نازل کرده ایم تا بوسیله آن رهنمودهای الهی را به آنان ابلاغ کرده و دعوت به تفکر،‌ تعقل و تدبر در همه پدیده ها نمایی.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! گرایش به عدالت و مهرورزی و مردم دوستی را به گونه ای در حکومت‌ها و حاکمان، گسترش داده و نهادینه فرما که هرگز ظلم غیرقابل تحملی و هیچگاه هجرت ناشی از ناامنی ای وجود نداشته باشد و هجرت ها همواره به سوی معنویت و از بدی ها به سوی خوبی ها باشد.

آفریدگارا! ای آنکه آگاهی، شکیبایی و توکل را لازمه رستگاری دانسته ای! در راه علم آموزی و کسب آگاهی و تلاش و پشتکار و پایداری و شکیبایی در مقابل ناملایمات، ما را یاری کن و توفیق توکل به ذات اقدست به منظور دمیدن روح معنویت در کالبد فعالیت‌های مثبت فردی و اجتماعی را مرحمت فرما تا بدینوسیله در سبک زندگی معنویمان همواره خود را در محضر مبارکت احساس کنیم و راه انسانیت را با موفقیت هرچه بیشر، بپیماییم.

خداوندا! سالروز میلاد ملکوتی هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت ـ امام رضا علیه السلام ـ را بر ما مبارک گردان و توفیق آشنایی و به کارگیری رهنمودهای آن امام هُمام را بیش از پیش، مرحمت فرما و آن امام رئوف را شفیع ما قرار بده (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X