دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72525
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، چهارم امردادماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( هرچند تا قبل از بعثت حضرت محمد – ص - که فکر انسان‌ها از تکامل یافتگی کمتری برخوردار بود پیامبران برای ابلاغ پیامهای الهی باید با انجام کارهای خارق العاده ای به اسم معجزه، افکار متفرّق آن‌ها را متمرکز می‌کردند و سپس پیام را ابلاغ می نمودند ولی در شیوه آموزش قرآنی که انتخاب راه و بی راهه بر عهده خود انسان‌ها گذاشته شده است پیام‌ها و رهنمودها در نهایت صداقت، ابلاغ ‌گردیده و از ما انسان‌ها خواسته شده است برای درک آن‌ها از معجزات جاویدی به نام تفکّر، تعقّل و تدبّر که در درونمان نهفته است بهره بگیریم )

 سوره نساء، آیه 82

أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَلَوْ کَانَ مِنْ عِندِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلَافًا کَثِیرًا ﴿٨٢

خداوند منان، هرچند نقشه راه هدایت انسان ها و اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را در قالب رهنمودها و پیام‌های خود از طریق پیامبران الهی به انسان‌ها ابلاغ فرموده است ولی بدون هیچگونه الزام و اجباری انتخاب راه و تحقیق در مورد رهنمودهای مورد اشاره را با دعوت به تفکر، تعقل و تدبر، بر عهده خردمندان جامعه و بعضا بر عهده تمامی انسان‌ها گذاشته است تا دین باوری را نه از راه تقلید و ارثیه خانوادگی، بلکه با بهره گیری از پژوهش عمیق در این آیات و در تمامی کائنات، کسب کنند و به یقین برسند و در این آیه شریفه نیز موضوع پژوهش در آیات و احکام و حکایت‌های قرآنی را به صورت یک سوال پژوهشی شفاف، مطرح فرموده و می‌پرسد:

آیا برای درک آیات الهی در موضوعات قرآنی، تفکر و تعقل و تامل نمی‌نمایند؟ کتابی که آنقدر شفاف و مشخص است که هیچ اختلافی بین هیچیک از کلمات و جملات آن یافت نمیشود و همگی با یکدیگر، هماهنگ و مکمل همدیگر می‌باشند! و حال آن که اگر زائیده فکر مخلوق بود و از جانب پروردگار یکتا نازل نشده بود، اختلاف بسیار زیادی بین آیات، در سوره‌ها و صفحات آن یافت می شد! در حالی که اینگونه نیست و تمامی آیات این کتاب دارای یک ”ارتباط موضعی“ و یک ”ارتباط عمومی“ با یکدیگر هستند و بعضی از آیات، در واقع تفسیر آیات دیگر می‌باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آفریدگاری که خود، مدبّر امور و تفصیل کننده آیاتی و ما را نیز به آن مسیر، امر فرموده ای، راه تدبّر را برای ما نیز هموار گردان تا اصول اساسی دین باوری را از راه تحقیق، بیاموزیم. چرا که از طریق پیامبرانت به ما آموخته ای که تقلید در اصول دین، در هیچ آئینی جایز نیست و باید از راه تحقیق، به این مرحله از شناخت، دست یابیم.

آفریدگارا! به کسانی که ندانسته و بدون مطالعه و تحقیق عمیق در فطری بودن دین، دین باوری را مورد انتقاد قرار میدهند، توفیق آزاد شدن از قید و بند افکار بی اساس ضد اعتقادی و مطالعه و تفکر و تدبر در دین باوری را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X