دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72513
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، بیست و چهارم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (ارتباط با مردم، بدون چشم داشت و به عنوان یک وظیفه انسانی جهت رفع نیازمندیهای آنان، اقدام به رفع نیازهای افراد جامعه در حد توان و بدون تحقیر، سرزنش و طعنه و انتظار بازپس گیری یا جبران از آنان )

 سوره بقره، آیه 265 تا 266

وَ مَثَلُ الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَ تَثْبِیتًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ کَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُکُلَهَا ضِعْفَیْنِ فَإِن لَّمْ یُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ ﴿٢٦٥﴾ أَیَوَدُّ أَحَدُکُمْ أَن تَکُونَ لَهُ جَنَّةٌ مِّن نَّخِیلٍ وَ أَعْنَابٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ لَهُ فِیهَا مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ وَ أَصَابَهُ الْکِبَرُ وَ لَهُ ذُرِّیَّةٌ ضُعَفَاءُ فَأَصَابَهَا إِعْصَارٌ فِیهِ نَارٌ فَاحْتَرَقَتْ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ ﴿٢٦٦

مَثَل آنان که مالشان را در راه خشنودی خدا و نه اقدام ریاکارانه، انفاق می‌کنند و با کمال اطمینان خاطر، دل به لطف خدا شاد می‌دارند مثل بوستانی است که در زمین مرتفع و حاصلخیزی دایر شده باشد و باران فروان و به هنگامی بر آن ببارد و حاصلی دو چندان مقدار مورد انتظار، به بار آورد و حتی اگر باران فراوانی هم بر آن نبارد، باز هم به ثمر میرسد و محصول قابل انتظاری از آن حاصل میشود. پس هرگاه در موضع انفاق قرار گرفتید از اقدامات نمایشی و ریاکارانه، بپرهیزید و خود را در محضر خدایی احساس کنید که ناظر بر تمامی اعمال انسان ها است.

آیا هیچ یک از شماها می‌خواهید در عین حال که دارای باغ سرسبز و خرّمی هستید که مملو از درختان خرما، انگور و انواع و اقسام درختان میوه دیگری است و نهرهای آبی در آن روان است، آن گاه که ضعف و ناتوانی سالخوردگی بر شما مستولی گردیده و دارای خانواده آسیب پذیری هستید که تنها منبع درآمد آن‌ها را چنین باغی تشکیل میدهد ناگهان در اثر صاعقه و باد آتشباری طعمه آتش شود و تمام هستی خود را از دست بدهید؟ پس از ریاکاری بپرهیزید و این را بدانید که قبل از این که به چنین انحرافات غیرقابل بازگشتی دچار شوید، خداوند منان آیات خود را برای شما این چنین روشن بیان می‌کند تا با مطالعه، تفکر و تعقل، راه خود را بیابید و در سبک زندگی معنویتان به کار بندید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! چنان بصیرتی مرحمت فرما تا مردم ما به نحو احسن، با حقوق اجتماعی ـ اقتصادی خود آشنا شوند و در سایه آگاهی و حرکت آفرینی ناشی از این طرز تفکر، چنان عدالتی حکمفرما شود که هیچ انسان نیازمندی یافت نگردد و تا زمان دست یابی به این هدف و تحقق این آرزو به متمولین جامعه توفیق آشنایی با وظایف انسانی خود را مرحمت فرما تا در سایه اندیشه و تفکری که در این آیات بر آن تاکید فرموده ای در حل موقت نابسامانی‌های اقتصادی مردم، به گونه ای احساس وظیفه کنند که بدون هیچ منّت تحقیرآمیز و سرزنش آزاردهنده ای در رفع نیازمندی قشر آسیب پذیر جامعه قدم بردارند تا نیازمندی مردم، آنان را و جامعه را به فساد نکشاند.

آفریدگارا! چنان توفیقی مرحمت فرما تا اگر در راه عدالت‌خواهی و عدالت‌پیشگی، رنج و مشقت و یا خسرانی را متحمل شده ایم این زیان و ضررهای ظاهری را به حساب جامعه نگذاریم و با دید مطالبات خود از جامعه به آن نگاه نکنیم چرا که به قول خودت در قرآن کریم، حتی اگر به نیّت صدقه هم باشد با منّت گذاشتن و آزار دادن گیرندگان صدقه، اجر و ثواب چنین عمل انسانی عظیمی را باطل خواهیم کرد! (لاتُبطلوا صَدُقاتَکُم بِالمَنِ والاَذا ...) چه رسد به انجام وظیفه که بدون شک، حق هرگونه منّت‌گذاری ای را از ما سلب خواهد کرد! پس چنان سعادتی مرحمت فرما تا به واسطه آنچه که اشاره شد خود را طلبکار این و آن تلقی ننماییم و شکر توفیق انجام وظیفه را با قرائت آیه شریفه« رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ » به جا آوریم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X