دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72588
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، سی ام تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (افزون بودن مضرات مُسکرات بر منافع آنها، نگاه ویژه خداوند به بخشش یکدیگر، لزوم تفکر و تعقل و تحقیق در رهنمودهای الهی در امور دنیوی و اخروی و همکاری، همیاری و حمایت از افراد بی سرپرست و پرداختن به اصلاح امور آنان)

 سوره بقره، آیات 219 تا 223

یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَکْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا وَ یَسْأَلُونَکَ مَاذَا یُنفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١٩﴾ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَ یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْیَتَامَىٰ قُلْ إِصْلَاحٌ لَّهُمْ خَیْرٌ وَإِن تُخَالِطُوهُمْ فَإِخْوَانُکُمْ وَاللَّهُ یَعْلَمُ الْمُفْسِدَ مِنَ الْمُصْلِحِ وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَأَعْنَتَکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ ﴿٢٢٠  

ای پیغمبر در جواب پرسش مربوط به حُکم شُرب خَمر و بُردوباخت، بگو: اقدام به هر یک از آن‌ها از سویی به منزله انحراف شدید از راه صواب است و از سوی دیگر زیان‌هایی نیز به همراه دارد، ولی زیان گناه مورد اشاره به مراتب بیش از منفعت آنهاست.

و نیز سؤال می‌کنند که چه چیزی در راه خدا انفاق کنند و ببخشند؟ بگو: خود ”عفو و بخشش“ را انفاق کنید! یعنی این که از خطاهای قابل گذشت یکدیگر بگذرید، همدیگر را ببخشید و در کنار هم جامعه ای مملو از صلح و صفا و عاری از تنش‌های مختلف را ایجاد کنید. خداوند منّان، آیات خود را با این روشنی و وضوح برای شما بیان می‌کند تا در مورد آن‌ها تحقیق کنید و بیندیشید (تفکر) و پس از تحقیق، این رهنمودها که اصول و مبانی سبک زندگی معنوی هستند را بپذیرید و در امور دنیوی و اخروی به کار بندید.

و سؤال می‌کنند که با یتیمان، چگونه رفتار کنند؟ بگو: بهتر است در اصلاح حال و مصلحت مآل آن‌ها بکوشید و همچون یک برادر دینی، آن‌ها را تحت حمایت خود قرار دهید و با آنان معاشرت نمایید و در پیشگاه خدایی که بر فساد و صلاح شما آگاه است به اصلاح امور آنان بپردازید و در شرایطی که مورد لطف خدا قرار گرفته و موانع و سختی‌های پیش روی شما برداشته شده است در پیشگاه خداوند توانا و دانا موجبات رشد و تربیت آنان را فراهم نمایید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای قادر متعال! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم در سبک زندگی معنویمان به ما کمک کنی تا همواره از هرگونه رابطه اقتصادی ای که به معنی بُرد و باخت طرفین و انحراف از جاده کسب حلال است و نیز از تمامی مشاغل کاذب دیگر بپرهیزیم.

خداوندا! چنان تواضع و گذشت و جوانمردی ای مرحمت فرما تا خطاهای قابل بخشش یکدیگر را نادیده گرفته با تمسک به این آیات شریفه در واقع «بخشش» را به یکدیگر هدیه کنیم و موجبات امنیت فردی و اجتماعی و رضایت ذات اقدست را فراهم نماییم.

بارالها! به ما کمک کن تا در صورتی که دخالت در زندگی و  امور اقتصادی فرد یا افراد بی سرپرستی در مسیر زندگی ما قرار گرفت، در پیشگاه خودت و آنگونه که راهنمایی فرموده ای از آنان حمایت نموده موجبات رشد و ترقی آن‌ها را فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X